סיור בחבל סרה דה אשטרלה בפורטוגל

סלעי ענק, עמקים ונהרות - סיור בין מגלי עולם מהמאה ה-15 לכתובות עבריות בקהילות הסודיות של האנוסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סרה דה אשטרלה במרכז פורטוגל
מקומיים המהלכים אחה"צ בכפר פיודאו- הבנוי מאבני צפחה שחורות-גרניט, ברכס הרי סרה דה אשטרלה במרכז פורטוגלצילום: גיל כהן מגן

ז'ורז' פאטריאו מביט בזלזול בצוקים הענקיים שאני מצלם מחלון המכונית ואומר: "עזוב את הסלעים האלה. הם לא טובים. קטנים. יש לי סלעים הרבה יותר טובים בשבילך". פאטריאו הוא נשיא לשכת התיירות של אזור הררי במזרח פורטוגל בשם סרה דה אשטרלה (- Serra da Estrela הר הכוכב). כמה דקות לאחר מכן, באחד מעיקולי הדרך בלב שמורת הטבע, הוא מצביע על נוף הררי נהדר ואומר: "הנה, זה משהו שכדאי לעצור ולהתבונן בו".

צוקים מרשימים בעלי גוון שחור המכוסים באזוב ירוק פזורים בנוף שמקיף אותנו. הגובה כמעט אלפיים מטר, האוויר צח ועצי השמורה נותרו באזורים יותר נמוכים. רגע לאחר מכן משמיעה תחנת הרדיו המקומית לה אנחנו מאזינים במכונית את סיסמת הפרסומת של המחוז: "סרה דה אשטרלה - לא רק הרים".

במהלך הביקור האורך כמה ימים מסתבר, שלא קל לשכנע את הפורטוגלים כי האזור ההררי שלהם ממערב לגבול עם ספרד, מדרום-מזרח לפורטו ומצפון-מזרח לליסבון - מציע הרבה יותר מהרים. חבל סרה דה אשטרלה מוכר במדינה בעיקר בזכות אתר הסקי שלו, היחיד בפורטוגל. בקיץ השלג נעלם, העמקים ירוקים ופורחים ואז מסתבר ששמורת הטבע הגדולה בפורטוגל, ששטחה כאלף קמ"ר, היא רק חלק קטן מן המחוז ההררי, שמכיל עוד כמה הפתעות מסקרנות, בייחוד למבקרים מישראל.

בכל מקום אחר תצורות נוף דרמטיות ומרשימות כל כך היו מספקות בסיס מוצק לתיירות, אלא שבסרה דה אשטרלה, כזכור, רוצים להוכיח שהם יכולים להציע הרבה יותר מהרים וגבעות, עמקים ונהרות.

ילדה קופצת ללאגונה במי נהר קפואים ליד כפר פוז דה אגואה ברכס סרה דה אשטרלה במרכז פורטוגלצילום: גיל כהן מגן

העיר העברית בלמונטה

אנטוניו מנדס ניצב בפתח בית הכנסת של העיירה בלמונטה ומציץ בשעונו. השבת תיכנס בעוד כמה שעות ואורחים מישראל לא נכללו בתוכניות שלו ליום שישי. למרות זאת הוא אדיב וסבלני ומסביר שמשפחתו חיה כבר כמה מאות שנים בבלמונטה. הוא בן לשושלת ארוכה המאפיינת את האזור בו חיו יהודים ברציפות בחמש מאות השנים האחרונות, למרות גירוש היהודים מספרד ומפורטוגל במאה ה-15.

מנדס, שעובד כשוטר במשטרת המחוז, לבוש בג'ינס וחולצת טריקו צמודה, משמש גם כשמש בית הכנסת. המבנה הנוכחי אינו עתיק ונוסד רק ב-1997. לפני כן שימשו בתים אחרים כמשכן זמני לבית הכנסת, מסביר מנדס. 150 יהודים חיים כיום בבלמונטה ולדבריו בשבת מגיעים כחמישים מהם לתפילה.

בלמונטה, המכונה לעיתים קרובות "העיר העברית", היא תחנה חשובה על "הדרך היהודית" שסומנה בחבל סרה דה אשטרלה. ז'ורז' פטריאו מציג את יהודי המקום כ"קהילה סודית, שאיש לא ידע על קיומה בגלל המיקום הנידח בהרים. כך הצליחו לשרוד כאן ולקיים רצף של חיים יהודיים למרות פעילות האינקוויזיציה הנוצרית במאה ה-16".

גם הוא מתקשה מעט לענות על השאלה כמה מבני הקהילה המירו את דתם לנצרות תחת לחץ האינקוויזיציה ושבו לאחר מכן לחיות כיהודים. עם זאת קל לראות שהנוכחות היהודית בולטת כיום מאוד ואפילו זוכה לטיפוח מיוחד, כחלק חשוב מן המורשת התרבותית של האזור.

בבלמונטה פועל מוזיאון יהודי גדול, יחיד מסוגו בפורטוגל, שמציג את ההיסטוריה העשירה של הקהילה המקומית, חפצים עתיקים, מנורות, ספרי קודש, תמונות והוכחות להמשכיות קיומה של היהדות במדינה. המוזיאון נוסד ב-2005, ומיכאל ואס, צעיר יהודי שמדריך אותנו במקום, מסביר שרוב המוצגים במוזיאון הוסתרו בבתי יהודים בסרה דה אשטרלה במשך כמה מאות שנים, מחשש לרדיפות ולפעילות האינקוויזיציה. (כתובת המוזיאון היהודי: Rua da Portala 6250, Belmonte).

מוזיאון מגלי העולם

המוזיאון המרשים ביותר בבלמונטה מוקדש למגלי-העולם ובייחוד לבנה היקיר של העיר, פדרו אלווארס קאבראל, מגלה ברזיל. קאבראל נולד בבלמונטה ולמרות שחבל סרה דה אשטרלה רחוק מן הים, דווקא ממחוז זה יצאו כמה מן הדמויות החשובות לתור הזהב של הפורטוגלים בסוף המאה ה-15 ובתחילת המאה ה-16.

מוזיאון המגלים בבלמונטה מציג את העבר בדרך יוצאת דופן. המוזיאון מבוסס על פעילות אינטראקטיבית של המבקרים. בכל אולם הם מתבקשים להשתמש במסכי המגע הגדולים, לענות לשאלות, לבחור נושאים שמעניינים אותם ולצפות במצגות מחשב משוכללות המלוות בפס קול דרמטי. רוב האולמות מעט חשוכים וכמה מהם מעוצבים כבטן ספינה עתיקה.

(הכתובת: Rua Pedro Alvares Cabral).

דרך הצמר בקוביה

בעיר קוביה (Covilha), 20 קילומטרים מדרום לבלמונטה, נחנך בתחילת יוני מוזיאון חדש המציג את ההיסטוריה של תעשיית הצמר (Museu dos Lanificios). טווייה ואריגת צמר שנגזז מכבשים מקומיות היא התעשייה המובילה בחבל סרה דה אשטרלה כבר מאות שנים. הסיור במוזיאון, הפועל במבנה גדול במרכז העיר ששימש בעבר כמטוויה, מלווה את השלבים השונים בייצור צמר ובצביעתו. לצד נולים עתיקים ניצבות באגף המודרני מכונות ממאתיים השנים האחרונות.

מוזיאון זה הוא גם תחנה על הדרך היהודית, בזכות המעורבות המסורתית של משפחות יהודיות רבות בתעשיית הצמר. תיעוד של יצרני וסוחרי הצמר שפעלו בקוביה ובמחוז מעיד על כך שרבים מהם היו יהודים מומרים, שהמשיכו להתגורר באזור ההררי במזרח פורטוגל. (הכתובת: Rua Marques D'Avilla e Bolama).

בכמה עיירות וכפרים בחבל סרה דה אשטרלה אפשר לראות ולקנות מוצרי צמר ולבד יפים. המקומות הבולטים ביותר לאורכה של "דרך הצמר" מלבד קוביה הם גובייה (Gouveia), פנאמאקור (Penamacor), לוריגה (Loriga) וגוארדה (Guarda).

ארון-קודש בבר בגוארדה

העיר גוארדה, 30 קילומטרים מצפון לבלמונטה, היא אחת העתיקות במחוז. יש בה קתדרלה מרשימה, מצודה מן המאה ה-12 וכמה רבעים עתיקים, עם רחובות צרים ובתי אבן שסוגרים עליהם. סיור ברובע היהודי בגוארדה נהפך במהירות לחיפוש בלתי פוסק אחר סימנים החרוטים על קירות הבתים, סמוך לפתח הכניסה.

ד"ר כריסטיאנה טראס, בת העיר ואחת מהבולטות במפתחי התיירות באזור, מצביעה על צורות משונות של צלב עם בסיס עגול וצלב עם תוספת מוזרה, שחרוטות ליד המשקוף של אחת הכניסות. לדבריה התגלו עד כה

ברובע היהודי בגוארדה יותר ממאה וחמישים סימני חריטה כאלה, המעידים על פי ההשערה כי אלה בתיהם של יהודים מומרים, שכונו כאן "נוצרים חדשים". הסימנים נועדו להבטיח מעקב אחר התנהגותם של היהודים שהמירו את דתם ולהבטיח שלא יחזרו לקיים את מצוות היהדות, כפי ששכניהם חשדו בהם.

במהלך השיטוט באחת הסמטאות הצרות בגוארדה משחק לנו המזל. ז'ואקים ברטו, בעליו של בר מקומי בשם "Aqui Jazz" Rua Rui de Pina 29)), מגיע כדי לפתוח את המקום בדיוק כשאנחנו ניצבים לפתחו. טראס מאיצה בנו להיכנס ולחזות בהפתעה. הבר אפלולי, עם ציורים על הקירות, אבל לצד דלת הכניסה ניצב מבנה אבן די גדול בגובה שני מטרים, מחולק לשני מדפים.

"מצאנו עד עכשיו עשרה כאלה בבתים בסביבה." מסבירה טראס. "הם תמיד נמצאים בקומה השנייה ואנחנו משערים ששימשו כארונות קודש נסתרים, בהם שמרו המומרים ספרי תורה שאפשרו להם להמשיך ולקיים מנהגים יהודיים גם תחת האינקוויזיציה".

ברטו מאשר שגם מבנה האבן בבר שלו נמצא בקומה השנייה, אבל כדי שלא יפריע - הוא הוריד אותו למטה והציב עליו מערכת תופים. העבר היהודי של הבר נשמע לו קצת משעשע, אבל הוא מושך בכתפיו ואומר ש"ההיסטוריה היא חלק מאתנו. ככה זה בפורטוגל". אחר כך הוא מציע: "אולי תשתו משהו, לזכר העבר המפואר?"

אריה ירושלמי בטראנקוזו

טראנקוזו (Trancoso) הוא כפר היסטורי עם מצודה גדולה וכיכר נעימה מוקפת בבתי קפה, כארבעים קילומטרים מצפון לגוארדה. הרובע היהודי העתיק שוכן במרכז העיירה וגם כיום הוא מכיל כמה מן הבתים היפים ביותר במקום. גם בטראנקוזו אפשר לראות צלבים מוזרים חרוטים לצד המשקופים, אבל את עיקר העניין מושכת כתובת שחרוטה על הקיר ב-Rua das Portes d'San Joao.

המארחים הפורטוגלים רוצים לדעת מה משמעות המלה "רורו", שמופיעה די בבירור באותיות עבריות על קיר האבן, וכאשר אני מושך בכתפי ואומר שאין לי מושג הם קצת מאוכזבים. במאה ה-15 התגוררו בעיירה יותר מ-500 יהודים. משפחות לוי, פרנקו, ברזילי, נברו ואחרות היו חלק בלתי נפרד מחיי המקום.

המבנה המסקרן ביותר בטראנקוזו נקרא "בית החתול השחור". קל להבחין עליו בכמה תבליטי אבן שמשמעותם עדיין לא ברורה ולדברי המקומיים שימש בעבר כביתו של הרב המקומי. על חזית הבית אפשר להבחין בדמות אריה ובחומות ירושלים. אחת ההשערות היא שהבניין שימש גם כבית כנסת. כאשר מטפסים אל חלקה העליון של המצודה בטראנקוזו, מתגלים מעבר לגגות האדומים של הרובע היהודי המרחבים של סרה דה אשטרלה.

ז'ורז' פאטריאו מצית בראש המצודה סיגריה, מצביע דרומה לעבר ההרים בתחומי שמורת הטבע, שנראים כחלחלים ורחוקים, ושואל אם אנחנו עדיין חושבים שהמחוז הזה הוא רק הרים. *

איך מגיעים

בטיסות ישירות מתל אביב לליסבון. דרך נוספת היא באמצעות חברת "ברסלס אירליינס" שמציעה אפשרות נוחה, בטיסה לבריסל שיוצאת באחת בלילה וטיסת המשך לליסבון שנוחתת בשמונה בבוקר. כדי להגיע מליסבון לסרה דה אשטרלה נוסעים כשלוש שעות צפונה בכביש 23.

המגיעים מספרד - ממזרח - נוסעים בכביש 25 בכיוון מערב. העיר הספרדית הקרובה לגבול היא סלמנקה, במרחק 120 קילומטרים. המגיעים מפורטו - ממערב - נוסעים כשעתיים מזרחה על כביש 25.

פרטים נוספים באתר לשכת התיירות של סרה דה אשטרלה.

לינה:

מלון H2otel הוא מלון ספא מצוין בכפר קטן בשם Unhais da Serra, ליד קוביה, בדרום החבל. המקום יכול לשמש בסיס טוב לסיורים בשמורת הטבע. www.naturaimbhotels.com

מלון Casa Das Penhas Douradas מתגאה בתואר המלון הגבוה ביותר בפורטוגל. המבנה אמנם רק בן קומה אחת, אבל הוא ניצב בראש ההרים בגובה 1500 מטרים. זה מקום קטן ואיכותי שמציע הרבה שלווה ונוף יפה. www.casadaspenhasdouradas.pt

מלון Casas do Coros בלב כפר קטן ועתיק בשם מריאלבה (Marialva), בקצה הצפוני של סרה דה אשטרלה, הוא מלון טוב עם מסעדה מצוינת, שפועל בכמה בתים עתיקים בלב הכפר ונטמע בתוכו לחלוטין. www.assec.pt/casa-do-coro

משה גלעד

משה גלעד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ