פראג למתחילים: עצירות חובה בבירה הצ'כית

לתצפת על העיר מגשר קארל, לשמוע את האורלוגין המפורסם מצלצל, לבקר בבית הקברות היהודי ולהתרענן עם בירה ב"או פלקו": האתרים הכי מוכרים והפופולריים שכל ביקור בפראג לא יהיה שלם בלעדיהם

רות בן הדר, פראג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוף העיר פראג
רות בן הדר, פראג

שתה בירה, קנה קריסטל וראה את הגולם - בפראג יש כמה משימות שכל תייר חייב להתהדר בהן על מנת שיוכל לומר שהיה בעיר. גם אם הגעתם לשלושה ימים ובחוץ רוח וקר או שסתם קשה לכם להיפרד ממרתף הבירה הקרוב, הנה רשימה של אתרי החובה בפראג.

אטרקציות בפראג: המדריך המעודכן

להתחיל במרכז: כיכר העיר העתיקה

כיכר העיר העתיקה בפראג היא חגיגה לחובבי היסטוריה. הכיכר משופעת בבניינים ישנים ויפים, חלקם נבנו עוד במאה ה-15 ולא קשה לעצום את העיניים ולדמיין איך נראה המקום אי אז בימי הביניים.

במרכז הכיכר עומד פסל ענק וירוק של יאן הוס - מנהיג תנועת זרם נוצרי הקרוי על שמו - שהועלה על המוקד ב-1415. אין ספק שהכיכר ידעה ימים אחרים לפני שדוכני המזכרות והמשקאות היכו בה שורשים, ועוד לא הזכרנו את השלכת האצילים מחלונות בית העירייה.

איך מגיעים: 
לוקחים את המטרו ויוצאים ביציאת "סטרומייסטסקה נמייסטי", המובילה אתכם אל רחוב קפרובה (Karova). הכיכר נמצאת בסוף הרחוב.
מידע לדרך:
1.
 פעמיים ביום יוצאים סיורים חינם (מבוססי טיפים) מכיכר העיר העתיקה. 
2. בתי הקפה והמסעדות בכיכר מאוד יקרים ולכן פחות מומלצים. 
3. בחגים ואירועים מיוחדים נפתחים בכיכר במות וביתני מכירה.

» Staromestske Namesti - כתובת: Staromestske namesti 110 00 Praha

למצוא את הזמן: האורלוגין של פראג

האורלוגין של פראג, אותו פלא טכנולוגי נכון לימי הביניים, מושך אליו עדיין אלפי תיירים בכל יום. הוא נמצא בכיר העתיקה, מצלצל פעם בשעה עגולה ומתוכו יוצאים מיני פסלונים ודמויות שביחס לאייפון נראות מעט מיושנות, אבל לכו תתווכחו עם קלאסיקה.

איך מגיעים:
האורלוגין נמצא בכיכר העיר העתיקה, בצידו השמאלי של בית העיריה ומצלצל כל שעה עגולה בין 9 בבוקר ל-9 בלילה. 
מידע לדרך:
אל תזיזו לרגע את היד מהכיס בו נמצא הארנק שלכם. בשעה שהשעון מכה ותיירים מסתכלים - הכייסים גם עושים מכה.

» Orloj - כתובת: Staromestske namesti 1 110 00 Praha 1

להרגיש בבית: הרובע היהודי

אפילו אם אתם אפיקורסים גמורים, לא כדאי לכם לוותר על ביקור ברובע היהודי של פראג שהוקם אי שם במאה העשירית ושינה את צורתו הפיזית והסוציאלית במהלך השנים. הרובע כולל מספר אתרים מעניינים, שהכניסה אליהם אפשרית באמצעות כרטיס משולב:

בית הקברות היהודי הקבר המפורסם ביותר בבית הקברות הוא קברו של המהר"ל מפראג, הלא הוא הרבי לאו. שמו של הרבי יצא למרחוק בזכות פועלו הקבליסטי, ששיאו בסיפור "הגולם מפראג".

בית הכנסת סטרונובה (Staronova Synagoga) - בית הכנסת הישן ביותר באירופה שעדיין פעיל. קטן, ישן אך מרשים בצניעותו. בראשו שעון אותיות הפועל בכיוון הנגדי לשעון רגיל - בדיוק כפי שבעברית כותבים "הפוך", מימין לשמאל.

בית הכנסת פינקס (Pinkasova Synagoga) - בית הכנסת הפך למוזיאון לזכר קורבנות השואה. בחדר העליון תערוכת ציורים של ילדים שנשלחו למחנה הריכוז טרזינשטט. איש מהם לא שרד והפשטות שבה מוצגים הדברים לא מתירה אלא להזהיר שהכניסה לבית הכנסת לא מומלצת לבעלי לב חלש.

בית הכנסת מייזלובה (Maiselova Synagoga) - מוזיאון המספר את קורות הקהילה היהודית בצ'כוסלובקיה. מאוד מעניין לראות את היתרי הזכויות האותנטיים וספרי התפילה מאותה התקופה, מה גם שחפצי היודאיקה פשוט יפהפיים.

איך מגיעים:
הרובע היהודי נמצא בשכונת "יוזפוב" (Josefov). אפשר לרדת בתחנת "סטרומייסטיקה", להמשיך ישר ברחוב קפרובה (Kaprova) ולפנות שמאלה ברחוב מייזלובה (Maiselova).
מידע לדרך:
בואו ונחסוך לכם שאלה – לא, זה לא בחינם ליהודים. יחד עם זאת, ניתן לסייר ברובע מבלי להיכנס לאתרים בתשלום. כרטיס משולב למספר אתרים תוכלו לרכוש בבית הכנסת שברחוב מייזלובה. לחסרי זמן, כסף וחובבי סיפוקים מהירים – אפשר להיכנס (חינם) לשירותים במוזיאון האמנות שליד הפקולטה לפילוסופיה ברחוב 17 Listopadu ולראות את בית הקברות היהודי דרך החלון. אמנם זה לא תחליף לסיור, אבל לפחות יהיה לכם מושג מה אתם מפסידים.

» Josefov - כתובת: Josefov Prague 1

לבבות של אבן: גשר קארל

בסך הכל גשר, אבל גם אטרקציה תיירותית לא קטנה – הטירה הנשקפת מגשר קארל (Kaluv Most) והפסלים העומדים לאורכו, שווים את הביקור. הגשר מחבר בין רובע העיר העתיקה לרובע "מאלה סטרנה".

איך מגיעים:
|ההגעה הנוחה ביותר היא רגלית מתחנת התיאטרון הלאומי (נרודני דיבאדלו – Narodni Divadlo) או מתחנת החשמלית סטרומייסטקה (Staromestska) – יש ללכת לאורך הנהר לכיוון הגשר.
מידע לדרך:
1.
ברחבת הגשר פזורים דוכני מזכרות רבים, אבל כדאי לשמור את הכסף לחנויות העתיקות של רובע מאלה סטרנה (Mala Strana). אגב, גם כאן הכייסים חוגגים. 
2. הזווית הטובה ביותר לצילום הגשר נמצאת על הטיילת, ליד בניין הרודולפינום (Rudolfinum). הדילמה כאן היא בדרך כלל ממה להתפעל יותר – מהגשר או מהטירה שמולכם. 
3. אם תשפשפו את צדו השמאלי המוזהב של הפסל "נפומוצקי יאן" הניצב על הגשר, תזכו למזל טוב ואריכות ימים. או שלא.

» Karluv Most - כתובת: Karluv Most, Praha

זהב ועינויים: טירת פראג

איך שלא תסתכלו על זה, מדובר באחד מהתארים היפים והמרשימים ביותר שיש לאירופה להציע. במצודת פראג, כמו ברובע היהודי, אתרים בתשלום ולא בתשלום. אפשר לקנות כרטיס משולב הכולל מספר אתרים, בהתאם לתקציב, לזמן ולעניין שלכם.

קתדרלת סנט ויטוס (Katedrala St. Vita) - קחו מצלמה והיכנסו לאחד מתוצרי הגותיקה המטורפים של אירופה. כל מילה מיותרת כאשר הדבר מגיע אל הקתדרלה העצומה והיפיפיה הזו.

סמטת הזהב (Zlata Ulicka) - סמטה קטנה ומקסימה בה התגוררו צורפים ומכשפים שניסו להפוך עופרת לזהב. היום נמצאות שם חנויות מתוקות קטנטנות בהן אפשר למצוא חפצי נוי מיוחדים יותר מאלו שתמצאו בחנויות התיירים של העיר העתיקה.

כלא דאליבורקה (Daliborka) - חוש סדיסטי מפותח מוביל אותנו הישר לתוך חדר העינויים, הנמצא אחרי היציאה מסמטת הזהב וכולל מוצגים אותנטיים מהתקופה. מפחיד משהו.

איך מגיעים:
לוקחים את חשמלית 22, יורדים בתחנת פרז'סקי הראד (Prazsky Hrad) והולכים הישר אל שערי הטירה שמולכם.
מידע לדרך: 
1.
תמורת כ-350 כתר תקבלו כרטיס משולב, הכולל כניסה לכל האתרים שבמתחם הטירה. אפשר לחסוך את הכסף ולהסתפק בביקור ללא תשלום בכנסיית סנט ויטוס חינם, או בכניסה מאוחרת (אחרי 16:00) אל סמטת הזהב שלא כרוכה בתשלום (אם כי החנויות כבר סגורות בשעה זו). 
2. ההסברים שמציע מדריך האודיו ארוכים ומפורטים מדי, והמאזינים נוטים לאבד את העיקר עקב בליל העובדות. מומלץ להגיע מצויידים במדריך משלכם התואם את העניין שלכם. 
3. אם הגעתם לאתר ואת פניכם מקדם תור ארוך במיוחד - צאו לסיבוב באתרים בסביבה וחזרו מאוחר יותר לטירה. התור, שכולל גם קבוצות הממתינות לסיורים מאורגנים, עשוי להתקצר עד אז משמעותית.

» Hradcanske namesti - כתובת: Hradcanske namesti Prague 1

לשלם בזיעה: מגדל התצפית פטר'ין

דגם מוקטן של מגדל אייפל ובו תצפית של 360 מעלות על העיר. מגדל פטר'ין פתוח עד שעות הלילה והטיפוס אל מרפסת התצפית שלו נעשה ברגל, אין קיצורי דרך.

מידע לדרך:
1.
זוהי אטרקציה תיירותית מהזולות והיפות ביותר, לא לוותר גם אם קר מאוד. 
2. אחת הדרכים להגיע אל הגבעה היא נסיעה בספק-רכבת-ספק-רכבל היוצאת מהפארק שליד תחנת אוייזר. חוויה בפני עצמה. 
3. יש מעלית לבעלי מוגבלויות.

» Petrin - כתובת: U Lanove Drahy, 118 00 Praha

ליפול במלכודת: או פלקו

בית בירה ישן, ובו ספסלי עץ פשוטים ומלצרים מהירים. או פלקו הוא לא סתם מלכודת תיירים אלא אחת משובחת, אז פנקו את עצמכם בכוס בירה ואוכל צ'כי טוב במחירים יקרים יחסית, ונסו לשיר עם התזמורת העוברת בין השולחנות.

איך מגיעים:
לוקחים את חשמלית 21, יורדים בתחנת מיסליקובה (Myslikova), ופונים לרחוב של בית הבירה.
מידע לדרך:
הבירה ממש טעימה, אבל מומלץ לסרב לאפריטיף. לרוב מוגש ליקר "בחרובקה" וחבל על הכסף. אם אתם רוצים לטעום אותו כדאי לבקש אותו במקום אחר ופחות יקר.

» U Fleku - כתובת: Kremencova 11, Praha 1. טלפון: 420.224.934.019+

הגודל קובע: כיכר ואצלב

הכיכר העצומה היא אולי המקבילה הצ'כית לכיכר רבין בתל אביב. שמה של כיכר ואצלב נקשר, בעיקר, בפלישה הקומוניסטית בשנת 68' ובמהפכת הקטיפה בה שוחררה צ'כיה מעול הכיבוש. מומלץ לבוא, לראות, להסתובב וללכת לשתות במקום אחר.

איך מגיעים: 
יורדים בתחנת המטרו "מוזיאום" (Museum) ויוצאים ביציאה "ואצלבסקה נמייסטי" (Vaclavske Namesti)
מידע לדרך:
1.
המוזיאון שבכיכר אינו מצדיק ביקור, אלא אם אתם חובבי טבע וזואולוגיה – זהו מוזיאון טבע היסטורי. 
2. ברחבה שליד המוזיאון תמצאו סימן "איקס", זהו המקום בו שרף את עצמו הסטודנט יאן פאלאך במחאה על הכיבוש הקומוניסטי. 
3. בתי קפה נחמדים ומסעדות לא יקרות במיוחד נמצאות בהמשך רחוב וודיצ'קובה (Vodickova).

» Dobra Cajovna - Vaclavske Namesti - כתובת: Vaclavske Namesti 14, Prague. טלפון: 420.2.2423.1480 +

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ