פראג למתקדמים: 24 שעות מקוריות בבירת צ'כיה

גשר שמספק תצפית על העיר, אנדרטת הנצחה לקורבנות הקומוניזם, בית קפה באווירת שנות ה-20 וסינמטק צבעוני שמקרין סרטים וסדרות איכותיים: הצעה לסיור אלטרנטיבי בפראג

תמר גינתי, פראג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר גינתי, פראג

פראג יפה תמיד אבל במיוחד באביב, בחוצות העיר כמו גם בחללים המחוממים. מי שמתכנן ביקור כדאי שיעטוף את עצמו היטב (כי עדיין קצת קר), יצטייד בכסף קטן לאתנחתות משקה מחממות לבב, וייצא לחוות את העיר הבהירה על איזוריה השונים. פראג ביום אחד - הצעות לסיבוב באיזורים השונים החובקים בחום את מרכז העיר .

מראה מעל הגשר: פראג ארבע כדאי להתחיל את היום ברובע הרביעי של פראג - לנשום נשימה עמוקה באויר גבעות קר וצלול, לסרוק במבט על ולהעריך את המצב הכללי מלמעלה (ולא ב-google earth באייפון). מגיעים למטרו ויורדים בתחנת וישהראד (Vysehrad) על קו המטרו האדום - וישהראד היא למעשה הגבעה הראשונה מהמאה העשירית לפני מצודת פראג שהפכה ברבות השנים להיות העיר פראג. במקום ניתן למצוא רק מצודה, בית קברות וכרם, אבל גם פארק שמאוד נעים להסתובב בו ומאפשר לראות את כל פראג מגובה רב.

ממש בסביבה, במרחק הליכה מתחנת המטרו, נמצא גם אחד הגשרים עם התצפית יפה ושונה מוישהראד. גשר נוסלסקי משקיף על בנייניה הצבעוניים של העיר, ובמבט על, הבתים הצבעוניים המסודרים בשורות משתקף נוף שמזכיר קצת את סן פרנסיסקו. הגשר הוא כביש תנועה סואן, אך יש בו מדרכות להולכי רגל והתצפית העירונית הזאת היא ללא ספק סיפתח טוב לבוקר אביבי בפראג.

» Nuselsky most - כתובת: Nuselsky most, Praha-Praha 4, Ceska republika

זהירות רק לא ליפול. גשר נוסלסקי:

קפה ועוגה עם ואצלב האבל  למי שעדיין מתחשק לצעוד ברגל ירידה אל הנהר בשעות אלה של הבוקר יכולה להמשיך את מצב הרוח הרגוע. יורדים מן הגבעה אל כיוון הנהר בצעידה איטית על גדותיו (יחד עם הברווזים), והולכים במרחק של שני גשרים עד לגשר לגיל (Most Legil). שם עולים לכיוון התיאטרון הלאומי. מי שרוצה להספיק כמה שיותר, אבל עייף כבר מהליכה רגלית, יכול לנצל את התחבורה הציבורית היעילה: יורדים מן הגבעה אל הרחוב הראשי ונוסעים עם רכבת חשמלית מספר 18 אשר בתחנת אלברטוב (Albertov), הנמצאת בירידה מפארק וישהראד, לכיוון מרכז העיר.

אם יורדים בתחנת התיאטרון הלאומי נרודני דיוודלו (Narodni divadlo), מגיעים לאותה הנקודה כמו הולכי המסלול הרגלי. בשתי הדרכים כדאי לבצע עצירה ראשונה של בוקר בבית הקפה המיתולוגי בנוסח אינטר-קונטיננטל בפינת רחוב נרודני ודיוודלני, קפה סלביה, הצופה אל הנהר. הקפה ניחן בסגנון הארט דקו של שנות המאה ה-20 המוקדמות, והוא נפתח יחד עם התיאטרון הלאומי שממוקם מולו בשנת 1881. מדובר בבית קפה מיתולוגי בו נהגו להתרועע מגדולי העוסקים בספרות תיאטרון ותרבות צ'כית. כיום אפשר למצוא בו בעיקר מלצרים מקצועיים מעונבים בפפיון.

» מחיר: בין 40 ל-80 קרונות לכוס קפה (8-16 שקלים),  60-90 קרונות למבחר העוגות (12-18 שקלים).

» Kavarna Slavia - כתובת: Narodni 1012/1, 110 00 Praha-Stare Mesto, ceska republika, טלפון: 420.2.2421.6244+

אחרי הקפה והעוגה, חוצים רגלית את הגשר (Most Legil) לכיוון תחנת החשמלית אוייזד (Ujezd). מול עינכם יתגלו פסלים בדמויות אדם על גבי מדרגות גבוהות העומדים לזכרם של קורבנות הקומוניזם. למי שלא מצא את מקומו בקפה סלביה, הצד הנוכחי של הנהר מציע בתי קפה רבים וטובים, ומעט יותר מודרניים. צומת זה מציב מספר אפשרויות: אם אווירת הטיול והפארקים נעימה ולא קר מדי בחוץ, אפשר לעלות אל עבר מגדל האייפל הקטן בנסיעה ברכבל (או בטיפוס רגלי קשוח כמעה), לתצפית נוספת. אם לא - קאפקא ממתין במרחק נגיעה.

קאמפא, קפקא ודמויות האדם של דיויד צ'רני

הדרך אל ומגבעת פטרין נחמדה וציורית, ועוברת עליה וירידה בשבילי אספלט סלולים בין עצי אגסים ותפוחים נפלאה ומרוממת  ביום יפה. ממש במרחק קצר מעבר לפינה עומדות במנוחה שתי אפשרויות תרבותיות (וחמימות יותר): המוזיאון לאומנות מודרנית קאמפא או מוזיאון פרנץ קפקא.

עם הפנים לפסלי הזיכרון, פונים ימינה ובסמטה הראשונה פונים ימינה שוב. הליכה קצרה ברחובות המעקלים מובילה חזרה אל הנהר, ומשם ממשיכים עם הרחוב שמאלה עד שמגיעים לפארק קאמפה, שם נמצא מוזיאון פרטי לאומנות מודרנית, באי קאמפא. ממש מטרים ספורים לצד מוזיאון קאמפה, בפינה ליד הנהר, מוצבים שלושה פסלים שחורים בדמויות תינוקות ענקיים, פרי יצירתו של האמן דיוויד צ'רני, שמצדיקים התעכבות מיוחדת.

אמנות בצומת דרכים. תערוכה במוזיאון קאמפא:

מי שמעדיף לנצל את זמנו לבקר במוזיאון קפקא, תוכלו לחלוף על מוזיאון קאמפה באותה הדרך, להמשיך באותו הרחוב (Na Kampa), לעבור תחת גשר קארל, ולהגיע למוזיאון, שגם בכניסתו מוצבים פסלי שני ילדים גם הם יצירתו של אותו אמן. שני הפסלים השובבים עוסקים במלאכה משעשעת משותפת שאותה כבר תגלו לבד, נחמד גם להגיע אל המוזיאון לו רק בשבילם

בסופו של הרחוב הזה נמצאת חנות הספרים שייקספיר אנד סונס המציעה ספרים יד שניה וחדשים גם באגלית

» כתובת: U luzickeho seminare 10, Mala Strana, האתר הרשמי: www.shakes.cz

בילוי יומי בנוסח עירוני: שכונת פראג 7

לאחר מכן יוצאים מהמוזיאון ופונים ימינה. בהליכה רגלית קצרה מגיעים לתחנת המטרו מלוסטרנסקה, ממנה מספר נתיבים להמשך יום טיול. מי שעוד לא ביקר בעיר עתיקה ובשאר אטרקציות מרכזיות ותיירותיות בעיר, עם חציית הגשר יוכל להגיע הישר אל  גלריית הרודולפינום, ומשם קצרה הדרך לאתרים המרכזיים והמפורסמים כמו כיכר העיר העתיקה עם פסלו של יאן הוס, השעון האסטרונומי, הרובע היהודי וכיכר הרפובליקה. אבל מי שלא רוצה להמשיך לאיזור המרכזי המתוייר, האיזור הצפוני וצפון מערבי נפרש לפניו. בפראג 7, שהיא שכונה הממוקמת צפונית לנהר, צופנת הפתעות לשארית היום.

לוקחים את החשמלית מספר 12 ממלוסטרנקה ויורדים בתחנת וישסטה ושסטייה (vystaviste) שם יוצאים לטיול בפארק סטרמובקה. הפארק עצמו הוא די גדול ואפשר בכיף לבלות בו חצי יום (הפארק השני באותו האיזור הוא לטנסקה נמסטי, אגב, שמי שעדיין לא התעייף וכבר בשוונג של סריקה עירונית למיטיבי לכת, יכול ללכת ממנו הישר אל טירת פראג). מי שמאס בפארקים יכול לקפוץ  לגלריה הלאומית, ולטרז'ני פאלאס, שנמצאת בתחנת החשמלית הקודמת לוישטה וישטייה (vystaviste), הרי היא ולטרז'ני (Veletrzni).

לאחר מכן כדאי להפשיר עם קפה או בירה בבית הקפה/חנות ספרים אוקי דוקי או בקפה קומבל שלידו, המוכר עוגות ביתיות במחירים מצחיקים. לסיום ההסתובבות רכשו לכם זוג כפפות זוג או כובע צמר עגילי פלסטיק וגרביים להחלפת אלו שנרטבו בחנויות בסגנון של חנויות הכל בדולר שבאיזור (בעיקר במעלה רחוב Milady Horakove).

באותו מקום, אגב, אפשר כבר להתחיל לתכנן את הערב: כדאי להציץ בתוכניית הסרטים שמציע קולנוע ביו אוקו (אשר הגלריה הלאומית נמצאת פחות או יותר למרגלותיו). אוקו הוא בית קולנוע בסגנון סינמטקי עם סרטים שווים ובית קפה בר נחמד, שמזכיר באף קמצוץ את ההוא שבירושלים. אפשר גם לקנח את היום בארוחת ערב בפאב-מסעדה פרקטל הממוקמת בקומת הבייסמנט שבלטנסקה נמסטי. הרשו לעצמכם לשרוץ שם כמה שעות טובות - כי חם ונעים.

» Bio Oko - כתובת: Frantiska Krizka 15, 170 00 Praha, Czech Republi, טלפון: 420.2.3338.2606+

בנייה אנגלית ומים בשכונת פראג 6

לחובבי ארכיטקטורה ומבנים מיוחדים: במרחק קצרצר מתחנת הרכבת מלוסטרנסקה, באיזור פראג 6, עומד מפעל מיוחד במינו שבנוי מאבן בריק (בשונה מן הנוף הארכיטקטוני הפרגאי), אשר שימש בעבר כתחנה לניקוי מי נהר הוולטבה. יורדים אל המטרו ונוסעים תחנה אחת אל תחנת המטרו "הרצאנסקה" (Hradcanska). עולים אל הרחוב ומעבר פסי הרכבת מוביל לתחנת האוטובוס 131. עולים עליו, יורדים בתחנת Nadrazi Bubenc, וממשיכים מתחת לפסי הרכבת, שם כבר אפשר לראות את ארובת הבניין, בנויה מאבני הבריק מזדקרת לה. מעבר להיותו של Stara cistirna מוזיאון להנצחת שימושו הקודם, כיום הוא משמש לעיתים קרובות גם כחלל לתערוכות אמנות מתחלפות לסוגיה. מתקיימים בו סיורים והסברים, ומדובר בדרך מעניינת ומהנה לסיים איתה את היום. כרטיס למבוגר עולה כ-180-240 קרונות  כרטיס משפחתי יעלה כ-450 קרונות.» האתר הרשמיwww.staracistirna.cz

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ