רות בן הדר, פראג

נהוג לומר על פראג שהיא יפהפיה. זה נכון אבל מעבר לכך, פראג גם זולה. אולי היופי הוא בעיני המתבונן, אבל אם גם הפקידה מהבנק וגם אתם מסכימים שהעו"ש לא במצב מזהיר, זה הזמן לקפוץ לאחד הדילים השווים ביותר שמציעה אירופה, ויפה שעה אחת קודם.

תחבורה ציבורית

החיסכון הראשון לתייר המיומן מגיע בדמות התחבורה הציבורית. אין שום סיבה לנסוע בתחבורה אחרת וכבר בשדה התעופה מומלץ לרכוש כרטיס נסיעה בביתן התחבורה הציבורית. והיה והגעתם בשעת לילה מאוחרת ניתן לקנות כרטיס אצל נהג האוטובוס (רק מומלץ לפרוט את השטרות לכסף קטן באחד מחנויות העיתונים שבשדה התעופה). מדובר בחיסכון של 500% אם לא יותר. התחבורה מאוד ידידותית ואין צורך לפחד. רק להצטייד בהוראות הגעה מראש.

איפה: בכל העיר, כרטיסים ניתן לרכוש בקיוסקים וכן במכונות כרטיסים.

מחירים: החל מ-18 כתרים לאדם לנסיעה בודדת (כתר צ'כי אחד שווה כ-20 אגורות, שקל אחד שווה לכ-5 כתרים), 26 כתרים לנסיעה משולבת, 100 כתרים לחופשי-יומי

אתר רשמי: www.dpp.cz/en/ticket-sales

סיורים רגליים בחינם

הבוקר הגיע ואתם רוצים לצאת ולכבוש את העיר. אם אתם חובבי היסטוריה ורוצים לדעת מעט יותר על המקום בו אתם נמצאים, סיורים חינם יוצאים בכל יום, פעמיים ביום מכיכר העיר העתיקה. הסיורים כשמם כן הם – חינם! הם אינם דורשים הרשמה מוקדמת ומתקיימים בכל מזג אויר בשפה האנגלית והספרדית. המדריכים עובדים עבור טיפים ואתם יכולים להחליט כמה להשאיר אם בכלל.

לתשומת לבכם – קיימת מספר חברות המציעים סיורים חינם ויוצאות בשעות שנות ממקומות אחרים.

איפה: פינת הרחובות פרז'יסקה (Parizska) וקפרובה (Kaprova).

מתי: 11:00 ו-13:00.

מחירים: כאמור, בחינם, לא משנה כמה סיורים תקחו.

אתר רשמי: www.newpraguetours.com

אוכל

רעב קל התפתח אצלכם במהלך הטיול ואתם אינכם יודעים פניכם לאן – האם אל עבר הנקניקיות העסיסיות במחיר השערורייתי של חמישים כתרים? האם אל אחת מן המסעדות המפתות במחיריהן את התייר הזר? לא ולא. מסעדת "לוקאל" נבחרה זה עתה על פי מגזים המסעדות הצ'כי "אספריט" למקום השני בין עשרת המסעדות הטובות בצ'כיה כאשר השקלול היה איכות פר מחיר. נכון, לא מדובר באוכל הזול ביותר שניתן למצוא בעיר, אבל מדובר באוכל האיכותי ביותר למי שידם אינם משגת. זוהי מסעדה המגישה אוכל צ'כי מסורתי, ומי כמונו יודעים שאפילו אם לא התאהבתם במטבח הצ'כי, לפחות תשמחו לדעת שיצאתם בזול.

למסעדה שני סניפים, כאשר הסניף ברחוב "דלוהא" מאוד קרוב לכיכר העיר העתיקה. לתשומת לבכם - המטבח נסגר בשעה תשע.

אגב - רבות מן המסעדות בפראג, בעיקר אלו שאינן מיועדת לתייר המזדמן (כמו ליד הרודולפינום או ליד הספריה) מציעות תפריט מיוחד עד השעה 14:00 בו מספר מוגבל של מנות במחיר יותר זול. התפריט נקרא "מני" ולרוב יופיע בעמוד הראשון של התפריט.

»Lokal - כתובת: Dlouha 33, 110 00 Praha 1. אתר רשמי: www.ambi.cz/

מחמדי הטירה

נגלה לכם סוד – אפשר לראות את כל האתרים השווים ביותר של פראג בחינם או תמורת מחיר סמלי. נכון, בהתאם למחיר האפסי החוויה אינה משתווה לזו שיזכה לה רוכש כרטיסים כחוק, אך היא מתחייבת לספק את התייר החסכן בחוויה מסוג אחר.

הראשונים הם אתרי טירת פראג - טירת העיר המרהיבה מציעה בילוי של יום שלם לחובבי ההיסטוריה ופותחת שעריה למיני חדרים ותערוכות במידה וקניתם כרטיס. יחד עם זאת, חשוב לדעת שכניסה למתחם הטירה אינה עולה כלל כסף וניתן להיכנס אל שערי הטירה ולראות את הבניינים מבחוץ. לאחר השעה חמש (שעון קיץ) או ארבע (שעון חורף) ועד לסגירת המתחמים הפתוחים לקהל כשעה לאחר מכן ניתן להיכנס למבואת כנסיית ויטוס הקדוש כמו גם לסמטת הזהב ללא כסף. בנוסף אפשר ומומלץ לטייל בטירה לאחר שקיעת השמש – בנייני הטירה מוארים, התיירים הלכו כולם והרומנטיקה בשיאה.

» Hradcanske namesti - כתובת: Hradcanske namesti Prague 1.

סיור במחיר מוזל במוזיאון רובע היהודי

האתר השני בו ניתן לחסוך סכומים נכבדים הוא מוזיאון הרובע היהודי. אמנם כל הכנסותיו מכלכלות את מוסדות הקהילה היהודית, כך שלמעשה אתם נורא סולידריים במעשיכם זה, ועדיין – מדובר במוזיאון היקר ביותר ברפובליקה הצ'כית ובלוי של יום שלם. אתם, שזמנכם אינו בידכם, כל שכן כספיכם, יכולים לקחת את הסיור המוצע בכל יום ראשון בשבוע בשעה 14:00 ועולה 95 כתרים למבוגר בלבד (במקום 300 כתרים, שהם מחיר המינימום לכניסה לבנייני הרובע). אמנם הסיור הוא בשפה הצ'כית, אבל מה אכפת לכם? קצת אותנטיות לא הרגה אף אחד, נהפוך הוא.

לתשומת לבכם – מוזיאון הרובע היהודי מציע כמה סיורים וזהו הסיור הבסיסי, קיים גם ביקור בבית הכנסת 'סטרונובה' תמורת 35 כתרים למבוגר וכן סיור מורחב תמורת 130 כתרים למבוגר. הסיור יוצא מהמשרדים שבסמוך למוזיאון החברה קדישא.

» The Jewish Museum - כתובת: U Stare skoly 1, 110 00 Praha 1 אתר רשמי: www.jewishmuseum.cz/

הצצה לבית הקברות היהודי

האופציה השניה היא באמת לתפרנים, ובעידודה של אשת המלתחות במוזיאון UMPRUM. מתברר שמחלון שירותי המוזיאון הנ"ל אפשר להציץ אל המצבות המרשימות של הרובע היהודי. כל מה שצריך לעשות זה לקפוץ לקפה לא מחייב בבית הקפה של המוזיאון, ובתירוץ אמיתי לעלות אל השירותים. באמת שלא צריך להתבייש ואפשר לפתוח את החלון בשביל לצלם יותר טוב. ויש אפילו בונוס – בימי שלישי בין השעות 17:00-19:00 אפשר להיכנס לתערוכת המוזיאון חינם.

» Museum of Decprative Arts - כתובת: Listopadu 2, 110 00 Praha 1. מתי: שעות פתיחה 10:00-18:00 כל ימות השבוע פרט ליום שני. אתר רשמי

מוזיאונים חינם ואם במוזיאונים עסקנין - חשבנו שיהיה נחמד אם תדעו שלכל מוזיאון בפראג יש "יום חינם" משלו, בו מתבקשים המבקרים לשלם מחיר סמלי של עשרה כתרים אם בכלל. בדרך כלל זהו יום חמישי הראשון בכל חודש והכניסה חינם החל מהשעה 14:00.

» Prague National Museum - כתובת: Wenceslas Square 1700/68, 110 00 Prague 5-Nove Mesto. אתר רשמי

» Museum of the City of Prague - כתובת: Na porici 1554/52, PRAHA 8 Prague-Nove Mesto. אתר רשמי: www.muzeumprahy.cz/

» Czech Museum of Music - כתובת: Karmelitska 388/2, 118 00 Prague 5-Mala Strana.

» Galerie Vaclava Spaly - כתובת: Narodni 59/30, 110 00 Prague 5 אתר רשמי: www.spalovka.cz/cz/

פסטיבלים בפארק קאמפה

בכל סוף שבוע נתון בחודשי האביב והקיץ מתקיים איפשהוא פסטיבלון חינם כלשהו. הימור לא רע לתייר הלא מעודכן הוא פארק קמפה. מעבר לעובדה שזהו פארק מקסים המתחבא בין בנייניו היפים של רובע מאלה סטרנה. בפארק פסטיבלים קטנים מסיבות לא סיבות, החל בחגיגת יום העצמאות של הודו וכלה ב"פסטיבל האביב" בעל השם הסתום משהו. כל אלו מציעים לקהל הרחב הופעות חינם, דוכני אוכל במחירים צנועים ובילוי נחמד לשעות היום.

» Kampa Island - כתובת: Na Kampe 512/11, 110 00 Prague-Mala Strana.

איפה: למרגלות גשר לגיי, בצידו המערבי של הנהר, ליד מוזיאון קאמפה שבאי קאמפה.

חוף סמיחוב במידה ובפארק לא מתקיים פסטיבל, מומלץ לרדת אל גדת הנהר ולהמשיך דרומה אל חוף סמיחוב. זהו מתחם סגור ובו באר, כסאות נוח ומסך. בחודשי הקיץ מתקיימות בו הקרנות סרטים חינם, וברוב המקרים הם אפילו לא מדובבים לצ'כית!

» Smichov - כתובת: Horejsi nabrezi 1126/5, 150 00 Praha 5. טלפון: 420.773.544.147+

בית הקפה אוניג'אז במזג אויר סגרירי במיוחד, מטיילים מרוששים במיוחד להסתחבק בבית הקפה-חלל הקריאה "אוניג'אז - צ'יטרנה". זהו בית קפה על טהרת הפלורנטין אשר בפראג ותואם את האוכלוסייה, שרובה ככולה מורכבת מקהל הסטודנטים והמרצים של הפקולטה לפילוסופיה הנמצאת מרחק הליכה. כאן אף מלצר לא ינשוף בעורפכם לסיים את השתייה וללכת והמחירים, כיאה למחירי סטודנטים, לא עולים על 30 כתרים למשקה.

זהו מקום טוב לתכנן את בילוי הלילה ולהתחרבש עם לפטופ, ספר או מגזין, בין היתר מפני שהוא נמצא במקום מרכזי ופתוח עד מאוחר. מכאן אתם מוזמנים ללכת לכל אחד מהמועדונים בפראג שכבר הומלצו באתר זה.

» Unijazz - כתובת: Jindrisska 901, 110 00 Prague 1-Nove Mesto. אתר רשמי: www.unijazz.cz/en.

טיפ קטן לסיום: בפייסבוק קיימת קבוצה בשם "מה יש בחינם בפראג?", ובה שלל עצות וטיפים המתעדכנים באופן יומיומי. זהו אתר בשפה הצ'כית, אמנם, אבל הפורמט הפייסבוקי הידוע של האירועים יעזור לכם להתמצא מתי והיכן. www.facebook.com/PrahaZadarmo