אטרקציות ברומא: עשר עצירות חובה

מהקולוסיאום האגדי, דרך מקום מושבו של האפיפיור בוותיקן ועד מזרקת המשאלות הכי מפורסמת בעולם - עשרה אתרי חובה בביקור הראשון ברומא, בירת איטליה

אור בר שלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיכר פיאצה נבונה שברומא, איטליה
אור בר שלום

אומרים שכל הדרכים מובילות לרומא, אבל מה כדאי לעשות כשמגיעים לשם בביקור ראשון? במשך שנים ארוכות הצליחה הבירה האיטלקית לשמור על מעמדה הקבוע בעשירייה הפותחת של הערים המתויירות ביותר בעולם. למה? היסטוריה מפוארת, פסלים מרשימים, יחסי ציבור מעולים (הסרטים "לה דולצ'ה ויטה" של פדריקו פליני ו"חופשה ברומא" בכיכובה של אודרי הפבורן), אוכל מצוין ועוד אתרים חשובים שכדאי לראות ולהכיר. לפניכם עשרה אתרי חובה שפשוט אסור לפספס בביקור ראשון בבירת איטליה.

» רומא - לכל הכתבות וההמלצות
» קניות ברומא: כל הסודות

הקולוסיאום
האמפיתאטרון שנבנה במשך יותר מעשור ותחת השגחתם של שלושה קיסרים (אספסיאנוס, טיטוס ופלאביוס), נחשב לאחד משבעת פלאי העולם החדשים וכולל מעל 50 אלף מקומות ישיבה. בקולוסיאום נערכו על בסיס ימי קרבות מפוארים עם חיות טרף וגלדיאטורים, כשהצופים מריעים מהיציע. כיום נותר מהמבנה המקורי רק קיר אחד במלוא גובהו. רוב האוצרות (פסלים, מושבי שיש, ציפויי השיש של העמודים ואפילו מוטות הברזל שתמכו במבנה) נשדדו ממנו במהלך השנים, ושימשו לבניית רומא המתרחבת. הרכבת התחתית העוברת בסמוך, יחד עם הכביש המקיף אותו, זעזעו וסדקו את שארית האבן. למרות זאת הקוליסאום עדיין נשאר מבנה מרשים ועדות חיה להיסטוריה של העיר.

» Colosseo - לכל הפרטים

הפורום הרומאי
חיי החברה והפוליטיקה התרכזו בימי עברו במבנה הפורום ששוכן בין גבעת הקפיטולין (Capitoline) וגבעת הפלטין (Palatine), בין מושב הממשל לבין מקום ישיבתם של האצילים. בשטחו נערו תהלוכות ניצחון, נישאו הספדים מפורסמים והוא שימש בעיקר כבמת נואמים למנהיגים ואנשי דת. בשטחו נערכו טקסים, משפטים, מסחר ואסיפות עם. הפורום נחשב למשכנו של הציבור ובסביבתו נמצאים גם בזיליקות, מקדשים ושערים רבים שמסייעים לחוש את האווירה התוססת שהתקיימה בו בעבר.

» Foro Romano - לכל הפרטים

קריית הוותיקן (Vatican)
מדינת הוותיקן היא המדינה הקטנה ביותר בעולם (שטחה הוא חצי קילומטר מרובע ומתגוררים בה פחות מאלף אזרחים, רובם המוחלט אנשי דת). מדובר במקום מושבו של הכס הקדוש ושל האפיפיור, ונחשב למרכז ההנהגה הקתולית בעולם. למדינת הוותיקן יש דגל, המנון, רשות דואר וממשלה משלה. בתוכה נמצאות אטרקציות תיירותיות כבזיליקת פטרוס הקדוש וכיכר סט פטרוס, גני הותיקן וכמובן הקפלה הסיסטינית, עם הפרסקו המפורסם ביותר של מיכאלאנג'לו. הצעה לסיור לילי בוותיקן - כאן

» Vatican - לכל הפרטים

Basilica di San Pietro
הכנסייה, שנמצאת בשטח מדינת הוותיקן, היא הכנסייה הגדולה ביותר בעולם ויכולה לארח בתוכה בו זמנית 60,000 מתפללים. היא נחשבת למרכז הכובש של הנצרות הקתולית ואחד האתרים הקדושים ביותר לנצרות. על פי המסורת בה נקבר פטרוס הקדוש, אחד מ-12 שליחיו וממשיכי דרכו של ישו שנחשב כבישוף הראשון של רומא ומייסד השושלת האפיפיורית. את הכנסייה החלו לבנות כבר במאה הרביעית והיא נבנתה מחדש במאה ה-16. מאז היא עברה מסכת שיפוצים והרחבות ביו היתר על ידי מיכאלאנג'לו (שעיצב את הכיפה) וברניני. ממרומי הכיפה אפשר להשקיף על רומא והוותיקן. בתוכה נמצא פסל הפייטה המפורסם של מיכאלאנג'לו. עוד הצעות לביקורים בכנסיות מרהיבות ברומא - כאן

» Basilica di San Pietro - לכל הפרטים

כיכר פטרוס הקדושצילום: S-F / Shutterstock

פיאצה נבונה
הכיכר, שיש שיגידו שעל אף עומס התיירים היא היפה ביותר ברומא, נבנתה מעל שרידי האיצטדיון של הקיסר דומיטיאנוס, והיא מוקפת ארמונות בסגנון הבארוק. בשטחה נמצאות שלוש מזרקות. המרכזית מביניהן היא מזרקת ארבעת הנהרות בעיצובו של ברניני, שמסמלים את ארבעת הנהרות הגדולים באירופה, אמריקה, אסיה ואירופה שעליהם רצה האפיפיור לשלוט. כיאה לכיכר רומאית היא מוקפת בפיצריות, בתי קפה וגלידריות במחירים מופרכים לתיירים בלבד.

» Piazza Navona - לכל הפרטים

Pantheon
מקדש פגאני עתיק מהמאה השנייה לפני הספירה, שנשמר בשלמותו (כמעט) עד ימינו. בתחילת ימיו הוא שימש כמקדש כל האלים ועם הפצת הנצרות באיטליה נהפך לכנסיית "Santa Maria ad Martyres" ונחשב לפנינה ארכיטקטונית עולמית. במקום קבורים מספר מלכים איטלקים והצייר רפאלו. כדאי לתת תשומת לב מיוחדת לרצפת המקום ולמבנה התקרה - אוקולוס - כיפת ענת בקוטר של 43 מטרים, שבמרכזה קרוע פתח המכניס את קרני השמש לתוך המבנה.

» Pantheon - לכל הפרטים

המדרגות הספרדיות
גרם המדרגות המקשר בין הפיאצה די ספניה (כיכר ספרד) לבין הפיאצה טריניטה די מונטי וכנסיית טריניטה דיי מונטי, תוכננו על ידי האדריכל פרצ'סקו דה סאנקטיס ובמימונו של הדיפלומט הצרפתי סטפנו גופייר בעלות אסטרונומית באותם ימים. מטרתם הייתה לקשר בין שגרירות ספרד, הכנסייה והוותיקן ועל כן הן כונו "המדרגות הספרדיות". במרכז הכיכר נמצא פסל "מזרקת הספינה" של פייטרו ברניני ובנו ג'ובאני לורנצו ברניני, סביבו התכנסו אמנים וסופרים רבים ומסביב מפוזרים בה פסלים יפיפיים של דמויות תנ"כיות כדוד המלך ומשה רבנו.

» Scalinata di Spagna - לכל הפרטים

כנסיית פטרוס הקדושצילום: Wolfgang Stuck

פונטנה די טרבי
ברומא לא חסרות אגדות וסיפורי מעשיות. אחת המפרנסות היציבות ביותר של אגדות אלו היא מזרקת טרבי הקרויה גם "מזרקת המשאלות". המאמינים טוענים כי מי שיזרוק מטבע למי המזרקה יחזור לרומא בעתיד, וכל משאלותיו יתגשמו. אותה אמרה נפוצה גם לגבי מי ששותה ממיי המזרקה, אך הדבר לא מומלץ בעליל. במרכז המזרקה נמצא פסל של נפטון, הרכוב על מרכבה הקשורה לסוסי ים על פני האוקיינוס. לאורך היום נמצאים בקרבתה נציגים של עיריית רומא שמקפידים לאסוף את המטבעות הנזרקים אליה, היישר לקופת הארנונה.

» Fontana Di Trevi - לכל הפרטים

כיכר ונציה (Piazza Venezia)
למרות שפע הכיכרות המושקעות ברומא שאותן ניצן למצות יחסית במהירות, כיכר ונציה, ששוכנת לצד ארמון ונציה וקרויה על שמו, היא תחנת חובה למבקרים בעיר. הכיכר נמצאת סמוך לפורום ולרגלי גבעת הקפיטולין והיא נחשבת לכיכר המרכזית של רומא המודרנית. התחבורה הפרטית בכיכר מוגבלת ובשעות העומס צץ משום מקום שוטר אלגנטי העולה על דוכן במרכז הכיכר ומכוון את התנועה בתנועות ניצוח תיאטרליות. בימיו של מוסוליני שימשה הכיכר מקום התאספות ונשיאת נאומים. 

» Piazza Venezia - לכל הפרטים

בוקה דלה וריטה - פה האמת
הפסל, שנקרא "אל הנהרות", נמצא ליד התיאטרון הרומי העתיק וסמוך לגטו היהודי. ככל הנראה הוא היה בעבר חלק ממזרקה או ממכסה ביוב מהתקופה הרומית ושרד עד לימינו שהוא מלווה בהבטחה מיסטית כי הוא מסוגל לגלות אמת. על פי המנהג על הדוברים להכניס את ידם הימנית לתוך פיו של הפסל ולומר אמת. מי שנתפס בשקר יזכה לקבל נשיכה עסיסית או ביס מלא. כיום בעיקר מצטלמים לידו בפנים מפוחדות כדי להעלות לפייסבוק.

» La Bocca della Verita - לכל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ