ברומא התנהג כיהודי: המקומות הכי קדושים בעיר

מהרובע היהודי השוקק, דרך בית הכנסת המפואר ועד שער טיטוס והגלדיאטורים שבכניסה לקולוסיאום: רומא היא לא רק מעוז הנצרות אלא גם עיר עשירה בתרבות והיסטוריה יהודית. סיור כשר בבירת איטליה

אורי חרש, רומא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפורום הרומאי ברומא, איטליה
מיצג ארכיאולוגי מדהים. הפורום הרומאיצילום: Scaliger | Dreamstime.com

רומא היא ביתם הזמני של עשרות מיליוני תיירים מדי שנה, אבל יש גם כאלה שעבורם היא גם קצת יותר מזה: מטיילים יהודיים ימצאו פינה חמה שמורה בליבה של העיר המופלאה הזו, שההיסטוריה שלה ושל העם היהודי שזורות זו בזו (הרי היהודים הראשונים הגיעו לרומא עוד בשנת 160 לפני הספירה).

ברומא ישנם אתרים היסטוריים רבים המגוללים את הסיפור היהודי, כמו גם שכונות המשמרות את התרבות הייחודית של היהודים הרומאים עד היום. זו הסיבה שרומא היא גם מארחת נפלאה לשומרי כשרות, משום שהיא מציעה לתיירים ולמקומיים כאחד מסעדות כשרות, אפשרויות לינה המיטיבות עם שומרי מצוות ואף בתי כנסת.

הנה טעימה ממה שיש לרומא להציע למטיילים יהודים, שומרי כשרות או סתם מתעניינים בהיסטוריה היהודית, משהו שיחמם את הלב ויגרום למטייל הישראלי להרגיש בבית בחופשה הרומאית.

נכס נדל"ני לוהט: הגטו (או הרובע) היהודי

הגטו היהודי ברומא הוקם עוד בשנת 1555, ביוזמת האפיפיור פול ה-4 שריכז את כל יהודי רומא בכפייה ובצפיפות נוראה באזור שהיה נחשב לעלוב ביותר ברומא. השוכנים בין כותלי הגטו סבלו מהצפות קשות מדי חורף בשל הקרבה לנהר הטברה, ונגזרו עליהם גזירות איומות. בין השאר, היה עליהם לבקר במיסה בכנסיה בכל יום א', הם הוגבלו לעיסוק במקצועות מסוימים בלבד, הם הורשו לצאת מהמתחם עם עלות השחר אך ורק בסימון טלאי צהוב, והיה עליהם לשוב לגטו לפני רדת החשיכה. רק בשנת 1870, לאחר כיבוש רומא בידי 'צבא הצפון לאיחוד איטליה' שוחרר הגטו, ולמעשה המבנים המקוריים שלו נהרסו כמעט כולם.

כיום הגטו הוא ביתה של הקהילה היהודית-רומאית התוססת, והשיטוט במקום מאפשר הצצה לאווירה ייחודית ואותנטית. ברקע אפשר לשמוע את שיחות התושבים החביבים של האזור בדיאלקט היהודי-רומאי המיוחד ('ג'ודאו רומנסקו'), להריח את ניחוחות המנות המיוחדות של המטבח היהודי-רומאי, ולהתרשם מהסיפורים ההיסטוריים הניבטים מכל אבן ומגוללים פרקים בחיי העם היהודי. בעשור האחרון, עם השיפוץ הנרחב שעבר בית הכנסת, העתקת בית הספר היהודי משכונת טרסטברה אל לב הגטו, וציון שמו של הגטו במדריכי התיירות כאטרקציה תיירותית, לא חולף חודש מבלי שמסעדה או חנות חדשה נפתחות בגט. נדמה כאילו הוא קם לתחייה והפך, עבור התיירים והמקומיים כאחד, לאטרקציה של ממש.

בית הכנסת הגדול של רומא; בר-קפה טוטו העומד בלב הגטו משנת 1890 בו נפגשים היהודים המקומיים ל"ארוחת בוקר" (שרובה ככולה מתמצה בקפה ובקורנטו -קוראסון); מאפיית הגטו הישנה המוכרת את אותם 3-4 דברי מאפה זה מאות שנים; וכמובן ספסלי העץ הישנים ברחוב פורטיקו ד'אוטביה עליהם יושבים זקני הקהילה בוקר וערב כאילו היה הרחוב מעין מתנ"ס באוויר הפתוח - כולם מהווים מקום מפגש ראוי ליהודים מקומיים וזרים כאחד.

בין הלכה למעשה: המוזיאון היהודי Museo Ebraico di Roma

המוזיאון ממוקם במבנה בית הכנסת הגדול ברומא, והוא שופץ והורחב משמעותית בשנת 2004 בעזרת יוזמה נדיבה של עיריית רומא. כעת הוא מציע למבקרים הצצה לתרבות העתיקה והמפוארת של הקהילה היהודית ברומא ולמעשה באיטליה כולה, שעברה תקופות פריחה ושגשוג כמו גם תקופות של רדיפה וסבל רב. במוזיאון פריטים מקסימים של יודאיקה (אחד האוספים המרשימים באירופה), תשמישי קדושה, מלאכת יד יהודית, פרוכות יפיפיות, עבודות טקסטיל וגילופי שיש, מסמכים היסטוריים כמו צו האפיפיור על הטלת ההסגר או כתבי יד מתקופת הנאצים, ואף פריטים ארכיאולוגים.

פריטים מרשימים במיוחד הם הכיסא של אליהו הנביא משנת 1870, ומגילת אסתר העשויה מקלף. למוזיאון ערך מוסף חשוב בקידום הקהילה היהודית, משום שהוא משמש כמעין מרכז ללימוד המורשת היהודית ומארח קבוצות תלמידים רבות, לא רק יהודיות.

» Museo Ebraico di Roma - כתובת: 15 Lungotevere de' Cenci, מחיר: 11 יורו, ילדים מתחת לגיל 10 ונכים נכנסים בחינם.

כשר באיטלקית: מסעדת בגטו  (Ba'Ghetto)

'בגטו' היא למעשה רשת של מסעדות השייכות לארבעת האחים החביבים למשפחת דבוש - אילן, אבי, אייל ועמית, ישראלים-טריפולטאים-רומאים חביבים ביותר ודוברי עברית. המסעדה הבשרית הממוקמת בגטו היא אחת המסעדות הכשרות החביבות עלי. היא מציעה מאכלים רומאיים-יהודיים מסורתיים, בשילוב עם מטעמים מן המטבח הים תיכוני וטאצ' מהמטבח האיטלקי כמובן (זו בכל זאת רומא). האווירה במקום מאוד נעימה, בעיקר בימים חמימים כאשר ניתן לשבת בחוץ. המסעדה מציעה בשרים כשרים ומנות צמחוניות ביתיות כמו קוסקוס. מומלץ ביותר לטעום את לביבות הארטישוק, ואת מנת הדגל של המטבח היהודי ברומא: ארטישוקים יהודיים מטוגנים בשמן עמוק (או ארטישוקים רומאיים אפויים בתנור).

» Ba'Ghetto - כתובת: Via portico d'ottavia 57, Rome, Italy

למעוניינים לנסות את המסעדות הנוספות ברשת: המסעדה החלבית (הממוקמת ממש באותו רחוב בו תמצאו את 'בגטו' הבשרית) -Via Del Portico D'ottavia 2/a; המסעדה הוותיקה - Via Livorno n.10.

שומשום היפתח: הקטקומבות היהודיות ברומא

קטקומבות הינן מערות קבורה תת קרקעיות. מרבית הקטקומבות ברומא הן למעשה נוצריות, אבל קיימות גם שש קטקומבות יהודיות המציעות הזדמנות לסיור שורשים ארכיאולוגי כמעט פרטי. מערות אלו, יחד עם בית הכנסת העתיק שנמצא באוסטיה אנטיקה (Ostia Antica), הינם השרידים המועטים מקבוצת היהודים שהגיעה לעיר בתקופה שבין המאה הראשונה ועד המאה הרביעית לספירה. 

אפשר לבקר רק בשניים מאתרי הקטקומבות היהודיות: וילה טורלוניה (Villa Torlonia) וויניה ראנדניני (Vigna Randanini). כדאי לשים לב שיש לתאם מראש את הביקור עם רשות העתיקות הממשלתית. ניתן לאתר על קירות המערות ציורי סלע יפים של מנורות וסמלים יהודיים, וניתן ללמוד הרבה על בתי הכנסת והמעמדות השונים של יהודי רומא מהתרשמות מסגנון הבנייה, העיצוב והכיתובים על המצבות.

»Villa Torlonia - כתובת: Via Nomentana 70, 00161 Rome, טלפון לתיאום: 39.06.448.2364+

מעבדות לחירות: שער טיטוס

זהו שער הניצחון המפורסם הממוקם בלב הפורום הרומאי העתיק. עבור היהודים לא ממש מדובר בניצחון: את השער בנה הקיסר דומיטיאנוס לכבוד אחיו טיטוס, כאתר הנצחה להצלחתו בכיבוש ירושלים, המתאר את הכנעת והשפלת היהודים בתקופת המרד הגדול (שנת 70 לספירה), וחורבן בית המקדש. בתבליטי האבן ניתן לחזות בתהלוכת הביזה והשלל היוצאת מבית המקדש בירושלים לכיוון רומא, בה בולטת במיוחד מנורת הזהב.

במשך השנים יהודי רומא לא עברו תחת השער, אך עם הקמת מדינת ישראל עברה לראשונה תהלוכה יהודית תחת השער, בכיוון ההפוך מכיוון תנועתה של תהלוכת הניצחון של טיטוס, כסמל לשחרור. מעטים יודעים כי על שטר 50 השקלים הישראלי מופיע ציטוט מש"י עגנון המדבר על שער טיטוס, וזו חוויה מרגשת לשלוף את השטר ולקרוא את הכתוב על רקע השער הכביר.

» Foro Romano - כתובת: Via Foro Romano, טלפון: 39.6.699.0110+

יש כמובן עוד המון מה לראות, לטעום ולחוות וקשה לבחור. טיפ נחמד לסיום: מי שרוצה לנסות ולפגוש את בני עמנו המקומיים, יכול לנסות את מזלו בהיכרות אקראית עם בעלי החנויות לאורכה של ויה דל קורסו, עם עגלוני הכרכרות, עם בעלי דוכני המזכרות ועם ה 'גלדיאטורים' המחופשים בחזית הקולוסאום, אשר רבים וטובים מהם נמנים על בני הקהילה היהודית. חלקם אפילו מדבר עברית, חובש בגאון כובע עם סמל של צה"ל או מפגין מגן דויד בולט תלוי על שרשרת או ככתובת קעקע. יש בינהם מאוד חביבים ומשעשעים, שתמיד ישמחו להגיד מילה או שתיים בעברית ואולי אף להציע הנחה, אם תתעקשו.

אורי חרש הוא מדריך ישראלי המתגורר ברומא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ