מסע בעקבות האתרים הכי היסטורים ברומא

כיכר הנאומים של מוסוליני, אולפני הצילום של כל הכוכבים הגדולים, המקום בו נרצח ראש ממשלת איטליה מורו, והלוקיישן של מסיבות הסקס של ברלוסקוני: האתרים ששינו את פני ההיסטוריה ברומא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אין ספק שרומא היא אחת הערים המרתקות ביותר בעולם מבחינה היסטורית. העיר שהוקמה במאה השמינית לפני הספירה שימשה כבירת האימפריה הרומית וכעיר הולדתה של הדת הקתולית, שהוכרה כדת הרשמית של האימפריה בשנת 313. אבל מעבר לקולוסאום ולשלל אטרקציות תיירותיות אחרות, המאה ה-20 היתה רווית תהפוכות ואירועים עבור רומא. המאה שחלפה ידעה חילופי משטר רבים, ובראשם המשטר הפשיסטי. בניגוד לאתרים ארכיאולוגים, רבים מהאתרים ההיסטוריים המרתקים של המאה ה-20 אינם נכללים בספרי התיירות ואינם מסומנים בשלטים. עבור מי שמתעניין בהיסטוריה הקרובה יחסית – ה"גרדיאן" הבריטי אסף עשר המלצות לאתרים שכדאי להתאמץ ולהגיע להם, גם אם מרבית התיירים לא מודעים לקיומם.

המרפסת של מוסוליני - Piazza Venezia

התנועה הערה בפיאצה ונציה ורבבות התיירים שמגיעים אליה מדי יום עלולים לטשטש את חשיבותה כאתר מרכזי למשטר הפשיסטי בראשות בניטו מוסוליני, ששלט באיטליה בין 1922 ל-1943. "הדוצ'ה", כפי שהוא כונה, בחר לשאת את מרבית נאומיו לאומה – ובהם ההכרזה ההיסטורית על "האימפריה הרומית" במאי 1936 - ממרפסתו שפונה אל הכיכר. כיום ממוקם בכיכר מוזיאון Palazzo Venezia שמציג עבודות אמנות מימי הביניים. משרדו של מוסוליני, The Sala del Mappamondo, סגור כיום לתיירים למעט סיורים שנערכים מדי פעם במסגרת תערוכות מיוחדות במקום.

כתובת: Piazza Venezia 00186 Rome, Italy
אתר: 

אנדרטה לזכרו של מלך איטליה הראשון

אם הגעתם לפיאצה ונציה, תוכלו לנצל את ההזדמנות ולבקר באנדרטה לזכר מלכה הראשון של איטליה, ויקטור עמנואל השני. המקומיים אומנם נוהגים ללעוג לאנדרטה ולטעון שהיא מזכירה עוגת חתונה או בית שימוש ציבורי, אבל קשה לערער על ערכה ההיסטורי: היא הוקמה ב-1911, כ-30 שנה לאחר מותו של המלך ובדיוק בזמן לקראת חגיגות 50 השנים לאיחוד העיר. האנדרטה עצמה ממוקמת במרכזו של קבר החייל האלמוני. במהלך היום (עד שבע בערב) ניתן לסייר באנדרטה ובמוזיאון לאמנות שסמוך אליה. בלילות אפשר להסתפק במבט מבחוץ, שכן האנדרטה מוארת באופן מרהיב.

ביקור ב"קולוסאום המרובע" - Colosseo Quadrato

בתחילת שנות ה-40 הרומאים היו אופטימיים: הם ציפו לחנוך תערוכה בינלאומית ברובע EUR. אבל מלחמת העולם השנייה הביאה לביטולה של התערוכה, שאמורה היתה להיפתח ב-1942, וכך העיר נותרה עם רובע שתוכנן על ידי מיטב המוחות הפשיסטיים וכלל מבני ציבור מעניינים רבים. כיום הרובע משמש כאזור תעשייה ועסקים, וניתן להגיע אליו עם קו B של הרכבת התחתית. המבנה המפורסם ביותר ברובע מכונה "הקולוסאום המרובע", אשר מורכב מקשתות שמספרן זהה למספר האותיות בשמו המלא של מוסליני. הרובע עצמו עוצב על פי פרשנות מודרנית לדרכים והארכיטקטורה ששלטו באימפריה הרומית. בנוסף תוכלו למצוא ברובע מוזיאון המתמחה בהיסטוריה של ימי הביניים (The Museum of the High Middle Ages), וכן את הארכיונים הלאומיים.

כתובת: Viale della Civilte del Lavoro, 00144 Roma 

פסלי שיש המהללים את "הדוצ'ה" -  Foro Italico 

אם רובע EUR מייצג נאמנה את סגנון הבנייה המודרני של המשטר הפשיסטי, אז ה-Foro Italico, שכונה בעבר "פורו מוסוליני", הוא הדוגמה האידיאלית לאובססיה הפשיסטית ביחס לרומא העתיקה. האצטדיון ניצל לאחר המלחמה ושימש, בין השאר, כחלק מהקומפלקס של המשחקים האולימפיים שנערכו בעיר ב-1960. כדאי להתאמץ ולהגיע לאזור בעיקר בזכות פסל שיש ענק של אתלט גברי עירום שמסמן את האידיאלים הפשיסטיים של הגוף הגברי, ובזכות שער שיש גדול הניצב בכניסה למתחם ונושא את הכיתוב Mussolini Dux המהלל את הדוצ'ה.

כתובת: Largo Lauro De Bosis, 15, 00135, Italy

הרובע שהפך משדה קרב לשכונה אופנתית

רובע סאן לורנצו (San Lorenzo district) מתאפיין באוכלוסייה ממעמד בינוני-נמוך ושימש בזמן מלחמת העולם השנייה כמחוז תמיכה של המתנגדים למשטר הפשיסטי. ביולי 1943 האזור הסמוך לתחנת הרכבת Termini Station סבל מהפצצות חוזרות ונשנות בניסיון לפגוע במערכת התחבורה האיטלקית. בנוסף להרוגים ופצועים רבים, ההפצצות פגעו במבנים משמעותיים באזור. כיום האזור, הסמוך לאוניברסיטת La Sapienza, שוקם לחלוטין וידוע בזכות האווירה הצעירה וחיי הלילה שהוא מציע לסטודנטים. עשורים רבים לאחר ההפצצות הידועות לשמצה, עדיין ניתן להבחין בשרידי ההרס ב- Gaetano Bordoni barber's shop, מספרה מקומית ב-108 Via dei Volsci, שהפכה לגלריה המתפקדת כמוזיאון המתעד את ממדי ההרס.

כתובת: Piazza dei Sanniti, 30, 00185 Roma 

פוסה ארדיאטינה - Fosse Ardeatine

335 הרוגים בלילה אחד אחד ממעשי הטבח הידועים לשמצה שנערכו בזמן הכיבוש הנאצי של רומא היה הטבח ב- Fosse Ardeatine. בליל ה-24 במארס 1944, 335 איטלקים הוצאו להורג כנקמה על מתקפה שבה פרטיזנים קומוניסטים הרגו 28 קצינים גרמנים. החיילים הגרמנים ריכזו את השבויים האיטלקים, ירו כדור בראשו של כל אחד מהם וזרקו את גופותיהם למערות שנחפרו במקום. את הפעולה יזם היטלר עצמו, שהורה לשמור על חשאיות, לקבור את המתים במערות ולסתום את כל הפתחים כדי למנוע דיווחים על הטבח. כיום ניתן למצוא באתר אנדרטה לאומית לזכר הקורבנות, וטקס אזכרה ממלכתי נערך מדי שנה ב-24 במארס. באנדרטה ובמוזיאון הסמוך אליה ניתן לבקר מדי יום בין השעות 8.30 בבוקר ל-15:30 (ובימי ראשון ושבת עד 16:15).

כתובת: Via Ardeatina, 174, 00147 Roma
טלפון: 39.06.513.6742+

בית הקברות הגדול ביותר בעיר - Verano

בית הקברות של ורנו (Verano), הממוקם ברובע San Lorenzo, הוא בית הקברות הגדול ביותר בעיר. בית הקברות הוקם במאה ה-19 כאתר קבורה ליהודים וקתולים. אחרי מלחמת העולם הראשונה הוקמה במקום אנדרטה לזכר חללי המלחמה, ובהמשך נוספה לצידה אנדרטה לחללים קומוניסטים ממלחמת העולם השנייה. רבים מבניה הנבחרים של רומא קבורים כאן, וביניהם גם השחקן הקומי הפופלרי אלברטו סורדי. אם הגעתם לכאן, כדאי לבקש את הסיור המודרך, שניתן בחינם מדי יום בשעות הפתיחה של האתר, בין 7.30 בבוקר ל-18:00. 

כתובת: Piazzale del Verano 3, 00185 Roma
טלפון: 06-49236331

המקום החביב על אודרי הפבורן וקים נובק - Via Veneto

כוכבים הוליוודיים כמו אודרי הפבורן, קים נובק, ריצ'רד ברטון ואחרים נהגו להנעים את זמנם באיטליה לצד ה-Via Veneto, והדרך המככבת בלא מעט סרטים קלאסיים, ובהם "לה דולצ'ה ויטה" של פליני. בשנות ה-50 תעשיית הקולנוע האיטלקי זכתה לתור הזהב שלה, שכונה "הוליווד שעל נהר הטיבר". כוכבים מכל העולם הגיעו כדי להצטלם באולפני Cinecitta Studios, וצלמים החלו לרדוף אחריכם במה שנחשב להולדתו של הפפראצי. היום מספר לוחיות מנציחות את עברה המפואר של ויה ונטו, ופאבים רבים באזור מתדהרים בתמונות עבר של כוכבי הוליווד. גם אם הסיכוי להיתקל כאן באנג'לינה ג'ולי, בראד פיט או כוכבים הוליוודיים עכשוויים קטן במיוחד – עדיין תוכלו ליהנות מאווירת הזוהר והנוסטלגיה האופפת את האזור.

כתובת: Via Vittorio Veneto, 00187 Roma

להיזכר באחד הרגעים המכוננים של הפוליטיקה האיטלקית

רציחתו האכזרית של ראש ממשלת איטליה לשעבר, אלדו מורו, במאי 1978 היתה מהרגעים הפוליטיים המשמעותיים באיטליה של המאה ה-20. מורו, שנחטף על ידי אנשי "הבריגדות האדומות", קיווה להביא ל"פשרה היסטורית" בין הנוצרים הדמוקרטים (ששלטו באיטליה באותו זמן) והמפלגה הקומוניסטית. אבל החטיפה קטעה את תוכניות הפיוס שלו. אחרי 55 ימים שבהם הוחזק בשבי, הוא נרצח וגופתו הוכנסה למכונית מסוג "רנו 4" הממוקמת כיום מחוץ לספרייה ב-8 Via Caetani. אם תגיעו למקום תוכלו להבחין בלוחית זכרון שמתארת את מעשה "הרצח הברברי" ואת חייו של מורו.

כתובת: Via Michelangelo Caetani 8, 00186 Roma

"בית החטאים" של ברלוסקוני - Palazzo Grazioli

ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני הוא אחד הפוליטיקאים השנויים במחלוקת בעולם. ברלוסקוני ידוע לשמצה בחיבתו לנשים יפות ומסיבות פרועות. כשהוא נמצא ברומא, הוא נוהג לגור ב- Palazzo Grazioli שברחוב Via della Gatta. המעון הרומאי הזה הגיע לכותרות הצהובונים ב-2010 לאחר שנטען כי ראש הממשלה נהג לערוך שם (וגם בביתו שבמילאנו) עשרות מסיבות שאליהן הוזמנו נערות ליווי ובחורות צעירות. הבית עצמו לא פתוח לציבור ולא ניתן לסייר בו, אבל אם תעברו שם תוכלו להבחין בקלות בקבוצות של תיירים שמנציחות את המקום, ובוודאי מדמיינות לעצמן מה בדיוק התרחש שם.

כתובת: Via della Gatta, Roma

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ