לא רק בוותיקן: הכנסיות היפות ברומא

מעבר להיותן מקום של קדושה ויראת כבוד עבור מיליוני מאמינים קתולים ברחבי העולם, עשרות הכנסיות שפזורות ברומא הן פיסות היסטוריות מרשימות ויפהפיות בפני עצמן. הנה כמה כנסיות ששוות ביקור

אור בר שלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 St. Peter's Square רומא הוותיקן
אור בר שלום

רומא מספקת לתייריה שפע אטרקציות, מוזיאונים, פסלים ומונומנטיים היסטורים להצטלם לידם, אבל העיקר של רומא, כפי שמגלים במהרה, הוא כנסיותיה. כמוקד הנצרות הקתולית בעולם ומקום קבורתם של שליחיו של ישו, האפיפיורים, הבישופים והקיסרים שהתנצרו, רומא משופעת במאות כנסיות בסגנונות בנייה שונים. בלתי אפשרי לבקר בכולן, כמובן, אבל יש כמה שאסור לפספס.

קו הרקיע הכנסייתי של רומאצילום: בלומברג

הבזיליקה של פטר הקדוש

פעם: שורשי הכנסייה מצויים בשנת 324 לספירה, בימי הקיסר הנוצרי הראשון, קונסנטין. בשנת 1400, לאחר מאות שנות הזנחה ובעקבות התעוררות תנועת הרנסנס, נסללה התוכנית לשיקום ושיפוץ הכנסייה והפיכתה לכנסייה הגדולה ביותר בעולם. הכנסייה, שעל פי המסורת היא מקום קבורתו של פטרוס, אחד מ-12 השליחים של ישו והבישוף הראשון של רומא, נמצאת בקריית הותיקן ברומא. בתוכה נמצאת הפייטה של האמן מיכאלאנג'לו (אחת מהעובודת הפיסול הידועות מתוקפת הרנסנס), מוזיאון ומערה תת קרקעית שבה קבורים האפיפיורים לדורותיהם. במאה ה-17 הזמין האפיפיור המכהן את האדריכל והפסל ג'ובאני לורנצו ברניני לבנות בחזיתה כיכר מפוארת ואליפטית היוצרת מבנה של זרועות המחבקות את המאמינים.

היום: כנסיית פטרוס הקדוש נחשבת לכנסייה הנוצרית-קתולים הגדולה ביותר בעולם, ומסוגלת להכיר 20,000 מאמינים. במרכז הכיכר ישנו אובליסק בגובה 25 מטרים ושתי מזרקות. מהכנסייה, אגב, נשקף נוף מרהיב של העיר רומא.

» Basilica di San Pietro - כתובת: Piazza San Pietro, 00193 Roma. Italy

כנסיית פטר הקדוש בקריית הוותיקןצילום: REUTERS

המקדש העתיק ביותר בעולם: הפנתאון פעם: הפנתיאון, שנבנה בשנת 27 לפני הספירה החל את דרכו כמקדש לאלים, בית משפט וחצר ולקיסר. בשנת 80 הוא נשרף ושופץ על ידי הקיסר דומיטיאנוס ובשנת 125 נבנה מחדש. בשנת 608 הוא ניתן במתנה לאפיפיור בוניפקיוס הרביעי שחנך אותו ב-1 לנובמבר 609 ככנסייה נוצרית בשם "כנסיית מרים של הקדושים המעונים" (אגב, לכן נחגג ליל כל הקדושים בתאריך זה). הפנתאון אף משמש מקום קבורתם של הצייר רפאל, האדריכל בלדזרי פרוצי ושניים ממלכי איטליה.

היום: הפנתיאון נחשב למבנה העתיק ביותר בעולם אשר גגו המקורי נשתמר במלואו: כיפת אוקולוס. זוהי כיפה בקוטר 43 מטר בעלת צוהר במרכזה שדרכו נכנס האור. הכיפה היא יציקה מאדמת פוצולנה (חומר דמוי בטון) והיא הכיפה הגדולה ביותר שנבנתה בטכנולוגיה זו והצליחה להשתמר עד היום.

» Pantheon - כתובת: Piazza della Rotonda 12, 00186

בזיליקת סנטה מריה מג'ורה

פעם: כמו רוב הכנסיות המרשימות ברומא, גם הכנסייה הזו החלה כמקדש לאלים הרומים ורק במאה החמישית הוא הוסב לכנסייה. במאה ה-14 נוסף למבנה מגדל הפעמון בגובה 75 מ' שנחשב עד היום לבניין הגבוה ביותר ברומא. התקרה מכוסה בזהב, הקירות מכוסים ב-36 לוחות פסיפס המתארים תמונות מהתנ"ך ונתמכים בעמודים יוונים עתיקים.

היום: הכנסייה מחולקת לשלוש קפלות - הקפלה הסיסטינית, קפלת ספורצה (שעוצבה על ידי מיכאלאנג'לו) וקפלת פאולינה, שהיא גם מקום קבורתו של האפיפיור פאולוס החמישי. בפסלים הניצבים מעל הקברים משובצות אבנים יקרות וכן המזבח מעוטר באבני חן, ומעליו תלויה תמונה של המדונה עם בנה מהמאה התשיעית. בכנסייה יש גם לא מעט פסיפסים, ביניהם אחד שמתאר את פרידת לוט מאברהם. במזבח הגבוה, על פי האמונה, נמצאים שרידים מעריסתו של ישו והכנסייה משמשת אתר עלייה לרגל למאמינים.

» Basilica of Santa Maria Maggiore - כתובת: Piazza di Santa Maria Maggiore, 12, 00185 Roma. Italy

זהב טהור ופעמונים: בזיליקת סאן ג'ובאני

פעם: מדובר הכנסייה הותיקה ביותר ברומא. בזיליקת סנט ג'ון לטרנו, כפי שהיא מכונה מחוץ לאיטליה, ניצבת על יסודותיה כבר יותר מ-1500 שנה ושרדה שריפות, בזיזה, רעידת אדמה והתנכלויות. במשך אלפי שנים נחשבה הכנסייה למרכז הנצרות העולמי, עד שאיבדה את מעמדה לסנט פטרוס. הקיסר קונסטנטין נידב את האדמה בשנת 314 לפני הספירה על מנת להקים במקום בית תפילה. ב-1646 הציל ברומיני את הכנסייה מכיליון ויצר בזיליקה בארוקית והקפיד לשמור אלמנטים מרכזיים במבנה המקורי.

היום: למרות חזותו הפשוטה של הבניין, לנכנסים פנימה צפויה הפתעה: קישוטים מזהב טהור ואבני חן מנצנצים מסביב, תבליטים ביד אומן מעטרים את הקירות ואובליסק מקורי ממצרים שניצב בה. לצד הכנסייה ישנם שני מגדלי פעמונים והיא מרוצפת בחזיתה בפסלים של קדושים נוצרים. הכנסייה שימשה במשך שנים רבות כמקום מגורים לאפיפיורים, מנהיגי העולם הנוצרי וכמרכז תפילה לאלפי מאמיני, והיא נחשבת לכנסייה השנייה בגודלה ברומא.

» Basilica di San Giovanni in Laterano - כתובת: Piazza di San Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma. Italy

המקדש העתיק בעולם. הפנתאוןצילום: REUTERS

הצד האפל של הנצרות: כנסיית סנטה מריה סופרה מינרווה

פעם: שמה של הכנסייה לקוח ממקדש לאלה מינרווה, שעמד בסמוך למקום הכנסייה ברומא. הכנסייה עצמה הוקמה במאה התשיעית, נהרסה ונבנתה מחדש במאה ה-13 ועברה חידוש מסיבי במאה ה-15. מדובר בכנסייה הגותית היחידה ברומא, שהייתה שייכת למסדר הדומיניקני ושימשה בית לרשויות האינקוויזיציה במאה ה-17. בקאפלות מסביב קבורים האמן פרה אנג'ליקו וקתרינה הקדושה מסיינה. על מדרגות המזבח נמצא פסלו של מיכאלאנג'לו "ישו העירום נושא את הצלב" (את המטפחת המכסה את מותניו ומטה הוסיפו אחר כך במצוות הכנסייה).

היום: מחוץ לכנסייה, בכיכר, נמצא האובליסק שתוכנן על ידי ברניני: פסל של פילון, סמל לכוח וחורמה שהועתק מפסל דומה שנמצא במקדש במצרים. בפנים נמצאות יצירות אמנות של דה סנגאלו, דלה פורטה ומיכאלאנג'לו.

» Basilica di Santa Maria Sopra Minerva - כתובת: Piazza della Minerva, 42, 00186 Roma. טלפון: 39.6.679.3926+ 

לזכרו של ישו: כנסיית ג'זו (Gesu)

פעם: הכנסייה הוקמה לאחר שב-1558 הטיל הקרדינל של רומא את בנייתה על ראשי המסדר הישועי, והיא נחשבת לכנסייה הישועית הראשונה שנבנתה ברומא. היא עוצבה על ידי ג'אקומו דלה פורטה ומשלבת השראות מתקופת הרנסנס והבארוק.

היום: הצועדים פנימה יתקלו בחלל גדול וגבוה המעוטר בפסלי שיש וזהב. על תקרת הכנסייה צויר הציור "ניצחון השם ישו" והקאפלה של איגנציו הקדוש שייסד את המסדר הישועי.

» Chiesa del Gesu - כתובת: Via degli Astalli, 16, 00186 Roma

כנסיית סנט פול (מחוץ לחומות)

פעם: הכנסייה נוסדה בשנת 324 לספירה על ידי הקיסר קונסטנטין הראשון וכמקום קבורתו של סנט פול, אחד משליחיו של ישו (פאולוס) ומי שהפך את הנצרות לזרם דת מרכזי בעולם. במהלך אלף השנים העטירו הקיסרים והשליטים המקומיים עוד ועוד כספים על הכנסייה שהרחיבו וקישטו את המבנה המקורי. ב-1823 פרצה במקום שריפה שכמעט החריבה את המקום כליל והשיפוץ נמשך עד 1840, אז נפתחה מחדש.

היום: במקום נמצאים כיום דלתות מצופות זהב, פסיפסים עדינים ווויטראז'ים מופתיים שנבנו מבהט ופסלו של סנט פול שמוצב בכניסה. 

» St Paul's Outside the Walls - כתובת: Via Ostiense, 184 00146 Roma 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ