לבד עם מיכאלאנג'לו: סיור לילי בוותיקן

להסתובב חופשי בקפלה הסיסטינית, לבחון מקרוב את בריאת העולם ולבלות את הלילה במוזיאוני הוותיקן. כדי ליהנות מהחוויה האינטימית הזאת תצטרכו קצת פחות מ-300 יורו ומצלמה בלי פלאש

אדם נגיורני, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיכר פטרוס הקדוש
כיכר פטרוס הקדושצילום: Matej Kastelic / Shutterstock

קצת אחרי שהערב ירד וחושך כיסה את מדינת הוותיקן, הצטרפתי לקבוצה קטנה של אנשים שהלכו בעקבות מדריך התיירים דרך מבוך המוזיאונים של הוותיקן. התהלכנו במשך 40 דקות בין גלריות עמוסות בציורים מהמאות ה-15 וה-16 באיטליה, תצוגות של פסלים יוונים ורומים ומסדרונות אינסופים של מפות עתיקות שבסופם עברנו דרך דלת קטנה ומצאנו את עצמנו בקפלה הסיסטינית. רק אנחנו היינו בקפלה הסיסטינית באותה השעה: תשעת התיירים בקבוצה, המדריך שלנו ושומר מטעם הוותיקן.

המדריך, שעד אז דיבר ללא הפסקה והסביר על היצירות שבוותיקן, השתתק באופן דרמטי והניח לנו להבין לאט לאט היכן אנו נמצאים. כשראשנו מוטה לאחור ופינו פעור בתדהמה, הלכנו לאורכה ולרוחבה של הקפלה והתענגנו על כל פינה בציורי הפרסקו המכסים את התקרות המקומרות והקירות שסביבנו. היה לנו את המקום כולו לעצמנו בלבד, ורק קולות הצעדים שלנו הפרו את הדממה.   

הוותיקן
הוותיקן צילום: S-F / Shutterstock

כל מי שביקר בקפלה הסיסטינית במשך היום מכיר את תחושת ההתגודדות האלימה של קבוצות התיירים, את השומרים שצועקים "אסור לצלם!", את הקרב על כסאות ישיבה והלחץ למהר ולפנות את הדרך למאות תיירים מכל העולם. לבלות בקפלה הסיסטינית כמעט לבד, היה אחד התענוגות הגדולים ביותר. בשנים האחרונות, כמעט ללא פרסום, החלו מספר חברות המארגנות סיורים בוותיקן להציע הצצה פרטית לקבוצות קטנות (עד 15 איש) לאחר שעת הסגירה.

באופן לא מפתיע, המחיר ששלמנו בעבור התענוג לא היה זול, ועמד על 414 דולר לאדם, בעוד מחירו של כרטיס כניסה רגיל למוזיאונים במשך היום הוא 17 יורו. כמובן שנשאלת השאלה האם היה שווה לשלם את המחיר הגבוה?

הקפלה הסיסטנית
הקפלה הסיסטנית צילום: RPBaiao / Shutterstock

מבט מהבזיליקה של פטר הקדוש

כבר ביקרתי בקפלה הסיסטינית פעמיים במהלך טיול ברומא, והזכרונות שלי מהביקורים הללו היה פחות מ"בריאת האדם" של מיכאלאנג'לו ויותר מהמולת התיירים. במקום הזה, בו נערכת בחירת האפיפיור, תחושת האינטימיות והרוחניות כמעט לא קיימת וזהה יותר למהומה שבתחנה המרכזית בשעות העומס. המקום היה אמנם מרהיב גם אז, אבל היה זה בלתי אפשרי לספוג את יצירות האמנות שבקפלה או להעריך אותה לעומק. בקיצור, זה היה עוד אתר תיירותי שסימנתי עליו וי והמשכתי הלאה.

הביקור האחרון היה שונה בתכלית. דרך קולגה נודע לי שיש דרך אחרת לחוות את הקפלה הסיסטינית, וכשיצרתי קשר עם היזמית האירית הלן דונגן, היא הזמינה עבורי את אחד הסיורים האינטימים (ולכן גם היקרים יותר) שמפורסמים באינטרנט. מאותו הרגע שרתה על הסיור אווירה מרגשת של חוויה מחתרתית שפחות מזכירה ביקור באחד המוזיאונים הגדולים בעולם ויותר כניסה למועדון נחשב בניו יורק לאחר שעות הסגירה.

נודע לנו שעלינו להגיע בשש וחצי בערב אל חברת התיירות שנמצאת ב-Via Vepasiano, מרחק הליכה קצרה מהכניסה למוזיאונים של הוותיקן. כשהגענו לסיור הדלתות היו נעולות, והייתי בטוח כי זוהי ההוכחה שסיור פרטי בוותיקן הוא המצאה בלבד. לפתע הופיעה הלן מהדלת הסמוכה והציעה לנו מגש ברוסקטות ויין, ובשעה 19:00 הצטרפנו אל שאר החברים בקבוצה והתחלנו את הסיור.

לאחר צעידה קצרצרה הגענו אל שערי הוותיקן. לשמים היו גוון סגול, הרחוב שלפני המוזיאון היה נטוש, שערי הכניסה היו נעולים ולא היה צל של ספק שהמקום סגור למבקרים. אולם, כפי שהובטח לנו, בשעה שבע בדיוק נפתחו הדלתות אט אט, ושומר המקום סימן לנו להיכנס פנימה בלי לומר מילה. על פנינו חלפו שורת חברים בצוות המוזיאונים שהיו בדרכם הביתה, ולאחר שיצאו נסגרו הדלתות מאחורינו שמא עובר אורח יעבור דרכן לראות מה מתרחש פה.

השקט היה כמעט מפחיד. בדומה לרוב הערים האירופיות בימים אלה, רומא מוצפת מדי יום בתיירים והעומס הופך כל ביקור במוקד תיירותי לחוויה כמעט בלתי אפשרית. אבל כעת, בתוך המוזיאונים של הוותיקן היינו רק אנחנו ושומרי הלילה.

מדרגות לולייניות במוזיאון הוותיקן

מדרגות לולייניות במוזיאון הוותיקן
מדרגות לולייניות במוזיאון הוותיקןצילום: The World in HDR / Shutterstock

ראשית, אין מה לצפות לסיור מאורגן או להדרכה מסודרת. המדריך שלנו הסביר באופן מאוד ברור שאנו נתונים לחסדיהם של שומרי הלילה ורמת היחסים האישים שלהם עם מדריכי הסיור. השומר יכול להחליט למשל אילו חדרים לפתוח, ואיפה מותר ואסור לעמוד. השליטה על כל אלה נמצאת בידיהם לחלוטין, כך שההחלטה על החדרים בהם ייערך הסיור תלויה בשאלה אילו שומרים עובדים בוותיקן באותו הלילה. הדבר היחיד המובטח ללא קשר לזהות השומרים הוא שהסיור יכלול את הקפלה הסיסטינית ואת החדרים בהן נמצאות יצירותיו של רפאל.

הסיור נמשך בדיוק שעתיים והשומר שמר על הזמנים בקפדנות, במיוחד כשהגיעה השעה לצעוד אל הקפלה הנמצאת מרחק הליכה לא קטן מהכניסה. כתוצאה מכך, נקודות מסויימות בסיור הרגישו כמו מירוץ (זה כמובן בלתי אפשרי לראות את המוזיאונים בשעתיים בלבד). המדריך שלנו, שבדרך כלל עורך בוותיקן כ-3 סיורים ביום, סיפר שאם השומרים מסכימים הוא משתדל להקדיש כמה רגעים לתצוגה של שטיחי הקיר, שנראית אחרת לגמרי מאשר במשך היום בו מצטופפים בחלל כ-150 אנשים.

הסיור האינטימי העניק לנו לא רק את המרחב והשקט להתבונן ביצירות האמנות, אלא גם להריח את הארומה המעופשת, החריפה והאותנטית שלא הייתה מבלבלת את חושי אם המקום היה עמוס בתיירים. לאחר מכן עצרנו בחצר המתומנת של מוזיאון פיו קלמנטינו ובחנו מקרוב את הפסלים הלבנים הבוהרים של לאוקון ובניו נאבקים בנחשי הים שנשלחו להרגם.

אם הייתה לי אפשרות לשנות דבר אחד בסיור, הייתי מעדיף שלמדריך שלנו היה יותר זמן לדון ביצירותיהם של מיכאלאנג'לו, רפאל ובוטיצ'לי, שהקיפו אותנו במחצית השעה הראשונה בעת השהיה בקפלה הסיסטינית. אבל האמת שזו אך ורק קטנוניות אל מול העובדה שהורשנו לשבת בכל מקום, להתהלך חופשי במתחם ואפילו לצלם תמונות ("ללא פלאשים, בבקשה"). זכויות כאלה ניתנו בעבר אך ורק למנהיגים פוליטים ולסלבריטאים.

מוזיאון הותיקן
מוזיאון הוותיקן צילום: Kiev.Victor / Shutterstock

הסיור שלנו הסתיים באותה תחושה חמקמקה בה החל. השומרים פתחו את השערים, הובילו אותנו החוצה בזריזות ונעלו את הדלתות. הסיור שהזמנו היה מטעם חברת Italy With Us המציעה מגוון של סיורים ברחבי איטליה וביניהם הסיור הפרטי במוזיאוני הוותיקן לאחר שעות הסגירה.

בממוצע מתקיים סיור אחד בשבוע, אך לוח הזמנים משתנה בהתאם לביקוש ולזמינות, ולכן כדי לבצע את ההזמנה לפחות חודש מראש.  כאמור, המחיר לסיור של שעתיים הוא 414 דולר לאדם, אבל אם תגיעו כקבוצה יש סיכוי טוב שתצליחו להשיג הנחה. בכל קבוצה יש מקסימום 15 משתתפים ומדריך אישי לכל עשרה.

חיפוש קצר ברשת מעלה חברות נוספות שדרכן ניתן לרכוש סיורים דומים: Viator Tours - מחיר כרטיס מתחיל ב-414 דולר לאדם, בקבוצע של עד 15 איש.Context Travel  - מחיר כרטיס הוא 680 דולר לאדם, לקבוצה שגודלה הוא 6 אנשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ