רומא מזהירה את התיירים: קנסות לשיכורים, לקופצים למזרקות ולאוכלים במדרגות הספרדיות

רומא מתמודדת, כמו ערים רבות בעולם, עם נזקי התיירות הגואה. שרשרת חוקים חדשים מנסה לשמור על האיזון בין התיירים לתושבים, כשהעוברים על החוק צפויים לקנסות ואולי אף להרחקה מהעיר

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הקולוסאום
אחרי 70 שנה גם רומא מתחדשת בחוקים מיוחדים לתיירים. הקולוסאוםצילום: ventdusud / Getty Images IL
איתן לשם
איתן לשם

בחודש אוגוסט האחרון, תגרה המונית התפתחה סביב המזרקה המפורסמת של רומא 'פונטנה די טרווי'. הסיבה למריבה: שמונה תיירים שהתווכחו על מיקום מושלם לסלפי שלהם ופשוט איבדו את זה. התגרה שגלשה לאלימות והצריכה התערבות משטרתית, היתה עוד חוליה בשרשרת ארוכה של ונדליזם והתפרעויות תיירים בשטחי העיר. כעת, עיריית רומאמנסה לשים סוף לתופעות דומות על ידי מתן קנסות למתפרעים, כשהחל מינואר הקרוב מספר חוקים ותקנות חדשים "יגבירו את הביטחון, השקט הציבורי ורווחת תושבי העיר".

התקנות החדשות הן למעשה הראשונות שנקבעות מזה 72 שנה, כשהפעם האחרונה שמועצת העיר עשתה זאת הייתה ב-1946. בהצהרה רשמית של העיירה וראשת העיר וירג'יניה ראגי, פורטו התקנות והאיסורים - שצפויים להשפיע על תיירים רבים וייכנסו לתוקפם בקרוב.

להתרשם כן, לאכול לא. המדרגות הספרדיותצילום: Andrew Medichini / AP

בראש הרשימה ניצבות המזרקות המפוארות של העיר, שיזכו עתה להגנה מיוחדת. העירייה הודיעה כי חל איסור גורף להיכנס למזרקות, לטפס עליהן, להשחית אותן, להשליך אליהן חפצים (לא כולל מטבעות) או לעשות בהן שימוש בלתי הולם. ההודעה מציינת בפירוש את 'פונטנה די טרווי', המפורסמת והצפופה ביותר שבמזרקות "עיר הנצח".

למעלה מעשרה מיליון תיירים מבקרים ברומאמדי שנה, לא כולל את תיירי הפנים האיטלקיים. התיירות מביאה עמה, בשנים האחרונות ביתר שאת, מפגנים בוטים של שיכרות-רחוב שמפרים את שלוות חיי התושבים. החוקים החדשים יאסרו על מכירת אלכוהול בחנויות, דוכנים וקיוסקים בין השעות עשר בערב לשבע בבוקר. מועדונים ומסעדות ייאלצו להפסיק למכור אלכוהול החל מהשעה שתיים בלילה. גם איסור על שתיית אלכוהול במקומות ציבוריים נכנס לתוקפו, כשהחל מהשעה 11 בלילה לא תותר שתייה מכל כלי ובכל מקום ציבורי. אגב, גם השיכורים שנוהגים להתערטל יסתכנו בקנס מאחר וכל עירום במתחם ציבורי נאסר גם הוא.

עוד מהלך שנועד למנוע לכלוך עירוני מיותר שנגרם על ידי תיירים הוא איסור אכילה במקומות ציבוריים כמו המדרגות הספרדיות, פונטנה די טרווי, וילה בורגוזה ועוד. רומא מצטרפת בעניין הזה לערים כמו ונציה, שאסרה גם היא בשנה האחרונה על תיירים לאכול ולשתות במקומות ציבוריים, כשראשי הערים התיירותיות מקווים למנוע בכך התקהלות, זיהום והפרעות רעש.

תיירים בפונטנה די טרוויצילום: Urbanmyth / אלאמי

החוקים החדשים לא נועדו רק להגביל את התיירים בעיר, אלא גם להגן עליהם. כך למשל יוגבלו - לראשונה בהיסטוריה - ה"סנטוריומים", הלבושים במדי רומאים עתיקים ומבקשים תמורה מתיירים עבור תמונה. כעת כל תמורה עבור תמונה כזו תהיה אסורה (ותעלה בקנס של 400 אירו), גם אם התייר הביע את הסכמתו. גם ההצעות הרבות שכל תייר נתקל בהן ברומא, בעיקר סביב הפורום והקולוסאום, לחתוך את התורים הארוכים עבור תשלום – אינן חוקיות יותר.

הודעת העירייה מכילה גם מגוון חוקים שנוגעים פחות לתיירים ויותר לתושבי העיר, כמו חיוב על תושבים לאסוף את צואת בעלי החיים שברשותם; איסור מכירת מזון על ידי רוכלים שלא קיבלו אישור מיוחד; הגבלת שירותי המין ברחוב; והגבלות תנועה חדשות שיהפכו את כבישי העיר הסואנת למעט יותר שפויים.

העובר על תקנות אלה צפוי לקנס בסך 150 אירו (בעלי עסקים ישלמו 280 אירו), אך במקרים מיוחדים פקחי העירייה יהיו רשאים להטיל עונש מיוחד במינו - "הרחקה זמנית". אמצעי הענישה הקיצוני הזה יוכל לנוע בין הרחקה של 48 שעות מאיזור ספציפי בעיר, עד להרחקה של 60 יום מכל תחומה המוניציפלי של רומא.

העלייה העקבית במספרי התיירים בעולם צפויה להביא לעוד ועוד חוקים ותקנות שמגבילות את החופש המבקרים, כדי למצוא איזון בין הרצון ליהנות מפירות התיירות מבלי להפוך את חיי התושבים לבלתי נסבלים. רק בחודש שעבר הודיעו מספר מדינות, ביניהן יפן, קרואטיה ואוסטרליה, על השתת מיסי כניסה לתחומן. בוונציה, עיר שסובלת מבעיית הצפת תיירים אמיתית, כבר החלו להגביל את תנועת התיירים לאזורים יעודיים בעיר.

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ