יוצאים לטריפ עם פבלו אסקובר

חברת תיירות בקולומביה משיקה סיור שעוקב אחר ברון הסמים אסקובר, קולות שונים נשמעים במדינה בדבר השפעת הסיור על תדמית עיר הולדתו מדיין

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

חברת תיירות קולומביאנית השיקה סיור מעורר מחלוקת "בעקבות פבלו אסקובר", בעיר הולדתו של ברון בסמים משנות ה-80. חברת התיירות מזמינה תיירים לטיול באזור צפון מערב מדיין. "פבלו אסקובר הוא היסטוריה", נאמר בפרסומי החברה, שטוענת כי בכוונתה "להציג את העבר, לא להסתתר מפניו". הסיור, הנמשך ארבע שעות, עולה כ-35 דולר ולוקח את המשתתפים בו לביתו הישן של אסקובר וגם לבית הקברות שבו הוא קבור. הסיור כולל אפילו פגישה עם אחיו רוברטו.

יש הרואים בסיור זה צעד לאחור בעיר המנסה להתנער מהקישור האוטומטי בינה לבין אסקובר. מדיין היא הסמל המובהק לשינוי שעבר על קולומביה, מאזור שנמנעים מלהגיע אליו ליעד תיירות מבוקש. רק לפני כעשרים שנה כינו את מדיין בירת הרצח של העולם. כיום יש בה מלונות בוטיק, ואמריקאים אמידים בוחרים לפרוש אליה כשהם פורשים לגמלאות.

ברון הסמים פבלו אסקוברצילום: ap

שגריר קולומביה בבריטניה, מאוריסיו רודריגס מונרה, מתנגד בחריפות לרעיון של טיולים הנושאים את שמו של אסקובר. "לדעתי מדובר בדבר שלילי ושכרו ייצא בהפסדו. אני מקווה שהמיזם ייכשל, ובהקדם", רודריגס מוסיף כי אין לו כל בעיה שיסופר סיפורו של אסקובר, אך הוא מתנגד לעשות אותו למיתוס. "אינני סבור שצריכים להקים מוזיאונים לזכרו או לערוך טיולים בעקבותיו, דברים שיהפכו אותו לאגדה".

ואולם, אין זה סביר שהמיזם ייכשל לאור העניין העצום שמעורר האיש, שבאמצעות סחר בקוקאין ומעשי רצח אכזריים, עלה ונהפך לבעל ההון השביעי בגודלו בעולם, בטרם נורה על ידי כוחות המשטרה על גג בית במדיין ב 1993. אין זה נדיר לראות תרמילאים המטיילים בקולומביה ובידם עותק של "להרוג את פבלו", הביוגרפיה שכתב מארק בודן ב 2001.

פוסטר הנושא את תמונתו של אסקוברצילום: אי–פי

חברת הטיולים מציעה סדרה של טיולים ברחבי המדינה ואומרת שאנשיה לא קיבלו את ההחלטה בקלות ראש. מטרתה העיקרית היא דווקא להראות עד כמה השתנה הביטחון בעיר. כל הרווחים של הסיור הזה נתרמים למוסד צדקה התומך במחקר האיידס ובנגיף HIV, אולם הוא נושא את שמו של אסקובר.

דובר חברת התיירות מסר: "נשאלתי מדוע אנחנו מהללים את זכרו של אסקובר. לדעתי הוא האדם הדוחה ביותר בתולדות אמריקה הלטינית. אפילו אחיו לא מתנצל לגמרי על מעשיו. מדובר במהלך נועז, ואין כל כוונה ליצור הזדמנות להצטלם עם מקלע ביד בנוסח פני צלקת".
התיירות הבינלאומית לקולומביה עלתה בשיעור של 16% במחצית הראשונה של השנה. העלייה הגדולה ביותר הייתה בשוק הבריטי, שהייתה בשיעור של 40%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ