למה נעלם המפל הכי גדול ומפורסם של אקוודור?

מפל סן רפאל, אחד מאתרי התיירות היפים באקוודור, התייבש בוקר אחד בשל בולען שנפער בתוואי שלו. עד כאן העובדות ומכאן המחלוקות – האם רעידת אדמה או מפעל הידרואלקטרי אחראיים להיכחדות המפל?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפל סן רפאל

יום אחד מפל מים גדול ומפואר נעלם. המעשייה הזו שהיתה יכולה להיות נקודת מוצא לספר מתח או סצנת פתיחה באיזו סדרה בנטפליקס, הפכה למציאות. באקוודור, מפל סן רפאל שנמצא על נהר הקוקה בדיוק במפגש של הרי האנדים עם האמזונס, פשוט נעלם יום אחד בתחילת פברואר. מדובר במפל מים בגובה 150 מטרים, הכי מפורסם במדינה שמהווה מוקד תיירותי לא קטן. ומה הסיבה להיעלמותו הפתאומית? תלוי למי אתם מאמינים.

בבוקר ה-2 בפברואר, לפתע נעצרו המים מלהגיע למפל כתוצאה מהיפערות בולען בתוואי הנהר. סיבת היווצרות הבולען מוטלת בספק, כשהרשויות במדינה תולות את האשמה בפעילות הסיסמית והגיאולוגית-געשית התכופה באזור, ואף מביאים דוגמה של פגיעה ממשית בקו צינור נפט שעבר במקום, לפני כ-30 שנים. אולם, מומחי טבע ואחרים בטוחים שהסיבה היא אחרת, והאדם הוא זה שאחראי לנזק.

המפל לא נעלם לחלוטין, כמובן, אלא הפך לשלושה מפלים קטנים הרבה יותר שנופלים כמה מטרים מאחורי המפל המקורי. מזרם המים העוצמתי של המפל הכי מפורסם במדינה, נותר רק זרזיף מים שמזכיר כי עד לא לפני הרבה זמן מדובר פה במפל מפואר שהיה ואיננו.

אלפרדו קאראסקו, גיאולוג והמזכיר הכללי לשעבר במשרד למשאבי טבע במדינה, אומר שהאירוע הוא לא פחות ממרתק. "מפל סן רפאל לא נעלם בפועל. במקום זאת, הנהר שינה את מסלולו והמים נופלים במעלה הנהר. הנהר חולף באזור של פעילות סיסמית וולקנית ליד הר הגעש הפעיל שהתפרץ לפני עשור. הרי לבה ורעידות האדמה החזקות ששחקו את ההרים לפני אלפי שנים יצרו את סן רפאל עצמו".

מהצד השני ניצב אמיליו קובו, רכז תכנית המים הדרום אמריקאית באיחוד הבינלאומי לשימור הטבע (IUCN), שחושש שמשרד הסביבה באקוודור לא יודע (או רוצה) לדווח על מה שקרה באמת בסן רפאל. "בוודאי קשה מאוד למדוד מה קרה שם ואם יש תשובה ברורה אז אני לא בטוח שלמשרד יש את היכולת לחקור את זה. איננו יודעים אם היו מחקרים קודמים או פיקוח על האזור". 

קובו התראיין למגזין mongabay ותלה את האשמה במפעל הידרואלקטרי שנמצא בסמוך לנהר. המפעל נחנך ב-2016, אחרי ארבע שנים של עיכובים – חלקם בשל תאונות כמו התמוטטות באר לחץ ב-2014 שגבתה את חייהם של 14 פועלים. המפעל, שנמצא בבעלות סינית, בנה סכר כדי לנצל את המים ולרתום אותם לחשמל, וקובו חושד בו כזרז להיעלמות המפל.

קובו מכנה את התופעה "מים רעבים", ולפיה ברגע שחלק ממי הנהר מוסטים למקום אחר, נמנעים ממנו חלק מהמשקעים להם האדמה רגילה. האדמה היבשה יותר מתחילה להיסדק, ומשם הדרך קצרה אל הבולען.  "מפל שנמצא שם אלפי שנים לא קורס במקרה, כמה שנים לאחר פתיחת פרויקט הידרואלקטרי. אלה תהליכים שנמצאים במאמרים מדעיים ויש מספיק הוכחות לכך שסכר יכול לגרום להשפעות מסוג זה על נהר, "הוא אומר. כך או אחרת, מישהו בטח כבר כותב על זה סרט.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ