טיול בגבהים מעוטי החמצן של לה פאס

מוזיאון אתנוגרפי מופלא ושוק-רחוב ענק שנמכרים בו גם עוברים מיובשים של לאמה לצורכי כישוף. טיול בגבהים מעוטי החמצן של לה פאס, בירת בוליביה

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
la paz
La Pazצילום: Matthew Straubmuller
משה גלעד
משה גלעד

עשרה עוברים מיובשים של לאמה תלויים על וו מתכת. זה מזעזע, מצמרר וממגנט. הם נראים קצת כמו עופות. מימין להם תלויות מחרוזות אדומות עם חרוזי עץ, שכמותן אפשר למצוא בכל דוכן בעיר. הלב מסרב להאמין. המוכרת הישישה ומקומטת הפנים לא מרשה לגעת בעוברי הלאמה, וגם לא רוצה לענות לשאלה הפשוטה מדוע כדאי לרכוש אותם. היא מעדיפה לנופף בידה ולרמוז בצורה הברורה ביותר שהכי טוב שנעוף לה מהעיניים. מיד לאחר מכן היא מליטה את פניה בצעיף הצבעוני ורק עיניה מציצות מעבר לדוכן.

בספר ההדרכה שבידי כתוב שמוטב לא לריב עם המוכרות בשוק המכשפות של לה פאס, כי הן עלולות להטיל בך כישוף. גם כך, בלי הכישוף המיותר הזה, אני מתקשה מאוד לנשום. רוב חלקי העיר שוכנים בגובה 3,800 מטר מעל פני הים. שדה התעופה של לה פאס ממוקם בגובה 4,000 מטר מעל פני הים. גם אחרי כמה שבועות בפרו ובבוליביה, ואף שכולם אומרים שאחרי תקופת ההסתגלות מתרגלים לגובה ונושמים בלי בעיות, הנשימה פשוט נעתקת. העלייה המתונה של שוק המכשפות נראית כמשימה קשה. בדיוק כאן מחלחלת המחשבה שאולי אחד הצמחים המיובשים, האבקות, או חלילה פרוסה מעובר לאמה מיובש, עשויים לפתור את בעיית הנשימה.

לה פאס היא עיר הבירה הגבוהה בעולם ואחת הערים הגבוהות בתבל. המציאות היום-יומית נשזרת בה בחפצים, באירועים ובמראות שקשה להסביר או לעכל. אולי בגלל הגובה, זוכים כאן האירועים האלה לניד ראש אטי ולמשיכת כתפיים של השלמה. האתרים המובאים להלן הם בין הבולטים בעיר - אבל מה שקורה סביבם, ההמולה האדירה שמלווה אותם, מאפיינים את לה פאס לא פחות מהמקום עצמו.

La Pazצילום: Getty Images IL

שוק המכשפות

שוק המכשפות של לה פאס אמנם מפורסם מאוד אבל יש בו הרבה יותר דוכנים שמוכרים מזכרות לתיירים, בדים צבעוניים, תרמילים ומכנסיים - מאשר כשפים. רוב הדוכנים המוכרים את הסחורה המסורתית ההיא מרוכזים בתחילת השוק, בכמה מבנים ארעיים. קל למצוא בהם פסלים קטנים שנועדו להביא מזל טוב, לצד הצב שמביא בריאות, הצפרדע שמבטיחה עושר ונחשים מיובשים המגינים מפני מזל רע. בירור קצר שנערך לאחר מכן העלה שעוברי הלאמה המיובשים הם הלהיט הגדול ביותר בשוק. לדברי כמה מתושבי העיר, מתחת ל-99% מן הבתים בבוליביה קבור עובר לאמה מיובש, כמגן מפני הרוחות הרעות. המוכרת הישישה אמורה לברך אותו לפני המכירה בברכה מיוחדת המגינה על הבית ולעטוף אותו בגיזת צמר צבעונית. בנאים בבוליביה, כך מספרים, מסרבים לעבוד באתר בנייה אם לא התקיים בו טקס קבורה של עובר לאמה, שנועד להגן על המקום.

הכתובת של שוק המכשפות: Calle Linares.

סימני דרך מישראל

אין טעם לפרט מהם השווקים האחרים בעיר. הסיבה פשוטה - כל מרכז העיר לה פאס הוא שוק רחוב אחד ענק. לב העניין נמצא סביב רחוב Sagarnaga. בכל רחוב או סמטה באזור זה פועלים מאות דוכנים שמוכרים הכל - מגפרורים ועד טלוויזיות צבעוניות. ברוב המקרים זה קורה באותו דוכן. בחלק גדול מן השווקים מוכרים אוכל. בשעות אחר הצהריים נדלקות ברחבי העיר אלפי פתיליות שעליהן מכינים בעלי הדוכן את המזון החביב עליהם. הדוכנים האלה ניצבים על המדרכה, על הגשר, בחניון או באיזו סמטה. העוברים והשבים עוקפים אותם באופן הטבעי ביותר.

תופעה בולטת במיוחד בדוכני הביגוד בשווקים של לה פאס היא השילוט בעברית. מבקרים קודמים, מסיבה כלשהי, החליטו להמליץ בכתב ברור ומעל גבי שלט קרטון צבעוני למטיילים הישראלים שיגיעו אחריהם, שדווקא כאן, בדוכן הרעוע הזה, תופרים את מעילי העור הכי טובים בעולם. זה לא נראה משכנע במיוחד, אבל המחירים בשווקים האינסופיים של לה פאס יוצרים תחושה ברורה שאין מקום אחר בעולם שבו כדאי לקנות בגדים.

הבעיה המתעוררת לאחר כמה ימים בעיר היא שבליל הצבעים הזרחני משתלב בחוסר החמצן כדי ליצור ביחד סחרחורת נוראית. אפור בהיר נראה לפתע כצבע היפה ביותר ביקום.

בין הרחובות הבולטים ביותר לקניות: La Gasca, Elloy Salmon.

La Pazצילום: psyberartist

שבחי המוזיאון האתנוגרפי

המוזיאון המוקדש לאתנוגרפיה ופולקלור הוא הטוב בעיר. הוא שוכן בארמון מתחילת המאה ה-18, שבו הוקם בשנים האחרונות מוזיאון מודרני עם תצוגות נפלאות המחולקות לפי תחומים - אולם אחד מוקדש לעבודות טקסטיל ולאריגים, אולם אחר לעבודת בנוצות, והאולם היפה ביותר מוקדש למאות מסיכות מסורתיות שקשה להיתנתק מהן. הכישוף של השוק נראה חובבני ליד המסיכות המופלאות האלה. חלק מן התצוגות מוקדשות לשבטים החיים באזורים המרוחקים ביותר של בוליביה (מדינת ענק ששטחה פי חמישים משטח ישראל). כדאי להקדיש לביקור זה זמן ממושך, ולצפות בסרטים המוקרנים על מסכי הווידאו, בהם רואים טקסים מסורתיים של כמה שבטים. למוזיאון יש גם חצר נעימה שאפשר לנוח בה.

הכתובת: 916 Ingavi. אתר: www.musef.org.bo

דרקון בכנסייה

הכיכר שמול כנסיית סן פרנסיסקו היא כמובן שוק גדול, שבחלק ממנו מוכרים פרחים מרהיבים. למרות ההמולה כדאי להתבונן קצת בחזית הכנסייה. בין תבליטי האבן העתיקים שנוצרו בה במאה ה-18 קל למצוא דמויות וסיפורים שלא קשורים כלל לנצרות. יש כאן דמויות עוטות מסיכות, נחשים, דרקונים ועופות טרופיים. המדריכים מכנים את הסגנון הזה "בארוק מסטיזו", כלומר בארוק שמערב השפעות ספרדיות עם תרבויות ילידיות.

הכנסייה אמנם מרשימה מבחוץ ומבפנים אבל הסיבה העיקרית להיכנס אליה היא הקלויסטר - החצר מוקפת העמודים המחברת בין שני חלקים של הכנסייה. האכסדרה צבועה בכחול עז ובוורוד, במרכזה גן יפה עם מזרקת מים קטנה, והפער העצום בין השלווה הגדולה שמשרה החצר הסימטרית הזאת לבין הקרקס שמתחולל בחוץ - מהמם.

הכתובת: .Plaza San Fransisco

כיכר מורילו: הבגד והמסר

זה המרכז ההיסטורי של לה פאס. הכיכר הומה בני אדם בכל שעות היום והערב. מצידה האחד ניצבת הקתדרלה שבנייתה נמשכה 150 שנה והסתיימה רק ב-1987. מצידה השני ניצב ארמון הממשלה הקולוניאלי, שכולם מכנים "הארמון השרוף" בגלל שמונה שריפות שהתחוללו בו במאה השנים האחרונות. לצידו של ארמון הממשלה ניצב בניין הקונגרס ששימש בעבר גם כמנזר, ככלא וכאוניברסיטה, ובצלע הרביעית של הכיכר ניצב "גרנד הוטל פריס", בית הקולנוע הראשון בעיר שנראה היום במצב די עלוב.

הסיבה העיקרית להגיע לכיכר מורילו היא כדי להתבונן באנשים. איני זוכר עיר אחרת בה רואים מספר כה רב של תושבים בתלבושות מסורתיות. זאת לא הצגה לתיירים, שאינם מורגשים במיוחד בעיר. זאת דבקות במסורת ובקודים חברתיים.

בכיכר מורילו ובמקומות אחרים בלה פאס בולטות במיוחד נשים שחובשות מגבעות נוקשות בעלות מראה גברי. אופן חבישת המגבעות המוזרות האלה מעיד על מצבה המשפחתי של האשה. הצבעים של תלבושתה יעידו במקרים רבים על האזור בבוליביה ממנו הגיעה, איכות הבד תצביע על מצבה הכלכלי.

המיקום: הולכים לאורך רחוב איאקוצ'ו או לאורך רחוב סוקאביה.

תצפית לאיקאקוטה

הפארק ומרפסת התצפית הזאת מעניקים את המראה הרחב והיפה ביותר על לה פאס. רק מכאן אפשר להבין כמה עצומה וצפופה העיר שחיים בה כמיליון תושבים, רובם בשכונות עוני מטות ליפול. תצפית לאיקאקוטה (Mirador Laikakota) משמשת כיום בעיקר כפארק שעשועים לילדים והכניסה אליה כרוכה בתשלום פעוט. זה המקום שממנו רואים בימים בהם הראות סבירה את ההר המושלג אילימאני.

La Pazצילום: Telping

מוזיאון הכלים המוסיקליים

המוסיקאי המקומי ארנסטו קאבור הקים את המוזיאון הזה כדי שנכיר את המוסיקה של בוליביה. במקום יש תצוגה גדולה של כלים מוסיקליים המסודרים על פי טיבם - כלי מיתר, כלי הקשה וכדומה, אבל העונג טמון באפשרות להשמיע במשך הביקור קטעים מוסיקליים שונים, המפיחים רוח חיים בכלים שמוצגים במוזיאון.

לא רחוק ממנו, בהמשך אותו רחוב, פועל מתחם ובו ארבעה מוזיאונים עירוניים קטנים. הכתובת:Calle Jan 711, Casa de la Cruz Verde.

המוזיאון שבנה אייפל

הבניין בן 130 השנים בו שוכן המוזיאון לאמנות מודרנית נבנה בידי גוסטב אייפל, שביקר בעיר בסוף המאה ה-19 והקים בה גם את תחנת האוטובוסים המרכזית. גם היום קל לזהות במבנה את חיבתו העזה של אייפל לסורגי מתכת מעוצבים. הבניין אמנם יפה אבל האוסף המוצג במוזיאון אינו אחיד, וקשה להתרשם על פיו מן האמנות העכשווית בבוליביה.

בקומה השנייה של תצוגת הקבע במוזיאון בולטת עבודה גדולה של הרמן פלאזה שנקראת "כשהילדים עוזבים", ועוסקת בהגירת הצעירים לארצות הברית.

מול המוזיאון, בשדרה הרחבה העולה לכיכר של כנסיית סן פרנסיסקו, מוכרים בדוכן אחד טלפונים סלולריים, פחיות שתייה קלה, מחשבים ניידים ומחרוזות נגד עין רעה.

הכתובת: 1698 Av. 16 de Julio. *

מראה מקום

אין טיסות ישירות מישראל לבוליביה. לאל על יש טיסה ישירה לסאו פאולו בברזיל וממנה אפשר להגיע בטיסת המשך ללה פאס. חברות אחרות טסות דרך יעדים באירופה או בארצות הברית. מטיילים רבים מגיעים ללה פאס באוטובוס מפרו, מאזור ימת טיטיקקה. הנסיעה מן העיירה קופקבנה, על גדת האגם ועל הגבול בין פרו לבוליביה, נמשכת שלוש שעות וחולפת בנופים מרהיבים.

לינה: מלון - Rosario מלון שלושה כוכבים טוב במרכז העיר. במלון 41 חדרים גדולים ומסעדה מצוינת. מן הקומה העליונה, בה פועל בר, יש תצפית על העיר. המחיר לחדר זוגי כ-70 דולר ללילה. אתר: www.hotelrosario.com

la Pazצילום: psyberartist

מלון - Plaza לא רחוק מן המוזיאון לאמנות מודרנית במרכז העיר. מלון נעים עם 150 חדרים, שעבר לאחרונה שיפוץ. המחיר 95 דולר ללילה. אתר: www.plazabolivia.com.bo

מלון - Europa מלון איכותי ושקט במרכז העיר. נחשב אחד הטובים בלה פאס אבל מחירו גבוה: בסביבות 180 דולר ללילה אתר: www.summithotels.com

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?