לחוות את מאדים במערה בספרד תמורת 10,000 אירו: האנושות מתכוננת לרילוקיישן

לצד מיזמי יח"צ וניסיונות שאפתניים להניע פרויקטים שמטרתם להגיע לכוכב האדום, החלו לצוץ גם השקעות תיירותיות שמדמות שהייה בתנאים קשים. אם יש סנונית שמבשרת ביקור במאדים, כספי התיירים בהחלט מסמנים את רצינות המהלך

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגשושית של נאס"א על המאדים
איתן לשם

האנושות מתכוננת לרילוקיישן הגדול בהיסטוריה – המעבר למאדים. הגשושית של נאס"א על גבי הכוכב האדום היא כבר עובדה קיימת, ניסויים רבים ברחבי העולם מנסים לדמות מצבי קיצון דמויי-מאדים כדי לבדוק את העמידות האנושית, והיזם אילון מאסק מבטיח שמשימה מאוישת למאדים היא עניין של שנים ספורות. כתוצאה מחזרתה של מאדים ללב העניין האנושי, לא מעט בני אדם רוצים לקחת חלק בהתלהבות – חלקם נרשמים לכל מיני פרויקטים עתידיים שמבטיחים להם מקום בטיסה לשם, וחלקם משתתפים במיזמים מסחריים שאמורים לדמות את השהייה שם, בזמן שהם עדיין עמוק כאן.

אחד המיזמים הללו הוא פרויקט תיירות-חלל שייפתח בקרוב במדבר ספרד. Astroland  מציע לתיירים סקרנים ובעלי ממון לא מבוטל, לשהות למשך שלושה ימים בתנאים קשים שידמו את השהייה במאדים. החופשה תתקיים במערות, בעומק של קילומטר מתחת לפני האדמה, שם הוקמה מעין "תחנת חלל" שכוללת מרכז בקרה וחדרי שינה מיוחדים. המשתתפים ינותקו לחלוטין מקשר עם העולם החיצוני, יתנסו בתנאים הקשים שצפויים לאנשים הראשונים שיגיעו למאדים ו"יעזרו בבחינת טכנולוגיות חדשות". העלות של החופשה עומדת על 10,000 אירו, וכדי להיכנס לתכנית יש לעבור מספר מבחנים פסיכולוגיים ומבדקים רפואיים.

מיקום החופשה נותר סודי (למרות שידוע המיקום הכללי של מערות אלטאמירה, באחת מהן צפוי להתמקם הניסוי, בקנטבריה שבצפון המדינה), ובכל משלחת שתרד למעמקי האדמה ישתתפו עשרה תיירי-חלל. במהלך שהותם הם יטעמו את טעמם של החיים הקשים בלחץ אטמוספרי, וינסו לגדל גידולים ללא אדמה, על ידי שיטת הגינון ההידרופונית. ממש כמו חלוצי המאדים.

החברה טוענת שמטרת החופשה היא גם כיף והתנסות, אך גם "חינוך כדי לשפר את החברה המודרנית ולאפשר לאנשים לחיות על כוכבי לכת אחרים בעתיד". בהודעה המצורפת נטען כי יישוב מאדים יכול להפוך לניסיון השני של האנושות, בו היא תלמד מן הטעויות ותיישם צורת חיים מתקדמת יותר.

בשנים האחרונות, יחד עם ההתעוררות המחודשת של התשוקה להגיע למאדים, התבצעו ניסויים רבים ברחבי העולם שתכליתם לדמות מצב קיצון ולנסות לברר כיצד הגוף האנושי יוכל לשרוד בתנאי הקיצון. אחד הניסויים הללו התרחש בהוואי, שם נסגרה קבוצה של שישה מדענים למשך שנה שלמה בבידוד מוחלט. ניסוי נוסף התרחש בישראל, במצפה רמון ליתר דיוק, שם קבוצת מתנדבים התנתקה מהסביבה כדי לערוך מספר ניסויים בתנאים קשים. 

ההשקעות של סוכנויות חלל שונות מגיעות בד בבד עם מאמץ יחסי ציבור בלתי נדלה, שכולל סרטים הוליוודיים על כיבוש המאדים (ממש כמו שסרטים החלו "להבעיר" את המוטיבציה של האמריקאים בשנות השישים המוקדמות, טרם הטיסה הראשונה לחלל), וקידום יוזמות עצמאיות כמו זו של "ספייס איקס" של אילון מאסק.

בחברה הציבו את 2022 כיעד לשליחת משימת המטען הראשונה למאדים, ואת 2024 כמטרה לשיגור משימה מאוישת ראשונה בהיסטוריה אל המאדים. המעוניינים להשתייך למשימות הממשמשות ובאות, יידרשו להוכיח עמידות בתנאים קשים, ממש כמו בפרויקט התיירותי שמתעצב בספרד. "המשימה" הראשונה על פני הכדור תצא לדרך ב-15 ביוני, כשעוד 10 משימות מתוכננות עד סוף 2019. האם האנושות החלה להתכונן למעבר דירה או שיזמים חלקלקים שוב מנצלים את סקרנותם ובזבזנותם של העשירים? רק העתיד יגלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ