החצרות המופלאות של פלמה דה מיורקה

ביקור באי הספרדי צופן בחובו הפתעות רבות. כדאי להתרכז ברובע העתיק של העיר, באזור שסביב הקתדרלה הענקית שאנטוניו גאודי סיים את בנייתה שהחלה במאה ה-13

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חצר פנימית ברובע העתיק של פאלמה
חצר פנימית ברובע העתיק של פאלמהצילום: משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

לפני כ- 640 שנה חי באי מיורקה יהודי ששמו אברהם קרשקש. יחד עם בנו יהודה יצר הקרטוגרף המחונן מפה מרהיבה של העולם. אמריקה, שטרם התגלתה לאירופה, אינה מופיעה בה וגם היבשות האחרות נראות קטועות ומעורפלות, אבל המפה, שנשמרת כיום בספרייה הלאומית בפריז, נחשבת ליצירת מופת. היא מספקת הצצה נדירה על תמונת העולם במאה ה-14. פלמה דה מיורקה שימשה אז נמל חשוב ועיר מפתח בלב הים התיכון. לכאן הגיעו הסוחרים והנוסעים מאפריקה ומאירופה. אברהם ויהודה קרשקש ידעו לנצל את הידע שהביאו הנוסעים כדי ליצור את האטלס. משום שמיורקה נחשבת לחלק מקטלוניה מכונה אוסף המפות שלהם "האטלס הקטלוני".

אברהם ויהודה קרשקש הם נציגיה הבולטים של אסכולת המיפוי המוקדמת של מיורקה. בחנות שנקראת "בית המפות" ברחוב סנט דומינגו 11 בפלמה דה מיורקה מוכרים על קרטון צהבהב העתק של האטלס. שש מפות צרות וארוכות מסודרות זו לצד זו, עמוסות בציורים יפהפיים שבהם רואים בין היתר את מרקו פולו, אביו ודודו רוכבים על גמלים לסין, לצד עוד מאורעות ופלאים מרחבי העולם. אין הרבה שרידים ממשיים למשפחת קרשקש במיורקה (לוח זיכרון במוזיאון ורחוב צדדי במרכז העיר שנקרא על שם יהודה קרשקש), אבל באופן קצת מפתיע קל לגלות בעיר פלמה את פאר העבר.

יש כמה עשרות חצרות פנימיות כאלהצילום: משה גלעד

ביקור עכשווי בפלמה דה מיורקה צופן בחובו הפתעות. הראשונה טמונה בקלות ההגעה: טיסה ישירה מברצלונה עולה כ-50 יורו ונמשכת 45 דקות לכל היותר. אבל את ההפתעה הגדולה והנעימה ביותר מספק הרובע העתיק של העיר ובעיקר האזור שמקיף את הקתדרלה הענקית. סבך הסמטאות ובתי האבן מאפשר לשחזר בקלות את פארה של העיר, את העוצמה שהיתה לה ואת העושר שהביא לה מיקומה הנפלא.

המרחצאות הערביים (Carrer de Can Serre 7) הם אחת העדויות לעברה הרחוק של העיר. המרחצאות נבנו בתקופה שבה שלטו המורים במיורקה, לפני כאלף שנים. מבנה לא גדול שניצב בפינת האתר שימש בית המרחץ ואפשר עדיין לראות בו את עמודי האבן והכיפה שסוככה עליהם. החלק היפה ביותר הוא החצר המוקפת חומה שבתוכה גן עמוס בפרחים, בעצי פרי הדר ובדקלים. יש כמה עשרות חצרות פנימיות כאלה, קצתן עם גנים וקצתן מרוצפות שעציצים ניצבים בהן, בעיר העתיקה של פלמה. יש להן קסם רב, שנובע מתחושת ההגנה שהן מעניקות ומהשלווה וההרמוניה שמשרה השילוב בין האדריכלות הים-תיכונית לבין הצמחייה המלבלבת. כל אלה נראים גם כיום, כמה מאות שנים לאחר שהוקמו, כמעשה גאוני. הפשטות והתחושה האינטימית מעודדות את המבקר להישאר לשבת על אחד מספסלי האבן; כמה דקות אחר כך מתעוררת אצלו הסקרנות למצוא את הפטיו הבא שמסומן על המפה. אולי הוא אפילו יפה יותר?

קסם רב, שנובע מתחושת ההגנה שהן מעניקות ומהשלווה וההרמוניה שמשרה השילוב בין האדריכלות הים-תיכונית לבין הצמחייה המלבלבתצילום: משה גלעד

רבות מהחצרות האלה נבנו בבתי המגורים של עשירי העיר. את הדוגמאות היפות ביותר אפשר לראות בבתים אלה: פלאו סולריק (Passeig Born 27), ארמון שהוקם במאה ה-18 בסגנון המסורתי של מיורקה, עם גרם מדרגות כפול שמוביל מן הפטיו אל הקומה הראשונה. הארמון משמש כיום כמוזיאון לתערוכות אמנות. פלאו אולצה (Calle d'enMorey), ארמון מן המאה ה-16 שבו שוכנת אחת החצרות הפנימיות היפות ביותר. או בבניינים הבאים: פלאו מרקס דה ויוו (Can Savella 6); קאן ז'וני (Can Savella 13); קאן קאטלאר דה לוייה (Can Savella 15); קאן בורדילס (C. de l'Almudaina), בניין שמשמש כיום כארכיון העירייה אבל אפשר לבקר בחצר הפנימית המרווחת שלו. כל אלה מרוכזים על פני שטח לא גדול, כמה רחובות וסמטאות בעיר העתיקה.

תחת השגחתו של גאודי

האתר המפורסם ביותר בפלמה הוא הקתדרלה העצומה, שבנייתה החלה במאה ה-13 והסתיימה ב-1904 תחת השגחתו של האדריכל הנודע מברצלונה אנטוניו גאודי. זו אחת הקתדרלות הגותיות הגדולות באירופה, וגם כאשר מצטופפים בה מאות מבקרים היא נראית ריקה, אפלולית ושקטה. כיכר גדולה, שממנה רואים חלק מרצועת החוף של פלמה, מפרידה בין הקתדרלה לבין ארמון אלמודיינה. הארמון שימש פעם את הכובשים המורים ולאחר מכן את מלכי מיורקה ושייך כיום לבית המלוכה הספרדי. הביקור בו מאפשר לעקוב אחר התהפוכות שעבר האי. יש בו תערובת מוזרה של סגנון מורי עם תוספות נוצריות וחלקים גותיים. אתר חשוב ומרשים אחר, מוזיאון פלאו מארש (palau Reial 18), שוכן סמוך מאוד לארמון ולקתדרלה. ב-1945 נדחתה בקשתו של המולטי-מיליונר חואן מארש להתקבל למועדון היוקרתי העירוני. בתגובה בנה מארש וילה ענקית בדיוק מול המועדון.

פארק דל מאר ליד קתדרלת סנטה מריהצילום: Anita_Bonita / Getty Images IL

כיום משמש פלאו מארש מוזיאון וספרייה עירונית. החלק היפה ביותר הוא החצר והמרפסת הגדולה עם אכסדרת העמודים, שצופה על מרכז פלמה ועל חוף הים. התצוגות במוזיאון משמימות למדי, להוציא הקומה העליונה שבה אפשר לראות בחדר אחד לא גדול כמה מן הדוגמאות היפות ביותר לאסכולת המיפוי שפרחה במיורקה בין המאה ה-14 ל-16. לאורך החוף, בחלק המערבי של העיר, אפשר לבקר במוזיאון חואן מירו. האמן הספרדי שהה במיורקה תקופות ארוכות והסטודיו שלו בפלמה נשמר במצבו המקורי. אתר נוסף, לא רחוק ממוזיאון מירו, הוא קסטל דה בלוור, המצודה העגולה היחידה בספרד. המבצר המוקף מגדלים ניצב על גבעה רמה וצופה על הנמל. לכאן הובאו יהודי מיורקה כאשר סר חנם במאה ה-15, וכאן נאלץ כנראה יהודה קרשקש להמיר את דתו, לפני שעזב את מיורקה והצטרף לחצרו של אנריקה הספן, נסיך פורטוגל, בסאגרש.

לינה

יש ברחבי פלמה דה מיורקה מאות בתי מלון - להלן שתי אפשרויות מעניינות. מלון בורן הוא מלון בעל שני כוכבים במרכז העיר. במאה ה-18 התגוררה בו משפחת אצולה והנכס העיקרי שלו הוא חצר פנימית יפה, שבמרכזה ניצבים שני עצי דקל גבוהים. החדרים שצופים אל החצר יקרים יותר מאלה שצופים אל הרחוב. מחיר חדר זוגי ללילה בעונה החמה: 200 יורו. החדרים ממוזגים, ללא מעלית. כתובת: C. Sant Jaume 3. טל' 712942-971-34.

אפשרות אחרת היא מלון HM Jaime III, מלון בעל חמישה כוכבים בבעלות שוודית, שנפתח לפני עשור ומציע 25 חדרים לא זהים עם השפעות מזרחיות חזקות, מרכיבים הודיים בעיצוב ובר עם ספות ענקיות על הגג. 180 יורו ללילה בעונה החמה. הכתובת: Montenegro 12. טל' 425450-971-34.

אוכל

מסעדת הטאפאס "Tast" ברחוב Unio, קרוב לפלאסה חואן קרלוס הראשון, מציעה באולם גדול אוכל מצוין במחירים סבירים. את רוב המנות לוקחים מן הבר ובסוף הארוחה סופרים את הצלחות. המחיר נקבע לפי צבע הצלחת וכל מנה עולה כ-2 יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ