אלקזר: ביקור בכפר הספרדי היפה למרגלות הפירנאים

עם פחות מ-300 תושבים, הכפר אלקזר (אלקסר) שנבנה כמבצר בתקופת הכיבוש הערבי את חצי האי האיברי, הוא פנינה שהולכת ונעלמת ממפת ספרד

הכפר אלקזר בצפון ספרד
הכפר אלקזר בצפון ספרדצילום: Getty Images IL
רותם מימון
רותם מימון

בדיוק בשבוע שבו טסנו לספרד, בחרו קוראי העיתון "אל פאיס" את המקום הקטן אלבאראסין לכפר/עיירה היפה ביותר במדינה. לצערנו הרב, על אף ששהינו באותו המחוז, אראגון, היה מדובר בנסיעה ארוכה של יותר מ-160 קילומטרים מסרגוסה, נקודת המוצא שלנו. "אל דאגה", אמרו לנו המארחים, "יש מקומות יפים יותר באראגון". כך יצא שבכל בכל מקום אליו הגענו בחבל היין סומונטאנו, שבצפון מחוז אראגון, המליצו לא לוותר על ביקור קצרצר ב- Alquezar, אלקזר (ויש שיאמרו גם אלקסר), כפר מתקופת ימי הביניים שנמצא למרגלות הרי הפירנאים, שנשתמר עד היום והוא מופיע תדיר ברשימות מסוג "הכפרים היפים והנשכחים של ספרד". בקיצור, פנינה יפהפייה שאין לפספס. ובכן, הראש היה מסוחרר מרוב יין טוב מדי (שנלגם באזור הידוע כאחד מחבלי היין המבטיחים בספרד), הדרך היתה מפותלת מדי והזמן קצר מדי כי כבר מחשיך ובכלל נראה שתכף יירד פה מבול ולא באנו מוכנים.

ובכל זאת, איזה מזל שלא פספסנו את Alquezar. המקום הוא הפתעה סוריאליסטית מהמבט הראשון. אחרי אחוזות היין הגדולות, המפוארות והעדכניות שהתמקמו על הגבעות מעוגלות והרכות למראה שמאפיינות את חבל סומנטאנו הסמוך והעניקו לו את הכינוי "טוסקנה הקטנה", צץ לו לפתע על צוק הכפר התלוי. לא באופן ציורי, אלא באופן מילולי למדי - הכפר העתיק יושב הלכה למעשה על מחשוף של מערות וקניון עמוק. לאורך הכביש עוד רואים את מימי הנהר הכחולים כחולים מפציעים למרגלותיו כמו שריטה מעוקלת בנוף הירוק ירוק. אך אי אפשר להוריד את המבט מהמבצר שבולט למרחוק ובטבורו מנזר וכנסייה. ככל שהרכב ממשיך לכיוון הכפר, הדרך מתגמלת אותנו בשפע עליות ומורדות, פיתולים ופניות עד שמגיעים סוף סוף לרחבה המרוצפת, שעץ ערמון גדול ניצב במרכזה ומורה שמכאן והלאה הנתיב מוגבל למבקרים על שתי רגליים בלבד.

הנשימה נעתקת למראה גגות הטרקוטה וצבעו החום של הכפר ובעיקר- מהמבצר הגבוה, סימן ההיכר של Alquezar. במקום אחר, כך נדמה, היו כבר יודעים איך להפוך את המקום לפרה חולבת מניבה כסף. עם זאת, כמה מלונות בוטיק קטנים וכמה מסעדות מעידים על כך שנעשו פה ניסיונות נאים למשוך תיירים. אך כעת, בשעה 16.00 באמצע השבוע, הכפר נראה נטוש. כמו עזבו אותו תושביו בטרם עת. החלונות מוגפים, החנויות סגורות, המסעדות גם כן. האם מישהו גר פה? אין לדעת. רק מאפייה סגורה שתוצרתה עוד מוצגת לראווה בחלון מסמנת לנו שבעליה רק יצאו לסיאסטה ועוד מעט ישובו. לאחר בירור קצר מתברר לנו שכ-300 תושבים עדיין חיים בו. מרביתם מבוגרים שנולדו פה וכאן, ככל הנראה, גם יסיימו את חייהם. חלקם צעירים שבאו בעידוד הממשלה להפיח רוח תיירותית במקום וחלקם בנה פה בית קיט. בקיצור, מושב קטן ומזדקן על ההר. גם פנינה כ-Alquezar, מספרת את סיפורם של הכפרים היפים בספרד, רשימה שהכינה הממשלה, בדומה לשכנתה – צרפת, ובה מסייעת המדינה להפוך את הכפרים המזדקנים והמתרוקנים לפנינה תיירותית.

הכפר אלקזר בצפון ספרדצילום: Getty Images IL

בחודשי האביב והקיץ, כך אומרים לנו, שוקק פה יותר. מטפסי הרים, אנשי הרפטינג וחובבי הספורט האתגרי עוצרים כאן בדרך. גם כשהם באים, אין מדובר במפלצת תיירותית, אומר הנהג הספרדי, אולי בשל אופי תושביה המבוגרים שמזכיר שוב שמדובר בכפר שקט ומנומנם. שקט נעים שמופר רק בגלל קריאות התיירים שמתהלכים מאחורנו.

הליכה סביב הכפר ובסמטאותיו היא חזרה בזמן, מאות שנים אחורה. סמטאות Alquezar צפופות, צרות ומקושתות, מבקשות הליכה גם בלי לדעת את הכיוון. צפוף צפוף פה, עד שתהייה אחת עולה בליבנו – מה עושים כאן כשמתקלקל המקרר או רוצים להחליף את הריהוט בסלון? הכפר אמנם נוסד במאה התשיעית, אך מרבית מבתיו נבנו מחדש במאה ה-16 ומיעוטם שוחזרו בעת החדשה תחת כללי שימור מחמירים עד שקשה להבחין בינם לבין מבנה מוקדם יותר. פה ושם אפשר לראות בבתים שגורלם בעליהם שפר עליהם, גינות ירק קטנות שמספקות בדיוק את התצרוכת הביתית שצריך. הגינה לשולחן, לא אופנה אלא כדרך חיים.

Santa María la Mayor

Santa María la Mayor באלקזרצילום: Getty Images IL

להוציא ספורט אתגרי, אין ספק שהאטרקציה המרכזית בכפר היא המבצר הגדול שנבנה במאה התשיעית ששווה ביקור וסיור בפני עצמו. במיוחד מנזר Santa María la Mayor הבולט בו היום. המבצר הנ"ל הוא שכנראה תרם למקום את שמו. בשלטי ההסבר נכתב כי המקום נבנה על ידי המורים בעת הכיבוש המוסלמי את ספרד ונקרא אז אל-קסאר, al-Qasr, כלומר "המבצר" כעדות לעברו הצבאי. המורים שכבשו את המקום ניצלו את נהר ה-Vero שזורם מתחת לכפר, התחתר בסלע ויצר מעין צוק מרשים ואסטרטגי המשקיף על האזור כולו, ועליו החליטו לבנות את המבצר שהגן אז על ברבסטרו, הכפר הגדול והחשוב בסביבה.

לפי מסמכים היסטוריים, המבצר היה שייך לח'לף הראשון שכבש את המקום בשנת 893, בעזרת איסמעיל בן מוסא'באנו מסרגוסה, ונלקח מאוחר יותר, בשנת 938, על ידי עבד אל רחמן השלישי. אל רחמן התיישב במבצר שהותקף תדיר על ידי קבוצת נוצרים בעלי מובלעת בפירנאים, שרצו אף הם לשלוט על הדרך לברבסטרו ודרומה. המאבק העיקש הניב פרי כשבשנת 1067 הצליחו סנצ'ו רמירז ואנשיו לכבוש את המקום ולהפוך אותו לנוצרי. אז הפך שם המקום ל- Castrum Alqueçaris. 

שמרו על הבנייה, אלקזרצילום: Getty Images IL

30 שנה מאוחר יותר נבנתה בו הכנסייה סנטה מרייה בסגנון רומי והמקום מאבד מחשיבותו הצבאית והופך להיות מוסד דתי. אחד מסימני ההיכר של הכנסייה היו ציורי קיר מרשימים שציירו הנזירים במאה ה-12 ותיארו את מסלול חייו של ישו. לא מעט תהפוכות עברו מאז הכנסייה והמנזר, כשלא מעט שנים עמדו ריקים ואוכלסו מחדש במאה ה-17. אז נבנה גם מגדל הפעמונים. עם האכלוס מחדש נבצעו שוב ציורי הקיר ולמעשה שוחזרו במאה ה-18 ומאז ועד היום אפשר לראות אותם שם.

הסמטאות של אלקזרצילום: Getty Images IL

במאה ה-13 כבר לא נותר מקום בתוך החומות, כיוון שהאזור הפך לחשוב מבחינה דתית, כלכלית ומסחרית. אז החלה הבנייה מחוץ לחומות בצורת חצי סהר. למעשה, בתי ההתיישבות החדשה נבנו בצפיפות אסטרטגית מכוונת עם מרפסות ומרזבים ששימשו לקישור בין הבתים, כדי שבעת לחימה לא יהיה צורך לצאת אל הסמטאות ועדיין יוכלו לעבור בין הבתים. המרפסות והמרזבים ההם נותרו פה עד היום. אגב, המתיישבים החדשים שמרו על הבנייה הערבית, על הקשתות והצבע והיסטוריונים טוענים כי מבנה הכפר בחצי סהר, הוא יותר ממחווה למוצאו הערבי של המקום.

מה בסביבה?

כאמור, Alquezar אינו רק נמצא למרגלות הפירנאים, אלא הוא גם יושב מעל לקניון נהר ה-Vero שבו יותר מ-60 מערות ובהתאם מציע שפע מסלולי טיול רגליים שמתחילים או מסתיימים בו. אחד מהם עובר בגשר Villacantal היפהפה שנבנה במאה ה-12 והוא בגדר תחנת חובה.

הכפר מרוחק כעשר דקות נסיעה מבירת האזור - ברבסטרו, עיירה בת 17,000 תושבים ובהתאם היא שוקקת מעט יותר עם לא מעט אופציות לאכול ולשתות. כדאי לשלב סיור בעיירה עם ביקור במרכז המבקרים הגדול של חבל היין סומונטאנו ולקנח בביקור באחד מיקבי האזור הרבים (כ-14 יקבים נמצאים במרחק של פחות מ-20 דקות נסיעה מהכפר).

איך מגיעים?

רק אל תתבלבלו עם המצודה Alquezar שבסגוביה וקרובה יותר למדריד. הכפר שבחבל אראגון מרוחק כשעתיים וקצת של נסיעה מברצלונה וכשעה וחצי מבירת החבל - סרגוסה. הכפר אידיאלי לביקור שקט ונינוח של יומיים, אבל מתאים בהחלט גם לביקור קצרצר של כמה שעות, בדרך צפונה אל הפירנאים או דרומה לכיוון סרגוסה. הדרך הזולה והיעילה היא באמצעות אוטובוס מברצלונה לברבסטרו (14 יורו) ומשם במונית לאלקזר (כ-30 יורו לצד).

רותם מימון

כותב, אוכל, שותה וגם עורך מדור האוכל והטיולים של אתר הארץ.

מנהל קבוצת הפייסבוק: אוכלים את הראש

ובאינסטגרם: https://www.instagram.com/rotemmon/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ