האם הקוואסן ישנה את פניו? תאילנד משפצת את "המכה של התיירים"

פרויקט שיפוץ שאפתני אמור להביא סדר חדש לרחוב הרועש בעולם. בעלי העסקים מודאגים, חובבי הרחוב קוראים לשמור על אופיו ויש המרגיעים שכמו בעבר - גם השיפוץ הנוכחי כלל לא ייצא אל הפועל

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב הקוואסן
איתן לשם
איתן לשם

לרחוב הקוואסן בבנגקוק – אולי המפורסם שברחובות תאילנד – היו שתי נקודות ציון משמעותיות שהפכו אותו למה שהוא. ב-1981 יצא לאור "לונלי פלנט תאילנד", שהעלה אותו על נס כ"מקום שקט ואותנטי עם שתי אופציות לינה די זולות". 15 שנים מאוחר יותר יצא לאור ספר אחר, "החוף", ובעקבותיו סרט מצליח בכיכובו של לאונרדו דיקפריו. השנים שעברו על הקוואסן לאחר מכן היו הגדושות, המלוכלכות, הנפשעות וייתכן שאף המרתקות בימי חייו. כעת מגיעה מה שעשויה להיות נקודת הציון השלישית שלו – פרויקט שיפוץ היסטורי.

סגן מושל בנגקוק, סאקולטיי פטיאקול, הודיע על הקצאת 48 מיליון באט (באנגלית זה נשמע הרבה פחות – כ-2.3 מיליון דולר) לטובת שיפוץ מאסיבי של הרחוב על 350 המטרים שלו, הסדרת מעמד הדוכנים במקום והפיכת הרחוב ל"אטרקציה תיירותית נקייה". התכניות מפרטות את הכוונה להעלות את פני הכביש ולהשוות אותם למדרכה - בשאיפה ליצור מדרחוב נקי ממכוניות - לצד הגבלת מועדי פעילות הדוכנים עד לתשע בערב. בהמשך למגמה שהחלה לפני כשלוש שנים בעיר, דוכני מזון, משקאות וממתקים לא יורשו לפעול כלל ברחוב.

השיפוצים צפויים להימשך כחמישה חודשים, בין אוקטובר לפברואר, אך בעלי העסקים ברחוב אינם מודעים כלל למועד הפתיחה או עתידם אחרי השיפוץ מאחר ולטענתם "אף אחד מהעירייה לא דיבר או התייעץ איתנו לפניו", כפי שהסבירו חלקם לתקשורת התאילנדית. 

תאילנד מנהלת מלחמה קטנה נגד בעלי דוכני מזון שפזורים ברחבי הבירה, זאת במקביל להאדרת שמם של הדוכנים ברחבי העולם והעלאת האוכל התאילנדי על נס. דוכן אחד, של ג'יי פאי, אף קיבל כבוד ראשון מסוגו כשהוענק לו כוכב מישלן על ידי המדריך המפורסם. ג'יי פאי אף מגישה את אוכל הרחוב המסורתי שלה על גבי טיסות של חברת התעופה תאי איירווייז. אלא שגם כאן, כמו במקרה של לונלי פלאנט תאילנד, החשיפה התבררה כחרב פיפיות – ההמונים הסתערו, הציפיות נסקו והבעלים ביקשו להסיר מהם את הכוכב.

500 מתוך סך ה-800 אזורי מכירת מזון של בנגקוק, הועברו כבר אל מחוץ לעיר או נהרסו לחלוטין, כחלק מהתכנית של הממשלה לצמצם את 240 אלף דוכני המזון של שפועלים כיום בעיר, לכעשרת אלפים בלבד. כל זאת למרות ש-88% מתושבי בנגקוק רוכשים מזון בדוכנים אלה, כך על פי אוניברסיטת Thammasat. הממשלה מסבירה את פעולותיה בכך שהאזורים סובלים מרמת ניקיון נמוכה, שעשויה לעודד הפצת מחלות.

התגובות לתכניות השיפוץ חלוקות, למרות שרובן הודו כי הקוואסן חייב לעבור מתיחת פנים. "אין לנו קול. תאילנד איננה דמוקרטיה. רק נאמר לנו מה לעשות", סיפרה ג'אן, עובדת במכון קעקועים לטלגרף הבריטי. ג'ו קאמינגס, האיש שכתב את מדריך הלונלי פלאנט הראשון לתאילנד, הביע את חששו שהרחוב יהפוך לגרסה חדשה של רחוב בוגיס בסינגפור. "חסר נשמה", כהגדרתו. למרות החששות והתקוות לקראת הפיכת הקוואסן ל"מכה של התיירות", כהגדרת סגן המושל, יש להיזכר בתכנית דומה שהעלה אותו סגן מושל לפני כשנה ובה הקצה סכום כפול לשיפוץ דומה, שלא ייצא בסופו של דבר אל הפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ