"תרשו לנו להחזיר את הזבל שלכם": בתאילנד שלחו למטיילים את כל מה שהותירו מאחור

הקיץ הטראומתי מבחינת טינוף הסביבה קיבל סיום הולם – פקחים שלחו למטיילים בדואר את הזבל שהשאירו מאחור. לצד עונשי מאסר וקנסות, ייתכן שהשיימינג הוא המענה הטוב ביותר לזוהמה האנושית

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"דואר הזבל" שחזר למטנפים
איתן לשם

מי היה מאמין שדווקא מתאילנד תצא בשורה אמיתית בתחום ניקיון הפארקים והגנים לכל רחבי העולם. פקחים של הפארק הלאומי "קאהו יאי" במדינה היו שותפים לתעלול ויראלי שאת תוצאותיו נוכל להרגיש – לטובה – בקרוב. הפקחים אספו כמויות של זבל שהותירה מאחור קבוצת מטיילים צעירה, ושלחה את "דואר הזבל" הזה בחזרה אליהם. על המשלוח נכתב "שכחתם פה את הזבל שלכם – אנחנו שולחים לכם אותו בחזרה".

הפוסט פורסם על ידי שר הסביבה של תאילנד, שצילם את אריזת הזבל שהוא התעתד לשלוח לקבוצת הצעירים. ההתחקות אחרי הקבוצה המלכלכת התאפשרה בזכות חוק חדש בשמורותיה של תאילנד – רישום של כל מטייל הנכנס בשערי הפארקים והגנים הלאומיים. למרות הפרסום אודות המשלוח, השר נמנע מלקחת את השיימינג עד הסוף ולא פרסם את שמותיהם של חברי הקבוצה, כדי לשמור על פרטיותם.

אחרי תהליך חקירה בלשי שכלל התאמה בין עדויות על מיקום החבורה, קופסת תרופות מרשם שנותרה בשטח ועליה שם המטיילת, והצלבה עם רשימת המבקרים במקום – הצליחו הפקחים בפארק לזהות את המלכלכים. העונש על עבירה של זיהום מכוון באתר טבע מוגן בתאילנד עשוי להגיע עד חמש שנות מאסר וקנס של 16 אלף דולר, כשהמכתב שצורף לחבילת הזבל פירט שגם הקנסות נמצאים בדרכם אל המזהמים.

לצד המסר הוויראלי והקנסות, כל אנשי הקבוצה נרשמו ברשימה השחורה של הפארק ונאסרה הכניסה עבורם לתחומיו – לנצח. את המכתב חתם השר להגנת הסביבה בתאילנד באזהרה מפצירה – "אתם יכולים לקחת רק שני דברים מהפארקים שלנו – תמונות וזיכרונות".

קיץ 2020 היווה נקודת שיא בכל הנוגע לתיירות פנים בישראל, מאחר שרוב מוחלט של אזרחי ישראל נותרו בגבולותיה בעקבות משבר הקורונה. ההסתערות על הפארקים הובילה לנסיקה בזיהום ובהשארת הפסולת מאחור, כשבמקומות מסוימים האשפה גורמת לזיהום של ממש במקורות המים. המהלך של השלטונות בתאילנד, עשוי לבשר על בואה של תקופה חדשה – אחריות ישירה של המטיילים. והפעם באמת.

הצורך בריחוק חברתי, הגבלת משתתפים ועטיית מסיכה – בשל איום הקורונה – מאפשר לרשויות הטבע, גם בישראל, ליצור משוואה חדשה ביחס בין הטבע למטיילים. כל אלה מחייבים רישום של כל מבקר בטבע, דבר שסולל את הדרך לאחריות ישירה על המרחב שהשאיר אחריו. 

מעבר לזיהום אתרי הטבע, אפשרות של חלחול למי תהום והשפעה מזיקה על הנראות של אתרי הטבע, השארת אשפה מאחור עלולה לפגוע בחיות שיימשכו למזון שנותר מאחור ועשויות לאכול מאכלים שיזיקו להן. לכן נחוצה פעולה ויראלית כזו גם בישראל, למרות שעל פי כמות האשפה שהותירו אחריהם המטיילים בשטח – דואר ישראל יצטרך להעמיד אריזות גדולות במיוחד עבור פקחי רשות הטבע והגנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ