על המים: המסלולים היפים לאורך הנהרות הגדולים באירופה - טיולים באירופה - הארץ

על המים: המסלולים היפים לאורך הנהרות הגדולים באירופה

על גדות התמזה, הסיין, הדנובה והוולטאבה אפשר למצוא כמה ממסלולי הטיול היפים ביותר באירופה, בשבילם תצטרכו לצאת מהערים הגדולות

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טירת דורנשטיין עם סירה על נהר הדנובה באוסטריה
משה גלעד
משה גלעד

אחדים מן הנהרות הגדולים באירופה גואים עכשיו. בחלקו המזרחי של הדנובה, בעיקר בסרביה, בבולגריה וברומניה, מתקשים להתמודד עם הפשרת השלגים שמזרימה מים רבים במורד הנהר. התזכורת השנתית הזאת לעוצמה האדירה שאצורה בנהרות יכולה גם להזכיר את הפוטנציאל שטמון בהם כמסלולי מסע מושכים. כמה ממסלולי הטיול היפים ביותר ביבשת נמתחים לאורכם של הנהרות הגדולים. גיבוריו של ג'רום ק' ג'רום, מחבר "שלושה בסירה אחת", ששטו וטיילו לאורך התמזה, יעידו על כך היטב. ברשימה זו מובאים ארבעה מסלולים מומלצים לאורך ארבעה נהרות גדולים באירופה.

הדנובה באוסטריה

150 קילומטרים מפרידים בין לינץ, בצפון-מערב אוסטריה, לווינה. כל הקטע הזה עשוי לשמש מסלול טיול מוצלח, אבל אם רוצים להתמקד כדאי להקדיש את רוב הזמן לחבל הוואכאו (Wachau), וליתר דיוק לקטע הדנובה שבין העיירות מלק (Melk) במזרח וקרמס (Krems) במערב, כ-70 קילומטרים ממערב לווינה.

איפה תבלו את החופשה הבאה? הירשמו עכשיו וקבלו המלצות ישירות למייל. להרשמה

לבוחרים בנתיב טיול זה כדאי להימנע מן האוטוסטרדה שנמתחת בין וינה ללינץ. היא אמנם נוחה, אבל לא רואים ממנה דבר מנופי הנהר וחבל ואכאו. היוצאים מווינה צריכים לחפש את היציאה הצפונית לכיוון טולן (Tulln) וקרמס. כאן מלווה כביש צר ומתפתל את הנהר לכל אורכו, צמוד לגדה, עם הרבה מפרצי חניה שמאפשרים לעצור וליהנות מן הנוף. מכיוון שזו נסיעה קצרה למדי (לקרמס אפשר להגיע כשעה וחצי לאחר שיוצאים ממרכז וינה), אפשר לבקר באזור זה של הדנובה גם כחלק מטיול יום מווינה.

קרמס בקצה המזרחי של חבל הוואכאו, על הגדה הצפונית של הנהר, שוכנת בלב טראסות גפנים. הכרמים האלה מעניקים לאזור כולו את המוניטין המפוארים שלו כאחד מחבלי היין הטובים באוסטריה. תושבי האזור יתרעמו על הקביעה הזאת ויאמרו בנחרצות שמדובר ביקבים הטובים ביבשת. השתויים שביניהם יאמרו: בעולם.

העיירה קרמס כבר בת 1,000 שנים ויש בה מרכז היסטורי משומר היטב שקירותיו, כך נדמה, נצבעו וחודשו רק אתמול. קרמס היא העיר הראשונה באוסטריה שזכתה לתואר "צ'יטה דל וינו", עיר היין; תואר שהמחזיקות בו, 540 ערים, נחשבות למועדון סגור, מעין היכל התהילה של הייננים.

כמה קילומטרים ממערב לקרמס, גם כן על הגדה הצפונית של הדנובה, שוכנת הטירה המפורסמת באזור - טירת דורנשטיין. בשנת 1193 נכלא כאן, במה שנחשב לחוצפה בקנה מידה היסטורי, המלך האנגלי ריצ'רד לב הארי. שוביו, בעלי הטירה, דרשו כופר בעד שחרורו ורק לאחר כחודש הניחו לו להמשיך בדרכו. שביל תלול מוביל מן העיירה שעל גדת הנהר אל הטירה המתנשאת על צוק גבוה ומבודד. הטיפוס הרגלי משתלם בעיקר בזכות הנופים היפים שרואים ממרומי הטירה ההרוסה.

מלק, בקצה המערבי של חבל ואכאו, מוכרת בעיקר בזכות מנזר הבנדיקטיני הענקי שמתנשא מעליה. היא משמשת מרכז תרבותי ואמנותי, וגם בה יש נציגות מכובדת של היקבים מהאזור, כמה חנויות יין גדולות, מרכזי טעימה ומסעדות טובות. סביב העיר נמתחים עשרות קילומטרים של שבילי הליכה ורכיבה על אופניים, לאורך הנהר ובמעלה ההרים. כל המסלולים האלה משולטים היטב ומפות מפורטות שלהם אפשר לקבל בלשכת המודיעין במלק.

בין אפריל לאוקטובר מתקיימות הפלגות יומיות לאורך קטע זה של הנהר. הלהיט העכשווי בתחום הזה הוא הפלגות שמוקדשות לנושא. כך יוצאים חובבי המוסיקה העממית להפלגה שמוקדשת לאהבתם. חובבי היין יכולים להתפנק בהפלגת טעימות, ואוהדי הריקודים הרומנטיים יכולים לחולל בוואלס על הסיפון בהפלגת ערב לאור תאורה קלושה.

אוהבי הדנובה יכולים להמשיך מזרחה לאורך נתיב הנהר: ברטיסלווה בירת סלובקיה שוכנת רק 60 קילומטרים ממזרח לווינה, ובודפשט בירת הונגריה עוד 250 קילומטרים מזרחה משם. את הנתיב בין שלוש ערי הבירה האלה אפשר לעבור ביום אחד של שיט או נסיעה, ואפשר כמובן להתענג עליו במשך כמה ימים. כדאי לעצור בטירת דבין (Devin) סמוך לגבול בין אוסטריה לסלובקיה.

לאורך הסיין לנורמנדי

בינואר 1995 נחנך גשר נורמנדי - שמחבר בין אונפלר (Honfleur) על הגדה הדרומית של הסיין ללה האבר על הגדה הצפונית. הגשר היפהפה הזה, שנמתח קרוב מאוד לשפך הנהר אל תעלת למאנש, מסמן את קצהו של הטיול לאורך הסיין. 200 קילומטרים מפרידים בין פריז לאונפלר. החלק הקרוב יותר לפריז פחות מעניין. הקטע היפה והמעניין ביותר הוא פיתולי הנהר בין העיר רואן לעיירה אונפלר. במשך מאות שנים, עד בניית גשר נורמנדי, נמתח ברואן הגשר המערבי ביותר מעל הסיין. עיקר פרסומה בא לה בזכות הגיבורה הצרפתית ז'אן דארק, שהועמדה כאן בגיל 19 למשפט באשמת כפירה והועלתה על המוקד בשנת 1431. הרובע המעניין ביותר שוכן בין הקתדרלה לכיכר השוק הישנה, שבה הוצאה ז'אן דארק להורג. במקום הוקמה בסוף שנות ה-70 כנסייה חדשה בעיצוב מעניין עם ויטראז'ים יפים.

העיירה אונפלר, בנורמנדי, צרפת

חובבי ספרות יכולים לפקוד את ביתו של ויקטור הוגו בכפר וילקווייה (Villequier). הוגו לא גר כאן מעולם, אבל הבית היה שייך לחותנו העשיר, שהוריש אותו כדי שישמש מוזיאון לזכר קרוב המשפחה הנודע. הבית צופה אל גן גדול ומטופח וניצב על גדת הנהר בלב כפר עתיק.

העיירה אונפלר בקצה המסלול מתרפקת עדיין על עברה כעיירת דייגים ואמנים, אם כי כיום אין בה רבים מאלה או מאלה. יש בה לעומת זאת הרבה מסעדות טובות ובתי קפה יפים על גדת המים וסביב מעגן הסירות.

לאורך התמזה

"שביל התמזה" נחנך לפני עשר שנים בדיוק. השביל מלווה את הנהר לכל אורכו - 300 קילומטרים. הוא חולף בערים אוקספורד, רידינג ולונדון עד מחסום התמזה בוולוויץ'. הקטע המערבי של הנהר, 100 קילומטרים מן המקורות עד לעיר אוקספורד, הוא החלק הכפרי והפחות מיושב. ממזרח לאוקספורד הנהר מתרחב והכפרים והערים נעשים צפופים יותר. מגורינג (Goring) מזרחה פוגש שביל התמזה מסלול הליכה נוסף המכונה רידג'וויי (Ridgeway). רכסי צ'ילטרן (Chiltern), הסמוכים בקטע זה לנהר, מעניקים לנוף רקע מיוער, שונה מן האפרים הפתוחים שמלווים אותו ברוב מסלול זרימתו. קטע זה יפה במיוחד באביב ובסתיו.

נהר התמזה ליד אוקספורד

העיירה הנלי, שמוזכרת כתחנה חשובה בספר "שלושה בסירה אחת", היא חלק מכל מסלול טיול לאורך התמזה. ביולי מתקיימת כאן חגיגת שיט של סירות הנהר, הכוללת תחרויות חתירה ופיקניקים. מעט מזרחה משם חולף התמזה קרוב מאוד לארמונות וינדזור, המפטון קורט וקיו, לפני שהוא מגיע לשכונה העשירה ריצ'מונד ונכנס ללונדון עצמה.

כל שביל התמזה מסומן היום בקפידה ובבהירות רבה ולמעשה אין צורך להיעזר במפה.

אפשר לנסוע ברכבת מלונדון מערבה, לתחנה שממנה בוחרים להתחיל את הטיול, ומשם פשוט לרדת אל גדת הנהר ולצעוד. אפשרות אחרת היא לשוט בקטעים נבחרים של הנהר. דוגמה אחת היא חברה ושמה "סאלטרס סטימרס", המציעה שיט בסגנון ויקטוריאני ובמחירים נמוכים בקטע שבין אוקספורד לסטיינס (Staines).

לאורך הוולטאבה מדרום לפראג

מקורות נהר הוולטאבה (Vltava), שזורם מדרום לצפון, הם ליד העיירה וישי ברוד (Vyssi Brod) בדרום צ'כיה. אזור זה של הרי שומאבה קרוב למפגש הגבולות עם גרמניה ואוסטריה. פראג שוכנת על גדת הוולטאבה 150 קילומטרים צפונה מכאן. כבישים צרים ועיירות שקטות מלווים את מסלול זרימתו של הנהר. צ'סקי קרומלוב, בחלקו הדרומי ביותר, היא עיירה רומנטית מאוד, שרק בגללה כדאי לנסוע עד כאן. רבים מבתי הקפה והמסעדות בצ'סקי קרומלוב נבנו מעל מי הנהר, כלומר על מרפסות תלויות שקול המים המשכשכים תחתן מעורר את תיאבון הסועדים בהן.

הוולאטווה בפראג

בכמה מקומות לאורך הנהר, בעיקר באזור הדרומי ביותר, אפשר לשכור סירות ולשוט צפונה בזרם הנינוח במשך כמה שעות.

נהר הוולטאבה בדרום צ'כיה

שתי טירות גדולות נבנו בקצה הדרומי של הוולטאבה - רוזמברג ולובוקה. שתיהן מאפשרות כיום ביקורים. כ-30 קילומטרים צפונה שוכנת העיר פיסק (Pisek), שבה נמתח גשר קשתות אבן יפה מעל הנהר. לא רחוק ממנו ניצבת הטירה הגותית של העיר. עוד קצת צפונה כדאי לבקר בסבאטה הורה, כנסייה ימי-ביניימית גדולה ומרשימה שמשמשת אתר עלייה לרגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ