אדמה עצבנית, מפלי ענק ולגונה כחולה. טיול בדרום איסלנד

טיול באיסלנד - המקום למשש מקרוב את הדופק הפועם של הטבע

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איסלנד
צילום: משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

גשר קטן להולכי רגל חוצה ערוץ נחל. הים נראה במרחק ופרחים סגולים, שבאיסלנד קוראים להם "לופינה" והם מין תורמוסים, פורחים סביב. מאופק לאופק לא רואים אפילו עץ אחד. הנוף חשוף ופתוח. שלט מתכת לבן קבוע באמצע הגשר. במרכזו כתוב "בעקבות האלים - נקודת האמצע". בקצהו הימני כתוב "ברוכים הבאים לאירופה" ובקצהו השמאלי "ברוכים הבאים לאמריקה".

המבקרים המעטים שחוצים את הגשר הנידח מתמלאים בתחושת גאווה על שצעדו באומץ בין היבשות. ההסבר מופיע בשלט נוסף - בדיוק במקום זה נפגשים הלוחות הטקטוניים של שתי היבשות. חציית הגשר היא למעשה מעבר מאירופה לאמריקה. לוחות היבשות העצומים מתרחקים זה מזה בקו התפר בקצב של שני סנטימטרים בשנה.

האתר הזה, ליד הכפר האפניר, בקצה הדרום-מערבי של איסלנד, מושך מעט מבקרים. הוא צנוע, כמעט נחבא בצד הדרך ובכל זאת מעיד על הכוחות העצומים שפועלים באיסלנד. תזוזת היבשות היא לא רק תיאוריה רחוקה, אלא חוויה שכל מבקר באי הצפוני נוגע בה. בכל חנות מזכרות באיסלנד מוכרים בימים אלה חולצות שעליהן מודפס ציור של הר געש מתפרץ ותחתיו כתוב "גרימסוואטן זה הרבה יותר קל מאייפטאטיוקטל". הכוונה להשוואה הכפולה בין שם הר הגעש שהתפרץ בחודש מאי השנה, לעומת ההתפרצות החמורה הרבה יותר של הר הגעש שאת שמו שום זר לא מצליח לבטא, שהתחוללה באפריל 2010.

באיסלנד, ארץ שחוותה בשנים האחרונות משבר כלכלי דרמטי ושחלק נכבד מהכלכלה שלה תלוי בתיירות, מעדיפים להתבדח. הם יודעים שתיירים מגיעים לאיסלנד כדי למשש מקרוב את הדופק הפועם של הטבע. אי אפשר שלא להיתקל בכוחות הטבע החזקים במהלך נסיעה באי ולכן קו התפר בין הלוחות הטקטוניים, שמופיע באופן מוחשי באתר הקטן ליד האפניר, נראה חסר חשיבות. במקומות אחרים בעולם אולי היו מתרשמים ממנו יותר. כאן, במרחק נסיעה קצר, מחכות תופעות טבע דרמטיות, יפות, מרשימות פי כמה.

המסלול שמוצע כאן מקו השבר הטקטוני מזרחה, נמתח לאורך החוף הדרומי של איסלנד. דרושים לפחות שלושה או ארבעה ימים כדי להשלים אותו בנינוחות. הימים באיסלנד ארוכים מאוד עכשיו. השמש שוקעת קרוב לחצות וזורחת כשלוש וחצי שעות לאחר מכן. אור רך נוגה על האי במשך כל שעות היממה.

איסלנד
צילום: משה גלעד

חלום הלגונה הכחולה

לא גובים תשלום תמורת הכניסה לאתרי הטבע באיסלנד. הכניסה לכל השמורות והפארקים היא חינם ובכמה מהם יש בכניסה מרכז מבקרים גדול שמחלק מידע ומפות. הלגונה הכחולה, חמישה קילומטרים מצפון לגרינדאוויק בדרום מערב איסלנד, אינה אתר טבע והכניסה אליה כרוכה בתשלום גבוה (30 יורו לאדם), אבל שווה כל אגורה.

הלגונה, מאתרי התיירות הפופולריים ביותר באי, מתגלה כאתר מפתיע ואפילו חלומי. למעשה זאת בריכה מלאכותית גדולה, שנחפרה בלב משטח בזלת שחורה. אל הבריכה מזרימים מים חמים, תכלכלים בגוון חלבי ואטום, שבוקעים מבטן האדמה במפעל האנרגיה הסמוך. כאשר מגיעים המים ללגונה יורדת הטמפרטורה שלהם עד 38 מעלות. אדים לבנים מרחפים מעל המים ויוצרים מראה הזוי. הטובלים במים מורחים על פניהם מינרלים שאספו מקרקעית הבריכה ויוצאים מחייכים ונינוחים הרבה יותר מכפי שהיו כמה שעות קודם.

האתר המודרני והמעוצב הזה מופעל בעזרת מכשירים אלקטרוניים ונראה כאילו נלקח מסרט מדע בדיוני. שומרים במדים שחורים, משקפי שמש כהים ואפודות צהובות, סובבים בין הבריכות ומחזקים את הרושם שאנחנו טובלים במרחצאות על המאדים.

סופר המסעות פול תרו כתב פעם, שכל מקום שרוכש מוניטין כגן עדן נהפך מיד לאחר מכן לגיהנום. המשפט הזה עולה על הדעת בלגונה הכחולה, אלא שכאן גן העדן והגיהינום מופיעים יחד.

כדי להגיע ללגונה מרייקיאוויק, נוסעים בכביש 41 ולאחר מכן דרומה בכביש 43.

איסלנד
צילום: משה גלעד

האדמה מבעבעת בסלטון

במרחק פחות משעה נסיעה מן הלגונה הכחולה, לצד קלייפרוואטן, אגם כחול מצפון לעיירה קירסוויק, עולה ריח נורא של גופרית מצחינה מן האדמה. אדים לבנים ובוץ אפרפר מעידים שהפעילות הגעשית באזור ערה. האתר נקרא סלטון (Seltun) והמבקרים צועדים בו בין בריכות מבעבעות ומעט מאיימות.

עד 1999 התפרץ כאן בכל שעה גייזר מרשים, אלא שאז הגייזר התפוצץ והותיר אחריו בריכות בוץ אפורות, מבעבעות, שהטמפרטורה בתוכן מתקרבת למאה מעלות. לצידן פעורים כמה לועות קטנים, פולטי קיטור, שנראים עצבניים, וביניהם נסלל שביל מסודר שהמבקרים הצועדים עליו משתדלים להתעלם מן הריח וליהנות מצבעי הגופרית הצהבהבה והמינרלים, הצובעים את מדרונות ההר כמו הפרשות של כדור הארץ.

כדי להגיע לאתר הגעשי סלטון נוסעים מזרחה בכביש 427 עד קירסוויק ואז בכביש 42 צפונה.

מעשה בשלושה מפלים

כמאה קילומטרים מזרחה מסלטון, לא רחוק מן נקודה הדרומית ביותר באיסלנד, חולף כביש מס' 1, שמקיף את האי, למרגלות הר הגעש Eyjafjallajokull. עשרות נהרות זורמים באזור זה מן הקרחונים שבהרים אל הים. כמה מהם יוצרים בדרכם מפלי מים מרשימים. היפה שבהם הוא כנראה סליאלאנדספוס (Seljalandsfoss) שניתך מן ההר 20 קילומטרים מדרום-מזרח לעיר וולסוולור (Hvolsvollur).

שביל בוצי מוליך לנקודת תצפית גבוהה מעל המפל ובהמשך מוביל את הסקרנים לצידו האחורי, בנתיב שחולף בין המים הנופלים מגובה עשרות מטרים לבין קיר הסלע. המפל נראה ממקום זה כווילון רועש, שממסך את הסביבה ומערפל את הראייה. שתי קשתות צבעוניות בוהקות בשמש והופכות את המחזה כולו לחלום מתוק.

עשרה קילומטרים מזרחה משם, ליד העיירה סקוגאר, גולש מפל גדול נוסף - סקוגאפוס (Skogafoss). זהו אחד המפלים המפורסמים באיסלנד, גובהו 62 מטרים וניגוד מרתק נוצר בין המים הלבנים הבוהקים בשמש לבין החול השחור כפחם באפיק הנחל שלתוכו הם נופלים. שביל נוח מאפשר להתקרב למרחק מטרים ספורים מן המפל ובנקודה זאת הרעש החזק של המים והרסס שאופף את המבקרים מעלימים את כל השאר.

המפל השלישי, כ-60 קילומטרים מזרחה, נושא את השם סיסטראפוס (Systrafoss). הוא דק יותר מן האחרים אבל גולש בין סלעי ענק שחורים מכוסים אזוב ירוק. כמה כבשים רועות באחו שלצדו, ולמרבה השמחה, כאשר הגענו אליו לא היה שם אפילו מבקר אחד שהתעניין בו. מפל פרטי, שרק אנחנו נהנים מן היופי שלו, צופים בו מרחבת דשא קטנה, פסטורלית, לצד הכבשים.

החוף, הצוק והמגדלור של דירהולאי

צוק הסלע הגדול דירהולאי (Dyrholaey) הוא המקום הדרומי ביותר באיסלנד (10 ק"מ ממערב לעיירה וויק). גשם זלעפות ניתך כאשר הגענו אליו בדרך עפר תלולה ומתפתלת. הרוח איימה להעיף אותנו ממרומי הצוק אל החופים השחורים והארוכים שנמתחים למטה. שערי סלע טבעיים וענקיים נטועים במים, ואלפי עופות, שהאזור כולו הוכרז כשמורה כדי להגן עליהם, מרחפים סביב. מגדלור לבן וגדול ניצב במרומי הצוק ומוסיף לתמונה נופך דרמטי.

הקרחון בסקאפטאפל

וטנאיוקוטל (Vatnajokull) הוא הקרחון הגדול באירופה ואחד הגדולים בעולם מחוץ לאנטארקטיקה. במשך שלושה ימים טיילנו מדרום לו, מקיפים אותו באטיות, מנסים להבחין בפרטים. ענן גדול, אפור וכבד עטף את הענק וחסם את הראייה. רק באזור מרכז המבקרים בסקאפטאפל הצלחנו להתקרב מספיק. השמים התבהרו קצת ואפשר היה להבחין במשטחי הקרח העצומים שגולשים מן ההר, חרוצים במיליוני תלמים, סדקים ובקעים.

הליכה קצרה, כחצי שעה ממרכז המבקרים, מובילה אל שולי הקרחון. אפר שחור מכסה חלק גדול מן המשטחים התכלכלים. המדריכים המקומיים מסבירים שהציפוי של אפר וולקני שחור הוא תוצאה ישירה של התפרצות הרי הגעש במהלך השנה האחרונה. השברים שנבקעו מן הקרחון מסגירים את הצבע התכלכל המקורי.

כמה דקות נסיעה ממרכז המבקרים מגיעים לרחבת חניה שמובילה לאחת מזרועות הקרחון, הנקראת Svinafellsjokull. שברי קרח צפים כאן בבריכה ובהמשך השביל מגיעים לתצפית מופלאה על הקרחון שנראה מכאן כחיה ענקית רובצת, שממרחק כה קטן אפשר אמנם להבחין בפרטי הפרווה שלה, אבל אין שום סיכוי להבין את צורתה הכוללת או את טיבה.

וגם לגונת קרחונים

50 קילומטר ממערב לעיר הופן (Hofn), לצד כביש מס' 1, מתגלה אחד המראות המקסימים באיסלנד. מאות שברי קרחון בצבעי כחלחל, טורקיז, אפור ולבן צפים בלגונה די גדולה, שנוצרה לפני כ-80 שנים, כאשר הקרחון החל להתכווץ בקצב מהיר.

הדרך הטובה ביותר לצפות בלגונת יוקולסארלון (Jokulsarlon) היא להצטרף לשיט קצר שיוצא בכל שעה מבית הקפה הניצב על החוף. הרכב האמפיבי המוזר נוסע תחילה על היבשה ולאחר מכן יורד אל המים הקפואים ומשייט בין גושי הקרח הענקיים. הקרבה הזאת אל שברי הקרחון, שכמה שחפים ניצבים עליהם וכלבי מים שוחים בקרבתם היא חוויה מלהיבה, שמגמדת אפילו את שלל החוויות המוזרות שמעניק הביקור באיסלנד.

המדריכה המקומית על הסירה משתה מן המים גליד קרח גדול, ניפצה אותו על הסיפון וחילקה לשטים רסיסי קרח כמעניקה את לחם הקודש. הטבע מעולם לא היה קרוב וקר יותר. *

10 עובדות על איסלנד

1. שטח - 103 אלף קמ"ר (פי חמישה מישראל)

2. 10% משטח האי מכוסה בקרחונים

3. 30 הרי געש התפרצו באי ב-200 השנים האחרונות

4. מים הבוקעים מבטן האדמה משמשים לחימום הבתים

5. אוכלוסייה - 320 אלף נפש

6. כרבע מיליון תושבים חיים באזור רייקיאוויק

7. מגדלים בה כ-80,000 סוסים

8. המטבע האיסלנדי הוא קרונה. דולר אחד שווה 117 קרונות

9. ראשוני המתיישבים היו ויקינגים שהגיעו במאה התשיעית

10. זכתה בעצמאות ביוני 1944

איך להגיע

אין טיסות ישירות לאיסלנד. אפשרות נוחה למדי היא לטוס דרך וינה. יש טיסות גם מלונדון ומאמסטרדם. כל הטיסות נוחתות בקפלאביק, כארבעים דקות מרייקיאוויק ובמרחק כעשר דקות נסיעה מן הלגונה הכחולה.

לינה

- Northern Light Inn מלון מחודש וטוב שיתרונו הגדול טמון בכך שהוא צמוד ללגונה הכחולה. יש בו 32 חדרים מרווחים שצופים על מפעל האנרגיה ועל מסעדה טובה. המחיר כ-150 יורו ללילה. www.northernlightinn.is

- Hofdabrekka מלון גדול וחסר ייחוד עם 72 חדרים ומסעדת שירות עצמי. יתרונו טמון במיקום - חמישה קילומטר ממזרח לוויק. המחיר 120 יורו ללילה. www.hofdabrekka.is

- Frost Og Funi בית הארחה שפועל בחווה בכפר הקטן הוף (Hof), כ-20 קילומטר מדרום לסקאפטאפל. המחיר כ-140 יורו ללילה. www.frostogfuni.is.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ