משה גלעד
משה גלעד
מון סן מישל
מון סן מישלצילום: Getty Images IL
משה גלעד
משה גלעד

המפרץ של עיירת הדיג בריקסהאם בדרום אנגליה נראה יבש כמעט לגמרי. על פני שטח גדול, כהה וקצת בוצי, עמדו פזורות כ-50 סירות דיג צבעוניות, נתמכות ב"רגלי" עץ שמנעו מהן לקרוס על צדן, אל הקרקע הבוצית של המפרץ. המראה המוזר הזה נשקף מכל בית בעיירה, שמקיפה את המפרץ בצורת פרסה.

ביום הראשון בבריקסהאם נדמה שכך הם פני הדברים תמיד. למחרת בבוקר, כאשר הבטתי מחלון החדר במלון וראיתי את המפרץ כולו מלא עד גדותיו במים, כחול ובוהק בשמש, ובמרכזו אותן סירות מתנדנדות בעליזות, שיפשפתי את עיני בחוסר אמון. כך בוודאי הרגיש הברון מינכאוזן כאשר קם בבוקר וגילה שהכפר כולו כוסה בלילה בשלג, חוץ מצריח מגדל הכנסייה שמבצבץ אי שם. מי שראה במשך חייו בעיקר את חופי הים התיכון, שבהם ההפרשים קטנים פי כמה, פיתח ציפייה בסיסית שהתחום בין הים ליבשה יישאר קבוע. יש קו חוף, הוא מסומן בבירור והגלים אמורים לדעת לשמור עליו.

הפרש הגובה בין שיא הגאות לשיא השפל בבריקסהאם הוא כ-10 מטרים והמראה בכל פעם שונה לחלוטין. התופעה הפשוטה של הגאות והשפל לאורך חופי האוקיינוסים היא אחד המראות המרשימים ביותר שהטבע מאפשר לנו לצפות מראש ולראות בלי סיכון או בעיה. התופעה מרשימה כל כך, שבמקומות רבים לאורך החופים התפתחה סביבה תיירות ערה.

לידיעת הימאים: מדוזות עושות גלים
סיור קולינרי בסן מאלו
המסלולים היפים לאורך נהרות אירופה

שיא עולמי לנובה סקושיה

Nova Scotia
Nova Scotiaצילום: photo4passion / Getty Images IL

הגאות והשפל מושפעים בעיקר מכוח המשיכה של הירח. עוצמת כוח המשיכה של הירח על פני כדור הארץ גדולה פי 2.2 מכוח המשיכה של השמש. בעקבות זאת המים נוטים להיקוות על פני כדור הארץ בדיוק מול הירח, ולחלופין בדיוק בכיוון המנוגד למקום הימצאו. בדרך כלל יש שני שיאי גאות ושתי נקודות שפל ביממה. ההפרש בין שני שיאי הגאות הוא 12 שעות ו-25 דקות. שיאי הגאות הגדולים ביותר מושגים בכל שנה במארס ובספטמבר.

אף על פי שכוח המשיכה של הירח פועל באופן שווה על כל חלקי כדור הארץ, בגלל מבנה הקרקע, רוחבם של מפרצים ועומקם, הקרבה לשפכי נהרות ותופעות גיאוגרפיות נוספות, יש הבדלים גדולים בהופעת הגאות לאורך חופים בעולם. בעוד שבישראל, למשל, לא יעלה בדרך כלל ההפרש בין הגאות לשפל על מטר אחד, במקומות רבים אחרים הוא מגיע ליותר מעשרה מטרים.

Nova Scotia
Nova Scotiaצילום: Greenseas / Getty Images IL

בצפון-מזרח קנדה נמדדים כבר עשרות שנים ההפרשים הגדולים ביותר בין גאות לשפל. אזור מפרץ פאנדי (Fundy), שחודר ליבשה מן האוקיינוס האטלנטי מצפון-מזרח למדינת מיין בארצות הברית ומפריד בין חבל ניו בורנסוויק לנובה סקושיה, הוא המקום שמחזיק בשיא העולמי. ההפרש בין הגאות לשפל באזור זה, בייחוד במפרץ קטן ושמו מינאס בייסין, מגיע בשיאו ל-18 מטר. ההפרש הממוצע הוא 12 מטר. מכיוון שנובה סקושיה אינה בדיוק יעד תיירות מבוקש או זמין למבקרים מישראל, כדאי לפנות למקומות קרובים הרבה יותר ומרשימים רק מעט פחות.

התקהלות במנזר

האזורים באירופה שבהם אפשר לצפות בתופעה וליהנות ממנה באופן המרשים ביותר הם אזור תעלת בריסטול במערב אנגליה, ובעיקר האזורים משני צדי התעלה האנגלית או תעלת למאנש: החוף הדרומי של אנגליה, בעיקר בחלקו המערבי, באזור קורנוול, והחוף הצפון-מערבי של צרפת, בחבלי בריטני ונורמנדי.

מון סן מישל, על הגבול בין נורמנדי לבריטני, הוא אתר התיירות הידוע מכולם באזור זה. המסורת המקומית טוענת שהמלאך גבריאל, שנגלה בשנת 708 לבישוף של אווראנש, ציווה עליו: "בנה כאן מנזר ובנה אותו גבוה. אם תבנה הם יבואו".

מון סן מישל
מון סן מישלצילום: Getty Images IL

המלאך גבריאל מעולם לא צדק יותר. בגאות מרשימה הרבה יותר מזו שיכול ליצור האוקיינוס מציפים יותר משלושה מיליון תיירים בשנה את הגבעה המבודדת שעליה ניצב המנזר. שיטפון היא המלה המתאימה לתאר את מה שמתחולל כאן בקיץ. הנזירים שמתגוררים במקום אינם יכולים להתלונן על בדידות מכבידה. ב-2001, לאחר יותר מאלף שנים שבהן שימש המנזר מעוז בנדיקטיני, עזבו את המקום שלושת נזירי המסדר, שלא יכלו עוד להמשיך ולהתמודד עם המוני התיירים, ונציגי מסדר אחר תפסו את מקומם.

בכל מחזור של גאות ושפל מתקדמים ונסוגים המים סביב מון סן מישל למרחק של יותר מ-12 קילומטר. בממוצע מגיעים הפרשי הגובה בין שיא הגאות למלוא השפל באזור זה ל-11 מטר. מהירות התקדמות המים בשעה שלפני הגאות יכולה להגיע בשיאה ל-10 קילומטרים בשעה. הערפל הסמיך שעוטף את האזור כולו לעתים קרובות משווה למראה הילה מסתורית ומושכת.

למרות הפרסום העצום ואף על פי שהצללית המפורסמת של המנזר הבודד על צוק הסלע מופיעה על כריכתם של עשרות מדריכי תיירות לצרפת, מוטב לחובבי הגאות והשפל לנסוע למקומות אחרים. הצפיפות של המבקרים בעיקר בחודשי הקיץ, מגרש החניה העמוס לעייפה והמחירים הגבוהים במון סן מישל הם רק חלק מהסיבות. המנזר שוכן על שפך הנהר קואסנו (Couesnon), ובמשך השנים גרם סחף האדמה בנהר לכך שחלק גדול ממי הגאות אינם מגיעים כלל לסביבתו של המנזר והוא הוקף במים רק לעתים רחוקות. התוכנית לשיקום העניין בוצעה לפני מספר שנים  במטרה לאפשר למי הים לשוב ולהקיף את מון סן מישל. בשנים האחרונות הוסרה הסוללה (למעט גשר שאינו פוגע בתנועת המים שמתחת), סולקו מגרשי החנייה המאולתרים והזרימה שוקמה. כבר עכשיו מציף הים חלקים נרחבים מבעבר, אולם הדרך לשיקום מלא עוד ארוכה. 

דייגים במגפיים

סביבת העיר סן מאלו, על חוף האוקיינוס, כ-30 קילומטרים מערבה ממון סן מישל וכארבע שעות נסיעה מפריז, מציעה אפשרות טובה יותר ליהנות מפלאי הגאות והשפל. בתחילת האביב והסתיו, ובעיקר לקראת מארס וספטמבר בכל שנה, נערכים בסן מאלו לקבל את תיירי הגאות. בתי המלון מציעים מחירים מיוחדים וכל חברות התיירות מציעות סיורים בעיר ובסביבתה, על פי תנודות הגאות. הפעילות מתמקדת ברצועה רחבה, כמה קילומטרים של יבשה, הנחשפת בכל פעם שמי הגאות נסוגים והשפל מגיע.

סן מאלו
סן מאלו צילום: Getty Images IL

"דיג במגפיים" הוא הכינוי המוצמד כאן לשיטוט הקדחתני והאהוב כל כך על תושבי האזור לאורך החוף בשעות השפל. הציוד הנדרש מצומצם ביותר. דייגי השפל אוספים בידיים סרטנים קטנים, שבלולים, צדפות, מציאות, דגים שנלכדו בשאריות הים וכל מה שנותר לאחר שהים נסוג. במשך כמה שעות משתלטים בני האדם על ממלכה שאינה שלהם. שלטים גדולים על החוף מזהירים את המשוטטים לבדוק היטב את זמני הגאות. סדרי השליטה בחוף משתנים במהירות ולא פעם מופתעים תיירים שאינם מורגלים למהירות הגאות ונלכדים באזורים מוצפים. לשכת התיירות בסן מאלו מספקת לוחות זמנים מדויקים בכל עונה.

העיר סן מאלו שוכנת על שפך הנהר ראנס, ואף על פי שהופצצה וחלקים גדולים ממנה נהרסו במלחמת העולם השנייה, יש בה עדיין אתרים מעניינים רבים. אחד הבולטים שבהם הוא המבצר "פורט נשיונל" שבנה המלך לואי ה-14 בשנת 1689. האדריכל וובן, שהקים את המצודה, תיכנן אותה כך שאפשר להגיע אליה בהליכה רק בשעות השפל. מראה נהדר של סן מאלו נשקף מחרכי הירי שלה. במלוא השפל אפשר להמשיך את הטיול הרגלי לשני איים קטנים נוספים - פטיט בה פור וגרנד בה.

במעלה הנהר, ממזרח לעיירה דינאר, אפשר לראות את הסכר "באראג' דה לה ראנס" שנבנה כבר לפני 40 שנה והיה הסכר הראשון בעולם שייצר חשמל תוך כדי שימוש בכוח הגאות.

הצוק נהפך לאי

גם באנגליה יש מון סן מישל, שנקרא כאן כמובן סנט מייקלס מאונט. הדמיון לגרסה הצרפתית מפתיע. על צוק סלע במרחק 5 קילומטרים ממזרח לעיר פנזאנס בחבל קורנוול, וכמה מאות מטרים מהחוף, ניצב מנזר בנדיקטיני שנבנה במאה ה-14. טיילת מסודרת מובילה אליו מהעיר. המנזר מוקף גנים, וסוללה מובילה אליו ומאפשרת לבוא ברגל (הכניסה אליו בתשלום: שני פאונד למבוגר). את המכוניות מחנים על החוף מול המנזר. בימי הקיץ, כאשר הגאות הופכת את הצוק לאי, פועלת כאן מעבורת המקשרת אותו לחוף. הממדים קטנים יותר מאלה בצרפת, אבל האווירה נעימה מאוד. כמה בתי קפה פועלים על החוף לצד הסוללה.

מתכננים טיול באזור? כדאי להתעדכן באתר המקום על מנת לדעת את ימי השיא של הגאות והשפל באזור תעלת למאנש במהלך ביקורכם. פרטים נוספים באתר המקום

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ