בעקבות סדרת הטלוויזיה, צ'רנוביל חווה עדנה תיירותית. כך תבקרו באתר האסון - טיולים באירופה - הארץ

בעקבות סדרת הטלוויזיה, צ'רנוביל חווה עדנה תיירותית. כך תבקרו באתר האסון

עלייה של עשרות אחוזים במספר המבקרים באזור צ'רנוביל מיוחסת להצלחת הסדרה, שהפכה למדורגת הגבוהה ביותר באתר imdb. המראות לא פחות ממדהימים, הקרינה זניחה וחיות הבר שולטות - כך נראה עולם אפוקליפטי

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
פריפיאט
איתן לשם

33 שנים אחרי ששלחה את אירופה כולה לקנות מד קרינה, חוזרת צ'רנוביל ללב התודעה – הפעם בזכות סדרת הלהיט של HBO שמגוללת את הימים המבולבלים שאחרי האסון. על פי נתונים של חברות המוציאות סיורים מאורגנים לאזור האסון הגרעיני הגדול ביותר בהיסטוריה (אחרי פיצוץ הכור נמדדה קרינה גבוהה פי 400 מזו ששררה בהירושימה אחרי פצצת האטום), בחודש מאי נרשמה עלייה של 30 אחוזים בהזמנות לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בחודשים יוני-יולי מסתמנת כבר כעת עלייה של 40% לעומת אותה תקופה אשתקד, כשבאוקראינה לוטשים עיניים אל 150 אלף מבקרים שיגיעו להתרשם מאזור האסון עד סוף 2019.

רק 36 שעות אחרי הפיצוץ בכור מספר ארבע, הוחלט לפנות את התושבים מהאזור וכך 200 אלף אזרחי ברית המועצות יצאו מביתם, כשמאה אלף מתוכם לא שבו אליו מעולם. כ-30 קילומטרים היקפיים לאזור האסון נקבעו כאזור סגור, אליו הכניסה מותרת רק עם מלווים מורשים החל מ-2010. רוב הסיורים יוצאים מקייב, מרחק של כ-120 קילומטרים מהאזור ועלותם – לאדם בודד בטיול יומי (10-12 שעות) נעה סביב 115 דולר. 

הסיורים עוברים דרך היערות שכיסו גם את השטחים הבנויים ברחבי האזור, דרך הבונקרים בהם התקבלו כל ההחלטות הלא נכונות על ידי השלטונות ועד לכור עצמו. הוא מכוסה בסרקופג מיוחד, שנבנה על ידי האיחוד האירופי ב-2017 ואמור להכיל את הקרינה הגרעינית במשך 100 שנים.

איפה תבלו את החופשה הבאה? הירשמו עכשיו וקבלו המלצות ישירות למייל. להרשמה

לאורך כל הסיור מוצמד לכל מבקר מד קרינה וציוד מגן, למרות שהרשויות האוקראיניות מבטיחות שגם ללא מיגון, סיור יומי אינו טומן בחובו סכנות. ויקטוריה ברוזקו, מדריכת סיורים מאורגנים לצ'רנוביל, סיפרה לרויטרס כי "במהלך הביקור כולו באזור האסון, אתה סופג כשני מיקרוסיברט, כמות שווה לכמות הקרינה שהיית סופג אם היית נשאר בבית במשך 24 שעות". מטריד באופן אחר לגמרי.

בלב הסיור ניצב הביקור בעיירה פריפיאט, שבה התגוררו רוב עובדי הכור. העיירה פונתה אחרי האסון ומאז היא עומדת שוממת עם מראה אפוקליפטי מצמרר. במרכזה עומד גן השעשועים החדש שאפילו לא נחנך (היה אמור להיפתח ב-1 במאי 1986), וגלגל הענק שהפך לסמל הסוריאליסטי של המקום. ניתן לראות גם כיתות לימוד שננטשו כשספרים ומחברות עודם על השולחנות, ובתים בהם כלי ארוחת הערב עדיין נמצאים על שולחן האוכל.

גורם מרשים נוסף בביקור הוא הטבע – הדומם והחי – שלא עצר מלכת בעקבות האסון. צמחים ויערות שמכסים אזורים שהיו מיושבים, משווים למקום מראה ייחודי שהפך אותו לאבן שואבת לצלמים מרחבי העולם. אך לא רק צמחייה פרועה שולטת באזור, אלא גם חיות הבר משגשגות באופן מפתיע. החיות באזור (כולל סוסי פז'בלסקי שכמעט נכחדו מהעולם אך מצאו הגנה דווקא באזור הלא מיושב והמסוכן לבני אדם) הפכו למרכז מחקרי ששינה את תפישת העולם, לפיה נשורת גרעינית תוביל לקץ החיים באזור הנגוע. 

לדברי תיירנים באוקראינה, הסיורים המומלצים לאזור הסגור הם בכל זאת בני יום אחד, מאחר ושהייה ממושכת בתנאים אלה מסוכנת עדיין. עם זאת, אפשרלמצוא בנקל מספר גדול יחסית של סיורים מאורגנים לצ'רנוביל, פרטיים ובקבוצות, וביניהם ניתן למנות את chernobyl-tourviator, ו-chernobylwel. המעוניינים בטיול מבוסס צילום ישמחו לצאת לסיור פרטי, שייתן להם גישה טובה יותר לאזורים מבודדים עם אפשרות לצלם שוטים מרהיבים במיוחד.

"תיירות אפלה", שכוללת מסעות אל אתרים היסטריים קשים כמו בונקרים נאציים או איזורי אסונות (אזור המערה המוצפת בתאילנד הפך להיסטריה תיירותית אמיתית), הפכו בשנים האחרונות לנפוצים יותר. צ'רנוביל היא הלהיט התורן של טרנד התיירות הזה, אך השמיים הבהירים, האווירה הפסטורלית, השקט וחיות הבר הרבות לא יכולים להסתיר את גודל האסון. על פי מחקר אחרון שנערך בבלארוס, לא פחות מ-115 אלף בני אדם מתו מסרטן שנוצר בעקבות נזקי הקרינה. בימים אלה של קדחת תיירות, גם נשורת גרעינית הופכת לזהב ברגע שהיא נוגעת באדמה והאסון של אתמול הופך לחוויה של היום. סוריאליסטי, כבר אמרנו?

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ