מסתבר שזו הבירה השקטה בעולם

“ווסטפלייטרן 12” המדורגת כבירה הטובה בעולם, מיוצרת בידי נזירים שתקנים בבלגיה. האטרקציה התיירותית הפכה לגורם חשוב בבלימת המיתון

ג'ון טאגליביו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ון טאגליביו, ניו יורק טיימס

במבט ראשון לעיירה בלגית קסומה זאת אין הרבה אטרקציות להציע – כנסייה שובת לב מלבנים וטחנת רוח גבוהה מעץ בצומת הראשי של העיירה - אבל יש לה את הבירה הטובה בעולם.

בשנים האחרונות כמה אתרי אינטרנט המדרגים את הבירות הטובות בעולם – על סמך דירוג הגולשים - העניקו תואר זה לבירה חזקה וכהה, המיוצרת במבשלה המקומית ונושאת את השם “ווסטפלייטרן 12”. למעשה כבר שנתיים ברציפות האתר האמריקאי התוסס RateBeer.com מדרג את הבירה הזאת בתואר הבירה הטובה ביותר, לאחר שהדיחה מהמקום הראשון את הבירה השוודית Narke Stormaktsporter.

אבל תושבי פלייטרן, המונים 3,700 איש, מתייחסים לעניין ברגשות מעורבים. את הבירה האיכותית מייצרים זה כ-150 שנה נזירים טראפיסטים (שתקנים) ממנזר סנט סיקסטוס, השוכן באזור חקלאי בפאתי העיירה.

בר בסמוך למנזר סנט סיקסטוס. הצימרים תמיד בתפוסה מלאה בזכות הבירה צילום: ניו יורק טיימס

מוריסה מספר כי לפני כ-12 שנה, כאשר רצית להשיג בירה “ווסטפלייטרן 12”, היית קופץ למנזר וקונה בקלות. ואילו עכשיו, ביום יפה תור המכוניות של הממתינים לקנות בירה יכול להשתרך לאורך יותר מארבעה קילומטרים.

התמריץ הכלכלי בא בעיתוי נפלא, שכן גם בלגיה סובלת מההאטה הכלכלית ברחבי אירופה. בינואר הודיע מפעל פלדה גדול בליאז’, מזרחה מפלייטרן, על פיטורי 1,300 מעובדיו; חודש קודם לכן הודיעה חברת “פורד” על סגירת בית חרושת למכוניות בעיר גנק הסמוכה, שהעסיק 10,000 עובדים. עם זאת, לעת עתה הבירה מאפשרת לתושבי פלייטרן להתקיים ברווחה .

“הרבה מאוד תיירים עולים לרגל לכאן”, אומר אורבן קוטו, מומחה לבישול הבירה במבשלת "דה סטרוסה" שנבנתה באזור בעקבות הצלחת סנט סיקסטוס, “הם זקוקים לאוכל, למקום לינה, הם לא חוזרים הביתה באותו היום”.

הם מבקרים בעוד מבשלות, כמו מבשלת סנט ברנרדוס הסמוכה, או בקברים הרבים שנמצאים באזור, בשדות פלנדריה, שם התרחשו קרבות גדולים במלחמת העולם הראשונה.

ואולם בניגוד להתרחבות של מבשלת “דה סטרוסה”, מה שמעצים את הביקוש לבירה של הנזירים הוא פשוט סירובם להגדיל את הייצור מעבר לכחצי מיליון ליטרים של בירה שהם מייצרים בממוצע ב-60 השנים האחרונות, וסירובם לשווק בירה לחנויות ולפאבים באזור.
רק פעם אחת, בשנה שעברה, יצאו הנזירים במבצע שיווק בחו”ל ואף שלחו בירה לארה”ב, שם נמכר מארז של שישיית בקבוקים ב-85 דולר. הצעד נעשה כדי לממן את שיפוץ בנייני המנזר, שהיו במצב רעוע מאוד. השיפוץ הושלם בשנה שעברה.

הביקוש לבירת וסטפלייטרן הביא ליצירת מקומות עבודה חדשים, גם אם מעטים. שישה אנשים חיצוניים עובדים במנזר, בהם חמישה במבשלה. עוד עובדים חיצוניים עובדים במסעדה ובחנות מתנות הסמוכות לשער המנזר. כל 21 הנזירים מתעקשים שייעודם הוא בראש ובראשונה להיות אנשי האלוהים, ואין הם משווקי בירה.

“רבים נהנים מהצלחת וסטפלייטרן”, אומר מארק בודה, שעובד עם הנזירים זה עשר שנים וכעת משמש מעין דובר שלהם. “זה מעניק לכפר את האופי המיוחד שלו”. “אבל זאת לא המטרה העיקרית”, הוא מוסיף ולוגם תה במסעדה של המנזר, בעוד אורחים קונים שישיות בירה תמורת 27 דולר כל אחת, ואוחזים אותן כאילו היו מטילי זהב. כל לקוח יכול לקנות לכל היותר שתי שישיות. “הנזירים חשים רגשות מעורבים”, מוסיף בודה. “הם גאים במוצר שלהם ועם זאת הם לא רוצים להיות מזוהים עם הבירה. כרגע זאת הגישה שלהם”.

אם נניח לרגע לרווחים הכלכליים, תושבי פלייטרן פשוט נהנים מהבירה שלהם. “ביום אני שותה ‘פנטה’ ובערב אני שותה וסטפלייטרן, כי זו בירה חזקה”, אומרת האנה ורסבל, בת 32, שוטרת מקומית ואם לשני זאטוטים, ומוסיפה, “אנחנו מאוד גאים בבירה”.

עם זאת, בניגוד לדברי השבח המורעפים מכל עבר, מריאן סוטה־בוטן, מנהלת “קפה דה סטרה” שבמרכז פלייטרן, מצרה על כך שהנזירים אינם מוכנים לשווק את הבירה למסעדות ולפאבים בעיירה. בברוז’ הסמוכה אפשר להשיג בקבוק של וסטפלייטרן ב-35 דולר, היא אומרת, וזו קרוב לוודאי בירה הנמכרת מחדש - תופעה שהנזירים נאבקים נגדה. אבל בפלייטרן אי אפשר להשיג את הבירה בשום מקום, חוץ מאשר במנזר.

סוטה־בוטן אינה שותפה להתרגשות הרבה סביב בירת וסטפלייטרן, וטוענת שבירת סנט ברנרדוס, שאותה היא מוכרת, היא לא פחות טעימה. “אתה יכול לקנות טי־שרט עם הלוגו של ‘לקוסט’ או לקנות טי־שרט בסופרמרקט”, היא אומרת, “בסופו של דבר זאת תהיה אותה החולצה”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ