ירוק עד: טיול לדבלין ומערב אירלנד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוקי מוהר בדולין
צוקי מוהר בדולין צילום: Lisandro Luis Trarbach / Shutter
יניב דוידסון
יניב דוידסון

כשבאים לכתוב על אירלנד קשה לדעת איפה להתחיל. האם לספר על אנשיה או לרוץ בזרועות פתוחות אל עבר הנופים? אולי בכלל כדאי לפתוח עם סיפור ההיסטוריה של האי הירוק כל עונות השנה. התלבטות. החלטתי, אתחיל באנשים. לא משנה מה קראתם קודם על העם האירי, או מה שאתם חושבים שהם חושבים על ישראל - האירים הם ללא ספק אחת הסיבות העיקריות לצאת לטיול באירלנד.

בתודעה האישית שלי, האירים נתפסו כחובבי שתייה בלבד, אך כבר מהרגע הראשון הבנתי - הם קודם כל בעלי חוש הומור מפותח ביותר. אחרי כמה ימים כאן הופתעתי בכל פעם מחדש לא רק מההומור החד, אלא גם מכך שהם אוהבים מוזיקה וריקודים. האירים ידידותיים להפליא וחברותיים להנעים, עד כדי כך שאפילו המציאו את המילה CRAIC למנהגם לשבת בפאבים ולשוחח שיחה מהנה שמרכיבה העיקרי הוא רכילות. תענוג.

מבט מלמעלה על דבלין ונהר הליפי צילום: David Soanes / Shutterstock.com

האירים הם גם עם של מספרי סיפורים, על כן לא פלא שאירלנד ניפקה לעולם שורה ארוכה של סופרים, משוררים ומחזאים מפורסמים ומוכשרים. אוסקר ויילד, ג'ורג' ברנרד שו, ג'יימס ג'ויס, סמואל בקט ואוליבר סוויפט, הם רק חלק קטן מהשמות. את היכולת הזאת שלהם לספר סיפור תרגישו אחרי בירה או שתיים בפאב.

עם זאת, למרות ההתנהגות הידידותית והמנומסת כלפי חוץ, האירים עשויים להיות קשוחים מאוד. ההיסטוריה שלהם עשתה אותם כאלה. תקופות רעב ומגפות ומלחמות רבות במיוחד עם האנגלים (מומלץ לא לרמוז, לשאול או לתהות אם הם בריטים, זה לא ייגמר טוב) הקשיחו את עורפם.

דבליןצילום: Stefan Amaral / shutterstock.com

בטיול גילינו שהחיים הקשים באירלנד וההיסטוריה האלימה שלהם השפיעו גם על ענפי הספורט בה. במילים אחרות, ענפי הספורט הפופולריים באירלנד פחות מוכרים בעולם. נבחרת הכדורגל של אירלנד אולי מביאה פה ושם איזה הישג, אך זהו אינו ענף פופולרי ונפוץ בהשוואה למדינות אחרות בעולם. לעומת זאת, משחקי כדור שהם שילוב בין כדורגל, רוגבי ופוטבול אמריקאי שמשחקים אותם רק כאן (ובמקומות נוספים בעולם בהם ישנה פזורה אירית) וידועים כ"כדורגל גאלי" ובאירלנד פשוט מכונה לעתים "פוטבול", נפוצים פה יותר. כדאי לנסות להשיג כרטיס לאחד האירועים הספורטיביים הנ"ל, מדובר בחוויה קצת מפתיעה ביחס לשנה ולמקום.

מבט מלמעלה על דבלין ונהר הליפיצילום: David Soanes / Shutterstock.com

ענף ספורט נוסף ייחודי לאירלנד הוא משחק ההארלינג. גם פה מדובר בשעטנז משחקים, הפעם הכלאה בין הוקי קרח, פולו ורוגבי, שמשחקים אותו על דשא עם מחבט מיוחד והמטרה היא להכניס את הכדור הקטן לתוך שער הקבוצה היריבה. מדובר במשחק מהיר ואנרגטי שדורש אומץ רב. קשוחים ונמרצים, ענפי ספורט אלו אינם שמורים לגברים בלבד, שכן המין הנשי באירלנד לוקח בהם חלק לא פעוט כלל.

למרות ובגלל שהאירים הם עם קשוח ולמוד מלחמות וסבל, קמו ביניהם שוחרי שלום רבים יחסית ופעילים למען זכויות בעלי חיים. אירלנד גם הייתה המדינה האירופאית הראשונה שאסרה על דיג וציד של לוויתנים ודולפינים בתחומי המים הטריטוריאליים שלה.

לאירלנד יש קשר הדוק עם הכנסייה הקתולית. רוב תושביה הם קתולים, לעומת שכניהם הפרוטסטנטים באנגליה. הסיבה לכך קשורה להנרי השמיני מלך אנגליה הידוע לשמצה, שרצה להתגרש בתקופה בה אנגליה הייתה עדיין קתולית ועל מנת לעשות זאת הפך את אותה לפרוטסטנטית, אבל אירלנד נשארה קתולית. אם תשאלו את התייר הממוצע הוא יגיד שבאירלנד אסור להתגרש, כי כל אחד יודע שקתולים לא מתגרשים. זה כבר לא נכון. בעקבות משאל עם הגירושין מותרים באירלנד. בכלל, האירים עורכים משאל עם כמעט על כל חוק שמבוסס על חוקי הכנסייה, שכבר אינם מתאימים לאירלנד המודרנית והסטרטאפיסטית.

יחסיהם של האירים עם הכנסייה הקתולית השתנו מאוד בשנים האחרונות ומ-90 אחוזים מהאוכלוסייה שהיו מגיעים לכנסייה בימי ראשון, כעת מדברים על חמישית ממנה בלבד. את הנתון הזה למדתי מישראלי שגר באירלנד. כן, באירלנד יש לא מעט ישראלים ומהגרים רבים יחסית שהגיעו אליה בשנים האחרונות, במיוחד מפולין.

עם זאת, מספיק לפתוח פה עיתון ולגלות כמעט מדי יום, שהיחס של התקשורת האירית לישראל נחשב יחסית לעוין באירופה. עם זאת, מרבית הישראלים שמטיילים באירלנד לא ירגישו בכל יחס שלילי כלפיהם. אולי ההפך. כי כמו בהרבה מקומות בעולם: פוליטיקה לחוד ואנשים לחוד.

כבר מאות שנים שיש התיישבות זרים באירלנד. האנגלים הגיעו אליה, כך גם הסקוטים ואפילו הוויקינגים שהם בעצם המייסדים של העיר דבלין שבעבר נקראה "מים עכורים", בגלל השפך הבוצי של נהר הליפי River Liffey שעל גדותיו הוקמה. ויש גם הגירה הפוכה. האירים עצמם הם עם של מהגרים ורבים מהם התיישבו בסקוטלנד, באנגליה וכמובן בארצות הברית, שם נמצאת הקהילה האירית הגדולה ביותר מחוץ לאירלנד.

Grafton Street Mallצילום: jamegaw / Shutterstock.com

העיר דבלין

ההרגשה המפתיעה ביותר כשמגיעים לאירלנד, היא קודם כל שמדובר בארץ קטנה יחסית. לא צפופה. לא באנשים ולא במכוניות. אנחנו הגענו לאירלנד בהפלגה מהולי הד Holyhead שבצפון ויילס לדבלין וזוהי דרך מומלצת ביותר להתחיל בה טיול.

ביום שהגענו האפיפיור בכבודו ובעצמו ערך ביקור באירלנד, שנקראת גם "אי הקדושים" משום שהייתה אחת הארצות הראשונות שקיבלו על עצמן את הנצרות. ביקור זה, על אף שלא נעשה בפעם הראשונה, הוא עדיין אירוע מיוחד במינו במדינה הקתולית הזו. למרות האזהרות על פקקי תנועה רבים, הם היו כאין וכאפס לעומת מקביליהם הישראלים. בכלל, רושם שעולה מיד כשמגיעים לאירלנד הוא של מדינה מערבית, מאורגנת, נקייה. מדינה עם רמת חיים גבוהה ואיכות חיים טובה. לא שלא חשבנו את זה קודם.

דבר שלמדתי על אירלנד מחברי הישראלי שמתגורר כאן הוא לגבי המשטרה. "באירלנד השוטרים הם לא האויבים", הייתה תגובתו להערתי לגבי מכונית משטרה שחלפה על ידינו בדרך מנמל דבלין לאזור היוקרתי יותר של העיר ליד Aviva Stadium, האצטדיון הלאומי החדש של אירלנד. בהקשר של ביטחון אישי, פשיעה וטרור, התפלאתי לראות עד כמה רמת האבטחה של הבתים והמוסדות הציבוריים כולל השגרירויות, היא נמוכה כלפי חוץ, לפחות באופן יחסי ממה שאנחנו מורגלים לראות במקומות אחרים בעולם.

דבלין היא עיר חביבה ביותר. לא גדולה מדי, לא קטנה מדי. רבים מהבניינים העתיקים שלה נבנו על ידי הבריטים ששלטו בה עד 1921. נהר ה-liffey מחלק את דבלין לשניים ולאורכו גשרים רבים שמחברים בין חלקי העיר. המפורסם והיפה שבהם הוא גשר קטן להולכי רגל שנקרא Ha'penny Bridge. בעבר על מנת לעבור מצד לצד נדרשו החוצים לשלם מס בגובה חצי פני. סכום לא מבוטל בשנת 1816, תאריך הקמת הגשר. לפני כן על מנת לחצות את הנהר היה צריך לעבור בסירה, היום מן הסתם החצייה היא בחינם.

Ha'penny Bridgeצילום: Leonid Andronov / Shutterstock.c
The Ha'penny Bridgeצילום: \ Derick Hudson / shutterstock.co

לא הרחק מהגשר, על הגדה הצפונית של הנהר, נמצאת הספינה Jamie Johnson. ליתר דיוק נאמר שזהו שחזור מדויק של הספינה שבתקופת רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד במאה ה-19, הצליחה להעביר בשלום כ-2,500 תושבים מקומיים לארצות הברית ב-16 הפלגות, ללא אבידה אחת בנפש. זהו הישג יוצא דופן, בעיקר בזכות הקפטן והרופא הספינה. לידה נמצאים פסלים כאנדרטה לציון רעב תפוחי האדמה הגדול.

אם כבר פסלים, בדבלין אפשר למצוא גם את הפסל שנחשב לגבוה ביותר בעולם. גובהו של פסל החוד, שנקרא גם פסל המחט בגלל צורתו המיוחדת, מתנשא ל-120 מטרים. הקמת ה"חוד" הסתיימה ב- 2003 והפסל הונח במקום שבו עמד לפניו ברחוב אוקונול עמוד נלסון שפוצץ על ידי המחתרת האירית.

פסל החוד, שנקרא גם פסל המחט בגלל צורתו המיוחדת, מתנשא ל-120 מטריםצילום: mady70 / Shutterstock

כמו שאפשר לחשוד, דבלין עמוסה בפאבים ומקומות בילוי רבים. אזור הברים המפורסם של דבלין נקרא Temple Bar's והוא שופע אופציות בילוי ליליות, עם כמה מקומות מעניינים לאכול ולשתות בהם.

הטמפל בר המפורסם ב דבליןצילום: Tilman Ehrcke / Shutterstock.com

בדבלין נמצא הטריניטי קולג' המפורסם, מוסד לימודים אקדמאי, שהוקם לפני כ-300 שנה על ידי המלכה אליזבת הראשונה, בתו של הנרי ה-8, מלך אנגליה. בעבר, הלימודים במוסד היו מיועדים לגברים פרוטסטנטים בלבד. רק ב-1970 בוטלו סופית כל ההגבלות, האיסורים והאפליות שמיוחסות למוסד שעדיין נחשב לטוב ביותר באירלנד וההרשמה פתוחה לכולם, ללא הבדל דת גזע מין ולאום. בטריניטי קולג' נמצא אחד הספרים העתיקים והמפורסמים בעולם כולו Book of Kells. הספר נכתב בכתב יד לפני 1,200 שנה והוא כולל בעיקר ארבע בשורות של הברית החדשה. הספר נכתב ואויר על ידי נזירים שעסקו במלאכה זו במשך שנים. יש לא מעט מיתוסים ואגדות סביב הספר. למשל, שהוא נכתב בסקוטלנד ולא באירלנד והגיע לכאן על ידי הוויקינגים. הסיפורים, המיסתורין והקדושה שאופפים את הספר מוסיפים עניין למבקרים בטריניטי קולג'.

טריניטי קולג'צילום: csfotoimages / iStock Editorial

Garden of Remembrance זהו עוד מקום שכדאי לבקר בו. הגן מוקדש לזכר לוחמי החופש, שנאבקו לשחרור אירלנד מהשלטון הבריטי. בגן נמצא הפסל The Children of Lir, שנוצר בהשראת סיפור העם האירי המפורסם ביותר "ילדי ליר". זהו סיפור על קנאה, נקמנות ומעשי כשפים, אגדה שמזכירה סיפורי עם רוסים וגרמנים, שהיו כנראה המקור  ליצירה המפורסמת של צ'ייקובסקי "אגם הברבורים".  

בדבלין תמצאו גם פארקים גדולים וירוקים שהגדול שבהם הוא פניקס פארק Phoenix Park. פניקס נחשב לפארק העירוני הגדול ביותר באירופה ויש בו גן חיות שבעלי החיים שלו מסתובבים ברובם באופן חופשי. עדר יחמורים שמונה כ-500 פרטים שמתגוררים בפארק הוא האטרקציה העיקרית. מעבר להם, ניתן לראות גם שועלים, גיריות, ארנבים, סנאים ואפילו איילים וצבאים. בפארק נמצאת גם אנדרטה שהוקמה לזכרו של הגנרל והמדינאי הבריטי ממוצא אירי וולינגטון, שניצח את נפוליאון בקרב ווטרלו המפורסם.

Phoenix Parkצילום: Rumi006 / iStockphoto via Getty
Phoenix Parkצילום: Victor Maschek / shutterstock.co

מערב אירלנד

מדבלין שבמזרח קל לצאת לאזורים אחרים באירלנד. המרחק לעיר המקסימה גאלאווי שבחוף האטלנטי שבמערב הוא בערך 250 קילומטרים. משהו בין 2-3 שעות נסיעה בכביש המהיר. בגאלאווי, כמו בדבלין, ישנם פאבים רבים, שווקים, סמטאות ציוריות, נהר שחוצה את העיר, אווירה שאין דומה לה ואנשים חביבים. גאלאווי מפורסמת בעיקר בגלל תרבות המוזיקה שלה ובמיוחד בזכות ההופעות החיות הרבות שמתקיימות בה, בפאבים או ברחוב.

Galway צילום: sfabisuk / iStockphoto via Getty
Castle Galwayצילום: \ kstuart / Shutterstock

אחת האפשרויות המומלצות למטיילים במערב אירלנד היא להתמקם בעיירה Kinvara, שנמצאת בערך באמצע הדרך בין גאלוואי לצוקי מוהר וממנה ניתן לצאת לטיולי כוכב.

Kinvaraצילום: Hajnal Oltyan / Shutterstock.com

גולת הכותרת של טיול באירלנד היא ללא ספק צוקי מוהר, שנמצאים כשעה וחצי נסיעה דרומה מגאלאווי. אלו צוקים שמתנשאים מעל לאוקיינוס האטלנטי, שמתנפץ למרגלותיהם. בין הגלים ניתן לעיתים לראות כלבי ים שוחים, מעליהם (ומתחת לצוקים הדרמטיים) מתעופפות להן ציפורים רבות וניתן לצפות במינים ובגוונים השונים.

צוקי מוהר צילום: shutterupeire / Shutterstock.com
צוקי מוהר בדולין צילום: Lisandro Luis Trarbach / Shutter

מסלול הליכה מומלץ ביותר מתחיל מהכפר Doolin ומגיע עד לצוקים. אורך המסלול תלוי אם הולכים עד למרכז המבקרים של צוקי מוהר או מסתפקים בהליכה עד לתצפית המרהיבה לפני. השביל מסומן היטב, כשמצדו האחד של השביל נמצא האוקיינוס האטלנטי, ומצדו האחר משתרעים שדות שהצבע הירוק שולט בהם וניתן ללטף ולהאכיל את הסוסים החביבים שנמצאים מאחורי גדרות וכבר מורגלים בתיירים. בגלל ההליכה לאורך המצוק יש לנקוט במשנה זהירות במסלול הזה, בעיקר אם מטיילים עם ילדים.

בתים צבעוניים בכפר דולין צילום: Gimas / Shutterstock.com
הכפר דולין, אירלנדצילום: Eleni Mavrandoni / Shutterstock.

באופן טבעי, צוקי מוהר הפכו למקום שאליו באים אנשים שנמצאים במצוקה גדולה על מנת לשים קץ לחייהם. בהתאם, ישנם לא מעט אנדרטות מאולתרות ושלטים באזור שמציינים את העובדה הזאת.

אם כבר דולין, כדאי לדעת שבכניסה לכפר ישנו פאב שמומלץ לעצור בו. האוכל טעים ואפילו מנות צמחוניות מגישים שם. בערבי השבוע יש לעתים קרובות גם הופעות של להקות מקומיות והבירה האירית המפורסמת בעולם כולו, גינס, זורמת שם כמו מים. מהכפר דולין אפשר להפליג לאיי ארן הקרובים Aran Islands (לא להתבלבל עם האי Arran שנמצא בסקוטלנד), עליהם כתבו חוקרי טבע "אותנטיות זו, שרדה את העולם המודרני היא לא פחות מפלא".

עיירה באיי ארן, אירלנדצילום: Gabriela Insuratelu / Shuttersto

בידודם היחסי של האיים הוא אחד הגורמים לכך שתושביהם ברובם עדיין מדברים את השפה הגאלית. באיים ישנם ממצאים אריכואולוגיים פרהיסטוריים, ולמרות מחסור באדמה פורייה התושבים הצליחו לגדל ירקות ובעיקר תפוחי אדמה בקרקע שנוצרה באופן מלאכותי על ידי כיסוי הסלעים בחול ובאצות ים. גם דשא למרעה מצליח לגדול על האדמה החדשה, מה שמאפשר גידול כבשים וכתוצאה מכך את פריחת תעשיית הצמר האיכותי והמפורסם בעולם כולו של איי ארן.

באירלנד ישנם מסלולי הליכה רבים. חלקם לאורך החוף האטלנטי, חלק אחר מספק מסלולי הליכה בהרים ובגבעות האיריות. מסלול אחד שאי אפשר שלא להזכיר אותו הוא הטרק להר Croagh Patrick. הנסיעה מגאלוואי ברכב לתחילת המסלול נמשכת כשעה וחצי לכיוון צפון מערב.

Croagh Patrick in Westport Irelandצילום: Frank Bach / Shutterstock.com

ההר שנקרא על שם הפטרון הקדוש של אירלנד פטריק הקדוש (Saint Patrick), הוא מוקד עלייה לרגל כל ימות השנה, אבל ביום ראשון האחרון של חודש יולי ישנה מסורת של טיפוס על ההר ברגליים יחפות. מדובר בחוויה רוחנית (וכואבת) מיוחדת במינה, גם אם אינכם אירים קתוליים.

אם כבר הזכרנו את פטריק הקדוש, כדאי להקדיש כמה מילים לדמות ההיסטורית המיוחדת. אומרים שמוצאו היה בכלל רומי ובתור נער נחטף ועבר מסקוטלנד לאירלנד, על מנת להיות עבד. אחרי כמה שנים הוא ברח לצרפת, הפך להיות איש דת, חזר לאירלנד ככומר ועסק במשך ארבעים שנה בהמרת האוכלוסייה לנוצרית קתולית. באופן כללי זאת חוויה מיוחדת להגיע לאירלנד בשבוע בו חוגגים את יום פטריק הקדוש. בכל רחבי אירלנד מתקיימים אירועים, פסטיבלים וחגיגות לציון אותו היום.

מי שאוהב טרקים שיש בהם גם קצת אתגר מומלץ לו להגיע לSlieve League Cliffs שליד העיר Donegal. גובה הצוקים הוא כמעט פי שלושה מצוקי מוהר והנוף עוצר נשימה. יש לקחת בחשבון שלעיתים קרובות מנשבות כאן רוחות עזות לאורך כל המסלול, והשביל עשוי להיות רטוב וחלקלק. קטע אחד של המסלול אתגרי במיוחד נקרא One Man's Path והמבין יבין.

Slieve League Cliffs שליד העיר Donegal. גובה הצוקים הוא כמעט פי שלושה מצוקי מוהרצילום: \ alexilena / shutterstock

לאירלנד אתרי דת ופולחן מתקופות שלפני הנצרות. במיוחד מעניין לראות את מעגלי האבנים כדוגמת מעגל האבנים המפורסם בסטונהנג' שבאנגליה. מעגל האבנים הגדול ביותר באירלנד נמצא באזור Lough Gur. ביום הארוך ביותר בשנה, ה-21 ביוני, קרני השמש נופלות בדיוק במרכז המעגל. במידה ותגיעו לאזור בזמן הזריחה תוכלו לחזות בתופעה הזו (יחד עם עוד מבקרים רבים) ולגלות שישנם לא מעט אנשים שעדיין מקיימים חלק מהטקסים והפולחנים העתיקים.

אם כבר עוסקים באתרים פרהיסטוריים וקרני שמש, ישנו אתר נוסף באירלנד שקושר בין השניים שנקרא ניוגריינג (Newgrange). המקום שנמצא צפונית לדבלין וקרוב לעיר דאנדלק, הוא עתיק אפילו יותר מן הפירמידות במצרים (לטענת המקומיים), ומדובר באתר קבורה פרהיסטורי. פעם בשנה – ביום הקצר ביותר בחצי הכדור הצפוני – חודרות קרני השמש דרך תעלה חצובה בסלע אל אתר הקבורה. מכיוון שהמקום הוא קטן וצפוף, מתקיימת הגרלה בין עשרות אלפי אנשים ורק כמאה מבקרים בלבד זוכים לראות את האירוע הזה, שנמשך 17 דקות, פעם בשנה.

ניוגריינגצילום: MNStudio / Shutterstock

איך מגיעים לאירלנד?

לאירלנד אפשר להגיע בטיסות ישירות כמעט מכל מקום באירופה ואפשר גם להפליג אליה ממקומות שונים בבריטניה, כמו וויילס וסקוטלנד. בדרך כלל נהוג להפליג לדבלין מליברפול או מהוליהד שבוויילס. טיול באירלנד יכול להיות חלק מטיול גדול יותר בבריטניה במיוחד מתאים לשלב עם צפון אירלנד וסקוטלנד.

מסלול מעגלי מומלץ לטיול באירלנד:

הגעה לדבלין.

מדבלין נוסעים לכיוון מערב לצוקי מוהר. בדרך מומלץ לעבור במעגל האבנים המפורסם Lough Gur

מצוקי מוהר נוסעים צפונה לאורך החוף של האוקיינוס האטלנטי לכיוון העיר גאלוואי. מתמקמים באזור העיירה היפה Kinvara בה מומלץ לשהות ולצאת ממנה לטיולי כוכב במערב אירלנד שכוללים את צוקי מוהר, הפלגה לאיי ארן טיפוס על ההר הקדוש Croagh Patrick ואחר כך ממשיכים עוד צפונה לכיוון Donegal לתצפית או טרק אתגרי ב-Slieve League Cliffs.

__

הכותב יניב דוידסון הוא מדריך טיולים ברחבי העולם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ