ובלבה חומה: המלצות לטיול בניקוסיה

טברנות שוקקות, מוזיאון ארכיאולוגי יפהפה ותצפית ממגדל שאקולאס. ניקוסיה בירת קפריסין נראית עתיקה, ירוקה ושלווה, עד שמגלים שהיא מחולקת

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבט מהרובע הצפוני של מגדל שאקולאס בניקוסיה
משה גלעד
משה גלעד

ממרפסת התצפית בקומה ה-11 של מגדל שאקולאס רואים היטב את ניקוסיה כולה. המגדל, בפינת הרחובות לדרה וארסינוס, הוא אחד הבניינים הגבוהים בעיר, והתצפית מאפשרת לבחון את הרבעים העתיקים והחדשים. המבט הזה ממרומי המגדל קצת מטעה. ניקוסיה נראית משם כעיר עתיקה, שלווה מאוד, עם כתמי ירק, עצים והרבה גגות אדומים. כל זה אמנם נכון אבל ממרומי המגדל קשה להבחין שמדובר בעיר המחולקת האחרונה באירופה. דוגמה מרתקת לאופן שבו ההיסטוריה, העתיקה מאוד והעכשווית ביותר, מתנהלת מול עינינו.

ההשוואה עם ירושלים, שבמשך כמעט 20 שנה חצה אותה קו הפרדה ברור, מתבקשת וצצה כמעט בכל רגע במהלך הביקור בניקוסיה. בירת קפריסין מחולקת כך כבר כמעט 40 שנה, מאז 1974. רוב העיר שייכת לקפריסין העצמאית, דוברת היוונית. הטריטוריה שבשליטת הטורקים בצפון העיר מוקפת חומה ואינה מוכרת כישות עצמאית בידי שום מדינה בעולם, כולל ישראל.

כאשר עומדים במרומי התצפית קל לראות שהרובע הצפוני בעיר, שנמצא בשליטה טורקית, ונקרא כאן "שטח כבוש", פחות מפותח וכמעט לא רואים בו בניינים מודרניים. חלקיה האחרים של ניקוסיה התפתחו במהירות בשנים האחרונות. הרושם הראשון הוא שהחיים מתנהלים בה כאילו אין במרכז העיר גדר גבול, אלא שבמהלך הביקור עלה נושא חלוקת ניקוסיה פעמים רבות ובדרך כלל דובר בו בכאב גדול ובצער.

סופיה חראלמבוס, עובדת צעירה בלשכת התיירות המקומית, סיפרה לי במהלך ארוחת צהריים בקפה "פרלינה" על הבית של סבתה, שנמצא בכפר באזור שכבשו הטורקים. הסבתא סירבה לעזוב את הבית והמשיכה להתגורר בו לבדה עד מותה לפני כשנתיים. כיום חוצים הוריה של סופיה בכל חודש את מעבר הגבול כדי לטפל בבית. "אף פעם לא נוותר עליו", הבהירה סופיה בנחרצות. "איש לא ייקח אותו מאתנו". במהלך השיחה הודתה סופיה שרוב חבריה לא מתעניינים כל כך בסכסוך המתמשך. החיים בניקוסיה, הקריירה, הבילויים, מעניינים אותם הרבה יותר.

הצעה לבילוי סוף שבוע בניקוסיה מעידה שדווקא בלב האי, ולא לאורך החופים, אפשר למצוא כמה מן האתרים היפים ביותר וכמה מבתי הקפה, המסעדות, הטברנות והמועדונים הסוערים ביותר.

שלושה מוזיאונים

כיכר אלפתריה (Eleftheria), הכיכר המרכזית בניקוסיה, נראית עכשיו כאתר בנייה. זה פרויקט עצום ממדים, שהאדריכלית הכוכבת זאהא חדיד זכתה בו כבר לפני כשש שנים. המיקום של הכיכר, במרכז העיר ולצד החומות הוונציאניות העתיקות והחפיר הגדול, מחייב מאוד ובעל השפעה גדולה על האופי העתידי של מרכז העיר. הבנייה תימשך כנראה עוד כשנתיים ובשטח עצמו קשה עדיין לומר מה יהיו התוצאות, אם כי כמה מתושבי העיר קימטו את המצח בדאגה כששאלתי אותם מה דעתם על הפרויקט. הם חוששים משטח מרוצף גדול מדי, במקום שבו צמח לדבריהם במשך שנים גן ירוק ונעים.

כוכבי עולם האדריכלות אינם בהכרח מתאימים לעיר כמו ניקוסיה, אבל את הגן כבר הרסו והכיכר החדשה עוד לא הוקמה, כך שאין הרבה מה לעשות מלבד לחכות. המבחן הגדול ביותר של הכיכר שתיכננה חדיד יהיה השילוב בין הכיכר לבין החומה הוונציאנית האדירה שעדיין מקיפה את העיר העתיקה של ניקוסיה. החומות הוונציאניות נבנו לפני כחמש מאות שנים והן מרשימות מאוד וברוב החלקים חסונות להפליא גם היום. האורך הכולל שלהן כשלושה קילומטר. בקרבת רחוב לדרה אפשר לראות קטע מוצלח במיוחד של החומה. בחומה יש שלושה שערים - פמגוסטה, קיריניה ופאפוס. שער פמגוסטה, שנשמר טוב מן האחרים, משמש עכשיו כמרכז תרבות עירוני ומתקיימות בו תערוכות. מאחורי השער, באזור ששימש פעם כחפיר ההגנה של העיר, יש היום פארק נעים ומוצל.

שער פמגוסטה בחומה הוונציאנית בניקוסיהצילום: משה גלעד

את הדוגמה הטובה ביותר בניקוסיה לפיתוח תיירותי מעניין, צנוע ואיכותי אפשר למצוא במוזיאון "לבנטיס", לא רחוק מכיכר אלפתריה (הכתובת: 17 Hippocrates-15). מיד לאחר פתיחתו ב-1991 זכה ה"לבנטיס" בתואר "מוזיאון השנה באירופה". יש לכך סיבות טובות. המוזיאון שוכן בבניין משנת 1882 ששופץ לחלוטין. התצוגות, שעוסקות כולן בהיסטוריה של העיר ניקוסיה, מודרניות, מושכות וכמה מהן אפילו מרתקות. במוזיאון יותר מעשרת אלפים מוצגים בהם מפות עתיקות, כלי קרמיקה, מוצרי תחרה וכלי כסף יפים. מידע מלא באנגלית אפשר למצוא באתר המוזיאון (www.leventismuseum.org.cy).

דווקא המוזיאון החשוב ביותר בניקוסיה - המוזיאון הארכיאולוגי של קפריסין - עדיין משווע לשיפוץ מקיף. כדאי לבקר במוזיאון הזה בזכות האוסף שלו, אחד היפים שראיתי, אף שהמבנה מיושן ואופן התצוגה אינו מרשים במיוחד. ובכל זאת, בארונות הזכוכית של המוזיאון הארכיאולוגי מוצגים כלי קרמיקה יפהפיים מן המאה השמינית לפני הספירה ועד לתקופה הרומית. אלפי פריטים, כלים, פסלים, מסיכות, תכשיטים וחפצי פולחן מוצגים ב-14 גלריות ארוכות. בחצר המוזיאון פועל בית קפה נעים, עם עצים שמטילים צל רחב ומבט אל הרחוב. הכתובת: 1 Mouseiou.

כלי קרמיקה במוזיאון הארכיאולוגיצילום: משה גלעד

מוזיאון שלישי שכדאי לפקוד במהלך ביקור בניקוסיה הוא המוזיאון הביזנטי שפועל במרכז התרבות על שם הארכיבישוף מקריוס השלישי, נשיאה הראשון של קפריסין. מרכז התרבות פועל במתחם גדול בלב העיר העתיקה של ניקוסיה. המתחם כולל את קתדרלת סנט ג'ון, את המוזיאון הביזנטי, גלריית אמנות, ספרייה ואת משרדי הארכיבישוף. במוזיאון מוצג אוסף עשיר, שכולל יותר משלוש מאות יצירות, רובן איקונות דתיות וציורי קיר מן המאה התשיעית והעשירית. כמו כן מוצגים במקום כמה פסיפסים עתיקים מן המאה השישית, שהועברו לכאן מאתרים ברחבי האי. בכניסה למתחם מוצגות מכוניות השרד הגדולות והעתיקות ששימשו את מקריוס. הכתובת: Plateia Archiepiskopou Kyprianou.

מתחם הארכיבישוף מקריוס בניקוסיהצילום: משה גלעד

ביקור מעבר לגבול

הליכה קצרה, כמה מאות מטרים בלבד, מובילה ממגדל התצפית למעבר הגבול בהמשך רחוב לדרה. הרחוב כולו סגור לתנועת כלי רכב. אלפי אנשים מטיילים לאורכו בכל שעות היום והערב, מחפשים מקום פנוי באחד מעשרות בתי הקפה שפזורים לאורכו. חציית מעבר הגבול בין שני חלקי ניקוסיה ברחוב לדרה אפשרית רק להולכי רגל ונמשכת דקות אחדות, במהלכן בדקו את דרכוני והחתימו פיסת נייר שצורפה אליו. הביקור בחלק הטורקי של העיר מעניין, אבל אין טעם להקדיש לו יותר משעתיים. למעשה יש שני אתרים, קרובים למעבר הגבול, שכדאי לפקוד בחלק זה של העיר. הבולט שבהם הוא מסגד סלימיה, ששימש בעבר כקתדרלה ונקרא אז סנטה סופיה. המבנה המקורי הוקם במאה ה-13 ומשמש כיום כמקום התפילה המוסלמי המרכזי. בצמוד אליו שופצו לאחרונה כמה אולמות ימי ביניים גבוהים ומרשימים. מעבר לפינת הרחוב ניצב חאן בויוק, מבנה מרובע מן המאה ה-16 ששימש בעבר כמלון לאורחים שהגיעו לעיר. כיום יש באולמות סביב החצר המרכזית חנויות מזכרות ובמרכז החצר פועל מסגד קטן ולצדו בית קפה.

בית קפה ברחוב לדרה בניקוסיהצילום: משה גלעד

לאחר שנפרדים מאתרים אלה, שהאדריכלות שלהם - גותית במסגד ומוסלמית מאוחרת יותר בחאן - יש ברחובות הרובע הטורקי תחושה של הזנחה ומיעוט תושבים. בתים רבים נראים כחרבים וכשמתרחקים מעט מהמרכז התיירותי התחושה אינה נעימה במיוחד. לא כדאי להישאר ללון בחלק הטורקי של העיר. היצע בתי המלון, המסעדות ומקומות הבילוי בחלק היווני גדול ומגוון פי כמה.

בילויי לילה

בשעה אחת עשרה בלילה עולה הזמר היווני יאניס קוציראס על במת מועדון "רד" בעיר העתיקה של ניקוסיה. המועדון צמוד לקו ההפרדה. במרחק כ-30 מטר ממנו בוהקים הזרקורים שמאירים את גדר הגבול בין חלקיה של העיר. מאות צופים, עם רוב נשי ברור, נדחסים למועדון ומריעים ממושכות כאשר קוציראס מתחיל לשיר. הם מכירים את כל השירים בעל פה, מלווים את התזמורת במחיאות כפיים סוערות וכמה מהם רוקדים במעברים. כאשר אנחנו עוזבים את המועדון, קרוב לשתיים בלילה, ההופעה עדיין נמשכת, קוציראס שר בקול רך כמה שירי אהבה איטיים והקהל נלהב אפילו יותר מאשר בפתיחת המופע.

"רד" (רחוב 15 Dionysou) אינו המועדון היחיד באזור הזה. החלק העתיק של ניקוסיה, הסמוך לקו ההפרדה, נהפך בשנים האחרונות למרכז הבילויים של העיר. סביב "רד" פועלים מסעדות, טברנות מהן עולה מוסיקה יוונית ולא מעט ברים. צעירים ובעיקר צעירות על עקבים גבוהים משוטטים בו בשעת הלילה המאוחרת בהמוניהם, מתעלמים לחלוטין מן השומרים במדים שניצבים כמה מטרים משם. פאמיקוס, בעליה של טברנה "פיראוס 17", ברחוב פיראוס הסמוך, מסביר לי בערב אחר שסופי השבוע עמוסים במיוחד. תושבי העיר מגיעים אל הטברנה שלו כדי לאכול ולשמוע מוסיקה ישנה וטובה. על הבמה הקטנה בפינת הטברנה שר זמר מבוגר שירים של דאלארס ויושבי השולחנות הסמוכים שואגים אותם ביוונית, אף שהגרסה של יהודה פוליקר נשמעת לי נכונה יותר. *

מידע הכרחי

החדשות הטובות הן שהטיסה לקפריסין נמשכת רק 35 דקות. החדשות הפחות טובות הן שבקפריסין נוהגים בצד שמאל של הכביש. מידע שימושי באנגלית אפשר למצוא באתר לשכת התיירות של קפריסין www.visitcyprus.com.

בתי מלון:

* זול: מלון אסטי (Asty) מרוחק כשלושה קילומטר ממרכז העיר. זה מלון נוח ונקי עם 52 חדרים. הכתובת: Prince Charles Str, Ayios Dometios. המחיר לחדר זוגי מ-80 דולר ללילה. אתר: www.astyhotel.com.

* בינוני: מלון סנטרום (Centrum) נמצא במיקום טוב במרכז העיר. שלושה כוכבים ו-47 חדרים. המחיר מ-120 דולר ללילה לחדר זוגי. הכתובת: Pasikratous str, Eleftherias Square. אתר: www.centrumhotelcyprus.com.

* יקר: מלון הילטון פארק (5 כוכבים) נמצא בשכונה שקטה, קרובה למרכז העיר. יש במלון 200 חדרים בסטנדרט גבוה, כמו גם בריכת שחייה ענקית ומועדון כושר מצוין. המחיר מ-150 דולר ללילה. כתובת: Griva Dighenis Avenue. אתר: www.hilton.com.

עוד טיולים: פאריס למתקדמים | טיול בפסגות שווייץ | 4 המלצות לחופשה מדברית

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ