טיול למלטה: אטרקציות, אתרים היסטוריים ונופים שאסור להחמיץ

הנוף הים-תיכוני, העצים המוכרים, האור והדמיון לעיר עכו. מלטה היא מקום קרוב שקל לאהוב. משה גלעד עם האטרקציות ההיסטוריות של מלטה

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלטה
מלטהצילום: בלומברג
משה גלעד
משה גלעד

באחת הסצינות האחרונות ב"הנץ ממלטה" מחייך המפרי בוגארט את אחד החיוכים העקומים שלו ואומר באף סתום: "זה החומר שממנו עשויים החלומות". עלילת הסרט שנחשב לקלאסיקה עוקבת אחר פסלון יקר ומסתורי שמקורו באי הים-תיכוני, בין סיציליה ללוב. השורה הנצחית של בוגארט עולה על הדעת מיד כאשר מגיעים ל"סוללת ההצדעה" ("Saluting Battery"), מרפסת תצפית נהדרת, שצופה על הנמל הגדול בוואלטה, בירת האי.

המראה הפנטסטי מן הסוללה הוא באמת החומר שממנו עשויים החלומות. מפרץ ארוך וסגור, ביצורים מרשימים שנבנו משני צדדיו במשך מאות שנים, גנים יפים שצופים אל המפרץ, אדריכלות בת מאות שנים והיסטוריה ארוכה ומפותלת שקשה לקלוט בבת אחת, בעיקר כאשר השמש בוהקת על המים.

צילום: DARRIN ZAMMIT LUPI/רויטר?

  לאוזן לא מנוסה השפה המלטזית נשמעת כתערובת של ערבית ואיטלקית. זאת שפה שמית, עם הרבה מלים שדומות לעברית, כתובה באותיות לטיניות ושזורות בה מלים שמזכירות שסיציליה נמצאת רק במרחק 90 קילומטרים. ההגיה השמית של המלטזית גורמת לכך שכבר מן היום הראשון ובמשך כל הביקור באי מלווה אותי תחושת בית. הנוף הים-תיכוני, העצים המוכרים, האור, העבר של אבירי מלטה שיצאו מירושלים, הדמיון לעיר עכו - כל אלה תורמים לתחושה שמלטה היא מקום קרוב, שקל לאהוב.

  האי זעיר, שטחו רק 315 קילומטרים רבועים וחיים בו קצת יותר מ-400 אלף תושבים. למרות זאת, מכיוון שהבנייה נמוכה ומפוזרת על פני השטח, אין בו כמעט מרחבים פתוחים וירוקים. יש בו אמנם כמה תצפיות נהדרות, אבל אלה בעיקר פונות אל הים. שם אפילו אבירי מלטה עוד לא הצליחו לבנות.

  ואלטה

  בירת מלטה שוכנת בחוף המזרחי של האי. סוללת התותחים שצופה על הנמל היא נקודת התחלה טובה לביקור בעיר. הגנים מעל הסוללה נקראים גני באראקה העליונים והם מעניקים תצפית טובה על הנמל ועל שלוש הערים העתיקות שמעברו השני של המפרץ. במאה ה-17 שימשו הגנים האלה כחצר הפרטית של האבירים האיטלקים, שהתגוררו בסמוך. רק באמצע המאה ה-19 הם נפתחו כפארק ציבורי שמושך אליו, בייחוד בשעת שקיעה, זוגות נאהבים.

  מלטה

  האתר החשוב ביותר במרכז העיר הוא קתדרלת סנט ג'ון. אבירי מסדר יוחנן הקדוש, שהיו מהמשפחות החשובות והעשירות באירופה, נדדו במאה ה-13 מירושלים לקפריסין ומשם לרודוס ולבסוף השתקעו במלטה. במרכז תנופת הבנייה של אבירי מלטה עמדה הקתדרלה שהוקמה ב-1577 והוקדשה ליוחנן המטביל (סנט ג'ון), הפטרון השומר של המסדר כולו. קשה שלא להתרשם מן הפער העצום בין החזית החיצונית המאופקת והצנועה של הקתדרלה, לבין הפנים המפואר. האמן האיטלקי מתיה פרטי הקים בקתדרלה מופת של אמנות הבארוק.

  המבקרים במקום יכולים להתרשם מהעיטורים המוזהבים בצורת מלאכים, פרחים ועלים שמכסים את הקירות ומ-400 הקברים של אבירי המסדר שמצבות השיש הצבעוניות והמרהיבות שלהן מקשטות את רצפת הקתדרלה. בתחילת המאה ה-17 התגורר כאן האמן האיטלקי קאראווג'יו שהותיר אחריו שני ציורים דרמטיים ונהדרים ממיטב יצירתו - בייחוד זה שמתאר את עריפת ראשו של יוחנן המטביל.

  במרחק שני רחובות מן הקתדרלה ניצב קאסה רוקה פיקולה. המרקיז אנטוניו דה פירו התשיעי, קשיש חייכן וממושקף כבן 70 שקיבל את פנינו בכניסה לבית, הסביר שאמו בת ה-93 לא חשה היום בטוב ולכן לא נוכל לראות את קומת הקרקע. מיד לאחר מכן הוסיף בקול מרגיע שיש בבית 50, חדרים ולכן לא נחוש במחסור.

  הרוקה פיקולה הוקם באמצע המאה ה-16, ובמשך 200 שנים היה בבעלות אבירי מלטה ושימש כמעונו של האדמירל דון פייטרו לה רוקה. ב-1780 רכשה אותו משפחה מלטזית מיוחסת וממנה עבר הבית לידי משפחתו של המרקיז, מן המשפחות הוותיקות באי. כיום משמש הבית כמוזיאון חי - בני דה פירו מתגוררים בחדריו, אבל מקבלים אורחים ומסיירים אתם ברחבי הבניין.

  ואלטה, מלטהצילום: משה גלעד

  לא פחות מ-20 אלף מבקרים פוקדים את הבית בכל שנה. "אנחנו חיים באתר היסטורי וחשוב לנו לשתף בכך אחרים", מסביר המרקיז מכניס האורחים במשך הסיור. במשך יותר משעה הוא משוטט אתנו ברחבי הבית, מצביע על תמונות של אבות המשפחה, מתבדח על מנהגי האוכל שלהם, פותח ארונות שבהם שומרים כלי קרמיקה יפים ובדי תחרה נדירים, מגיש לנו יין חם בגביעי בדולח ושולף ספרים עתיקים מן הספרייה. יש בכל זה משהו נוגע ללב, אינטימי וביתי. האיש חביב ומכניס אורחים, אבל ברור לחלוטין שמלבד שימור המורשת יש כאן צורכי פרנסה שהביאה את בני המשפחה לעשות מביתם מוזיאון.

  הסיורים מתקיימים בבית בכל שעה עגולה, בין 10:00 ל-16:00. הכתובת: רחוב הרפובליקה 74. פרטים נוספים כאן: www.casaroccapiccola.com

  מוסטה, מדינה ודינגלי

  העיירה הקטנה מוסטה, במרכז האי מלטה, התפרסמה בזכות מבנה אחד - הכנסייה העגולה והענקית שהוקמה באמצע המאה ה-19. כיפת הכנסייה, שנחשבת כשלישית בגודלה באירופה, ספגה ב-9 באפריל 1942 הפצצה אווירית של מטוסים גרמניים. אחת הפצצות פגעה ישירות בכנסייה כאשר יותר מ-300 בני אדם התפללו במקום. הפצצה, במשקל חצי טון, אמנם חדרה את הכיפה אבל לא התפוצצה, במה שזכה מאז לכינוי "הנס של מוסטה". בחדר סמוך לאולם המרכזי מוצג כיום העתק של הפצצה ולצדו שלט גדול שמספר את סיפור הנס.

  נסיעה קצרה דרומה ממוסטה מובילה לעיר מדינה, אחד המקומות המרתקים ביותר באי. מדינה שימשה כבירתה הראשונה של מלטה לאחר שהגיעו אליה האבירים. הכינוי שלה "העיר השקטה" הולם אותה להפליא. רק 200 תושבים מתגוררים כיום בין החומות המבוצרות של העיר העתיקה שניצבת על גבעה וצופה על מרחבים גדולים. יש בה אוסף ענק של מבנים ימי ביניימיים ובארוקיים.

  "סופר מון" מאחורי קתדרלת פאולוס הקדוש בעיר מדינה שבמלטה, ב-2014צילום: רויטרס

  כדי להבין את הקסם של מדינה כדאי לבקר בפאלאצו פאלצון (Palazzo Falson), ארמון מן המאה ה-16 ששימש את האדמירל מישל פאלצון, מראשי העיר. המבנה שעבר באחרונה שיפוץ נרחב, משמר ומציג אוספים של יצירות אמנות, קרמיקה, מפות עתיקות, כלי בית וספרים. יש בו חצר פנימית נאה, וכדאי לעלות לגג הבניין, שם פועל בית קפה נעים, שחלונותיו הגדולים צופים על חלקים גדולים ממלטה.

  בעיר רבאט, הצמודה למדינה ונמצאת מחוץ לחומות העתיקות, כדאי לבקר בשני אתרים - במערת סנט פול, מתחת לכנסייה של הקדוש, שבה התגורר על פי המסורת המקומית השליח שספינתו נטרפה לחופי האי בשנת 60 לספירה ובקטקומבות הסמוכות, אתר קבורה רומי גדול, עם מחילות שנמתחות לאורך קילומטרים מתחת לאדמה.

  המשך הנסיעה ממדינה דרומה, אל החוף המערבי של מלטה, מוביל לאחת מתצפיות הנוף היפות ביותר - צוקי דינגלי. הנהג שהביא אותנו לדינגלי לא הפסיק לחייך. כאשר שאלנו לסיבה לכך הסביר שהצוקים האלה מעוררים אצלו הרבה זיכרונות רומנטיים. "אין מקום טוב יותר להביא אליו את אהובתך", הסביר הנהג. "בייחוד אני זוכר את הפעם שבה המכונית שלי לא הניעה כאן בשעה שתיים בלילה. אז דווקא לא חייכתי".

  צוקי דינגלי במלטהצילום: אורי טלשיר

  המקדשים הקדומים

  ברחבי מלטה פזורים 23 מקדשים קדומים בני אלפי שנים. כמה מהם הוקמו כאלף שנים לפני הפירמידות במצרים. שניים מן המקדשים היפים ביותר שוכנים ליד העיירה קרנדי (Qrendi) בדרום האי. העליון והנגיש יותר נקרא האגאר קים (Hagar Qim). המבנה שהוקם ב-3200 לפני הספירה הוא אחד העתיקים בעולם. יש בו כמה אולמות גדולים וקיר חיצוני שבנוי מאבנים ענקיות שגובהן יותר משלושה מטרים.

  המקדש השני נקרא מנאידרה (Mnajdra) והמיקום שלו, סמוך לשפת המצוק מעל הים, יפה ומרשים יותר. שני האתרים כוסו בשנה האחרונה במין אוהל פלסטיק לבן וענקי, שמגן עליהם מפני פגעי מזג האוויר, אבל מגמד אותם ומפריע קצת ליהנות מאווירת הקדומים המיוחדת שלהם.

  באי הצפוני גוזו אפשר עדיין לראות מקדש קדום גדול, שטרם זכה לקירוי. אתר ניאוליתי חשוב נוסף הוא ההיפוגיאום (Hypogeum), אתר קבורה תת קרקעי בן כחמשת אלפים שנה שהוכר כנכס עולמי בידי ארגון אונסק"ו. כדי לבקר בו יש להזמין מקומות כשבוע מראש. (www.heritagemalta.org).

  חוף ראמלה אל חמרה – גוזו במלטהצילום: משה גלעד

  מרסהשלוק

  בקצה הדרומי של האי אפשר לזכות להמחשה הטובה ביותר לצירוף המלים הבלתי נסבל "כפר דייגים ציורי". מרסהשלוק (Marsaxlokk) הוא בדיוק כזה. יש בו בתי אבן בהירים, מסעדות דגים מצוינות ונמל דייגים גדול, עגול ושוקק חיים. זה כל כך יפה שהלב מתרונן - במי הנמל מתנדנדות מאות סירות דייגים שנצבעו בצבעים הבוהקים והשמחים ביותר שאפשר להעלות על הדעת. הן אמיתיות לחלוטין, ובכל זאת נדמה שפוזרו שם כדי לשמש תפאורה לתצלומי גלויות לתיירים. בחרטום כל אחת מהן מצוירת עין צבעונית, שנועדה להגן על הדייגים מפני מזל רע.

  לאורך הרציף פועל שוק גדול שמשלב בין דוכני דגים לרוכלים שמוכרים בגדים, ויסקי, מזכרות לתיירים, גרבי צמר ותכשיטים זולים. כל אלה מתקיימים במרסהשלוק בהרמוניה מושלמת. הטוב ביותר הוא להתיישב באחד מבתי הקפה שעל החוף ולנסות לספור את הסירות. זה ייקח די הרבה זמן, אבל עד שמוצאים כפר דייגים ציורי לא כדאי למהר ולעזוב אותו.

  כפר הדייגים מרסהשלוק במלטהצילום: אורי טלשיר

  טעות הניווט המפורסמת ביותר

  יש ביטויים שנדבקים למקום ואי אפשר להסיר אותם. "מלטה יוק" הוא אחד מהם. קשה לדעת אם זהו סיפור אמיתי או אגדה: במאה ה-16, כך מסופר, שלח השולטן הטורקי את הצי שלו לכבוש את מלטה ולהביס את האבירים הנוצרים שהתבצרו בו. קברניט הצי הטורקי התבלבל בניווט, לא מצא את האי הזעיר בלב הים התיכון ועם שובו דיווח למפקדיו "מלטה יוק".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

  מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

  גדי סוקניק

  גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

  המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

  במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

  "כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

  כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

  "בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

  יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ