כך צריך להיראות יער |

טיול במונטנגרו בשמורת ביוגרדסקה גורה

סבך העצים חוסם את אור השמש ואד לבן מרחף על האגם הירוק. טיול במונטנגרו, באחד משלושת היערות הבתוליים האחרונים היפים באירופה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמורת ביוגרדסקה גורה במונטנגרו

אשוח, אלון, אדר, אשור, אורן. כ-100 מיני עצים, חלקם בגובה 50 מטרים ובני 500 שנה, מתנשאים ביער עבות, אחד משלושת היערות הבתוליים האחרונים באירופה. כל אלה מציגים הבטחה גדולה ומעוררים ציפייה עצומה.

רבע שעה לאחר שהשארנו את המכונית בחניון המרכזי של שמורת ביוגרדסקה גורה (Biogradska Gora) בלב מונטנגרו, הקיף אותנו עולם ירוק. סבך העצים חסם את אור השמש ואפלולית השתלטה על הסביבה. אד לבן ריחף על האגם שסביבו צעדנו והוסיף למסתורין. מי האגם שצבעם ירוק עמוק לא זזו. השביל הצר היה העדות היחידה לכך שיש מכאן מוצא. זה אינו מצב שכיח בלב אירופה, אבל היער הנהדר של שמורת ביוגרדסקה גורה אינו יער רגיל. כל קוראי אגדות האחים גרים יזהו אותו מיד כדבר האמיתי. כך זה צריך להיראות. כאן יכולות להתחולל העלילות המסתוריות והאפלות ביותר.

ב-1872 היה לניקולה מלך מונטנגרו חזון בלתי רגיל. הוא הגן בחוק על אזור היער כשמורה למען הדורות הבאים וקבע שאסור לגעת בו, לכרות את עציו או לגרום לו נזק כלשהו. בחלק מן הפרסומים מכנים אותו "ג'ונגל", וגם אם הקביעה הזאת מעט מוגזמת, יש בסבך השרכים שנכרך על עצי היער העתיקים כדי לעשות על המטייל רושם גדול.

השמורה, שגבולותיה בין הנהרות טארה ולים, אינה זוכה אפילו לעשירית ממספר המבקרים שפוקדים את חופי הים של ערי החוף הפופולריות קוטור ובודבה. זה כמובן מוזר ואפילו מגוחך, אבל זה יתרון עצום למי שנוטשים את החוף ונוסעים ללב מונטנגרו (ארץ ההרים השחורים) לבקר בשמורות הטבע היפות.

כדי להגיע לשמורת ביוגרדסקה גורה נוסעים מכביש החוף צפונה לכיוון הבירה פודגוריצה, וממנה ממשיכים צפונה על הכביש הראשי לכיוון הערים קולאסין (Kolasin) ומויקובאץ' (Mojkovac). המרחק מבודבה למויקובאץ' 180 קילומטר, והנסיעה נמשכת כשלוש שעות. הכניסה לשמורה עולה 3 יורו ולילדים מתחת לגיל 7 בחינם.

אורכו של שביל ההליכה שמקיף את האגם הגדול בביוגרדסקה גורה שלושה וחצי קילומטרים בלבד, אבל החוויה נפלאה. האגם נמצא בלב ההרים, בגובה 1,094 מטר מעל פני הים ומבודד מן הסביבה. בשמורה מסומנים שבילי הרים שנמתחים על פני עשרות קילומטרים, חלקם מעגליים, ואלה מספקים תעסוקה מלאה לחובבי ההליכה שמגיעים לכאן ממרחקים. חלק מהם לנים באוהלים ובקרוואנים בחניונים המסודרים בשמורה. רק באזורים אלה מותר להבעיר אש.

ב-11 בבוקר התגודדו שישה אנשים סביב מדורה גדולה בחניון המרכזי של השמורה. הם עסקו בהכנות קפדניות לצליית כבש שלם, פשוט עור, ששכב לידם. שלושה ילדים שיחקו סביב גופת הכבש, כאילו אין דבר מובן מזה בעולם. שאר חברי הקבוצה, כך הסביר אחד מהם, יצאו למסלול הליכה ארוך וישובו רק בערב. "אנחנו נשארנו כדי לדאוג שיהיה להם משהו חם לאכול", הצביע על הכבש. לצד האגם יש לשכת מידע למבקרים, עם מפות של האזור וסימון השבילים. הפקחים במקום לא דיברו אמנם שום שפה זרה, אבל היו חדורי רצון לעזור והזעיקו מתורגמנים מקרב השוהים בחניון כדי לענות על כל שאלה.

קניון טארה: שיט קריר

הנסיעה במורד הנהר טארה לכיוון צפון-מערב נמשכת כחצי שעה ומובילה משמורת ביוגרדסקה גורה לשמורת קניון טארה, שהיא חלק מן השמורה הגדולה הרבה יותר - דורמיטור (Durmitor).

הכביש שמתפתל בין ההרים מעמיק והולך בלב הקניון. ההרים משני הצדדים סוגרים על הנתיב הצר. אורך הקניון שיוצר נהר טארה 82 קילומטר וגובה הקירות 1,300 מטר. טארה נחשב לקניון השני בעומקו בעולם, אחרי הגרנד קניון שבנהר הקולורדו בארצות הברית. באופן טבעי נהפך האזור כולו למרכז פעיל מאוד של שיט רפטינג. לאורך הכביש, לכיוון העיירה ז'בליאק (Zabljak), יש כמה תחנות שמהן מורידים אנשי הרפטינג את הסירות הכתומות המתנפחות אל המים.

קשה קצת לקבוע במבט חטוף, אבל באמצע הקיץ, לפחות באזורים שממזרח לז'בליאק, הזרימה אינה מהירה וחזקה. ניקולה, המדריך שליווה אותנו במשך השהות בדורמיטור, הבהיר שהקטעים המהירים מעטים יחסית ונמצאים דווקא באזור מרוחק יותר של הנהר, ממערב לעיירה. באזור קניון טארה, תוך כדי שיט אטי ונינוח, אפשר ליהנות בעיקר מן הנוף המיוער על מדרונות ההרים. המים קרים מאוד, ורחצה, גם בימים חמים במיוחד, אינה נראית מפתה.

פארק דורמיטור: עיני ההרים

השם דורמיטור מהלך קסם על תושבי מונטנגרו. כל אחד מתושבי ערי החוף שהזכרנו לפניו את כוונתנו לבקר בפארק לאומי דורמיטור הביט בנו במבט מלא געגועים והכריז על רצונו להצטרף לנסיעה. דורמיטור נחשב לפנינת הטבע המיוחדת והמרשימה ביותר במדינה, מסוג המקומות שרוצים לחזור ולבקר בהם.

הכביש הראשי שמוביל ממויקובאץ' אל השמורה, ששטחה 390 קילומטר רבוע, מלווה את נהר טארה עד לגשר אבן גדול שחוצה את הנהר. כדי להגיע לז'בליאק, העיירה המרכזית בפארק, פונים ליד הגשר שמאלה (מערבה) וממשיכים בנסיעה עוד כ-20 דקות. העיירה שוכנת בגובה 1,450 מטר ובחורף פועל כאן אתר סקי. רוב המבקרים באים דווקא באביב ובסתיו, כאשר מזג האוויר נחשב טוב יותר. שמורת דורמיטור הוכרזה על ידי ארגון אונסק"ו כנכס טבע עולמי.

רוב שטחו של הפארק הוא רמה גבוהה ושטוחה בגובה 1,500 מטר, שכמה קניונים עמוקים חורצים אותה והרים בגובה 2,000 מטר מקיפים אותה. הפסגה הגבוהה ביותר היא באבוטוב קוק (Babotov kuk) שגובהה 2,522 מטר.

האטרקציה העיקרית באזור והיעד של מסלולי הטיול היפים ביותר הם 18 האגמים הקטנים, כולם שרידי קרחונים, שנקראים כאן "עיני ההרים". האגם הגדול, המפורסם ביותר, שהגישה אליו הקלה ביותר הוא האגם השחור, כחצי שעה הליכה ממרכז העיירה ז'בליאק. ההליכה לאורך גדת האגם נמשכת כשעה. השביל בלב היער מקיף את האגם השחור ומציע תצפיות יפות על הפסגות הסמוכות, המים הכהים והיערות שסוגרים על האגם.

לצד האגם פועלת אחת המסעדות הטובות באזור. בז'בליאק עצמה יש עוד כמה מסעדות, ביניהן בולטת "יאבור", שמגישה אוכל בלקני מסורתי. השבילים ברחבי השמורה מסומנים, אם כי שירותיו של מדריך מקומי עשויים לעזור מאוד בהגעה לאגמים מרוחקים כאגם הנחשים, אגם השטן ואגם הדגים (שני האחרונים בסביבה נטולת עצים ויערות).

לינה בתנאים בסיסיים בחדר בבית משפחה בז'בליאק עלתה כ- 30 יורו ללילה. תמורת שירותיו של ניקולה, המדריך המקומי ששכרנו ליומיים, שילמנו 50 יורו. הוא אמנם הכיר את האזור ככף ידו, אולם בעיה מסוימת התעוררה כשניסינו להבהיר שהליכה מזורזת מועילה אמנם לפעילות הלב, אבל ההתנשפות אינה עוזרת לנו ליהנות מן הנוף, שאותו הציג בגאווה רבה כל כך. בתגובה הבהיר ניקולה, בצדק, שבמשך היום כולו הוא לא התנשף אפילו פעם אחת.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ