לא מה שחשבתם: 48 שעות בברן

כאשר עומדים על גדת הנהר וצופים על העיר ברן מפתיע קצת לגלות עד כמה היא קטנה. לא פחות מפתיע לגלות כי בירת שווייץ היא גם מקום מעניין

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה גלעד
משה גלעד

הדובים חיים בגן על גדת הנהר בעיר ברן שבשווייץ כבר יותר מחמש מאות שנים. האגדה מספרת שמייסד העיר נשבע לקרוא לה על שם בעל החיים הראשון שיפגוש במסע הציד שלו. קשה להתווכח עם מסורת כזאת. דוב מופיע על סמל עיר הבירה השווייצרית כבר זמן רב אבל ההקשר של הדובים לעיר קצת מעורפל, בייחוד לאור ההנחה המקובלת היום על רבים מההיסטוריונים שהעיר נקראה בכלל על שם ורונה שבאיטליה, ולא עם שם החיות הנבונות שפעם שוטטו שם על גדת הנהר.

גן הדובים הוא האתר המפורסם ביותר בעיר, ובשנים האחרונות הושקע מאמץ גדול להפוך אותו למקום פחות מעורר רחמים. הגן החדש נפתח ב-2009 ומשתרע על פני שטח גדול על גדת הנהר, אבל ההצלחה חלקית בלבד. בימים אלה חיה שם משפחת דובים שמונה שמונה נפשות. כולם חומים, די גדולים ולא נראים מאושרים במיוחד. הם מתגודדים על מדרון עפר משופע סמוך לגדת הנהר במכלאה גדולה שמוקפת גדרות מתכת גבוהות. אי אפשר להחזיק בעלי חיים כאלה מאחורי גדר בתנאים שלא ייראו מעוררי חמלה, אבל כנראה שאי אפשר גם לנהל את ברן ללא הדובים המסורתיים שלה. מצבם של תושבי ברן טוב כנראה הרבה יותר. העיר מופיעה בשנים האחרונות בסקר "מרסר" העולמי כאחת מעשר הערים שאיכות החיים בהן הגבוהה בעולם. מכאן שתושבי העיר מאושרים יותר מן הדובים.

מגדל השעון במרכז ברןצילום: משה גלעד

כאשר עומדים על גדת הנהר וצופים על העיר מפתיע קצת לגלות עד כמה ברן היא עיר קטנה. חיים בה היום 130 אלף תושבים, אבל המרכז העתיק של העיר מוגבל כבר מאות שנים על לשון יבשה שנוצרת כעיקול של הנהר אאר (Aare). המגבלה הזאת עזרה לשמר את מרכז העיר שיש בו אדריכלות ימי ביניימית יפה, ואווירה נעימה. כל מרכז העיר הוכרז כאתר מורשת תרבות עולמית של אונסק"ו. יש סיפוק מוזר בתגלית שעיר קטנה וצנועה כברן מתגלה בתום ביקור בן יומיים כמקום מעניין. הנחת היסוד לעתים קרובות היא שערים כאלה משעממות מאוד. 48 שעות בברן עשויות להפריך חלק גדול מן הדעה הזאת.

מרכז פאול קליי

מרכז פאול קליי בקצה העיר הוא אחד המוזיאונים היפים והמעניינים שהוקמו באירופה בשנים האחרונות. מתכננו, האדריכל האיטלקי רנצו פיאנו, רכש שם עולמי כאשר תיכנן את מרכז פומפידו בפאריס ואחריו את מוזיאון המדע נמו באמסטרדם. פאול קליי היה צייר שווייצרי שחי בתחילת המאה ה-20 והתגורר חלק מחייו בברן. המרכז שנושא את שמו נפתח בשנת 2005. הוא מכיל 4,000 יצירות של האמן, ויש בו תערוכות מתחלפות. במשך כל השנה הנוכחית מוצגות תערוכות סביב הנושא "הילד שבפאול קליי". תערוכות אלה עוסקות בילדות בהקשרים שונים ומתאימות במיוחד לביקורי משפחות. המבנה של המוזיאון מרתק, אבל לא ראוותני. מאפיינים אותו דווקא צניעות ומאמץ גדול להסתיר את המבנה. חלק גדול ממנו "נעלם" בצלע הגבעה שבתוכה הוא בנוי. שלוש קשתות גדולות וחלונות זכוכית רחבים בולטים מן הגבעה ומפתים מאוד להיכנס. המוזיאון פתוח בכל יום מעשר עד חמש וסגור בימי שני. ההגעה ממרכז העיר קלה בקווי אוטובוס 7 ,12 או 10. אתר: www.zpk.org.

מרכז פאול קליי. תערוכות הקשורות לילדות
מרכז פאול קליי. תערוכות הקשורות לילדותצילום: משה גלעד

העיר העתיקה

תחנת הרכבת של ברן היא נקודת מוצא נוחה לסיור בעיר העתיקה. הכיכר שמול התחנה זכתה בשנת 2008 למתיחת פנים משמעותית. בהשקעה גדולה נבנתה כאן כיכר עירונית מודרנית במיוחד, שמשתלבת באופן כללי היטב עם הבניינים העתיקים שמקיפים אותה. חלק ממנה מקורה כיום בגג זכוכית והרבה צמחייה בעציצים גדולים נשתלה במקומות רבים בכיכר. מן הכיכר כדאי לפנות מזרחה לספיטאלגאסה (Spittalgasse) ובמרחק קצר נתקלים במזרקה עתיקה ובמרכזה פסל של נגן חמת חלילים שניצב על עמוד. זאת אחת מסדרה די ארוכה של מזרקות עתיקות במרכז ברן. הנגן ניצב כאן כבר חמש מאות שנים והון עתק הושקע במהלך השיקום של מרכז העיר בהעברתו לאתר אחר ובהשבתו למקומו המקורי.

המשך ההליכה מזרחה מוביל לשער העתיק של בית הכלא, שהוקם לפי הערכות כבר בשנת 1200. בתוך השער פועל עכשיו מוזיאון קטן לתיעוד חיי התרבות והעסקים בברן. אין טעם להקדיש לו זמן רב. מוטב להמשיך מזרחה לרחוב השוק (Marktgasse). זהו הרחוב המרכזי בעיר העתיקה. משני צדדיו פועלות חנויות אופנתיות וביניהן אפשר למצוא במשך השבוע מוכרי פרחים רבים. רוב הבניינים משני צדי הרחוב הוקמו במאה ה-17. רחוב השוק מוביל לאחת הכיכרות הנודעות בעיר - קורנהאוספלאץ (Kornhausplatz). במרכזה ניצבת מזרקת האוגרה - דמות מן הקרנבל המקומי שנטועה כאן מאז אמצע המאה ה-16. אסם התבואה על שמו נקראת הכיכר משמש כיום כמסעדה ומרתף יין.

קפה הפירנאים

Cafe des Pyrenees הוא מוסד ידוע בברן. במשך עשרות שנים משמש הקפה הנעים הזה כמקום מפגש לאינטלקטואלים מקומיים, לסטודנטים ולגולים, או זרים שנקלעו לבירה השווייצרית. הוא דומה קצת לבתי קפה צרפתיים בפאריס, יש בו אווירה בינלאומית וכהוכחה אפשר לבחור בו, למשל, בין יותר מעשרה סוגי ברנדי ספרדי. האוכל, בעיקר כריכים ופסטה, באיכות טובה ובמחירים סבירים ביותר. זה מסוג המקומות שאליו באים צוותי טלוויזיה כדי לשמוע מה דעת תושבי העיר על בעיה אקטואלית. בכל פעם שביקרתי בקפה הפירנאים נערכו בו כמה ראיונות טלוויזיוניים עם דמויות מקומיות. בסופי שבוע מתקיימות במקום הופעות תיאטרון ומוזיקה. הכתובת: 17 Kornhausplatz.

מגדל השעון וקראמגאסה

מגדל השעון של ברן שימש במאה ה-13 כשער הכניסה המערבי לעיר. הוא נשמר במצב מצוין ואפילו המנגנון שלו פועל בדייקנות שווייצרית. ארבע דקות לפני כל שעה עגולה נפתחות בו דלתות קטנות ודמויות יוצאות למין ריקוד מכאני שתיירים מוכנים להמתין למענו בסבלנות דקות ארוכות. המשכו של רחוב השוק מזרחה נקרא קראמגאסה (Kramgasse). גם בו ניצבת אחת המזרקות העתיקות של ברן, שנושאת את שמו של מייסד העיר ברכטולד פון זארינגן. לצדה ניצב, איך לא, דוב פעוט.

בית אלברט איינשטיין

שנת 1905 נקראת "שנת הפלאות", במהלכה פרסם איינשטיין בקצב מסחרר כמה מן התגליות החשובות ביותר שלו, ששינו את הידע האנושי לגבי הפיסיקה העולמית. איינשטיין, שהיה אז רק בן 26, התגורר בדירה לא גדולה, שצופה על קראמגאסה מן הקומה השנייה. הדירה הזאת ודירה נוספת מעליה נהפכו למוזיאון שמתעד את קורותיו של איינשטיין ואת התקופה בה חי בברן. איינשטיין כינה את שבע השנים בין 1902 ל-1909 בהן חי בברן כ"מאושרות והפוריות ביותר בחיי". במהלך שנים אלה פירסם 32 מאמרים מדעיים. שישה מהם נחשבים כיום לשיא פעילותו המדעית.

נהר האאר במרכז ברןצילום: משה גלעד

בינואר 1903 נשא איינשטיין בברן את מילבה מאריץ' לאשה. הזוג הצעיר, שנישא בניגוד לעצת הוריהם, עבר לקראמגאסה 49 בסתיו של אותה שנה. בתם הראשונה, ליסרל, נולדה עוד ב-1902. בנם, האנס אלברט, נולד שנה לאחר נישואיהם. במהלך כל התקופה בברן עבד איינשטיין במשרד הפטנטים המקומי כ"מומחה טכני מדרגה שלישית". איינשטין שכר את הדירה בקראמגאסה 49 בין השנים 1903-1905. המקום זכה לשיפוץ מקיף בשנת 2005, כאשר ציינו בברן מאה שנים ל"שנת הפלאות".

יש כמה פנים לביקור בבית הזה. המחשבה הראשונה שחולפת בראש אומרת כמה עצום הפער בין הדירה הצנועה, הארצית, זעיר-בורגנית לחלוטין לבין המהפכה האדירה בעולם הפיזיקה. המסקנה שעולה מן הביקור בקראמגאסה 49 היא שהתפאורה כלל אינה משנה. אם איינשטיין יצר כאן את תורת היחסות הכללית, אפשר לכתוב או ליצור את הדברים הגאוניים ביותר בכל סביבה. הדירה בברן מצטיינת בעיקר בכך שאין בה כל ייחוד. לא נשקף ממנה נוף יפה במיוחד, החדרים קטנים למדי וגרם המדרגות שמוביל אליהם מפותל וצר. ובכל זאת יש עניין עצום בשיטוט המציצני הזה שאומר - כאן השתנה העולם. www.einstein-bern.ch

קתדרלת סן וינסנט

אם ממשיכים לצעוד מבית איינשטיין מזרחה חולפים על פני שתי מזרקות עתיקות - מזרקת סמסון ומזרקת הצדק. לאחר מכן חוצים את נהר האארה על גשר נידגברוקה (Nydeggbrucke) ומגיעים אל פארק הדובים שתואר בתחילה. המשך הליכה על גדה זאת בכיוון צפון מוביל לפארק מטופח ויפה שבמרכזו גן ורדים גדול ובית קפה נעים. מכאן רואים כמה מן הנופים היפים ביותר של העיר. כדי להגיע לקתדרלת סן וינסנט יש לחצות את הגשר בחזרה ולצעוד מערבה ברחוב יונקרנגאסה עד מונסטרפלאץ. לחובבי מראות פנורמיים כדאי לעלות למרומי המגדל של הקתדרלה, אם כי גם מן הגן שמקיף אותה וצופה על חלק מעיקול הנהר נשקף נוף נהדר.

בית אלברט איינשטיין. כינה את שבע השנים שבהן חי בברן כ"מאושרות והפוריות בחיי"צילום: משה גלעד

המשך ההליכה לאורך מונסטרגאסה מובילה לכיכר התיאטרון וממנה לכיכר הפרלמנט (Bundesplatz), שם ניצב הארמון הפדרלי או בשמו השני - הפרלמנט השווייצרי. קל לזהות את הבניין בזכות הכיפה הענקית שמתנוססת בראשו.

מידע שימושי

* לינה

פנסיון מרתהאוס - מלון נעים עם 40 חדרים, בבניין בן מאה שנה ששופץ לאחרונה לחלוטין. נמצא ברובע שקל, כעשר דקות הליכה מהעיר העתיקה. חלק מן החדרים ללא שירותים. המחיר 120 פרנק שווייצרי לחדר זוגי (כ-100 יורו). הכתובת: Wyttenbachstrasse 22a. אתר: www.marthahaus.ch.

מלון אמבסדור - מלון ארבעה כוכבים שמיועד בעיקר לאנשי עסקים במיקום מרכזי למדי. יש בו מאה חדרים והבניין שופץ לאחרונה. בקומת הקרקע פועלת מסעדה יפאנית טובה. המחיר כ-240 פרנק (200 יורו). כתובת: 99 Seftigenstrasse. אתר: www.fassbindhotels.com.

* אוכל

המטבח של פלו - מסעדה קטנה (30 סועדים) עם אוכל מקומי טרי ומצוין. בלי הרבה הידור אבל עם תמורה מלאה לכסף. כתובת: 40 Weissenbuhlweg.

* בילוי

Marians Jazzroom - מועדון הג'ז המצוין הזה פועל בתוך מלון Innere Enge. יש בו הופעות חיות כמה פעמים בשבוע ובמהלך שישי ושבת מתקיימות בדרך כלל שתי הופעות, אחר הצהריים ובערב. במקום מגישים אוכל ממטבח המלון. הכתובת: 54 Engerstrasse. אתר: www.mariansjazzroom.ch.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ