שטופי קנאה משוויץ: ביקור רטוב באזור לוצרן

אגמים ומפלים, נחלים וגשם, קרחונים ובריכות, וגם שיטות ריפוי ייחודיות. סיור באזור לוצרן בלב שווייץ מגלה כמה הנאה אפשר לשאוב משפע המים סביב

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד
משה גלעד

זאת היתה שוקת מים קטנה בלב האחו הירוק של הר ריגי, בגובה כאלפיים מטר. הפרות התגודדו סביבה כדי לשתות. העננים הלבנים השתקפו במים הצלולים. צינור מתכת קטן הזרים בקצב קבוע ואיטי מים חדשים לבריכה. אורס גאליקר, המדריך בעקבותיו צעדתי, התכופף ולגם מים הישר מן הצינור. "אלה המים הכי טהורים בעולם" הסביר כאשר ראה שאני מהסס. "הנביעה שלהם כאן מולנו, במרחק 50 מטר במעלה הרכס. אומרים שיש להם אפילו סגולות מרפא, אבל אני לא כל כך מאמין בדברים האלה. סתם מים טובים". אם לשפוט על פי מראהו של גאליקר, המים מצוינים. הוא טען שהוא בן יותר מ-70, אבל נראה נמרץ כבן 50 ובמשך בוקר שלם התקשיתי להדביק את צעדיו הגדולים בשבילי הר ריגי.

2012 היא "שנת המים" בשווייץ. המשמעות של הכרזה כזאת היא שהשווייצים אומרים השנה "תשימו לב, יש לנו המון מים והם צצים מול העיניים בהמון צורות. אתם יכולים לקנא. יש לנו אגמים ומפלים, בריכות ונחלים, קרחונים וטיפות גשם". בעינינו, אנשים שמגיעים מארץ בה מבכים בכל בוקר את ירידת המפלס, ובה דוגמנית נאה מתפוררת כדי להבהיר כמה המצב אנוש, זה נשמע מחריד. סיור בן כמה ימים באזור לוצרן בלב שווייץ, מבהיר שאפשר לשאוב הרבה הנאה מן המים האלה.

אני לא חושב שהפילוסוף היווני תאלס דיבר על שווייץ כשהגה את צמד המלים המפורסם "הכל מים" ובכל זאת, יורג שמיד, העומד בראש רשות התיירות השווייצית (שאירגנה את הסיור בעקבות המים), תיאר את הנוזל השקוף כמוצר היצוא מספר אחד של מדינתו, מאחר ששני שלישים מן המים בשווייץ זורמים למדינות אחרות. הוא גם הודה בצער מסוים שבשווייץ נוטים להתייחס אל המים כאל דבר מובן מאליו.

הנתונים שסיפק שמיד מעוררים קנאה: 120 קרחונים נמסים ברגעים אלה ברחבי שווייץ. הם זורמים לנהרות שאורכם הכולל יותר מ-65 אלף קילומטר (במדינה שגודלה כפול מישראל ואוכלוסייתה זהה לזו שלנו). במפלי הריין זורמים 60 אלף ליטר מים בכל שנייה. 7,000 אגמים פזורים ברחבי המדינה ולדברי שמיד כולם באיכות שתייה. ברובם מודדים בכל יום את הטמפרטורות ומציינים זאת באתר אינטרנט מיוחד (http://meteonews.ch) שבו יכול למצוא כל מי שרוצה לשחות באגם את הטמפרטורה המדויקת. אין טעם הרי להיות מופתע אחר כך ולומר בצער "אוי, המים קרים מדי". הם קרים אגב. 19 מעלות באגם לוצרן, 17 בבריינץ ובערך 10 באגמים בהרים. הרשימה הזאת כוללת דברים שאפשר לעשות במים או לידם, כמעט כולם במרחק פחות משעה נסיעה מלוצרן.

הנוף מפסגת הר ריגי
הנוף מפסגת הר ריגיצילום: משה גלעד

קיטור על המים

"שטאד לוצרן" היא אחת מחמש ספינות קיטור בנות יותר ממאה שנה השטות באגם. זאת הקבוצה המפוארת והמכובדת יותר בצי המונה 20 ספינות. השיט מלוצרן לברונן (Brunnen) נמשך כשעתיים. ביום יפה מספקת הישיבה על הסיפון האחורי מראה נהדר של מים כחולים מוקפים בהרים גבוהים. בבר של "שטאד לוצרן" מגישים קפה עם קצפת, שמתאימה לעיצוב האלגנטי. כך צריך לנסוע, חושב לעצמו אדם יגע, שעמד באותו בוקר בתור לבדיקה הביטחונית בנתב"ג. הספינה עוצרת בתחנות על גדות האגם, מעלה ומורידה נוסעים, אבל בעצם מאומה לא קורה. אין פעילות שלווה ועצלנית יותר מזו. כשכל הפסטורליה הזאת קצת נמאסה נכנסתי לאולם הפנימי כדי לצפות בארבע הבוכנות הענקיות של הספינה סובבות, מונעות בקיטור, משומנות ומבריקות כמו ירדו היום מפס הייצור. מידע על ההפלגות www.lakelucerne.ch.

שביל שווייץ

החלק הדרומי ביותר של אגם לוצרן נקרא אגם אורי (Uri) כשם הקנטון שגובל בו. וויליאם וורדסוורת האנגלי אפילו כתב עליו שיר והעניק לו לנצח מקום בספרות הרומנטית. ב-1991, כדי לציין 700 שנים לאיחוד שלושה מחוזות באזור זה (אורי, שווייץ ואונטרוולדן), שהיוו את הגרעין לייסודה של שווייץ, נחנך סביב אגם אורי שביל הליכה מיוחד שנקרא "השביל השווייצי" (Swiss Path). אורכו 35 ק"מ והוא מאפשר צעידה בנופים יפים, שצופים אל המים. קצהו האחד בעיירה ברונן ומשם הוא מטפס להרים בגובה כאלף מטר, יורד אל חוף האגם לעיירות סיסיקון ופלואלין ומטפס לכפר סיברג ומסיים דרכו בכפר רוטלי על הגדה המערבית. מקובל לחלק את השביל לשבעה קטעים ואפשר כמובן לצעוד רק בחלק ממנו. www.uri.info.

קנייפ טוב לרגליים?

סבסטיאן קנייפ היה כומר בווארי שחי במאה ה-19 ונחשב היום לאחד מאבות הרפואה הנטורופתית. בכמה מדינות באירופה נודעת לתורתו השפעה גדולה. לפי קנייפ אורח חיים נכון מחייב מגע בלתי אמצעי עם הטבע. חלק חשוב מן הטיפול, לשיטתו, הוא הליכה בהרים ולאחר מכן, כאשר הגוף חם, צעדה קצרה, ברגלים יחפות, במים קרים. גשם שוטף ירד כאשר הגענו לפארק הקטן שמוקדש לטיפולי קנייפ, בלב שמורה ליד העיירה פלואלי (Fluhli), כשעה נסיעה מדרום ללוצרן. מדרגות עץ מוליכות לבריכה קטנה ויפה. בתחתיתן מתגלה האמת המרה - המים פשוט קפואים. שש מעלות אמרה הגרסה הרשמית, אפס אמר מד החום הפנימי שלי. התפללתי שקנייפ ידע על מה הוא מדבר. הטעם שלהם פשוט נפלא. הביקור במקום כדאי מאוד גם אם אין בכוונתכם להצטנן. www.biosphaere.ch.

האגמים של קאנצלי

הר ריגי (Rigi) זכה לכינוי "מלכת ההרים". הוא לא גבוה במיוחד, רק 1,480 מטר, אבל קשה להתחרות עם הנוף שרואים ממנו. רכבת ההרים הראשונה שפעלה באירופה מטפסת בכבדות לפסגה ומן המרפסת אפשר לספור ביום בהיר יותר מעשרה אגמים כחולים פזורים סביב. בשלב הזה נדמה היה שהאושר גדול, אבל השיא מגיע לאחר כשעה הליכה בנקודת תצפית שנקראת קאנצלי (Chanzeli). ביום טוב רואים מכאן חלק גדול משווייץ. על מרפסת התצפית בקאנצלי ניצב פרד, קשיש חייכן וחבר בכיר באגודת "פרו-ריגי". זו אגודת גמלאים, שמתנדבים לספק מידע למבקרים בהר. פרד מחלק דפי הסבר, מצביע על היישובים שרואים ונוקב בשמותיהם ובעיקר מחייך באושר. מה עוד אפשר לבקש לימי הפנסיה?

טיפולים בשיטת קנייפ ליד פלואלי צילומים: משה גלעד

מים חמים למלכה

במרומי ריגי, במרחק עשר דקות הליכה מקאנצלי, נחנך ביולי השנה אתר ספא חדש שתיכנן האדריכל השווייצי הכוכב מריו בוטה. האתר, קצת כמו מבנים אחרים של בוטה שראיתי, מזכיר בונקר צבאי. יש בו הרבה בטון, מין מגדל שמירה עגול ואפילו בריכת השחייה המפנקת מתוכננת באורח מוזר וקסרקטיני. במרחק מאה מטר מן המרחצאות ניצבת כנסייה קטנה שבה גילו שלוש נזירות את המעיין שהעניק למקום מוניטין ושממנו ניזון כיום האתר כולו.www.rigi.ch.

בריכת שחייה או אגם?

בריכת השחייה של לוצרן הוקמה ב-1900 וכמעט לא השתנתה מאז. זאת עדיין קוביית עץ גדולה שניצבת על גדת האגם ותוחמת ריבוע מים לשחייה. הכניסה בתשלום נמוך (6 פרנק לאדם) והמבקרים מקדישים את רוב זמנם לשיזוף על סיפוני העץ. ההרפתקנים יוצאים לשחות באגם הפתוח. הצנועים יותר נשארים בתחומי הקובייה. במקום פועל בר נעים ובערבי הקיץ זה אחד ממקומות הבילוי הטובים בעיר. luzern.ch-www.seebad.

מי שחובב שחייה הרפתקנית קצת יותר יעשה מאמץ ויגיע לאחד האגמים בראשי ההרים. אלה מקומות יפים במיוחד, שכאשר מגיעים אליהם, בתום הליכה ממושכת, יש חשק עז לזנק למים, גם אם הטמפרטורה שלהם נעה סביב עשר מעלות. האגם הזעיר Eisee בגובה 1,900 מטר מעל הכפר סורנברג מדרום ללוצרן הוא דוגמה מצוינת.

www.luzern.com/en/sport.erholung/water/lakes/130633

המקרר הגדול בעולם

קרחון קטן יחסית ששמו פה (Fee) מספק חוויית ביקור נפלאה לחובבי מים קפואים. הוא מכונה "המקרר הגדול בעולם" ואפשר לצעוד לתוכו במערה ענקית וכחלחלה. כדי לבקר ב"פאביליון הקרח" על פסגת אלאלין יש להגיע לעיירה סאאס פה. הפאביליון הוא מערת קרח בגובה 3,500 מטר, שחלקה טבעי וחלקה נחצב למבקרים. כאשר צעדתי בלב הקרחון נדמה היה לי שהקירות מזיעים. למעשה, הקרחון נמס והקצב הולך ומתגבר.

www.saas-fee.ch

המפל של שרלוק הולמס

אוהבי שרלוק הולמס שונאים את המקום הזה ועולים אליו לרגל. כאן קבע סר ארתור קונן דויל את מותו של הבלש האהוב בתבל. ליד העיירה מאירינגן (Meiringen), לא רחוק מאגם בריינץ (קצת יותר משעה נסיעה מלוצרן), צונחים מפלי המים הדרמטיים של רייכנבאך (Reichenbach). המפלים האלה הרשימו כל כך את מחבר סדרת הספרים על הולמס עד שהחליט שדווקא כאן, בתום מאבק עם יריבו הפרופסור מוריארטי, יסתיימו בחטף חייו של הבלש. בעקבות זאת נהפך הגבוה בסדרת המפלים (120 מטר), שלצדו צנח כביכול הולמס אל מותו, אתר מפורסם בכל העולם. ב-1991 נפתח במאירינגן הסמוכה מוזיאון לזכרו של הולמס. המוזיאון ציין מאה שנים למותו של הגיבור הספרותי. חדר עבודתו של הולמס בלונדון זכה כאן לשחזור לא רע, שמתחרה עם המוזיאון ברחוב בייקר.

משה גלעד

משה גלעד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ