10 סיורים רגליים לכל המשפחה באילת

מהתצפית היפה ביותר על הים האדום ועד הסיבוב הכי רחוק מהקניון: באילת וסביבתה יש לא מעט מסלולים וזהו הזמן הכי טוב בשנה לטיול רגלי

דלית כהן
דלית כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילת
אילתצילום: ID 14600552 © Gorshkov13 | Dreamstime.com

כשחושבים על אילת ישר קופצים לראש אזור המלונות, ריף הדולפינים, פארק יטבתה ושאר אטרקציות תיירותיות לכל המשפחה, ואולי גם פסטיבל אינדסיטי שהתקיים בה בסופ"ש לראשונה, אבל בעיר וסביבתה מחכים מגוון מקומות יפהפיים ונסתרים אליהם ניתן לטייל באופן עצמאי. החל מקניון פסטורלי אדום, דרך אוצרות הטבע עמודי עמרם, ועד לתצפית פלמינגו ואגם בו נוצר מחזה של עצים תלויים בנחל שחורת - 10 מסלולים רגליים לכל המשפחה באילת.
מדור ילדים - כל הכתבות
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה

הקניון האדום אילת
טיול במסלול מעגלי בקניון פסטורלי עם אבן חול בצבע אדום שהזמן, המים והרוח, פיסלו ויצרו. במסלול יש סולמות ומעקה המסייעים לרדת קטעים גבוהים בקלות ובבטחה. מומלץ לקחת בקבוק מים וכובע למרות שרובו הגדול של המסלול הוא בערוץ נחל מוצל. במתחם החנייה ישנו סימון שבילים ירוק המוביל אל ערוץ הנחל - קטע קצר ויפה שבסופו "נשפכים" לערוץ גדול יותר, הנקרא נחל שני. באותו מתחם יש גם סימון שבילים שחור - המוביל לשביל המטפס מעלה וצופה אל אותו ערוץ נחל, לאחר העליה מגיעה ירידה חזקה ותלולה שבסיומה מתחברים אל נחל שני. בנחל שני מחכה סלע גדול הנראה כאילו בקע מן האדמה ופרץ החוצה. אפשר לטפס, לצלם ולעשות עצירת מים.
רמת קושי - קל
משך הטיול - עד שעתיים
איך מגיעים - נוסעים על כביש 12 לכיוון צפון. כ-20 ק"מ מהעיר אילת ישנו שלט המורה ימינה לקניון האדום ולדרך הפטרולים הישנה אל שביל עפר. מתפתלים עם הכביש עד לפיצול השבילים. ממשיכים על השביל המסומן בירוק, לכיוון הקניון האדום (סימון שבילים באדום יוביל לדרך הפטרולים הישנה). רחבת החנייה נמצאת 400 מטרים ממקום פיצול השבילים, לכן ניתן להמשיך עם הרכב עד לחנייה המסודרת.
עובדה מעניינת - צבעו האדום של הקניון נוצר באמצעות אבן חול שהיא תוצר התלכדות גרגרי קוורץ. לפני מיליוני שנים, הביאו את האבן לאזור נהרות ענקיים שהגיעו מאפריקה (נוביה) ומגרגרי החול נוצרו אבנים. כאשר האזור התייבש, תחמוצות של ברזל ומינרלים נוספים גרמו לצבע האדום אותו אנו רואים כיום.

הקניון האדום צילום: משה גלעד

עמודי עמרם אילת
עמודי עמרם הם מאוצרות הטבע היפים של אזור הערבה. זהו מסלול קליל, בו תוכלו להתרשם מכוחו האדיר של הטבע והצורות שרק הוא יכול ליצור. הנסיעה על שביל הכורכר מובילה לאחר כ-2.5 ק"מ לפיצול שבילים "מבואות עמרם": ימינה - דרך מסומנת בירוק לקניון שחורת, שמאלה - דרך מסומנת בכחול לעמודי עמרם, בה מתגלים הרים בצבעים מרהיבים של ורוד, ירוק ושחור. ניתן להמשיך בדרך זו כ-7 ק"מ עד שמגיעים לחנייה מסודרת, בה משאירים את הרכב ויוצאים להליכה קצרה בעקבות סימון הדרך השחורה. מומלץ להרים את הראש ולהביט מעלה אל עבר ההרים. השביל פונה שמאלה ומרחוק מתגלים עמודי עמרם, המפוסלים באבן חול אדומה ובעלי גוון אדום שמזכיר במקצת את הנופים של פארק תמנע.
רמת קושי - קל
משך הטיול - עד שעתיים
איך מגיעים - למגיעים מאילת נוסעים על כביש 90 ובבאר אורה, עושים פניית פרסה, ממשיכים עוד מספר ק"מ חזרה עד שמגיעים לשלט המורה ימינה לעמודי עמרם. יורדים אל כביש כורכר וממשיכים בו כ-2.5 ק"מ עד לפיצול שבילים. ממשיכים עם הסימון הכחול עד שמגיעים לחניית עמודי עמרם.
עובדה מעניינת - חלקו האחרון של שביל ישראל, המתחיל בצפון ומסתיים באילת, עובר דרך עמודי עמרם. כ-700 מטר מהעמודים.

תצפית הר יואש
תצפית הנמצאת כ-15 דקות נסיעה מאילת ובה נקודה אסטרטגית ממנה ניתן לצפות על סיני ועל מפרץ אילת הנפרש ממול. מתחת לתצפית ניתן לראות אל עבר קניון גשרון עליון ואת גדר הגבול החדשה. מתצפית הר יואש ניתן לזהות בקלות הרים רבים: הר יהושפט, הנישא לגובה של 508 מטר, הר צפחות, הר שלמה, הר אסא שגובהו 525 מטר ורכס הרי מדין הנישאים לגובה של 1,300 מטר. על נקודה אסטרטגית זו, היה עד שנת 1949 מוצב ירדני שצפה על כל האזור ונקרא בזמנו "משלט הצוק".
רמת קושי - קל/בינוני
משך הטיול - כשעה
איך מגיעים - נוסעים על כביש מספר 12, בנקודת המחסום של נטפים (המחסום החדש), ישנו שלט שמאלה לנחל גשרון המסומן בכחול. אחרי הפנייה שמאלה, עולים על דרך עפר מול עליה תלולה. מטפסים עם השביל עד שמגיעים לשלושה מפלסים מסודרים בהם ניתן להחנות את הרכב. לשים לב כי מהחניה ועד נקודת התצפית, יש קטע הליכה על כביש תלול מאוד עד לאנטנה הנמצאת בקצה. מתקשים יכולים להגיע עם הרכב עד לאנטנה, אולם הדרך אינה מומלצת למעבר מקטע זה.
עובדה מעניינת - הר יואש קרוי על שמו של יואש בן אחזיה שמלך על יהודה.

מפרץ אילת צילום: החברה להגנת הטבע

תצפית פלמינגו בבריכות המלח באילת
לא רחוק מאזור המלונות מטיילים יכולים ליהנות מחוויית טבע ותצפית על ציפורי הפלמינגו. הפלמינגו היא ציפור גדולה בגווני ורוד וכתום, בעלת רגליים ארוכות ודקיקות המעניקות לה את היכולת להלך בתוך המים בקלות רבה. לפלמינגו צוואר ומקור ארוכים המסייעים לה לשלות מיני סרטנים ומזונות הגדלים בבריכות המלח ומהווים מסעדה גדולה לעופות הוורודים. אילת נמצאת במיקום מרכזי בדרכן של הציפורים מאפריקה אל עבר אירופה ואסיה. זו הסיבה שבעונות הנדידה הופכת אילת למקום מרכזי לצפרים וצלמים חובבים ומקצוענים מכל העולם. בבריכות המלח נמצאים כיום כדרך קבע כמה מאות ציפורי פלמינגו. ניתן להבחין בעופות בקלות ואף לתצפת עליהן גם ללא משקפת. מול הבריכה הצפונית ביותר תמצאו סככה למנוחה/פיקניק. רצוי לשמור על השקט על מנת לא להבריח את הציפורים.
רמת קושי - קל
משך הטיול - כשעה
איך מגיעים - יוצאים מאילת לכיוון כביש 90 ופונים ימינה בשלט "חוות עברונה, בארות שרשרת" לדרך כורכר. הכביש מוביל ישירות לבריכות המלח, כבר מרחוק ניתן להבחין בלהקות פלמינגו המטיילות להן בתוך המים.
עובדה מעניינת - הפלמינגו אינו בוקע בצבע ורוד, אלא אפור. הוא מקבל את צבעו הורוד/כתום עקב תזונה.

להקת פלמינגו בבריכות המלח באילת צילום: אליהו הרשקוביץ

דקלי הדום באילת
זהו מסלול קל במיוחד על רקע נופם של הרי אדום הנפרש בפני באי השמורה ומהווה תפאורה טבעית המעניקה למקום ייחודיות מדברית. לדקלי הדום ניתן להגיע בכלי רכב בנסיעה על דרך כורכר המובילה היישר לקבוצת דקלי דום. הדקלים מגודרים במטרה לשמור על מינם הנדיר. מומלץ להמשיך על כביש הערבה הישן לכיוון דרום, לתצפית הפלמינגו, שם אפשר לעצור לפיקניק תחת סככה מוצלת. מי שמעוניין יכול להמשיך על כביש הכורכר בנסיעה איטית ולחפש אחר צבאים הנמצאים בשמורת עברונה.
רמת קושי - קל
משך הטיול - כחצי שעה
איך מגיעים - נוסעים על כביש 90 מאילת לכיוון צפון ולאחר כעשר דקות פוגשים בשלט ימינה לדקלי הדום. נוסעים על כביש כורכר עד שמגיעים לדקלים.
עובדת מעניינת - דקלי הדום הם דו מיניים, כלומר גם זכר וגם נקבה בעץ אחד.

מחצבת נחל שחורת אילת
ממש סמוך למחסום המכס בכניסה לעיר ניתן לראות בצדו השמאלי של הכביש מחזה מוזר, עצי שיטה תלויים על עמודים בתוך מחצבה נטושה ופסטורלית. בעבר פעלה באזור מחצבה ענפה ששימשה כמקור לחומר בנייה. הבור העצום שנכרה במקום וסמיכותו הגדולה לכביש 90, העלה חשש מפגיעה ביציבותו של הכביש בשל הצפות בתקופת החורף. הקרן לשיקום מחצבות יזמה פרויקט שהושלם בשנת 2010. עצי השיטה הגיעו לאזור כי בעבר מפעילי מחצבות חויבו לשמור על העצים, והדחפורים החלו לכרסם סביבם וכך נותרו עצי השיטה, שעם חלוף השנים התייבשו ומשמשים כמעין פסל סביבתי.
רמת קושי - קל
משך הטיול - כחצי שעה
איך מגיעים - למגיעים מכביש 90 לעיר אילת, או מחוצה לה, המחצבה נמצאת סמוך למחסום המכס בכניסה אל העיר.
עובדה מעניינת - בתקופת שיטפונות, המכרה הופך לאגם ונוצר מחזה של עצים תלויים.

תצפית הר צפחות
באילת ניתן למצוא גם פינות חמד הנראות כאילו הזמן קפא בהן מלכת והן נמצאות בדרך אל הר צפחות. בית הספר השדה הוותיק והצנוע וריחה המתוק של הנרגילה, העולה מהמאהל המקומי, נושאים זיכרונות קסומים. שביל ישראל, העובר בהר צפחות, הביא לגילוי מחודש של האתר. מפסגת הר צפחות נשקף נוף של המדינות הגובלות במפרץ. נמל אילת, הרי אדום וממלכת ירדן, מצרים וערב הסעודית.
רמת קושי - בינונית
משך הטיול - כשעתיים
איך מגיעים - ניתן להגיע משתי נקודות: הפופולרית והפשוטה ביותר נמצאת מאחורי בית ספר שדה בחוף אלמוג באילת, השנייה היא ליד חוות הגמלים בנחל שלמה.
עובדה מעניינת - הר צפחות אינו מורכב מצפחה, אלא מסלעי גניס המצויים רק באילת, עקב השפעות הלחץ הטקטוני בחלק זה של השבר הסורי אפריקני.

הר צפחות צילום: ID 140781099 © Tampaci Dreams

תצפית הר יהורם
בדרך לאילת מומלץ לעצור בנקודת התצפית שנמצאת בחניון הלילה של הר יהורם ממנה ניתן להשקיף על הר שלמה, הר בצבע אדום כהה ועליו מסלול הליכה. כמו כן, ניתן לראות את מפרץ אילת ובימים בהם הראות טובה, ניתן לראות את סעודיה, ירדן ומצרים.
רמת קושי - קל
משך הטיול - כחצי שעה
איך מגיעים - נוסעים על כביש 12 לכיוון צפון וכ-8 ק"מ מהעיר אילת יש שלט בצדו הימני של הכביש לכיוון חניון הלילה. צריך להמשיך כ-150 מטר על שביל עפר עד לפיצול שבילים. פונים ימינה ובסוף מגיעים לרחבת עפר וחניון לילה מוסדר.
עובדה מעניינת - על מסלול "אוכף המילניום" שנמצא בהר שלמה, ישנו שלט עשוי אבן ובו כתוב "אוכף זה, שבו עובר קו המפגש בין הר יהורם להר שלמה, הוא אחד המקומות היחידים בעולם שבצעד אחד עוברים 500 מיליון שנים".

תצפית הר חזקיהו
הר חזקיהו מתנשא לגובה של 838 מטר ונחשב להר הגבוה ביותר באזור, לכן התצפית ממנו מקסימה וחולשת על כל אזור הרי אילת וסיני, בקעת הירח ופסגות רכס ג'אבל אל חמרא. בימים מסוימים ניתן אף לראות את ארבע המדינות הגובלות אחת בשניה: מצרים בדרום מערב, סעודיה בדרום מזרח, ממלכת ירדן וישראל. ההר נקרא על שמו של מלך חזקיהו, מלך יהודה ששלט באזור ועשוי אבן גרניט אדומה, בדומה למקומות נוספים במקום. רחבת התצפית מוקפת אבנים ומומלץ לעצור ולהתבונן בנוף. במקום יש מפה טופוגרפית, באמצעותה ניתן להתמצא במרחב ולהכיר טוב יותר את ההרים שמסביב.
רמת קושי - קל
משך הטיול - כחצי שעה
איך מגיעים - נוסעים על כביש 12 לכיוון מצפה רמון, כ-17 ק"מ מהעיר אילת עד שמגיעים לשלט בצד שמאל המפנה לתצפית הר חזקיהו. מחנים את הרכב ומטפסים רגלית אל רחבת התצפית.
עובדה מעניינת - רוב הרי אילת קיבלו את שמם של מלכי יהודה ששלטו באזור כמו עוזיהו, יותם, אמציה ועוד.

טיול בפארק הצפרות באילת
פארק הצפרות באילת הומה ציפורים ומהווה סמל לשימור הטבע ואהבת בעלי הכנף. ישראל מדורגת במקום השני בעולם בו עוברות ציפורים. פארק הצפרות מהווה מקום האכלה מרכזי לבעלי הכנף המגיעים מאפריקה, שלעיתים עפים כ-3,000 ק"מ ללא אוכל ויורדים במשקל באופן משמעותי. בפארק יש מגוון רחב של סוגי אוכל ושתיה מתאימים. בנוסף, קיים בית חולים בפארק המטפל בעופות הזקוקות לטיפול מיידי. שטח הפארק ירוק עם שבילים מסודרים ונוחים לגישה גם לנכים. בזמן הסיור ניתן לעצור בסככות ולהמתין לציפורים או לשבת ליד האגם ממנו ניתן לתצפת על ציפורי המים.
רמת קושי - קל
משך הטיול - עד שעתיים
איך מגיעים - נוסעים מאילת לכיוון צפון על כביש 90, אחרי מספר ק"מ פונים ימינה לכיוון מסוף רבין, ממנו פונים ימינה בעקבות השילוט לפארק הצפרות.
עובדה מעניינת - ציפורי שיר מעדיפות לעוף בלילה, מאחר ואלו שעות פחות מסוכנות עבורן. את המזון העיקרי הן אוגרות בתאי שומן בחזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ