טיול: הנחלים הזורמים לים המלח

לא חסרות סיבות לחשוש לגורל ים המלח, אבל הנחלים הזורמים אליו עדיין מציגים שילוב בין קניונים, צמחייה מעניינת וחיות שמתייחסות למבקרים כאל אורחים מיותרים

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל ערוגות
משה גלעד
משה גלעד

ים המלח מושך עכשיו הרבה תשומת לב. הבעיות שמקיפות אותו מככבות בעמודי החדשות. ההצעה הסהרורית להעביר את בתי המלון לאתר אחר בגלל סכנת ההצפה של בריכות המפעלים; הירידה הדרמטית, כמטר בשנה, של מפלס פני הים; בעיית הבולענים המעיקה ובמקביל הקידום המסיבי שעושה משרד התיירות לבחירת ים המלח כאחד משבעת פלאי הטבע והפיכתו של הר מצדה לבמת אופרה, כל אלה ממקדים את המבט אל המקום הכי נמוך בעולם.

החורף הוא העונה המתאימה לטייל באזור. אורכו של ים המלח כ-90 קילומטרים וכמעט לכל אחד מ-20 הנחלים שזורמים אליו יש מאפיינים ייחודיים. לא בכולם קל ללכת. הפרשי הגבהים הדרמטיים יוצרים בנחלים מדרגות סלע גבוהות ומפלים שיבשים רוב ימות השנה, אבל לא מקלים על הצועדים. יש בהם שילוב נהדר בין נוף של קניונים צרים ועמוקים, מצוקי סלע גבוהים, צמחייה מעניינת ובעלי חיים וציפורים שמתייחסים למבקרים כאל אורחים מיותרים. אחרי שעתיים של הליכה נינוחה עולה ומתבהרת הבנה לרוחם של הנזירים, שברחו לכאן במשך מאות שנים כדי להתבודד, להסתתר ולזכות בשלווה. בכמה מקומות אפשר לצעוד במסלול מעגלי, אבל האופי הצר של הנחלים מכתיב במקומות רבים עלייה במעלה הנחל וירידה באותו נתיב. זה לא בהכרח משעמם, כיוון שהנחלים של מדבר יהודה נראים לעתים קרובות אחרת לגמרי בעלייה ובירידה.

המסלולים שמוצעים כאן לאורך שלושה נחלים - נחל אוג בקצה הצפוני של ים המלח, נחל צפית לא רחוק מקצהו הדרומי ונחל ערוגות ליד עין גדי - אינם קשים במיוחד להליכה. בשני הראשונים יש סולמות שקבועים בסלע, שעלולים לגרום קושי מסוים לבעלי פחד גבהים. בכולם פגשנו משפחות עם ילדים ובכמה מקומות אפילו הורים עם תינוקות במנשא גב. כל אחד מן המסלולים כרוך בהליכה שנמשכת כשלוש עד ארבע שעות.

נחל אוג

קל להגיע אל המסלול הטבעתי של שמורת הטבע נחל אוג והוא הרבה פחות מוכר מנתיבים אחרים במדבר יהודה. האוג נותן "תמורה" נהדרת למאמץ, בעיקר בזכות הקניון הסלעי העמוק והמרשים שלו, שאליו מגיעים כבר בתום הליכה קצרה. זאת גם אפשרות טובה לחובבי השטפונות. נקודת התצפית הגבוהה מעל הנחל, שההגעה אליה כרוכה בהליכה שנמשכת כחמש דקות, מאפשרת לראות שיטפון ממרחק בטוח ומגובה רב.

נחל אוג הוא הצפוני מבין הנחלים שזורמים לים המלח. הוא מנקז מי גשמים מאזור הר הצופים ופירושו שבמרחק של כמה עשרות קילומטרים בלבד צולל הנחל בזווית תלולה מגובה כ-800 מטרים מעל פני הים לגובה כ-400 מטר מתחתיו.

תחילתו של המסלול המעגלי המסומן סמוך לשער קיבוץ אלמוג. מכאן מוביל שביל, שסימונו כחול וכיוונו מערב, לתצפית על הנחל. בהמשך עולים על דרך ג'יפים שסימונה שחור. בקטע זה, בייחוד בשבתות, אי אפשר שלא לרחם מעט על אלה שקנו רכבי שטח ונהפכו לשבויים שלהם. מי שיש לו רכב כזה לא יכול הרי להותיר אותו בחניון. הוא חייב לבחון את יכולת המכונית וקשיי הדרך. לכן, במקום לצעוד בנחת על השביל וליהנות מהאוויר הצח והנוף היפה, נאלצים בני משפחתו של הנהג להיטלטל במהמורות ולהתפלל שהדרך אינה מזמנת להם אתגרים קשים מדי.

לאחר כחצי שעה הליכה מגיעים לגשר מתכת שחוצה את נחל אוג. כאן נפרדים בשמחה מדרך הג'יפים ופונים מזרחה במורד הנחל. כמה עשרות מטרים לאחר מכן נכנס השביל אל בין קירותיו הגבוהים של קניון צר. המעוק המרשים הזה הוא חלקו היפה ביותר של הטיול בנחל אוג התחתון. בקטע זה אפשר להבחין גם בכמה צמחים עקשנים, כצלף קוצני, שנאחזים בקירות. אם ירד גשם כמה ימים לפני כן יש סיכוי טוב למצוא מים בגבים. כך נוצרות בריכות קטנות שמגבירות את השמחה בלב.

חובבי האדרנלין יזדרזו להגיע לשלושת המפלים, היבשים בדרך כלל, שיוצרים מדרגות לאורך הערוץ. הראשון בגובה ארבעה מטרים, השני יורד לאורך שבעה מטרים והשלישי יוצר מדרגה שגובהה עשרה מטרים. בכל אחד מהם נקבעו יתדות מתכת בסלע, שיוצרים סולם נוח. היתדות האלה הן התערבות מינימליסטית בנוף, ועשויות לשמש דוגמה טובה לאופן שבו אפשר להקל על המבקרים מבלי ליצור שינוי משמעותי בטבע. לא בכל מקום חייבים לבנות גרם מדרגות עם מעקה ולהציב שלטי אזהרה. לפעמים, כמו באוג, מספיקים גם חבקי מתכת צנועים.

כמה מאות מטרים לאחר שיורדים במפל השלישי מתרחב הערוץ והנחל נפרד מהמצוקים הגיריים שלו. בתום עוד הליכה קצרה מגיעים לדרך שמחברת בין אלמוג לקליה. עולים בה בעלייה די תלולה בכיוון צפון, עד לחנייה שממנה מתחיל המסלול.

נחל צפית

נחל צפית, כ-100 קילומטרים דרומה מנחל אוג, וקצת מדרום לקצהו הדרומי של ים המלח, שייך לנחלי הר הנגב. ראשיתו במורדות הר חצרה על שפת המכתש הקטן ומכאן הוא פונה תחילה צפונה ואחר כך מזרחה. אורך קטע זה, שנקרא "נחל צפית תיכון", כארבעה קילומטרים והוא מסומן בסימון שבילים שחור.

הנחל חוצה את הרכס ויוצר בדרך אל הערבה נקיק סלעים עמוק שאורכו כ-600 מטר. זה הקטע היפה והמרשים ביותר שלו. גובה הקירות בקטע הזה כ-40 מטרים ורוחב הערוץ אינו עולה על חמישה מטרים. כחצי קילומטר לאחר שמתחילים ללכת נהפך הערוץ לצר מאוד.

הולכים בין סלעים ענקיים ולאורך הנתיב יש כמה עצי שיזף ועצי שיטה רחבי נוף. לאורך הנתיב יש גבים לא גדולים, שבמהלך החורף מתמלאים במי גשמים. ההליכה בקניון מסתיימת בשער סלע טבעי שמסמן את המעבר מהר הנגב אל הערבה. בנקודה זאת יש מעבר צר בין הסלעים ובלית ברירה חייבים לזחול מעט כדי לעבור אותו. מיד לאחר שעוברים ויוצאים מן הקניון מגיעים אל קידוח המים המגודר "תמר 5". כמה עשרות מטרים מזרחה מכאן עובר כביש הערבה (90) ואם השארתם מכונית בתחנת הדלק של צומת הערבה יש לחזור כשני קילומטרים צפונה בדרך העפר המקבילה לכביש. הצועדים בנתיב זה יוכלו לראות משמאלם (מערב) את פתח הכניסה לנחל תמר, המקביל לנחל צפית מצפון.

נחל ערוגות

נחל ערוגות הוא אחד הנחלים המוכרים במדבר יהודה, אבל גם אחד היפים ביותר. הסופרת האמריקאית רות אוזקי, שעמה צעדתי בנחל לפני כשנה, הגדירה אותו כ"מקדש של הטבע". המפגש המפתיע בין הנוף המדברי, הסלעים הלבנים, הצמחייה העבותה בערוץ הנחל והכמויות הגדולות של המים שזורמות בנחל ערוגות יוצרים את אחד ממסלולי הטיול היפים ביותר בארץ. המסלול הקצר, שאורכו כשעתיים עד שלוש (סימון אדום), מוביל מהחניה במעלה הנחל עד למפל הנסתר, בריכת מים נפלאה במעלה הערוץ. המסלול הארוך יותר, שההליכה בו נמשכת כארבע שעות, מוביל עד לבריכות העליונות. הקטע העליון - מהמפל הנסתר ועד לבריכות - הוא היפה ביותר בנחל, גם בזכות העובדה שלא רבים מגיעים אליו.

בניגוד לשני הנחלים הראשונים שנזכרו כאן, נחל ערוגות נמצא בשמורה שהכניסה אליה כרוכה בתשלום. הבעיה המעיקה ביותר שלו, שעלולה להרוס את חוויית הביקור, היא הצפיפות. אם נקלעתם למקום בעקבות קבוצה גדולה שירדה מכמה אוטובוסים מוטב לוותר על התענוג. כל קסמו של נחל ערוגות טמון באפשרות לשוטט לאורכו לבד, ליהנות ממראה היעלים, משפני הסלע ומן העופות שמרחפים מעליו. כל אלה נמלטים על נפשם רוב שעות היום, בגלל עודף מבקרים.

מומלץ להגיע מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהריים המאוחרות. הבעיה טמונה כמובן בכך שרשות הטבע והגנים מגבילה את השהות בשמורה לשעות הפתיחה השרירותיות - 8:00-16:00 - והפקחים במקום מעודדים את המבקרים להחיש צעדיהם החוצה כבר משעות הצהריים. הנימוק לכך הוא הגנה על שלוותם של בעלי החיים במקום, אבל התוצאה היא היעדר שלוותם של המבקרים, חיות נרדפות מסוג אחר. *

מראה מקום

נחל אוג תחתון - הנוסעים מירושלים ממשיכים בכביש מספר 1 מזרחה בכיוון ים המלח. בצומת אלמוג פונים ימינה לכיוון הקיבוץ ומול שער הכניסה לקיבוץ יש חניה שבה משאירים את המכוניות. מסלול זה וכביש ההגעה אליו נמצאים מחוץ לתחומי הקו הירוק.

נחל צפית - נוסעים מזרחה מדימונה בכביש 25, עוברים את צומת רותם ואת צומת צפית וממשיכים ישר. באמצע מעלה תמר, עשרה קילומטרים מצומת צפית, פונים ימינה (דרומה) בכביש צר שמוביל לכיוון המכתש הקטן. לאחר כשני קילומטרים מגיעים לעיקול חד. כאן חוצה נחל צפית את הכביש. כאן כדאי להתחיל ללכת. הכי טוב להשאיר מכונית נוספת בתחנת הדלק של צומת הערבה, מפגש כביש 25 עם כביש 90, ליד נקודת הסיום של המסלול.

נחל ערוגות - נוסעים בכביש 90 ובין בית ספר שדה עין גדי לכניסה לקיבוץ פונים מערבה לפי השילוט. נסיעה קצרה מובילה לכניסה לנחל דוד. יש להמשיך עם הכביש דרומה עד חניון הכניסה לנחל ערוגות.

איפה לנוח?

עינות צוקים, או בשמה המוכר יותר עין פשחה, נמצאת בחוף הצפון מערבי של ים המלח. זה נווה מדבר שפירוש שמו "המבוקע". ייחודה של השמורה טמון במעיינות במליחות שונה ובטמפרטורות משתנות שנובעים בה. היופי הטבעי של האתר הזה עצום. יש בו פלאים אמיתיים, מים בשפע בלב המדבר וצמחייה עשירה.

ביקור בעין פשחה מוכיח שפיתוח יתר יכול לקלקל גם את המקומות היפים ביותר. בריכת תמר ובריכת קנה הסמוכות לכניסה נבנו, דופנו ואיבדו את כל הקסם שהיה להן. האזורים המרוחקים יותר, ובעיקר בריכת צפצפה ובריכת מעיין, עדיין משמרים יופי טבעי. ההתרחקות המדאיגה של קו החוף של ים המלח, יוצרת מצב מוזר שבו אי אפשר בכלל להגיע בהליכה מעין פשחה לים. השביל סגור בגלל התמוטטות הגדות והים נראה רק באופק.המפל הנסתר בנחל ערוגות. מומלץ להגיע מוקדם

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ