בתוך הים: המדריך השלם לאתרי צלילה באילת

צלילת היכרות למתחילים בחוף האלמוגים, חוויות עוצרות נשימה בלב ים ומפגשים נדירים עם צלופחים, אלמוגים ודגים מרהיבים – כל אתרי הצלילה השווים בעיר הדרומית

יוראי דניאל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צלילה באילת
מתחת למים בשונית האלמוגים באילת צילום: irisphoto1 / Shutterstock
יוראי דניאל

אילת היא גן עדן לחובבי צלילה. החל במקצוענים בעלי רישיון צלילה שני כוכבים, דרך הצוללים במים רדודים (כוכב אחד) וכלה באלה המסתפקים בשנורקל פשוט – כולם ימצאו את מבוקשם. במרחק קצר מבתי המלון באילת, תמצאו עולם ומלואו של צבעים ומראות מהפנטים. במפרץ אילת ישנם אתרי צלילה מעולים עם ריף אלמוגים עשיר, דגים בשלל צבעים וחיות מים מפתיעות. הרכיבו את המסכה, הכניסו את הראש מתחת למים ובואו לסיור היכרות עם אתרי הצלילה הטובים באילת.

הסטי"ל

ב-1994 הוטבעה ספינת הטילים הישנה של חיל הים "סופה". ב-1969, ימי אמברגו הנשק על ישראל, הוברחה הספינה מצרפת (במבצע "ספינות שרבורג"), ושירתה בנאמנות בחיל הים במשך 25 שנים. לאחר שהוטבעה, הפכה לשונית מלאכותית המושכת אליה המוני דגים. זהו ללא ספק אחד מאתרי הצלילה הפופולאריים בארץ. במקום שתי אנדרטאות לזכר מדריך צלילה שנהרג בפיגוע במלון פארק בנתניה, ולזכר לוחם שייטת שנהרג באסון השייטת בלבנון.מיקום: מול חוף הווילג', כ-100 מטרים מהחוף.עומק צלילה: הסטי"ל נמצא בעומק 25 מטרים. גישה לנכים: יש שביל המוביל עד למים.

המערות

מדובר באתר צלילה רגוע ומצוין למתחילים, שמהווה אטרקציה לצוללים ולדגים גם יחד. בעומק 5-6 מטרים ישנם שני מעברים בסלע. אחד מהם חסום, אך בשני ניתן לצלול ואף לעבור דרכו. המערות הן אתר צלילה אהוב ופופולארי מכיוון שהאזור רדוד וקרוב לחוף. חשוב להיזהר ולהקפיד לא לפגוע בדפנות המערות עם ציוד הצלילה ובכך לחסוך פגיעה מיותרת באלמוגים. כיוון שמדובר בצלילה רדודה, האתר מתאים לצלילת לילה (שימו לב - יש לדווח לחיל הים על צלילות לילה). מיקום: החוף הדרומי, לפני מלון ישרוטל הנסיכה. כ-300 מטרים אחרי חוף הווילג', הכניסה לים מסומנת בחבלים.עומק: צלילה רדודה תחשוף בפניכם את יפי המקום.גישה לנכים: חלקית בלבד.

גן הצלופחים

האזור הקסום הוא תופעת טבע שנמצאת מתחת לאף. סמוך לחוף אלמוג נמצא ריכוז של צלופחים אשר מבלים זמן רב בעמידה על קרקעית הים כשהם זקופים. כך הם מנצלים חומרי התזונה הנמצאים במים ובמקביל מקבלים חמצן. הצלופח הוא חיה עדינה, וכדי ליהנות ממראו הייחודי מומלץ להתקדם לאט ולהימנע מתנועות חדות ופתאומיות. כל פעולה לא צפויה כמו הרמת חול מן הקרקעית, עלולה לגרום לצלופחים "להתקפל" לתוך חור או מאורה בחול.

מיקום: 100 מטרים צפונית לחוף אלמוג, בסמוך לחוף קלאב מד. הכניסה המומלצת היא מהאזור התחום בחבלים.עומק: 10-12 מטריםגישה לנכים: יש מדרכה מעץ המובילה לתוך המים.

סלע משה

למעשה, מדובר בשני סלעים – סלע משה וסלע יהושע, המשלימים את אחת הצלילות האיכותיות בחופי אילת. צלילה זו זכתה לכינוי "ראס מוחמד של הצפון", על שום אותם איי סלע בלב ים, המהווים מוקד משיכה לדגים רבים. אתר סלע משה נמצא בשמורת האלמוגים של אילת והכניסה אליו היא דרך חוף אלמוג וכרוכה בתשלום. כמו כן יש לשים לב שסלע יהושע נמצא מחוץ לאזור בו אסורה התנועה על סירות, ויש להקפיד ולהיזהר אם יוצאים מעל פני המים באזור זה.מיקום: כניסה מחוף אלמוגעומק: צלילה רדודה ויפה, הסלעים בעומק 6-8 מטר (סלע משה אף בולט לעתים מעל פני המים).גישה לנכים: לא מלאה

שולחנות נפטון

אתר הצלילה הדרומי ביותר בארץ מוכר גם בשמות "ורוניקה" או שולחנות האלמוגים ונמצא סמוך לנקודת הגבול בטאבה. על פני שטח רחב יחסית, בין הגשרים של מלון הנסיכה ועד לטאבה, נמצא ריכוז גבוה של אלמוגים מסוג "שיטית שטוחה", המזכירה את עץ השיטה עם צמרתו דמוית עיגול שטוח, או שולחן העומד על רגל אחת. האזור כולו הוכרז כשמורת טבע, יש בו נקודות כניסה ויציאה מסודרות אל הים וממנו ויש להשתמש בהן. חל איסור על כניסה למים ממקום שאינו מוסדר לכך. תחת אלמוגי שיטית שטוחה מתקבצים דגים רבים, כולל מורנות, חלילנים, פזיות ים סוף ולעתים אף תמנונים. מיקום: הכניסה המומלצת היא מעט דרומית מהגשר הדרומי של מלון הנסיכה. עומק: שולחנות ואלמוגי שיטה נמצאים לאורך כל המדרון היורד עד לעומק 25 מטרים, וניתן ליהנות מהם כבר מעומק של 7 מטרים. אתר השולחנות המרכזי נמצא כ-70 מטרים דרומית לגשר.גישה לנכים: לא מלאה, נדרשת עזרה בכניסה למים.

הפסלים

אתר צלילה ייחודי ויוצא דופן, בו נעשו מספר ניסיונות נפרדים ליצור שונית מלאכותית בחוף הצפוני באילת. האתר נמצא בלב ים (כ-300 מטרים מהחוף) אך מחוץ לקו הסירות. המקום הומה פעילות והגישה המומלצת אליו היא עם כלי שיט. כך תחסכו לעצמכם את השחייה המסוכנת ליד סירות מהירות וגם לא תבזבזו חמצן יקר אם תבחרו להגיע לאתר בצלילה. גן הפסלים בנוי ממספר פסלים דמויי כדור המחוברים בשרשרת - פרי יצירתו של הפסל דן רפפורט. עוד באתר תמצאו רכבי שטח ישנים ששוקעו בעבר במקום כדי ליצור תשתית לריף מלאכותי. מבנה נוסף הוא ה"דובקוראל" - פירמידה ממתכת בגובה 15 מטרים שנועדה לצורכי מחקר העוסק בקשר בין שוניות טבעיות למלאכותיות. בשל העומק של הצלילה ותנאי הראות הלא מזהירים, מומלץ לתאם את ההגעה לאתר בשעות הבוקר בהן תנועת הסירות דלה. מיקום: מול החוף הצפוני, בין מלון מרידיאן למלון הסלע האדום. עומק: 15-30 מטרים.

שמורת חוף אלמוג

השמורה משתרעת על פני 1.5 קילומטרים, בין המצפה התת-ימי בצפון וחוף פיפסון בדרום. השונית העשירה והיפה מאופיינת במפרצונים ונקיקים המהווים מחסה לדגים החיים בריף. בין הדגים הנפוצים בשמורה נמצאים דג הפרפרון בעל הפנים המחודדות, התוכינון הצבעוני והמרהיב, זהרונים, פזית ים סוף ודג השושנון, החי בסימביוזה עם צמח שושנת הים הארסי – הדג הצבעוני והקטן מוצא הגנה בין זרועות הארס של השושנה ו"בתמורה" מנקה את הצמח מטפילים ומזיקים. בשעות הצהריים של הקיץ האילתי הלוהט מנצלים הדגים את הצל שמתחת לגשרים כדי להתחבא תחתם מהשמש הקופחת. בחוף אלמוג ישנה שונית אלמוגים מרשימה, אם כי אוכלוסיית הדגה הצטמצמה בשנים האחרונות. זה מקום מצוין למתחילים לבצע צלילות היכרות עם כל הטוב שיש לים האדום להציע.מיקום: הכניסה בתשלום ונמצאת מול בית ספר שדה אילת, על הכביש לטאבה ומיד אחרי המצפה התת ימי.עומק: ניתן לרדת עד לעומק של מעל 20 מטר, אבל צלילה רדודה של עד 7-8 מטר תספיק בהחלט בריף היפה הזה.גישה לנכים: חלקית.

הגנים היפניים

זהו אתר צלילה המהווה חלק משמורת הטבע חוף אלמוג. מדובר בקטע שונית שמור היטב ובאתר הצלילה הגדול ביותר באילת – 500 מטרים של שונית רצופה, וניתן רק לדמיין איזה שוניות מרהיבות היו מתפתחות בחופי אילת לו היו נשמרות בצורה דומה. שמו ניתן לו לפני שנים בשל הדמיון בין האלמוגים למראה גן יפני. צלילה רדודה לעומק 6-8 מטרים תחשוף בפניכם את יופיו של המקום על הדגה שבו, וכמובן האלמוגים הרבים. ניתן גם להעמיק ולרדת לעומק של 20 מטר ויותר, אך רוב הדגים נמצאים בחלק הרדוד. חשוב לדעת, כיום ההגעה לאתר היא באמצעות כלי שייט ובאחריות מועדונים הצלילה בעיר. כמות הצוללים במקום בכל רגע נתון מוגבלת, וזאת כדי לשמור ולשמר את האתר.מיקום: בין הגשר הדרומי בשמורת חוף אלמוג למצפה התת-ימי. עומק: מתאים לצלילה רדודה ולצלילה עמוקה.גישה לנכים: יש שביל המוליך עד לקו המים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ