במקום פארק מים: המלצות חמות לטיולים קרירים

השמש מכה בעוצמה על כל חלקת טבע טובה, וכדי שלא תמצאו את עצמכם מסוגרים בבית ונכנעים למזגן, הנה כמה הצעות לטיולי מעיינות קרירים, מוצלים ומרעננים. קפצו ראש פנימה

מור דרעי, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שמורת מג'רסה בשפך נחל דליות
שמורת מג'רסה בשפך נחל דליותצילום: דובי זכאי
מור דרעי, עכבר העיר

משבוע לשבוע אנחנו מבחינים בהתחממות הכללית ובשמש הקופחת שמעירה את הילדים מוקדם, מוקדם מדי. יש מי שמעדיפים להידחק לבריכות עירוניות או לפארקי מים סואנים, ויש כאלה שמעוניינים להמשיך ולשמור על עור התוף שלהם. בשביל אלה ובשביל המטיילים בנשמה, אספנו כמה מסלולים קרירים ורטובים, שיכולים לצנן ולשפר משמעותית את ההרגשה הדביקה.

» החופש הגדול - המדריך המלא
» ראש השנה 2018 - המדריך המלא
» חוזרים ללימודים - תיקי גב מומלצים
» טיולי מים 
מומלצים לכל המשפחה
» בריכות שחייה מומלצות לילדים
» המדריך המלא לפארקי המים

אמבט מבזלת: בריכת המשושים

אי אפשר להיות בנחל משושים בלי לבקר בבריכת המשושים המיוחדת במינה. הנחל זורם במפל מתון אל הבריכה הגדולה ששוכנת למרגלות מצוק בזלת זקוף, הבנוי מהמוני טורים של עמודים שקוטרם כחצי מטר. רוב העמודים בעלי שש צלעות ומכאן שם הבריכה והנחל. אם הרחצה בבריכה לא הספיקה לכם, באזור נמצאים גם שמורת הבטיחה, נחל זוויתן, נחל יהודיה, קצרין, נחל גמלא ונחל דליות. עוד על בריכות בגולן - כאן.

איך מגיעים: מכביש 888 פונים מזרחה בין הקילומטר ה-11 ל-12 וממשיכים לנסוע כחמישה קילומטרים כל עוד הדרך מאפשרת, או כתבו בוויז: שמורת טבע נחל המשושים

טיול בין לגונות: מג'רסה

פלגי מים הזורמים בכל ימות השנה, נחלים עונתיים, ברכות מים, מעיינות, שטחי הצפה והדלתא של נהר הירדן - כל אלה נמצאים בבקעת בית צידה. באזור התפתח מגוון עשיר של צמחים, ובהתאם הגיעו לבקר גם מיני חיים שמקומם במים. אחד הנחלים באזור נמצא בשמורת מג'רסה. במקום קיים מסלול הליכה במים המחייב שחייה (אין להיכנס למים יחפים ורצוי לא לשאת ציוד מחשש שיירטב). תחילת המסלול בשביל סלול ומסומן היורד לאפיק הנחל בסבך הקנה, על גדת נחל דליות. ניתן להיכנס אל המים ולהתחיל ללכת במורד הזרם. שימו לב שהאפיק משנה את רוחבו ועומקו במהלך הטיול.

לקראת אמצע המסלול מתרחב אפיק הנחל לברכות, בהן ניתן להתרשם מצמחי הלגונה. כשמגיעים לחורשת האקליפטוסים הנמצאת מדרום, אפשר לצאת ממסלול הנחל הקצר במדרגות בנויות, או להמשיך במורד הנחל עד השלט המסמן את סוף המסלול.

איך מגיעים: נוסעים על כביש עוקף כנרת (מס' 92). בצומת מעלה גמלא פונים מערבה בכיכר ומשם על כביש האספלט ממשיכים על פי השילוט "מג'רסה". כתבו בוויז: שמורת הטבע מג'רסה – הבטיחה

מים באמצע היער: עין עקוב (עין תאופיק)

פלג מים זורם דרך בריכת בטון ומפלס דרכו במורד ההר בדילוגים כשהוא יוצר מפלים זעירים. חניון עין עקוב נמצא בגובה של 200 מטרים מעל לפני הים בלב היער מבוא חמה. ממנו משתפל המצוק התלול מערבה עם תצפית נוף אל הכנרת ועמק הירדן. יער מבוא חמה ניטע על ידי קק"ל, והוא משתרע על פני כ-1,200 דונם. ניטעו בו עצי אורן, ברוש, אקליפטוס, אלות ושיטה, ועצי הבוסתן המעניקים למטיילים מקומות מוצלים לפיקניק.

איך מגיעים: מכביש 98 כ-4.5 ק"מ מדרום לקיבוץ מבוא חמה.

באדיבות הברון: פארק המעיין במטולה

במרכז המושבה הוותיקה של מטולה, בין בתי אבן כפריים עם גגות רעפים אדומים וסמטאות צרות ועטופות פרחים, נובע מעיין הראשונים. הוא מוקף בפארק ירוק, מדשאה רחבת ידיים ואמפיתיאטרון. מי המעיין משקים עצי תות גדולים שניטעו במקום על פי בקשתו של הברון דה רוטשילד שתכנן להקים מפעל לייצור בדי משי. במשך השנים נוספו למעיין בריכת אגירה ותעלות זרימה, ורק בשלב מאוחר יותר הותקנה גם משאבה. בשטח תוכננו שבילים מרוצפים עם נגישות לבעלי מוגבלויות, רחבות מצפורים ופינות מנוחה.

איך מגיעים: מכביש 90 למטולה, ומשם לרחוב המעיין.

נופים של רמת הגולן: עין פיק

דרך מדרגות שמובילות אל חורשה של עצי תאנה, מגיעים למעיין מרענן ומרהיב ביופיו. בתחתית גרם המדרגות זורמים מי המעיין אל תוך שוקת קטנה, וכשמטפסים במעלה הפלג מגיעים אל מערה קטנה ממנה נובעים המים. בדרך חולפים על פני עץ תות, חוצים את פלג נחל עין גב על פני גשרון עץ וממשיכים בין שיחי צבר, אלה אטלנטית ובוסתנים. השביל מוביל אל קיבוץ אפיק, וכולל תצפיות נוף אל הכנרת.

איך מגיעים: מכביש 98 לכיוון כפר חרוב וקיבוץ מיצר. ממשיכים לפי השלט "אפיק - שביל טיול".

בריכה רומאית: עין מודע

צילום: משה גלעד

עין מודע מציע מי מעיין צלולים ובריכה ענקית רדודה ששוקמה על ידי קק"ל ורשות הניקוז ירדן דרומי. סביב הבריכה צומחים עצי אקליפטוס, קזוארינות, ברושים ועצי תמר, הוצבו שולחנות פיקניק ונבנה גשרון קטן. הבריכה נבנתה בתקופה העות'מאנית ושימשה גם בתקופת המנדט. באתר נותרו שרידי בית מהתקופה הרומית ואמה שהובילה את מי המעיין לבית שאן.

איך מגיעים: הגישה למעיין מתאפשרת באופניים או בכלי רכב ידידותיים לסביבה, אותם ניתן להשכיר בפארק המעיינות.

בריכות בקומות: מעיינות הסטף

מעיינות סטף נובעים מערבית לירושלים, בצדו המזרחי של הר איתן, וכוללים שילוב של נופי יער הררי ובתוכם מעיינות נקבה, בריכות אגירה, אתרים ארכיאולוגיים, חקלאות הררית עתיקה, בוסתנים, טרסות ותעלות מים. המים בשני המעיינות בוקעים מתוך נקבה בסלע, זורמים לבריכות אגירה ומהן לתעלות ולעצי הבוסתן וגינות הירק שבמקום. עין סטף היה המעיין המרכזי של הכפר הקדום והוא נובע מתוך מערה טבעית. בנוסף, אפשר לרדת למערה ולזחול בנקבה הבנויה עד מוצא המים, ליד בריכת האיגום. גם עין ביכורה, המעיין התחתון, נובע מתוך נקבה חצובה בסלע שניתן להיכנס אליה בעזרת פנסים.

איך מגיעים: מכביש 395 לכיוון צומת סטף.

יש בריכה גם לקטנטנים: עין חינדק  

עין חינדק שלמרגלות מושב אבן ספיר הוא אטרקציה לקטנים ולגדולים. זהו מעיין בעל שתי נקבות חצובות שהובילו מים אל תעלות השקייה וטרסות בוואדי יוסוף. הנקבה השמאלית קצרה יותר ורדודה יותר ומתאימה לילדים. המים מאוד קרים ומגיעים רוב הזמן עד הברכיים, אך צריך להיזהר כשמגיעים לחדר הפנימי - שם המים עמוקים יותר. הנקבה הימנית ארוכה יותר, וההליכה היא בתוך מים עמוקים ולכן מתאימה למבוגרים. אם אתם יורדים לנקבה, הצטיידו בנעליים מתאימות ופנס.

איך מגיעים: מכביש 396 לפי השילוט.

מים מתוקים: מעין חרוד

מעיין חרוד
מעיין חרוד צילום: רקפת שליו

הגן הלאומי מעיין חרוד הוא מאגר המים המתוקים היחיד באזור. המעיין נובע מתוך מערה בצלע הר הגלבוע, שממנה הוא זורם לתוך בריכה. מי המעיין עוברים מהגן הלאומי לשימוש חקלאי בעמק. המערה בה מתחילה הנביעה מכונה "מערת גדעון" על שם גדעון השופט. במדרון שמעל למעיין ניצב היום מוזיאון יהושע חנקין. בנוסף תוכלו למצוא בגן הלאומי מתקני נופש ופיקניק, מגרש שעשועים לילדים, מגרשי ספורט, כדורגל וכדור עף.

איך מגיעים: מכביש 71 כעשרה ק"מ מעפולה, יש לפנות לכיוון גדעונה.

נאת מדבר: נתיב המעיינות

זהו נתיב הליכה המיועד למטיבי לכת ברמת צין שבנגב. המסלול מתחיל בעין זיק, פונה דרומה ולאחר כחצי קילומטר מגיע לעין שביב. שני המעיינות מזינים את נחל זיק ומשקים את חורשות עצי הצפצפה שבאזור. ממעיין שביב ממשיכים למצוק הצינים בדרך נופית עם תצפיות מרשימות, ומגיעים אל אפיק נחל עקב וממנו לעין עקב עליון. מדובר במעיין קטן הנובע מתוך שקערורית אל תוך בריכה צרה, משם המסלול ממשיך לאורך אפיק נחל עקב דרך מצוקים גבוהים, לעין עקב תחתון. שם תמצאו מפל מים הנופל אל תוך בריכה עמוקה מגובה של 10 מטרים. קיר המפל עטור בשערות שולמית וסביב הבריכה גדלה צמחית נחלים ענפה. המסלול מסתיים בחניון עין עקב.

איך מגיעים: מכביש 40 לכיוון שדה בוקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ