עולים גבוה: טיולים מומלצים בגליל העליון

טיול מים מרענן בנחל שניר או ביקור מוצל ואפלולי בשמורת תל דן - שישה מסלולים צפוניים שיעבירו את השבוע החם בצורה נעימה, קלילה ומלאת חוויות

שלי פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחל שניר החצבאני
לכו על המסלול הארוך. נחל החצבאניצילום: Chert61 | Dreamstime.com

החופש הגדול עבר את קו האמצע ונותרו רק עוד שלושה שבועות של חום בלתי נסבל וזמן פנוי לקטנים, ועל כן מגיע לכם סוף שבוע קריר, נעים ומפואר. הטמפרטורות גבוהות גם בגליל, אבל איכשהו הרוח, האזורים המוצלים ופכפוך הנחלים הופך את מזג האוויר ליותר נסבל, בייחוד אם אתם על ההר או בחורשת עצים צפופה. אז קחו מקל, קחו תרמיל וצאו אל הגליל עם שישה מסלולי טיול צפוניים ומרעננים.

» החופש הגדול - קיץ 2019 - מדריך האירועים המלא
» טיולים לשבת
» מסעדות מומלצות מסביב לכנרת ובצפון
» טיולי מים מומלצים לכל המשפחה
» חופים מומלצים לכל המשפחה
» המדריך המלא לפארקי המים

בין מים לשמים: נחל שניר - החצבאני

שמורת נחל שניר, הידועה לכולם כחצבאני, משלבת נוף מרהיב ומסלולי הליכה שמגיעים לשלל מערות קסומות. לאורך המסלול תוכלו ליהנות מבריכות שכשוך, מפלים קטנים וצמחייה ענפה. עם ההגעה לנחל תוכלו לבחור בין שלושה מסלולים מסומנים. המסלול הקצר ביותר פחות מומלץ, כיוון שאינו מצליח להעביר את יופיו של המקום, לכן כדאי לבחור במסלול הבינוני או הארוך שאורכו כשני קילומטרים, וכולל מעבר מרענן במים.

הטיול מתחיל ממגרש החנייה של הגן הלאומי, שמסומן בצבעי כתום-כחול-לבן. כבר בתחילת הדרך כדאי להתעכב בבריכות השכשוך ולטבול רגליים במים הקרירים. לאחר מכן, ממשיכים בדרך מוצלת, דרך הצמחייה הירוקה שכוללת עצי דולב ותאנה, נופר צהוב וגרגר נחלים. גם בעלי חיים אפשר למצוא לאורך המסלול ובתוך מי הנחל מחכים דגים וצפרדעים. אם תרימו את מבטכם תבחינו גם בשפיריות וציפורים.

איך מגיעים: נוסעים כ-5 קילומטרים מצומת המצודות בקרית שמונה לכיוון מזרח כביש 99 - עד קיבוץ הגושרים. משם ממשיכים לפי השילוט.

משך המסלול: תלוי במסלול הנבחר. הארוך ביותר נמשך כשעתיים.

שכשוך נעים. שמורת מפל הבניאסצילום: Alex Gulevich | Dreamstime.com

מקדשים וגשרים: שמורת מפל הבניאס והשביל התלוי

על הגבול ההיסטורי של עמק החולה ממוקמת אחת משמורות הטבע היפות בארץ, הכוללת מסלול טיול בדרגת קושי קלה, עם נוף אל החרמון וכמובן - המפל המדהים והשביל התלוי. שמורת הבניאס שופעת מים זורמים גם בקיץ, ונאגרים בה מעיינות שזורמים בצל עצי דולב ענקיים, ושרידי ארכיאולוגיה המזכירים תקופות קדומות עם סיפורים על אלילים פאגניים, מקדשים וארמונות. לא כדאי לפסוח על שרידי הארמון המפואר מימי אגריפס, שם אפשר לחזות באחד מהבניינים היפים שנשתמרו בתקופה זאת. מומלץ להגיע גם לאזור טחנת הקמח המשוחזרת, אל בריכת הקצינים וכמובן עד למפל הגדול.

במסגרת הטיול ניתן לבחור בין שני מסלולים: המסלול הקצר, שמיועד למשפחות עם ילדים קטנים ונמשך כ-45 דקות. זהו מסלול מעגלי שעובר בין האתרים מן התקופה הרומית והצלבנית, ומסלול ארוך, שנמשך כשעה וחצי, ועובר דרך גשר תלוי לכיוון המפל. לאלה שיבחרו במסלול הארוך, כדאי להשאיר רכב אחד בחניית המפל לפני תחילת המסלול.

תחילת הטיול היא בשביל משולט, לאורך הנחל, לכיוון המפל והשביל התלוי. לאחר כ-150 מטר חוצים את נחל גובתא מתחת לגשר הרומי לכיוון התחנה ההידרואלקטרית וטחנת מטרוף - טחנת קמח משוחזרת המונעת בכוח המים. לאחר כ-350 מטרים נוספים, מגיעים אל "בריכת הקצינים" - בריכה מבטון ששימשה את הקצינים הסורים ששהו באזור. כיום הבריכה משמשת כבית גידול לדגי חפף ארצישראליים. מכאן יש לכם שתי אפשרויות - להמשיך עד למפל והגשר התלוי, או לחזור 150 מטרים למסלול מעגלי לכיוון ארמון אגריפס, חניון המעיינות.

איך מגיעים: נוסעים מכביש 99, מכיוון קריית שמונה, והמקום נמצא במרחק של 15 דקות ממסעדה.

משך המסלול: בין 45 דקות עד שעה וחצי.

טיול מושלם ליום קיץ חם. שמורת תל דןצילום: Vichyle | Dreamstime.com

צל קריר ומעיין שופע: שמורת תל דן

תל דן הוא המקום בו מתחיל שביל ישראל. האתר משמש גם בית לאחת מהשמורות המיוחדות בארצנו. שמורת הטבע תל דן מציעה מסלול מושלם לימי הקיץ החמים, שכולל פלגי מים זורמים מכל עבר המצטרפים לנהר, וכן צמרות עצים שמתנשאות אל על ושומרות על צל תמידי ועל קרירות מרעננת. נהר הדן הוא הגדול והחשוב מבין שלושת מקורות הירדן. הוא ניזון מהפשרת מי שלגים וגשמים שיורדים מהר החרמון. המים מחלחלים בבטן ההר ופורצים למרגלותיו במאות מבועים, שיוצרים ביחד את המעיין הקרסטי השופע ביותר במזרח התיכון.

למרות שטחה הקטן, ניתן למצוא בשמורה שלושה מסלולי טיול, כל אחד שונה באופיו ובאורכו. שימו לב - חלק מן התוואי הוכשר למעבר עגלות וכסאות גלגלים. מסלול הטיול בנחל דן עובר בין פלגים ובצד הנהר, בצל חורש וסבך של עצים דוגמת עצי ער אציל, מילה סורית ואשחר רחב עלים. בהמשך הדרך ניתן לראות את טחנת הקמח שפעלה עד שנת 1948 ואף להגיע לשרידי העיר הכנענית ליש, שנכבשה על ידי שבט דן בתקופת השופטים. באתר ממצאים מיוחדים במינם ובהם מקום פולחן המיוחס לימיו של ירבעם. מומלץ להשלים את הסיור בשמורה בביקור בבית אוסישקין - מוזיאון אזורי לטבע ולארכיאולוגיה. המוזיאון מציג את עולם הצומח והחי שבבקעת החולה ובסביבותיה, מהתקופה שקדמה לייבוש הביצה ואילך.

איך מגיעים: נוסעים על כביש 99 (קריית שמונה-מסעדה). המקום נמצא כ-11 קילומטרים מזרחית לצומת המצודות\ בסמוך לקיבוץ דן. השמורה מונגשת לנכים.

משך המסלול: בין 45 דקות לשעה וחצי, תלוי במסלול הנבחר.

טיול בין שרידי מבצר עתיק: מצד עתרת

"מצד עתרת" הוא שמו העברי של "קצר אל-עתרה". המצד נבנה בצורת ריבוע שסביבו חומה ובמרכזו מגדל, שבאמצעותו היו אמורים הלוחמים להתגונן. המקום הוא אתר ארכיאולוגי בו נמצאים כיום שרידיו של מבצר צלבני שנבנה בשלהי המאה ה-12. המבצר ממוקם על גדות נהר הירדן, כקילומטר דרומית לגשר בנות יעקב שבקרבת קיבוץ גדות. בצדו המזרחי של מצד עתרת, הייתה טחנת קמח שאת שרידיה אפשר לראות גם היום, ובצד המערבי חפיר עמוק. בנוסף, ניתן לראות על שרידי המבנה את בקע ים המלח שעליו הוא יושב. בפאה הדרומית של המבצר קיים סדק שנוצר באחת (או יותר) מרעידות האדמה שהתחוללו באזור. אם תרדו אל קו המים, תוכלו לראות את הסכר, הבריכה ושרידים נוספים של תוכנית ההטייה הישראלית משנת תשט"ו -1955, תוכנית שלא יצאה אל הפועל, אלא הוחלפה בפרויקט המוביל הארצי מהכנרת.

איך מגיעים: מכביש 90 פונים לצומת מחניים, לכיוון רמת הגולן. המקום נמצא אחרי צומת גדות מצד ימין.

משך המסלול: שעה וחצי.

צילום: ירון קמינסקי

מהעמק עד לפסגה: דרך נוף האריה השואג וצוק מנרה

את הטיול מתחילים במוזיאון השומר והסליק בכפר גלעדי, שחושפים את סיפורם של אנשי השומר שהקימו את היישוב. בדרך עוברים דרך פסל האריה השואג שהוצב בבית הקברות שבין תל חי לכפר גלעדי, כאנדרטה לזכר שמונת ההרוגים בקרב תל חי ב-1920. משם ממשיכים בנסיעה מערבה שתביא אותנו לכניסה לדרך נוף מרהיבה שנחשבת לאחת היפות בצפון הארץ. המסלול מוליך את כלי הרכב אל שביל שעל שפת המצוק. ממזרח נושקת הדרך למורדות תלולים שגולשים אל עמק החולה, וממערב מתנשאים מעליה הרי נפתלי ומצוק מנרה. סוף המסלול בתצפית מדהימה מצוק מנרה אל עבר החרמון ועמק החולה. צוק מנרה, שבמרכזו הרכבל הארוך ביותר בישראל, מציע חוויה (בתשלום כמובן) של נופים וצבעים. הרכבל מטפס ממבואותיה הדרומיים של קריית שמונה ועד לקיבוץ מנרה, למרומי רכס נפתלי. 12 הקרוניות עולות ויורדות בעת ובעונה אחת לגובה של 742 מטר ולאורך של 1,940 מטר. הנסיעה ברכבל מתאימה לכל גיל.

איך מגיעים: תחילת המסלול בקיבוץ כפר גלעדי לכיוון קרית שמונה. דרך הנוף מתחילה כ-50 מטר מעל הכניסה לקיבוץ.

משך המסלול: כשעתיים.

מוזיאון חצר תל חיצילום: \ Ar130405 | Dreamstime.com

טיול בעקבות גיבורים: קרן נפתלי ומוזיאון נבי יושע

קרן נפתלי הוא הר בגובה של 510 מטרים מעל פני הים. על פסגתו של ההר התגלו שרידיו של מבנה קטן מתקופת המקרא, ושל מקדש הלניסטי-רומי גדול שהוקדש לאלה אתנה. על מורדותיו הצפוניים של ההר ניטע יער נבי יושע שבו צומחים בעיקר עצי אורן. את הטיול מומלץ לשלב עם ביקור במוזיאון הפלמ"ח בנבי יושע. המבקרים יכולים להגיע מהאנדרטה אל חצר רחבה שבמרכזה ניצב פסל הרעות. בצדה הצפוני נמצאת הכניסה למוזיאון ובדרומה קיר המצודה, עליו מסומן המקום שנועד לפיצוץ ולפריצה בקרב השני. כמו כן, מומלץ לשלב גם תצפית בכניסה לקיבוץ מלכיה. לאחר מכן ממשיכים לתצפית נוספת באזור הממוקמת על רכס הנפתלי ליד מושב רמות נפתלי, ממנה ניתן לצפות אל עבר עמק החולה, החרמון והגולן. הדרך אל התצפית היא דרך שטח, אך ניתן להגיע בנסיעה זהירה.

איך מגיעים: מכביש 90 פונים בצומת כח לכיוון רכס הנפתלי. המוזיאון נמצא בצומת ישע והקרן בפניה שמאלה.

משך המסלול: כשעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ