יפה וגם פורחת: מטיילים בעקבות פרחים

כלנית מצויה, עדעד כחול או אירוס הגלבוע - עשרה טיולים צבעוניים בעקבות הפריחה האביבית שמעטרת את הארץ בימים אלה

שלי פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פריחת תורמוסים
לטייל בעקבות הפרחים. פריחת תורמוסיםצילום: Kenliu | Dreamstime.com
שלי פלדמן

האביב ממש כבר כאן. מזג האוויר לא מאכזב ונותן לנו הזדמנות מושלמת לצאת לטיולים בעקבות כמה מפרחי ארצנו שמעטרים את ההרים והעמקים - אירוסים, כלניות, רקפות. רק אל תשכחו להזכיר לילדים שמותר להריח, לצלם, לצייר ולכתוב שירים, אבל אסור לקטוף.


» טיולים לשבת
» טיולים מומלצים בצפון
» טיולים מומלצים בדרום

כלנית מצויה בשמורת פורה

שמורת פורה שוכנת באזור הנגב המערבי, שהוא אזור מעובד ברובו, ומהווה רצועת מעבר בין החבל הים תיכוני למדבר הצחיח. התוצאה: מיעוט עצים, שיחים המנקדים פה ושם את המרחב והחשוב מכל - מרבדי פריחה מרשימים המעניקים מופע נהדר וצבעוני בימי האביב. מחניון הרכב נמתח שביל בסימון ירוק שייקח את המטיילים אל לב השמורה. לאחר כמה מאות מטרים, מגיעים אל נקודת תצפית שבסמוך למאגר פורה, הלוכד את מימי נחל פורה ומתמלא בדרך כלל בימי החורף. מכאן אפשר לחזור לרכב, אבל עדיף להמשיך עוד מערבה ולהגיע אל גשר הרכבת ההרוס, ששימש את הטורקים בתחילת המאה ה-20. אם לא פגשתם מספיק כלניות, תמיד תוכלו להמשיך מערבה אל תל נגילה הסמוך, בו מצויים ריכוזים משמעותיים של האדום-אדום הזה.
הגעה: נוסעים בכביש מספר 40 בקטע שבין קריית גת לבאר שבע. כ-16 קילומטרים מדרום לצומת פלוגות מופיע שילוט המורה ימינה (מערבה) לשמורה. יש לבצע את הפנייה בזהירות. לאחר הירידה מחנים בחניון הקטן.
אורך המסלול: כ-2.5 קילומטרים ויותר (לפי העניין).
משך המסלול: 2-4 שעות.
רמת קושי: קלה.

כלניות בשדה
מתכוננים לאביב. פריחת כלניותצילום: אליהו הרשקוביץ

רקפת מצויה בגבעת התיתורה

מקומות רבים בארץ מתהדרים בפריחה של רקפות, אבל אלה עשויים להיות עמוסים מאוד בעונה זו. אם כבר מחפשים אחר הפרח הביישן הזה, למה לא ליהנות ממסלול טיול חדש ויפה? באזור, ששטחו כ-300 דונם, ישנם עשרות רבות של בורות מים קדומים מתקופות שונות (יש לטייל בזהירות, במיוחד עם ילדים), גת קדומה, שרידי קברים עתיקים ואפילו שרידים של מצודה צלבנית ששכנה באזור, וחלשה על הדרך שהובילה מלוד לירושלים. על הגבעה המוני רקפות, כלניות, פרגים, עיריות, נוריות ועוד. מהשביל המכונה "שביל הפרחים", כדאי לטפס עד לפסגה, וליהנות מתצפית אל האזור כולו. בין השאר, ניתן להבחין בהרי השומרון, במרחבים העצומים של יער בן שמן, בעמק איילון ופארק קנדה, ואפילו במגדלים הגבוהים של תל אביב. רק אל תשכחו להוריד את העיניים מטה מפעם לפעם, שלא תחמיצו את הפריחות.
הגעה: אל התל, בפאתי העיר מודיעין, ניתן להגיע בשתי דרכים עיקריות. הראשונה היא מרחוב עמק דותן (מול מליבו סנטר) והשנייה מרחוב כליל החורש. אורך המסלול: כקילומטר ומעלה (לפי העניין).
משך המסלול: שעה-שעתיים.
רמת קושי: קלה.

רקפות בשדה
אל תשכחו להסתכל למטה. רקפות בשדהצילום: Tomert | Dreamstime.com

אירוס הארגמן בשמורת אירוס ארגמן ופולג

טיול במקום שנושא את שם הפרח בגאון: שמורת אירוס ארגמן. אם הסתבכתם בדרך, שאלו פשוט היכן "שמורת האירוסים", כך היא מוכרת כאן. האירוסים בשמורה מופיעים בימים אלה במלוא תפארתם, לצד צבעונים וכלניות שמשלימים את המראה. מעט צובט בלב לדעת שכיום זהו אזור שמור ומוגדר בשל הפיתוח המואץ, כי רק לפני זמן לא רב רוב שטחו של אזור החוף המרכזי היה חולי, כורכרי ומלא בפריחות צבעוניות. ועוד לא דיברנו על בעלי החיים הרבים המאכלסים את האזור - מנברנים ועד שועלים. השמורה קלה לטיול, גם בשל תנאי השטח וגם בזכות השילוט מאיר העיניים, ויש בה אפילו אזורי פיקניק. כדאי להמשיך לאחר סיור קצר לאזור שפך נחל פולג - בצד המערבי של השמורה נמצא שביל בסימון אדום שמוליך אליו. זוהי כבר ממלכת דיונות של ממש, שיש בה גם תצפיות נוף גבוהות מראש רכס הכורכר, שלא הרחק ממכון וינגייט.
הגעה: נוסעים על כביש החוף (מספר 2) ונכנסים לנתניה במחלף פולג. משם ממשיכים מערבה  בשדרות בן גוריון. בצד הנגדי מופיע השילוט המודיע על שמורת האירוסים (יש לעשות סיבוב פרסה בהמשך ולחזור מזרחה). במקום ישנו חניון מסודר.
אורך המסלול: כ-3 קילומטרים ויותר (לפי העניין).
משך המסלול: 3.5-2.5 שעות.
רמת קושי: קלה.

איריס הארגמן
פורחים בין הדיונות. איריס הארגמןצילום: Yamit Amitay | Dreamstime.com

אירוס הגלבוע בהר ברקן שבגלבוע

הר הגלבוע הוא הר מרובה פסגות עם נוף דרמטי, כבישי נוף מפותלים ותצפיות נהדרות אל העמקים המקיפים אותו מכל עבר. שביל האירוסים שאליו מגיעים נמצא על מורדותיו הדרום-מזרחיים של פסגת ברקן. מלבד האירוסים, נמצאים על ההר מרבדי פריחה נוספים של פשתה שעירה, נורית אסיה, דמומית ארץ-ישראלית, דרדר כחול ועוד רבים אחרים. אחרי כ-400 מטרים על השביל, מגיעים לפסגה. מומלץ להמשיך עם השילוט עד למצפור ההתיישבות, וממנו לחבור שוב אל כביש ההר ואל המקום שבו ממתין הרכב. אפשרויות הטיול בהר הגלבוע מגוונות למדי והשבילים בו מסומנים ומשולטים היטב. ישנם גם מסלולים קצרים ונוחים בני כמה מאות מטרים וגם מסלולים למיטיבי לכת. בנוסף, מציע הגלבוע שפע חניוני פיקניק ומתקני משחקים לכל המשפחה.
הגעה: לבאים מאזור המרכז - מצומת מגידו נוסעים לכיוון צפון-מזרח על כביש מספר 65 ומגיעים אל צומת הסרגל. פונים בו לכיוון דרום-מזרח (ימינה) בכביש התענכים (מספר 675), אל עבר בית שאן ועמק יזרעאל המזרחי. בצומת נורית פונים דרומה (ימינה) אל הכביש הנופי של הגלבוע, ועוקבים אחר השילוט המוביל לחניון האירוסים.
אורך המסלול: כ-1.5 קילומטרים.
משך המסלול: 1-2 שעות.
רמת קושי: קלה.

אירוס הגלבוע
מציץ בראש ההר. אירוס הגלבועצילום: Rrodrickbeiler | Dreamstime.com

תורמוס ההרים בנחל תבור

בכדי לצפות בריכוזים היפים של תורמוס ההרים, "תיאלצו" לצעוד עד לאזור הקניון הסלעי של נחל תבור. הקניון הזה, אורכו בסך הכל כ-1.5 קילומטר, אך הוא זה שמביא את רוב התהילה (ואת רוב המטיילים) לנחל כולו, הנמתח לאורך של כ-30 קילומטרים. לאחר שיורדים מהרכב צועדים בעקבות השביל הכחול ולאחר כשני קילומטרים מגיעים אל נחל התבור עצמו. השביל מצפין ונע לצד הנחל, בעודו מפגיש את ההולכים בו עם ים של פריחות אביביות והמון ירוק וכחול בעיניים. מעט מאוחר יותר, מגיעים אל הקניון המפורסם שבליבו זורם הנחל, בין קירות סלע זקופים. להשלמת הסצנה, פה ושם יופיעו מפלונים קטנים ובריכות אינטימיות המספקות בריחה נעימה מהעולם. מי שמעדיפים את המסלול המלא, יצטרכו להמשיך מערבה. הערה: כדאי להצטייד בנעליים להליכה במים.
הגעה: נוסעים על כביש מספר 65 ובצומת גזית פונים דרומה לכביש מספר 7276. חולפים על פני הכניסה לקיבוץ גזית וממשיכים בדרך עפר בסימון שבילים שחור וממנה פונים מזרחה לדרך המסומנת בכחול. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים לחניון. רכב שני ימתין בחלקו במצפון-מזרחי של קיבוץ גזית (אפשר להגיע גם ברכב אחד - עניין שיאריך את המסלול בכ-2 קילומטרים).
אורך המסלול: כ-6.5 קילומטרים.
משך המסלול: 2.5-4 שעות.
רמת קושי: בינונית.

פריחת תורמוסים
הסגול הסגול הזה. פריחת תורמוסיםצילום: Irina Opachevsky | Dreamstime.co

עדעד כחול מראש הנקרה לאכזיב

המסלול עובר בקטע הנמתח מראש הנקרה דרומה עד לחוף אכזיב וגן לאומי אכזיב. זהו קטע מישורי עם מפרצונים שמצויים בו בשפע, לצד פיסות חוף מבודדות, ים תכול, ונופים נהדרים. כל אלה לצד פריחת האביב של צמחים מיוחדים המסוגלים לשגשג בעיקר לצד רצועת החוף, מקום בו מנשבות רוחות גדושות ברסס מלוח. המסלול נמתח על טיילת החוף, אך יותר ממומלץ  להגיע אל קו המים לשכשוך לא מחייב. לאורך הדרך הים לא נשאר אותו ים, ומציע כל העת הפתעות חדשות: טבלאות גידוד, לגונות כורכר חמימות ונחלי אכזב הפורצים את הרכס החופי. כל זאת לצד פריחה נהדרת שמופיעה משמאל, והמוני שחפים שחגים מעל הראש. למרות הימצאותה של טיילת מוסדרת, זוהי רצועת חוף פראית במובן הטוב של המילה. כדאי מאוד להצטייד במגדיר צמחים, כי לצד העדעד הכחול, פורחים גם קריתמון ימי, חבצלת החוף, לוטום מכסיף ועוד. מכאן לא ארוכה הדרך אל גן לאומי נחל כזיב, בו שכנה העיר אכזיב, שנוסדה בתקופה הכנענית התיכונה. במקום יש מדשאות מטופחות שנועדו לפיקניקים מושקעים, וגם חוף קטן, אינטימי וקסום. כמעט חוף פרטי.
הגעה: נוסעים בכביש מספר 4 מצפון לנהריה ומגיעים לרכס ראש הנקרה. ניתן לחנות מדרום לכפר הנופש, בתחילת טיילת הים.
אורך המסלול: כ-4 קילומטרים.
משך המסלול: 2-4 שעות.
רמת קושי: קלה.

עדעד כחול
פורח ליד הים. עדעד כחולצילום: Christian Weiß | Dreamstime.com

בן-חצב יקינתוני בנחל סער

לצד סלעי הבזלת הכהים וסלעי הגיר הבהירים, המאפיינים את ערוצו של נחל סער, מופיעים בימי האביב פריחות רבות בשלל צבעים, כאשר אחד המקבצים היפים שממתינים בסוף המסלול למרגלות הנחל - הוא של פרחי בן-חצב יקינתוני. מ"גשר הידידות" שלצדו מחנים את הרכב, צועדים לכיוון מזרח עם השביל המסומן בירוק. בדרך מגיעים אל הגדה הדרומית של הנחל, ומשם אל פל רסיסים שמתנשא לגובה של יותר מ-20 מטרים. לאחר הביקור במפל, חוזרים מערבה, עדיין על השביל הירוק. ממשיכים לצד הנחל ומגלים טחנות קמח שידעו ימים יפים יותר. על הדרך ניתן להבחין גם בפריחה הצהובה של אחירותם החורש, וכמובן - בשפע של מים, חורש סבוך ותצפיות נוף אל המרחב הפראי שעוטף הכל. לקראת סיום מגיעים אל מפל סער, מפל המורכב מכמה מפלים המשתרגים זה בזה, ויוצרים תצורת נוף מרהיבה.
הגעה: מכביש מספר 99, ממזרח לקרית שמונה, פונים סמוך לאבן הק"מ ה-19 לכיוונו של עין קיניה ומחנים בקרבת מקום, לצד "גשר הידידות". רכב איסוף יוקפץ אל אזור מפל סער (מערבית לנקודה זו, בסימון הקילומטר ה-15 על אותו הכביש).
אורך המסלול: כ-4 קילומטרים ויותר (לפי העניין).
משך המסלול: 2-3.5 שעות.
רמת קושי: בינונית.

בן חצב יקינתוני
הפתעה יפה לצד המפל. בן חצב יקינתוניצילום: Shai Radoshitzky | Dreamstime.co

סייפן התבואה בנחל חיק ונחל אורן

לאורכו של נחל אורן מספר מסלולי טיול יפים המושכים אליהם מבקרים רבים. הוא מתאפיין בחלקו בערוץ צר וארוך, צמחייה טבעית ותחושה רבה של ניתוק מהעולם החיצון. גדלים לצידו צמחים נדירים יחסית, בהם שושן צחור ודבשה הדורה. המסלול מוצל ברובו, בזכות החורש המאפיין את האזור. לאחר שמחנים את הרכב, צועדים לפי השילוט על שביל בסימון ירוק (וגם בשביל ישראל המוכר, בצבעי כתום-כחול-לבן). הדרך יורדת בין חורשים, לעבר ערוץ נחל חיק. ככל שמעמיקים, נותרת מאחור הציוויליזציה, ותחושת הניתוק הטוטאלי גוברת. בין לבין, אפשר לדלג בין סלעים, לגלוש במפלוני סלע ולחפש פינות סודיות. השביל הירוק מחבר גם עם נחל אורן, המציע פריחות נהדרות. כמה מאות מטרים משם נמצאים שרידי טחנת קמח, ממנה ניתן לצעוד על השביל המסומן באדום. לאחר כרבע שעה מגיעים אל נקודת הסיום.
הגעה: כדאי להגיע עם שני רכבים (ניתן אמנם לטייל פה גם עם רכב אחד, אך מדובר באופציה פחות מומלצת). את הרכב הראשון, רכב האיסוף, משאירים בנקודת הסיום שב"חניון האגם" (הגעה מכביש מספר 721, הנמתח בין צומת אורן לעוספייא. ישנו שילוט לחניון). הרכב השני ימשיך ויתקרב לעוספייא, עדיין על כביש מספר 721. נכנסים ליישוב, מחפשים אחר השילוט המוביל אל נחל חיק ומחנים
אורך המסלול: כ-4.5 קילומטרים.
משך המסלול: 2-4 שעות.
רמת קושי: קלה-בינונית.

סייפן התבואה
צובע את הנחל. סייפן התבואהצילום: Antonella Lussardi | Dreamstime.

צבעוני ססגוני בבורות לוץ

שמיים בכחול עז, מרחב מדברי צהוב המשמש תפאורה הולמת, וים של נקודות צבעוניות מהווים מתכון לסיור מוצלח. ישנן כמה אפשרויות לטיול בבורות לוץ, אך במידה ומדובר בטיול משפחות, כדאי לבחור במסלול הקצר, שמתחיל ומסתיים באותה הנקודה - חניון בורות לוץ. השביל עובר לצד מאגרי מים קדומים, המהווים עדות אילמת לחקלאות שפרחה כאן בימי קדם. גם טרסות נמצאות כאן, תעלות ישנות לניקוז המים ושאר רמזים מן העבר. בורות המים עצמם מעוטרים בחלקם בצמחים, בעיקר קנה מצוי, המתנשא לגובה. מכל הבורות כולם, הבור בה"א הידיעה הוא בור לוץ, שהוא בעצם בריכת מים שקוטרה כ-17 מטרים ועומקה כ-4 מטרים. לא משהו שמצפים למצוא בלב המדבר. כמות המשקעים שלהם זכה הר הנגב, מניב בימים אלה פריחות בוורוד, סגול, צהוב ובורדו. לצד הצבעים הססגוניים, מופיעים גם פרחים נוספים, בהם שמשון השלחופיות, שמשון הנגב, צבעוני ההרים, עיריוני צהוב, דרדר דמשקאי ועוד.
הגעה: לבאים מצפון - נוסעים על כביש מספר 40 לכיוון מצפה רמון. לפני שמגיעים ליישוב, פונים מערבה אל כביש מספר 171, וממנו לפי השילוט אל חניון לילה בורות לוץ.
אורך המסלול: כ-3 קילומטרים (המסלול הקצר).
משך המסלול: 2-3 שעות.
רמת קושי: קלה.

צבעוני ססגוני
פריחה לבנה ובוהקת. צבעוני ססגוניצילום: Daniel127001 | Dreamstime.com

גביעונית הלבנון בשמורת תל קריות והר עמשא

שמורת תל קריות, שבלבה מתנשא הר עמשא, נושקת לחלקו המזרחי של יער יתיר, וסמוכה גם לגן לאומי תל ערד (השווה ביקור בפני עצמו, במיוחד לחובבי ארכיאולוגיה והיסטוריה). העושר הנופי והגיוון הגיאוגרפי של האיזור הופכים את המרחב כולו לגן עדן לחובבי בוטניקה. את גביעונית הלבנון ניתן למצוא בעיקר למרגלותיו המזרחיים של הרכס, בשטחים שבעבר עובדו על ידי חקלאי האזור באופן מסורתי. אחד הטיולים המומלצים כאן מתחיל מהמקום שבו מחנים, והוא נערך על שביל טיול המסומן בצבע שחור היורד מנקודת ההתחלה לכיוון דרום. השביל מגיע אל שרידים קדומים של דרך רומית, ולאחר מכן אל פסגת ההר, שממנו ניתן לצפות על נוף פנורמי עוצר נשימה, הכולל את יער יתיר. מכאן מתחילים בירידה על השלוחה עצמה, צופים לעבר מחצבה סמוכה ומגיעים לשולי הכפר דריג'את, מקום מרתק ששיטוט בו נדמה כחזרה אל ימים רחוקים.
הגעה: מצומת תל ערד עולים צפונה בכביש מספר 80 ונוסעים לפי השילוט אל קיבוץ הר עמשא, שבכניסה אליו מחנים את הרכב.
אורך המסלול: כ-3.5 קילומטרים.
משך המסלול: 2-3 שעות.
רמת קושי: קלה-בינונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ