ציפורים, מערות ופריחה מרהיבה: לאן כדאי לטייל בחורף?

לצפות בציפורים, לטייל ביערות קסומים או להתרשם מפריחת החלמונית הצהובה - הצעות לטיולים שמתאימים בעיקר לימי החורף

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

גם כשקר בחוץ כדאי להזיז את הגוף ולעשות פעילות ספורטיבית ולטייל, אם לא בשבילכם אז בשביל הילדים. מיער אודם שבחרמון, דרך מערות בית גוברין בדרום ועד מישור החוף - הצעות לטיולים שמתאימים בעיקר לימי החורף.

» טיולים לשבת - המלצות נוספות

מה עושות האיילות בלילות: יער האיילים וחרמון

ביער אודם הממוקם על הרי הגולן בגובה של 1070 מ' מעל פני הים, ובמחרק של 20 דקות מאתר החרמון, שוכנות להן חיות בר קסומות. בימות החורף הקרים היער אפילו מתכסה בפתיתי שלג לבנים ונראה ממש כמו באגדות. אפשר להגיע לסיור מודרך ביער ולצאת להליכה רגלית ובלבוש חם למסע בין חיות הבר ולראות מקרוב את הצבאים, יעלים, ובעיקר איילים מארצות שונות מהעולם. אטרקציות נוספות: רכיבה על סוסי פוני, צפייה בבריכת העופות בברווזים וברכיות, משחקייה וטרמפולינות לילדים וביקור בביתן תצוגת קרניים מלווה בהסבר על הכנת שופרים. בעונה הזו ניתן גם לצפות  בהמלטות של בפלו.

כמה: ילד מגיל שנתיים עד 12 - 45 שקלים, מבוגר 30 שקלים

טלפון: 050-5229450

» יער אודם - כל הפרטים

להתחבא במערה: בית גוברין

גן לאומי בית גוברין השוכן בלבה של שפלת יהודה מוקף בגבעות הבנויות מסלעי קירטון שבימי קדם נהגו לחצוב בהם מערות קבורה, בתי מלאכה ומחילות מסתור. המערות יוצרות מבוך ענק של אולמות וחללים גדולים מתחת לפני הקרקע. במסלול הטיול ניתן לראות את העיר תל מרשה, שאותה ביצר בימי קדם המלך רחבעם. בתקופה הרומית נטשו התושבים את העיר והקימו סמוך לו את העיר בית גוברין שהייתה מקום חשוב גם בתקופה הצלבנית.

לטיול ערך מוסף בזכות תכנית של רשות הטבע והגנים: בתכנית "פקחים צעירים" מקבלים חוברת משימות המאפשרת לטייל בלי לפגוע במורשת, בערכי ההיסטוריה ובטבע. לילדים יש משימות כמו לחפש סימנים שהותיר האדם ולהבחין בין השפעות של התושבים הקדומים וההשפעות השליליות של המבקרים היום. החורף הוא הזדמנות מצוינת לבקר באזור, גם אם קריר ואפילו גשום, אפשר לטייל במערות עצמן.

כמה: מבוגר 27 שקלים, ילד מעל גיל חמש 14 שקלים

איך מגיעים: מול קיבוץ בית גוברין על כביש בית שמש - קריית גת.

» גן לאומי בית גוברין - כל הפרטים

טבע במרחק נגיעה: נחל הירקון  

טיול רגלי באזור המרכז בין שלוש לחמש שעות. המסלול עובר לאורכו של הירקון ממזרח למערב. מתחילים בפארק אפק שלמרגלותיו נובעים מעיינות הירקון ואם עולים במעלה התל ניתן לראות את בריכות החורף המשמשות בתי גידול לדו-חיים ולבעלי חיים נוספים. בראש התל ניצב המבצר העות'מאני ומתחתיו שרידי העיר אנטיפטריס, שבנה הורדוס המלך. בהליכה לכיוון מתחם מקורות הירקון עוברים בבריכות מים יפיפיות שאחת מהן מכונה בריכת הנופרים וייחודה בצמח הנופר הצהוב. אם מסתכלים היטב אפשר למצוא גם את דג לבנון הירקון, דג כסוף קטן ממשפחת הקרפיונים השוכן בנחלי ישראל בלבד. בדרך חולפים על פני המבנה הראשון בארץ ישראל שנבנה מבטון, שנועד לספק מים לפרדסי הסביבה. הולכים עם השביל לאורך הנחל מערבה וחולפים על פני פרדסים עד שמגיעים לטחנת הקמח, שממוקמת בפיתול הנחל, זו טחנת הקמח אבו- רבאח: אחת מחמש טחנות קמח שנבנו לאורך הירקון.

כמה: כניסה לשני מתחמי גן לאומי ירקון (תל אפק ומקורות הירקון) בתשלום (כרטיס אחד לשני החלקים): מנויי מטמו"ן בחינם, 27 שקלים למבוגר, 14 לילד מעל גיל חמש.

איך מגיעים: אל פארק אפק - אנטיפטריס שבגן לאומי ירקון ניתן להגיע דרך מחלף קסם שעל כביש 5, לפנות לכיוון ראש העין "הישנה" וקיבוץ עינת. ברמזור השני פונים ימינה אל הגשר שמעל כביש 6. בסיום הגשר השלט החום יכוון אותנו אל פארק אפק.

» גן לאומי ירקון - כל הפרטים

צהוב עולה: פריחת חלמוניות

החלמונית שייכת למשפחת הנרקיסים. הצמח, בעל בצל גדול, מצמיח פרחים צהובים גדולים, בצבע חלמון עמוק ובוהק, שפורחים בקרבת האדמה ללא עלים. בבקרים פורש הצמח את עלי כותרתו ולעת ערב הוא סוגר אותם בחזרה.

אחד המקומות היפים לראות בהם את החגיגה הצהובה הוא בשולי יער להבים לטיול שאורכו כשעתיים. החלמונית הגדולה נמצאת כמעט בכל אזורי האקלים והקרקעות השונות בישראל, וניתן לראות אותה גם באזור ירוחם שבנגב, באזור גב ההר (ירושלים) במירון ועוד.

יער להב

כמה: ללא תשלוםלפרטים על המסלול: "קו ליער", 1-800-350-550.

» יער להב - כל הפרטים

עגורים, שקנאים ועופות דורסים: בעקבות הציפורים

בחורף ניתן לראות ציפורים בכמה מוקדים ברחבי הארץ. הראשון שבהם הוא בעמק החולה בו ניתן לצפות בעשרות אלפי עגורים, שקנאים ועופות דורסים. המקום מציע סיורי צפרות מודרכים שחלקם כוללים ביקור בתחנת טיבוע, סיורי זריחה מהמים, סיורי ספארי לילה שבהם ניתן לחוות את חיי הלילה של בעל החיים, סיור עצמאי באוטובוס של האתר או באופניים או ברכבים חשמליים שניתן לשכור במקום - ועוד.

ריכוז ציפורים נוסף נמצא בקיבוץ מעגן מיכאל, בבריכות הדגים המשתרעות על פני רצועה ארוכה וצרה לאורך חוף הכרמל, מתל-תנינים ושפך נחל תנינים, ועד לשפך נחל דליה בצפון. קיימים סיורים רבים בבריכות אלה ולאורך הנחל והחוף, חלקם סיורי תצפית, חלקם סיורי קבלת שבת, וחלקם סיורי צפרות 'נטו', הכוללים טיבוע ציפורים, תצפית והרצאת מומחה.

הכינרת גם היא אתר צפרות נפלא בו אפשר לצאת ל"שיט צפרות" ולצפות באלפי הברווזים, הקורמורנים, הטבלנים והשחפים ממרחקים קצרים - חוויה נפלאה שאסור לפספס.

בלבו של גן הורדים צמוד לגן הכנסת קיימת תחנה לחקר ציפורי ירושלים בה פועלת תחנת טיבוע ומסתור שממנה ניתן לצפות בציפורים הבאות לאכול ולשתות ממתקני האכלה ושתייה שהותקנו במקום. גם באתר השריון שבלטרון קיים מכ"ם מיוחד שתפקידו לעקוב אחר נדידת ציפורים.

הפתעה נוספת ממוקמת בברכות המלח מצפון לאילת (בק"מ ה-20 על כביש הערבה) שם שוהים בכל חורף מאות פלמינגו. ניתן להגיע בכל שעה של היום ולצפות בציפור המרשימה הזו. לא רחוק משם, ממש בכניסה לאילת ממוקם פארק הצפרות. 

מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע 03-6388688 תחנה לחקר ציפורי ירושלים: 0523869488. לטרון: 036446010

» עמק החולה - כל הפרטים

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ