פארק אריאל שרון: טבע במרחק נגיעה

מפגשי צפרות, סיורי ליל ירח וסדנאות מיחזור - הפארק שיושב על הר חירייה לשעבר מציע מפגש אקולוגי וחשוב לכל המשפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם אתם יכולים לדמיין את עצמכם בפיקניק על הר זבל? בטיול רגלי או מסע אופניים אל הר שכזה? בסדנה המתקיימת במזבלה לשעבר? ובכן, עד לא מזמן התשובה האוטומטית של כולנו הייתה כנראה ברורה ושלילית כמובן. אבל יש לקוות שלא ירחק היום והמחשבה הזו תתחלף בבחירה בדעה צלולה בבילוי בפארק אריאל שרון, שהיה בעבר אחד המקומות הפחות משובבי נפש בגוש דן – חירייה.

» פארק אריאל שרון - לכל הפרטים
» החופש הגדול - הברים, הפסטיבלים וכל האירועים החמים של הקיץ
» פעילויות לילדים בחופש הגדול
» החופש הגדול בחינם

פעם זה היה רק הר של זבל

על סגירת המזבלה הוחלט כבר בשנת 1993. בעולם נהוג לכנות אתרי פסולת בשם מטמנות, כיון שהזבל מוטמן בהם בתוך הקרקע. בחירייה לא הטמינו את הזבל אלא פשוט ערמו, וחלפו עוד חמש שנים תמימות מיום קבלת ההחלטה לסגור את המקום עד שבאוגוסט 1998 הופסקה ערימת הפסולת בו. ביום הסגירה היה גובהו של ההר 60 מטרים מקרקעיתו ו-80 מטרים מעל פני הים. ההערכות הן כי לאורך השנים נקברו בו 20 מיליון מטרים מעוקבים של פסולת.

כשהוחלט לסלק את מפגע הבריאות המפורסם מלב גוש דן, הן מטעמים אקולוגיים והן בשל סכנת קרבתו לשדה התעופה ואיום כניסת ציפורים למנועי המטוסים הנוחתים וממריאים, התקבלה גם החלטה מרגשת – להפוך את ההר הייחודי לפארק עצום ממדים. החזון שעמד ועומד מאחורי פארק אריאל שרון היה הפיכת מפגע סביבתי לנכס לאומי. בתוכנית הכוללת שלו מיועד האזור כולו להכיל אמפיתיאטרון, מסעדות, בתי קפה, מגרשי ספורט ומתחמים חינוכיים בעלי השפעה סביבתית וחברתית. המטרה המרכזית היא להקים פרויקט שיתרום לסביבה ולחברה, תוך שדרוג איכות חייהם של התושבים באזור בפרט ובמדינה בכלל. פארק שכזה, הבינו מתכנניו, יהווה ריאה ירוקה ענקית וחשובה מאין כמוה בלב הארץ, שכידוע הולך ועוטה עליו כבר שנים שלמות בטון ומלט, ופחות זוכה למרבדי גנים. פארק אריאל שרון נחשב לפרויקט הסביבתי השאפתני ביותר בישראל, ומעצם היותו שכזה היה ברור כי הקמתו ופיתוחו יארכו זמן רב, וכי ייפתח לציבור הרחב בשלבים. בסופו של תהליך, יש לקוות, יהפוך המקום לחלון הראווה הייצוגי של גוש דן ושל הארץ כולה, ובעיקר – לאתר מטויל ונחשק בקרב ישראלים ותיירים כאחד.

קצת טריוויה: פארק אריאל שרון, המשתרע על פני שטח של 8,000 דונם (פי שלושה מהסנטרל פארק), ממוקם באזור שבין דרום תל-אביב, אור יהודה, רמת גן, חולון ואזור. הפארק כולל בתחומו, בין היתר, את תל חירייה (הר הזבל המפורסם), בני ברק העתיקה, פארק מנחם בגין (פארק דרום), שטחים חקלאיים, חוות "הזורע" ובית הספר החקלאי "מקווה ישראל". רוב האתרים הללו יחוברו באמצעות שבילים אל הפארק, וכך יתאפשר למבקרים – משפחות וילדים בעיקר – לערוך טיולים רגליים ארוכים בסביבה, אפילו בלי להשתמש לצורך העניין בכלי רכב.

"קרן ברכה", ובייחוד המנכ"ל ד"ר מרטין וייל, הם שסייעו ומסייעים רבות להקמת הפארק ונותנים דחיפה מסיבית לקידומו. הפרויקט מנוהל על-ידי "החברה הממשלתית פארק אריאל שרון". שיקום ההר ותכנונו מחדש של הפארק נעשים על-ידי צוות בינלאומי וישראלי, על-פי תוכניתו של אדריכל הנוף הגרמני פיטר לאץ', ולפי מה שנעשה במקום עד כה ניכר שלאץ' חושב ירוק ואחר. אפשר לראות זאת, למשל, בדוגמה הפעוטה – הטראסות המיוחדות שבונה לאץ' כנגד סחף על חלק ממדרונות ההר – הן עשויות מזרדים וענפים של גפן הכרוכים זה בזה במעין מלאכת קליעה יפה. בתחומי הפארק יפותחו בעתיד מתחמים ואתרים שונים, ביניהם: אגם, טיילת, מרכז מבקרים, מרכז צפרות ומגוון ביולוגי, אתרי מורשת ועוד.

בינתיים מתבססות כל עבודות הפיתוח והשיקום של ההר והפארק על עקרונות אקולוגיים ובראשן, עקרון הקיימות – ניצול של חומרים זמינים מהאתר עצמו ומסביבתו הקרובה. וכך, כדי להתמודד לדוגמה עם בעיית היווצרות הגז הרעיל מתאן, שתסיסת הזבל מפיקה במעבה ההר, הוקמה במקום מערכת מתקדמת לשאיבת הגז והפיכתו לאנרגיה ירוקה המשמשת מפעל בתחום הטקסטיל הממוקם באזור. באזורים שעל ראש ההר נבנו גם בריכות אגירה מיוחדות, אשר אוצרות את מי הגשמים ומשמשות להשקיית העצים והצמחייה של הפארק, במקום השקיה במקורות מים חיצוניים. עוד נעשה שימוש בקורות בטון משומשות מבניינים, ובכלל שימוש בפסולת בניין ממוחזרת, לצורך עבודות השיקום בפארק, עבודות כמו הקמת סוללה היקפית לתמיכת ההר או כבישת מסלולים לרכיבת אופניים, העשויים ממצעים של פסולת בניין ממוחזרת ועוד.

אז מה עושים בפארק בעצם?

כבר כיום יכולים המבקרים במקום ליהנות מפעילויות מודרכות ומסיורים (לקבוצות) הנערכים בשטחי הפארק, בשיתוף עם מקווה ישראל, החברה להגנת הטבע ו"המרכז לחינוך סביבתי" (שפועל תחת איגוד ערים דן לתברואה, ולו מרכז מבקרים השוכן למרגלות ההר). אלו מציעים פעילויות כדוגמת מפגשי צפרות, סיורי ליל ירח, סדנאות מיחזור, וכן פעילויות טבע ופנאי שונות. מפגשי הצפרות מספקים לילדים ולמבוגרים היכרות חווייתית עם בעלי כנף המשתמשים בפארק כחניון למנוחה ותדלוק. במהלך המפגשים זוכים המשתתפים בהצצה מקרוב על ציפורי הבר ואורח חייהן, לומדים על הליך 'טיבוע ציפורים' ושומעים הסברים על אקולוגיה ועל בתי גידול של בעלי חיים אחרים המצויים בפארק. מפגשי הצפרות מועברים על-ידי מדריכי מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע. בסיורי ליל הירח ניתן לפגוש חיות בר השוכנות בהר, וללמוד אודותיהן. החל מאמצע אוגוסט מתעתדת הנהלת הפארק לפתוח את מרפסת התצפית היפהפה שנבנתה במקום (ושכבר היו למרבה הצער מי שחיבלו בה ומחקו מלוח המתכת היפה, המתאר את קו האופק של תל-אביב, את הכיתוב בערבית של שמות האתרים שהופיעו עליו). עוד סיבה למסיבה הם שבילי האופניים אשר הוכשרו כבר בסביבת ההר. במקום נסללו כבר כ-25 ק"מ של שבילים לרכיבת שטח. למעשה, לנועזים שאינם יראים מחום הקיץ הקופח, קיימת כיום אפשרות לרכוב על שביל אופניים מיוחד שיוצא מסביבת היכל נוקיה בתל-אביב ומגיע עד להר שבלב הפארק. תוואי המסלול עובר דרך פארק דרום, ואינו חוצה כבישים גדולים.

אם אתם חולמים כבר על פיקניק פסטורלי שיערך מול הנוף המשגע, עם מפה משובצת והרבה צל עצים מסביבכם, כנראה שתיאלצו להמתין עוד עשר, עשרים או אפילו יותר שנים. אבל אם תסתפקו בחוויה מרתקת, מלמדת ומעשירה על איכות הסביבה, חוויה שיכולה לעורר בילדים מחשבות על עולמנו ובריאותו, תחזוקתו הנכונה ואושרו – קחו את כל בני המשפחה וסעו לפארק אריאל שרון המתהווה. חשוב להפגיש את הקטנים עם התפתחות הפארק ועם החשיבה האקולוגית הירוקה, החדשה והמרשימה שמאפיינת את היזמות סביבו. כי הילדים הם הסוכנים הטובים ביותר והם, אחרי הכל, דור המחר.

כל הגעה לפארק מצריכה תיאום מראש. במקום מתקיימות עדיין עבודות פיתוח מאסיביות ומסוכן לשוטט שם לבד. לתיאום מראש עם חברת הפארק: 03-7398999.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ