טיול בראשון לציון בעקבות ט"ו בשבט

לקראת חג האילנות, אתם מוזמנים לצאת ולברך כמה עצים באים בימים, ביום הולדת שמח, וגם שדה נסתר, עצי שקמה וגת עתיקה

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראשון לציון
צילום: אילן אסייג

כן הם עומדים, למעשה לא זזים. אבל, יודעים לספר (למי שמבין את שפתם), מה קרה כאן בתקופה העות'מנית. חלק מהם, יש האומרים, יודע לספר מה קרה כאן במלחמת העולם הראשונה. יש כאלה, אמנם ספורים, שיודעים איך היה בארצנו בתקופת הרומאים. חוץ מהסיפורים יש להם עוד יתרונות, נותנים צל ביום חם, מעניקים לנו צבעי שלכת וצבעי לבלוב מרהיבים, משמשים כמקום כינוס ולינה לציפורים, ועוד משהו, קצת אכזרי, הם מעניקים לנו את שולחן העץ, את הכיסאות, דלתות ארונות, וגם את הנייר. עם כל הטוב הזה, לא תשמעו מהם מילה אחת, לפעמים הם מנידים את ראשם ברוח הקלה, בכן צייתני וזהו. פשוט נמצאים לידינו ולא מבקשים דבר. הפעם, ביום ההולדת שלהם, ט"ו בשבט, אתם מוזמנים לצאת לרחבי ראשון לציון, ולברך את העצים הרבים שפזורים ברחבי העיר: "מזל טוב, חיים ארוכים, עד אלף שנה ועוד קצת".

בגבעה קטנה שנמצאת במערב רחוב שפרינצק מרוכזים כמה וכמה עצים עתיקים, הרחוב שמצידו המזרחי שורה של בתים, צידו המערבי פרוע בצמחיה ועצים עבי גזע. עלייה קצרה מעלה אתכם אל מעל הרחוב, אל שורת עצי אקליפטוס באים בימים. הגזע שלהם מסועף, חלקו נפגע מפגעי מזג האוויר וגם, לצערנו מיד זדונית. האקליפטוסים למודי רוחות יוצרים מראה מיוחד, לעת שקיעת השמש הופכים לצללים כהים ונראים כאילו יוצאים במחול שקפא באמצע התנועה. מי שיטרח ויטפס אל הגבעה הקטנה יגלה בקו השני עצי שקמה קשישים, יפיי נוף, שהפכו לפינות משחק לילדי אחת השכונות הסמוכות וגם מקום מרגוע לאנשים שרוצים לחלוק עם הטבע פינה מוצלת וירוקה. הגבעה הפראית כאילו מנותקת מהעיר, שני צעדים מערבה ושאון העיר, הבתים הרחובות והמכוניות, נעלם. צמחיית חורף מכסה את כל הגבעה וגולשת אל בין העצים. 

רבים אינם יודעים שבגבעה זו נמצאה גת עתיקה, עם פסיפס נדיר. לפני כשלוש שנים נערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות, אחרי שנשלפו הממצאים ונכתבה עבודות הדוקטורט על החפירה, כיסו את הממצאים הנדירים בחול עד שיימצא תקציב להעניק לאתר את הטיפוח הדרוש. אבל בחלק הצפוני של הגבעה יש את אתר הגתות המשוחזר ששם אפשר ללמוד על הכנת היין בתקופה העתיקה. הגת מהתקופה הביזנטית שנחשפה בעקבות עבודות פיתוח בפינת הרחובות שפרינצק וההסתדרות, שימשה לייצור יין עם משטחי דריכה מפסיפס. המקום שוחזר ומשמש את תלמידי ראשון לציון ללימוד על דרך הכנת יין ושמן זית בתקופה הקדומה.

בעיר עוד כמה עצים עתיקים, לכמה מהם כדאי לגשת, לברך אותם ביום הולדת שמח. במחשבה שנייה, כל עץ, שיח ופרח ראוי לברכה ובעיקר לשמור עליהם ולטפח אותם. כי הם מוסיפים יופי ואוויר נקי לחיינו.

הראשון בחבורה: כאן עמד עץ השקמה העתיק. בראש גבעת בית הקברות הישן, (ליד שכונת גני ראשון), עמד פעם עץ שקמה ענק. תחתיו נמו את הלילה הראשון בשנת 1882 ראשוני המתיישבים שבאו לראות אם לקנות את האדמה. לצערנו, העץ הענק קרס מכובד השנים, נותר בראש הגבעה שרטוט של מקום גזעו הענק. בבית הקברות גם כמה עצי ברוש ענקיים.

העץ שזכה לתספרות: ברחוב נחמה עץ אקליפטוס ענק, מול המעוצה הדתית וליד גם ציבורי מטופח. לצערנו העץ כנראה נאבק על חייו וכדי לעודד את הצמיחה זכה לתספורת, גיזום. 

שורות הדקלים בגן העיר: בגן העיר כמה עצים עתיקים, חלקם שבעי שנים ונאלצו לטפל בענפיהם בעזרת גיזום. שורות הדקלים המרשימה, ניטעה בשנת 1890 לצידן מפלי המים. הגן תוכנן מחדש בשנת 1997 על ידי האדריכל משה בירקנטל. ברחוב הכרמל, ממערב לבית העירייה שני עצי איקליפטוס עבי גזע.

שני עצים ענקיים: ברחוב בלקינד, (סמוך לרחוב ירושלים), שני עצי אקליפטוס ענקיים. הגזעים עבים, נדרשים כמה ילדים כדי להקיף אותם. שהרוח מהתלת בצמרת העץ, יש רחש נעים שמשמיעים העלים. מחול של עלים, חלקים נושרים בריקוד סיבובי. לצד העצים הענקיים נחנך לא מזמן גן חדש ובו משחקים רבים לילדים.

שני דקלי וושינגטוניה: שני דקלים בין השדות בצפון מזרח העיר, בין שדות מעובדים עומדים בודדים.

עם הילדים: הגבעה המדוברת נמצאת ברחוב שפרינצק. עם עצי האקילפטוס הענקיים ועצי השקמה שנמצאים מאחור. כדאי להגיע לקראת שעות אחר הצהרים, בשעה זו גווני השמים מוסיפים תפאורה נפלאה למקום. עוד לפני שמטפסים לגבעה כדאי לראות את הצללים הכבדים של האיקליפטוסים, את הגזע שחלקו מבותר. אחר כך לטפס למעלה, לטייל בגבעה בין צמחיית החורף היפה. להגיע אל עצי השקמה, מישהו טרח להכין על גזעם סולם כדי לטפס לענפיהם, נדנדות מאולתרות, פינות ישיבה ואפילו גררו לצילם כורסא ישנה ומזרונים. טיול בטבע, קרוב לבית, כדי לברך את האילנות. כמובן לספר את הגדת ט"ו בשבט ולמה העצים כל כך חשובים לאדם.

» טיול השבוע: שני דקלים בשדה פתוח
» טיול השבוע: נחמה של התימנים
» טיול השבוע: סוכרייה צבעונית ענקית
» טיול השבוע: קו התפר הירוק
» טיול השבוע: מציצים לשכנים

איך מגיעים: במערב ראשון, בקצה המערבי של רח' רוטשילד, ברמזור פונים שמאלה, לרחוב שפרינצק. נוסעים מעט, ורואים את עצי האקליפטוס העתיקים, מצד ימין. אחרי כמאה מאתיים מ', פניה למקום חניה גדול ומשם ממשיכים לגבעה ברגל.

זיכרון ראשוני: סמל העיר הוכן בשנת 1942, מסמל את תחילתה, התפתחותה ורבגוניותה של העיר. בסמל מופיעים הבאר הראשונה, הכתובת "מצאנו מים". גפן ואשכול ענבים, עץ הדר, ברקע בנייני תעשייה ועשן מיתמר מארובותיהם.

זיכרון ראשוני: 1895 הוקמה "האורקסטרה הראשונה של ראשון", תזמורת עברית ראשונה. 1897/8- נחנך בית העם העברי הראשון, משכן לוועד המושבה, לאורקסטרה ולספרייה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ