טיול לשבת: פארק השרון בחדרה

בשביל פריחת כלניות לא חייבים להדרים עד דרום אדום, פארק השרון עם בריכת יער בליבו, הוא הפתרון

איריס ארבל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פריחה בפארק השרון
נוף ארבע הארצות, פארק השרוןצילום: איריס ארבל, החברה להגנת הטבע

פארק השרון הוא גן לאומי המשתרע בין עמק חפר לחדרה ובין כביש ארבע לים, על שטח של כ-6,000 דונם. הפארק הוא השארית האחרונה של יער השרון הנרחב שהיה כאן בעבר ובין השרידים הספורים בארץ לתצורת יער-פארק, בה גדלים עצים במרווחים גדולים יחסית. בנוסף, מהווה הפארק את אחת מהריאות הירוקות הבולטות והחשובות באזור השרון הצפוני ועמק חפר.

הכירו את מדור טיולים של הארץ עם כל המידע למטיילים

איך מגיעים?

בווייז ניתן לכוון: פארק השרון חדרה, כניסה מכביש 4. נחנה את הרכב במגרש החניה מאחורי תחנת הדלק דור אלון.

מה רואים?

אלון תבור בפארק השרוןצילום: משה גלעד

למרות שטחו המצומצם, ייחודו של הפארק הוא בהצגת מגוון בתי גידול במקום אחד: מדיונות למצוק כורכר, מיער פארק לבריכת חורף, ומשום שהוא משלב בתוכו ארבעה נופים הפארק נקרא גם "נוף ארבע ארצות". במזרח הפארק בריכת חורף גדולת ממדים. בריכת היער (ובשמה המקורי בירכת עטה) היא למעשה שארית אחרונה ומפוארת לביצות חדרה, כמו גם האקליפטוסים ביער הסמוך, צאצאיהם של אותם עצים שנטעו החל משנת 1896 באזור.

בתקופת זו של השנה מתכסה הפארק בפריחות מרהיבות של רקפות, מרבדי כלניות, איריס ארצישראלי, זהביות, נוריות, בן חצב יקינטוני ועוד. אז מי שאמר שחייבים להצפין לגליל או להדרים לנגב כדי לצפות בפריחה?

איך מטיילים במסלול?

מרבית השבילים בפארק אינם מסומנים וניתן לנוע ביניהם בחופשיות, לכן הנה מסלול הליכה שמוצע למטיילים ברגל. המסלול מתואר מנקודת היציאה המזרחית, על כביש 4 דרומית לחדרה.

ממגרש החניה מאחורי תחנת הדלק דור אלון נרד ברגל אל דרך העפר הרחבה ונפנה מיד שמאלה, דרומה, אל דרך עפר המובילה אל בריכת היער. בכניסה לדרך שילוט המכוון לבריכה. נלך דרומה על השביל כ-10 דקות עד שנראה לימיננו שרידים של מבנה הבנוי לבני כורכר. מבנה זה היה בית המשאבות ששאבו את מי הבריכה להשקיית הפרדסים בתחילת המאה ה-20 (אין כניסה למבנה מחשש להתמוטטות).

נחזור אל השביל ונמשיך עוד כ-20 מטרים עד לבריכה.

בריכת יער היא שמורת טבע ועל כן הכניסה למים אסורה. הבריכה מחזיקה מים רוב ימות השנה וניתן לראות בה עופות מים רבים בהתאם לעונות – מיני ברווזים, אנפות, קורמורנים, שלדגים ועוד ולעתים ניתן אף להבחין בצבים בסביבתה. בעונת החורף ניתן לשמוע את קרקורי הצפרדעים והקרפדות. באביב ובקיץ מתכסה שטח ההצפה שמול הבריכה בפריחה מרהיבה של בוציץ סוככני, צמח עשבוני גבוה בעל פריחה כדורית ורדרדה, הנמצא בסכנת הכחדה בארץ.

מדרום לבריכות משתרעת רצועה של דיונות חול. אם נלך בזהירות נוכל לראות עקבות רבות של בעלי חיים. נחזור באותה הדרך אל דרך העפר המרכזית ונפנה בה שמאלה, מערבה. הדרך מישורית ובנקודה בו היא מתחילה לעלות במתינות נפנה שמאלה בשביל, אל גבעות הכורכר.

בחורף ובאביב מכוסות גבעות הכורכר בצמחייה עשבונית נמוכה. האזור חרוץ שבילים וניתן לבחור כל אחד מהם. על הגבעות אפשר למצוא עצי חרוב, שיחי אלה ופרטים בודדים של אלון התבור פזורים בשטח. בחורף ניתן להבחין במרבדי כלניות בעמקים בין הגבעות, בעיקר בחלקו הדרומי של הפארק. תחת עצי האלון ובין שיחי האלה מציצות בחורף רקפות רבות. עוד בפארק פריחות מועטות של בן חצב יקינטוני, איריס ארצישראלי, נוריות, פרגים ומינים נדירים כמו זהבית.

מאזור הגבעות נמשיך עם השביל מערבה, לכיוון יער חדרה – יער אקליפטוסים נטע אדם. בדרכנו נראה את מסילת הרכבת, יש להיזהר ולא להתקרב למסילה, שאינה מגודרת באזור זה. נמשיך עם השביל לכיוון היער עד שנפגוש את השביל החוזר מזרחה, לכיוון כביש 4 ותחנת הדלק. בנקודה זו נפגוש גם את סימוני שביל ישראל, העובר בפארק. נחזור עם דרך העפר חזרה אל מגרש החניה בו השארנו את הרכב.

מידע כללי

חבל ארץ: השרון הצפוני

אורך המסלול: כ-3 ק"מ

נקודת התחלה וסיום: תחנת הדלק דור אלון על כביש 4, כ-2 ק"מ דרומית לחדרה - המסלול מעגלי

עונה מומלצת לטיול: חורף-אביב 

מגבלות: אין

דגשי בטיחות: אין להיכנס לבריכת החורף ולמבנים הישנים. בדרכי העפר בפארק נוסעים לעיתים כלי רכב, יש ללכת בזהירות ולשים לב לרכבים הנעים בשטח. חלק מהשבילים עוברים בסמוך למסילת ברזל שאינה מגודרת, יש להימנע מלהתקרב אליה.

דרגת קושי: קלה

נגישות: המסלול אינו מונגש, אך בחלק מדרכי העפר ניתן לנוע ברכב.

ציוד נדרש: נעליים נוחות להליכה, מים (אין ברזי שתייה לאורך המסלול)

אתרים בתשלום: אין

פרטים נוספים: כאן

_____

איריס ארבל היא מנהלת קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ