טיול שקיעה להר צפחות: להשקיף על אילת מלמעלה

טיול שקיעה (או זריחה) מהיר וקצר, עם תצפית יפה על הנוף עוצר הנשימה של מפרץ אילת

דב גרינבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תצפית מהר צפחות
תצפית על מפרץ אילתצילום: דב גרינבלט
דב גרינבלט

הר צפחות הוא ההר הבולט הקרוב ביותר לעיר אילת, מה שמאפשר תצפית יפה לקראת השקיעה האדומה. ומה רואים? את הים הכחול, האורות הנדלקים אט אט בעיר ואת הנוף עוצר הנשימה של מפרץ אילת וההרים התוחמים אותו. היופי בטיול השקיעה הזה שיש גם מספיק זמן לרדת, לפני חשיכה.

הכירו את מדור טיולים החדש של הארץ עם כל המידע למטיילים ולנוסעים

צפחה היא סלע בעל מבנה לוחי, דהיינו מתפצל ללוחות שטוחים, מקבילים זה לזה. השימוש המקובל בעולם לצפחות, הוא ככיסוי לגגות, לרעפים, או לריצוף מדרכות. כן משתמשים בלוחות הצפחה העדינים, יותר כלוחות לכתיבה בגיר, או בחרט. סלעים אלה נוצרו בתהליך התמרה (מטמורפוזה) איטי של חרסיות קדומות, בהשפעת חום ולחץ, לאחר שכוסו בשכבות עבות של סלעי משקע מאוחרים יותר שהעיקו עליהם. הצפחות בהר זה, נקראות צפחות נציץ, משום שבולטים בהן גבישי הנציץ המבריקים והמנצנצים בנפול עליהם האור.

תיאור המסלול:

מהפינה הדרום-מערבית של החנייה של קלאב אין, יוצא שביל סימון כחול, תחילה לצפון מערב ובהמשך לדרום מערב, בעלייה מתונה. לאחר 2 ק"מ של הליכה מגיעים לפסגת הר צפחות. מסדירים נשימה אט אט ומבינים שכאן מתגלה המפרץ במלוא יופיו - אילת, חופה הצפוני ונמליה. ממול נראית עקבה הירדנית. מהפסגה נשקף הנוף לכל רוחות השמיים, נוכל לצפות גם דרומה עד לגבול האופק, אל ארבע מדינות: מצרים, סעודיה, ירדן וישראל.

את מראה המפרץ הצר והארוך, שנמשך בבקע הסורי – אפריקאי, החודר לערבה שבין רכס הרי אדום ממזרח והרי הנגב ממערב, מוטב לצפות בשעות אחר הצהרים, כשהשמש בגבנו. עם זאת, אפשר גם אפשר, ובטח בעונה זאת, להפוך את היוצרות ולטפס אל מרומי הר צפחות לטיול זריחה מרהיב, רגע לפני שנעשה חם באופן בלתי אפשרי לטיול.

מכאן נרד בשביל מסומן, היורד אל חוף הים, מהלך כמחצית השעה. קשה להינתק ממראות הנוף, כאן בשעת השקיעה, אך מוטב להקדים לרדת, בטרם תרד החשיכה. 

חשוב מאוד להקפיד ללכת בשביל המסומן ולא לעקפו או לקצרו. בתחתית השביל נגיע לנחל גרעינית. מכאן אין הדרך ארוכה אל החוף הסמוך, שהוא חוף שמורת האלמוגים של אילת וממולו – בית ספר שדה אילת, שהוא גם סופו של שביל ישראל. הטיול להר צפחות הוא במקטע 52 של שביל ישראל. 

ההגעה:

ממרכז אילת: נוסעים דרומה לכיוון חוף אלמוג. ליד תחנת הדלק סונול, פונים ימינה ולמעלה, עד החנייה של מלון קלאב אין.

לנקודת הסיום: אם יש רכב נוסף, כדאי להקפיץ לחנייה של חוף אלמוג, אם לא - יש ללכת צפונה מחוף אלמוג, 1 ק"מ לאורך הכביש, חזרה למלון.

מתאים לגיל: לכל המשפחה

דרגת קושי: בינונית

אורך המסלול:  כשני ק"מ   

עונה מומלצת: כל השנה

מגבלות: טיפוס בחלקו הראשון של המסלול. חשוב מאוד לא לסטות מהשביל

דגשי בטיחות: אין צל לאורך המסלול.

נגישות: אפשר להגיע עם כל רכב לנקודת ההתחלה והסיום. 

ציוד נדרש: כובע, מים, נעליים נוחות. מפה.

איפה אוכלים באילת? כל ההמלצות - כאן

_

דב גרינבלט מהחברה להגנת הטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ