טיול לעין עבדת: נווה מדבר גם בשיא הקיץ

לכל האנשים שמחפשים מים במדבר גם בעונת הקיץ, עין עבדת הוא נווה מדבר אמתי - עם צל, בעלי חים וכמובן מפל מים שופע כל השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עין עבדת
עין עבדת צילום: דב גרינבלט

הטלפון במשרדי בית ספר שדה הר הנגב, מטרטר כל היום. על הקו – מטיילים. שאלה קבועה יש בפי הישראלי, לפני שהוא יוצא אל הטבע. "איפה אפשר לראות קצת מים?". לעיתים אני לא מתאפק ושואל - "אתם רוצים הרבה מים?" וכאשר התשובה היא חיובית, אני מסביר בסבלנות שעליהם להגיע למצפה רמון ולהמשיך מהלך נסיעה של כשעתיים דרומה, עד אשר יגיעו למפרץ אילת, שם יש הרבה מים. עם זאת, נראה שיש התרגשות רבתי לראות מים שופעים בלב מדבר. הנגב רחב ידיים ובליבו שוכן המעיין שהוא לדעתי, היפה בארץ - עין עבדת.

איך מגיעים?

לבאים מצפון, סעו דרומה מבאר שבע, על כביש 40, לכיוון שדה בוקר. חמש דקות נסיעה אחרי קיבוץ שדה בוקר, נפנה שמאלה לכיוון מדרשת בן גוריון. בכיכר, פונים ימינה, חולפים על פני הכניסה לאחוזת הקבר של הזקן (אל דאגה, נבקר אותו בסיום הביקור) משלמים בקופה ומתחילים לרדת בזהירות את הסרפנטינות המחברות את שדה צין, עליו מוקמת המדרשה, אל נחל צין, בדיוק בנקודה בה הוא יוצא בפרץ מהקניון של עין עבדת ומתרחב לכדי בקעה רחבה ששמה באופן מפתיע – בקעת צין.

עין עבדת צילום: אליהו הרשקוביץ

נחצה את הערוץ ונמשיך עוד כמה מאוד מטרים. הביטו לצדדים, אט אט הסלע סוגר עלינו, עד שנגיע לחנייה. נדומם את הרכב ונוכל להתפנק בשירותים בברזיה ובפינת הפיקניק הנאה. שימו לב, פינת הפיקניק היא המקום היחידי בגן הלאומי בו ניתן לאכול. מומלץ למלא את הבטן כבר פה וגם לנסוע להקפיץ את הרכב השני לסיום המסלול, בעין מעריף.

יחד עם הכריך, תוכלו לראות כבר ציפורי שיר מתעניינות בנעשה, זנבנים, בולבולים ושחורי זנב. ברכו אותם לשלום וזכרו לא להשאיר שאריות מזון. חצו את החנייה וצאו לדרך. מסביבכם שיחי מלוח, אפשר לנסות לתת ביס בעלים. אחת השיטות של המלוח להתמודד עם החיים במדבר, היא להפריש מלח על העלים. כך הוא נפטר מהמלח המצוי במים ובקרקע וגם זוכה גם לשכבת הגנה מהשמש. אם יתמזל מזלכם לראות מכרסם גדול (בגודל אגרוף וחצי של אדם מבוגר) מסתובב בין שיחי המלוח, זה כנראה הפסמון. הפסמון אוכל אך ורק מעלי המלוח. אגב, הוא המכרסם היחידי המסוגל לאכול ביד אחת ולא בשתיים.

המשיכו עם השביל, עד שתגיעו לעץ גדול ומרשים, זה עץ אלה אטלנטית, אשר נהנה משפע מים יחסי. בהר הנגב הגבוה, יש שפע של אלות אטלנטיות, בעונה הזו העץ מלבלב. מקורו של העץ הוא בהרי האטלס ושם, בעונת החורף, העלים נושרים על מנת למנוע את קפיאתם בשלג ובזבוז אנרגיה. במדבר אנחנו עדים דווקא לתופעה של שלכת קיץ. הצמחים מעדיפים למנוע אידוי גבוה בשמש הקיצית. לפיכך, האלה האטלנטית מזכירה לנו עם צילה, הרים רחוקים ומושלגים.

איך מגיעים לעין עבדת בשבת?צילום: אליהו הרשקוביץ

אחרי טבילת צל קלה, נמשיך למעמקי הקניון. נשים לב כי המסלע הבנוי סלע קירטון קשה, משובץ בשורות שורות של עדשות צור שחורות. לתצורה היפה הזו יש שם - תצורת מור, והיא תצורת הבסיס של חבורת עבדת הבונה את רמת עבדת. כיוון שמדובר בסלע קשה, הוא מאפשר היווצרות של מפלים וקניונים, לרוחב בקעת צין, כמו בעין עקב וקניון נחל חווה. בגלל שהוא סדוק, הוא מאפשר אצירה של מים, כאשר שכבת החוואר שתחתיו, מהווה את השכבה העוצרת וכך גם נוצרו לנו המעיינות לרוחב הבקעה- עין עבדת, עין עקב, עין זיק ועין שביב, עין חווה, עין שרב ועין אורחות.

יש להבין כי מעיין במדבר שופע מים על הקרקע. המים מביאים צומח. הצומח כדי לא להיות לבד מזמין חרקים ליהנות מהסעודה וציפורים ומכרסמים ליהנות מהמסתור ומהחרקים והזרעים. גם את הציפורים והמכרסמים יש מי שהיה שמח לנשנש ועל הדרך גם להרביץ איזה שלוק מים או לזכות בארוחה מלאה על ידי צייד יונקים גדולים יותר – גם טורפים רוצים לבוא למסיבה. ומפה לשם, המעיין הוא המרכז סביבו כולם רוקדים. ועל הדרך הוא בעצם נווה מדבר.

אט אט נגיע למפל המפורסם והיפה. עין עבדת הוא גן לאומי שבו נאסרה כניסה אל המים. אפשר לשבת מול המפל וליהנות מהצל, אבל למים אסור להיכנס. נחזור על עקבותינו, על לגרם המדרגות הצר, העולה מעל המפל. מי אשר כוחו לא עומד לו, יכול לחזור לכיוון החניה. הממשיכים יעלו בזהירות את המדרגות  ויביטו בהשתאות על המפל של עין עבדת, הפעם מלמעלה. עוד כמה דילוגים וכמה מדרגות, ותמצאו את עצמכם בליבה של חורשת צפצפת הפרת. פינה מעולה לעצירה ולשלוק מים לפני העלייה הארוכה ליציאה מהחניון. אם תהיו מספיק בשקט יש לכם סיכוי לפגוש ביעלים. היעלים חובבי מצוקים ולכן נפגוש ואתם במקומות מצוקיים כדוגמת, מצוקי עין גדי, מכתש רמון וגם כאן.

נחל בעלייה

עין עבדתצילום: אליהו הרשקוביץ

המסלול כעת מתחיל לטפס במעלה הנחל. מומלץ לטפס זאת אט אט ובסבלנות. בהגיענו אל הסולם הראשון, מומלץ להמשיך בשביל עוד כ-50 מטר ולהגיע למערת נזירים ביזנטית. במערה אפשר לראות את פתחי הכניסה והאוורור וגם גומחות אשר נחצבו לטובת הנחת חפצים שונים. כפי שהמעיין מושך את עולם הטבע הוא מושך גם בני אדם. עיר האם של נזירי עין עבדת הייתה כמובן העיר הנבטית עבדת  שנמצאת בסך הכל שלושה ק"מ מדרום לנו ומומלץ לבקר גם בה. נחזור על עקבותינו ונטפס את הסולמות והמדרגות. לא לשכוח בתום העלייה להביט על הקניון מלמעלה.

מומלץ לגשת לראות את המפל של עין מעריף שמהווה גם נקודת תצפית מפורסמת על שיטפונות, בעונת החורף. ניגש אל המכונית שהשארנו לפני תחילת הטיול וניסע לאסוף את הרכב הנוסף. הפעם בסיום העלייה חזרה מהסרפנטינות ניגש לבקר את הזקן, הלא הוא דוד בן גוריון. נבחר את השביל הדרומי, שיוצא מהחנייה, כך נוכל ליהנות ממבט על עין עבדת, נחל חווארים ובקעת צין. כאשר נגיע, נמצא שני קברים צנועים עם תצפית נהדרת על רמת עבדת ורכסי הנגב. נוכל לספר לו על ההצלחות והצרות של חזונו וליהנות מהנוף.

זמן טיול- 1-3 שעות.

מרחק -1-2 ק"מ.

מילוי מים – אחוזת קבר בן גוריון, עין עבדת.

___

מאור בקל הואמנהל בית ספר שדה הר הנגב בחברה להגנת הטבע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ