איתן לשם

ישראל היא כבר לא מדינה מבודדת המשוועת לתיירים. אשתקד חצו את שעריה כמעט ארבעה מיליון תיירים, ומגזינים נחשבים בחרו בתל אביב, יפו ואילת כיעדי טיול מובילים בעולם לשנים הקרובות. ובכל זאת, בחירה באחד היעדים הישראליים לכאלה "השווים טיול" בעיני מגזין טיולים בבינלאומי מוביל, זו סיבה אמיתית למסיבת תיירים. קיסריה היא המצטרפת הטרייה לרשימת המומלצות כחלק מרשימת "50 המקומות הטובים ביותר לטייל בהם ב-2020" של מגזין הטיולים Travel and Leisure.

קיסריה נבחרה בעזרת השילוב של "העת העתיקה והמודרניות" שמושכים אליה מבקרים יותר מאי פעם. האתר מפנה את התיירים למרכז המבקרים החדש, הקרוי על שמו של המלך הורדוס. במרכז שנבנה בחללים התת קרקעיים שהיו בסיס למקדש, נמצאים ממצאים ארכיאולוגיים שונים כמו פסיפסים צבעוניים ומטבעות זהב. עורכי האתר גם מפנים את התיירים למרכז הצלילה של העיר העתיקה, שם ניתן לצאת למסעות מרתקים מתחת למים לאורך הנמל ההיסטורי.

קיסריהצילום: עופר וקנין

גם המלצות עכשוויות יותר ממתינות לאורחים, עם אזכור מסעדת "הלנה בנמל" ומלון "דן קיסריה" שעבר שיפוץ נרחב לאחרונה. לאחר מכן המליץ המדריך לתיירים פשוט להלך לאורך העתיקות – משוברי הגלים של הנמל עתיק, דרך המרחצאות והעמודים הרומיים ועד האמפיתיאטרון הרומי המפואר. 

במרכז המבקרים החדש של קיסריה שוחזרו הקמרונות – קירוי קשתי מאבן – שבנה המלך הורדוס הבנאי. הם שימשו כבסיס למקדש אוגוסטוס שפעל בסמוך לנמל קיסריה. מערכת הקמרונות הנרחבת נחשפה לפני חמש שנים במסגרת חפירות ארכיאולוגיות מואצות באתר, ובנייתן מתוארכת ללפני 2,000 שנים. מרכז המבקרים נבנה בעלות של 150 מיליון שקלים על ידי קרן הברון אדמונד דה רוטשילד, ולבד ממוצגים ארכיאולוגיים היא כוללת גם טיילת חדשה שמחברת בין החומות והביצורים העתיקים לבין אמת המים, לטובת טיול היסטורי ופסטורלי על המים.

ברשימה, שמקוטלגת לפי הא'-ב' ולא לפי דירוג בעל חשיבות, נמצאים יעדים כמו בייג'ינג שחנכה את שדה התעופה הגדול בעולם, בוסטון שהפכה ל"מלכת המלונות של אמריקה", ליל הצרפתית שהפכה לבירת העיצוב של אירופה לשנת 2020 וטיביליסי על מהפכת חיי הלילה שלה. למרות שההשפעה של רשימות כאלה מוטלת בספק, הן בהחלט מעידות על מגמות בתיירות העולמית. על פי הבחירות המרובות של יעדים ישראליים בשנים האחרונות, ניתן לקבוע שמבחינה תיירותית מצבה של ישראל מצוין. כעת צריך לגרום גם לתייר הישראלי להבין זאת, ולצאת לתור את מדינתו בצימאון ממש כמו התיירים הבינלאומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ