איתן לשם

החל מהיום (רביעי) ייפתחו 20 פארקים, שמורות טבע וגנים לאומיים של רשות הטבע והגנים. הם יצטרפו ל-20 הפארקים שכבר נפתחו בשבוע שעבר, ויהיו כפופים לאותן הגבלות על המבקרים. המטיילים שירצו לטייל באתרי הטבע שייפתחו מחדש למבקרים, יידרשו לעמוד בתנאים הבאים: בדיקת חום בכניסה, רישום מראש באתר רשות הטבע והגנים והגבלה על כמות המבקרים בו זמנית בכל מקום. 20 אתרי הטבע החדשים נוספו לרשימה אחרי הצלחת הפיילוט בשבוע שעבר, אליו נרשמו אלפי מטיילים – דבר שהצריך פתיחת אפשרויות רישום גם למועדים רחוקים יותר.

שמורות הטבע והגנים הלאומיים שייפתחו החל ממחר הם גן לאומי חורשת טל, גן לאומי יחיעם, גן לאומי ארבל, גן לאומי ציפורי, שמורת טבע חי בר כרמל, שמורת טבע נחל המערות, גן לאומי כוכב הירדן, גן לאומי מעיין חרוד, גן לאומי בית שאן, גן לאומי אשקלון, גן לאומי עין חמד, גן לאומי נבי סמואל, גן לאומי עיר דוד, שמורת טבע עין פרת, שמורת טבע עין מבוע, אתר השומרוני הטוב, אתר הטבילה קאסר אל יהוד, שמורת טבע עין גדי, גן לאומי תל ערד וגן לאומי ממשית.

אלה יצטרפו ל-20 הפארקים שנפתחו מחדש לציבור ביום חמישי שעבר - שמורת הטבע יהודייה, נחל תנינים, בית גוברין, נחל עיון, מפל הבניאס, נחל שניר, נחל עמוד, החולה, עין אפק, מעיין חרוד, גן לאומי קיסריה, גן לאומי אפולוניה, גן לאומי ירקון, אתר לאומי הקסטל, גן לאומי הרודיון, שמורת טבע עינות צוקים, פארק הבשור, עין עבדת וגן לאומי מצדה.

נחזור שוב על הכללים לביקור באתרים הללו:

כדי לבקר באחד משמורות הטבע או הגנים הלאומיים יש להירשם מראש באתר רשות שמורות הטבע. עבור כל אתר טבע נקבעה מגבלת מבקרים על פי גודלו והמטיילים באתרים יידרשו לעמוד בכללי הריחוק החברתי כפי שהונחו על ידי משרד הבריאות. בנוסף לאתרי הטבע שצוינו, יפתחו גם שישה חניני לילה - חורשת טל, אכזיב, מעיין חרוד, אשכול (הבשור), ממשית ומצדה מערב. בחניונים לא ייפתחו המקלחות, יתבצעו בדיקות חום בכל בוקר והקמת אוהלים תיעשה תוך שמירה על מרחק של 10 מטרים בין כל אוהל.

גן לאומי בית שאןצילום: אלכס ליבק

על פי הנחיות משרד הבריאות החדשות מותרת התקהלות של עד 20 בני אדם. הדבר ישפיע לרעה על אפשרות האירוח של חניוני הלילה המתהדרים באוהלים משותפים וגדולים, אך פתח מחדש את אפשרות הטיול הקבוצתי. אלא שעבור מטיילים רבים בשורת פתיחת הפארקים והגנים הלאומיים, היא רק צעד בדרך להקלה הגדולה – פתיחת חופי הרחצה. במקביל לבחינת מודלים של ריחוק חברתי ברחבי העולם (בוולנסיה, ספרד, מתכננים להשיק מערכת הזמנת מקום לחופים לדוגמה), גם משרד הבריאות נערך לפתיחת עונת הרחצה.

על פי המתווה המסתמן תישמר הוראת הריחוק החברתי בחופים, באמצעות הרחקת מיטות שיזוף והצבת חפצים מפרידים (נשקלת האפשרות להציב קונוסים בין המתרחצים) כדי להקפיד על מרחק של שני מטרים לפחות בין השוהים בחוף. ברשויות המקומיות ממתינים להנחיות בנושא כדי להודיע על פתיחת עונת הרחצה באופן רשמי, כולל שירותי הצלה בחופים.

לקראת פתיחת הפארקים הראשונים בסדרת ההקלות של משרד הבריאות, אמר שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, כי "תכנית רשות הטבע והגנים יוצאת מתוך ידיעה שהציבור הישראלי כמה ליציאה לטבע אחרי שבועות של סגר. הכנו את האתרים לכבוד המטיילים ואנו כמהים לארח אותם. יחד, מתוך ערבות הדדית ואכפתיות, נבוא לאתרים בריאים, נמדוד חום, נשמור מרחק ונשטוף ידיים. בשל הצפי לביקוש גבוה לביקורים באתרי הטבע, במידה ומטיילים שנרשמו לביקור לא יוכלו להגיע לבסוף חשוב שידאגו לבטל מראש על מנת לאפשר ביקור לאדם אחר שחפץ בכך. אנו מקווים שמגמת הדברת ההידבקות תמשיך והציבור יוכל להמשיך ולהרחיב מעגלי תנועותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ