איתן לשם

יודע כל הורה לזאטוטים - יש לייצר ולהמציא פעילויות יש מאין, כדי לתת לקטנטנים לרוץ ולמצות את האנרגיה, הסקרנות והחיבה המוזרה שלהם לעירנות שיא בשבת בבוקר. כפועל יוצא ישנן פעילויות רבות עבור הורים וילדים, אך בין כל הטיולים והנחלים, מסתתרת הפעילות המושלמת - הקטיף.

בין קטגוריות הקטיף השונות (תותים, תפוזים, ליצ'י, או, ובכן, ירקות שגרתיים) מסתתר הקטיף הנשגב - זה של הדובדבנים. הפרי האדום והבוהק פורח מאפריל ועד לסוף יולי, כשתקופת השיא, בה כמות הפירות על העצים הגבוהה ביותר, מתחילה ביוני. בישראל פורח עץ הדובדבן בשלושה מוקדים עיקריים - הגליל העליון, גוש עציון וכמובן רמת הגולן. האפשרות האחרונה היא המרגשת ביותר, גם מבחינת ההיצע והכמות של המטעים מהם ניתן לברור, וגם מבחינת "המסע הארוך אל הדובדבן" שבהרי הגולן.

לא רק דובדבן: שבע הצעות נוספות לקטיף משפחתי

מטעים רבים מציעים אפשרויות של קטיף עצמי, כשבמחיר הכניסה, המשתתפים בקטיף מוזמנים לאכול כפי יכולתם כמות דובדבנים שהם רק יכולים לחלום עליה. לעומת זאת, עבור אריזות דובדבנים שתרצו לקחת הביתה יש לשלם סכום נוסף, שעל פי רוב נמוך משמעותית מהמחיר הממוצע לצרכן בשווקי הארץ. מעבר לכך - מדובר בחוויה משפחתית מושלמת בחיק הטבע, וכמובן - טעימה להפליא.

כדי ליהנות בצורה מיטבית מחוויית הקטיף כדאי לפקוד את המטע בשעות הבוקר המוקדמות. אז האתרים פחות עמוסים, החום פחות מכביד ו"מנוחת הלילה" של הפרי סייעה לו להפוך לבוהק, אדום וטעים הרבה יותר. אלה המטעים ברמת הגולן בהם ממתינים לכם דובדבנים בשרניים, אדומים וגדולים במיוחד. אחרי זה כוונו את הווייז לכיוון עין זיוון, וליתר דיוק לבית הקפה והקונדיטוריה - מטרלו, כי המאפים נהדרים ופשוט נעים שם. אחרי זה תודו לנו. 

בוסתן בראשית בגולן - קטיף עצמי של דובדבנים בקיבוץ עין זיוון ואכילה חופשית במקום, לצד פינות ישיבה מרווחות ומבחר דוכנים של תוצרת הגולן. עלות הכניסה - 32 שקלים לאדם. "בוסתן בראשית בגולן" בווייז.

חוות הסוס והדובדבן במושב אודם - ניתן לקטוף ארבעה סוגים של דובדבן מתוק (סטלה, בינג, צ'יאנוק ולאפינס), דובדבן חמוץ (וישניאק) ופירות יער (פטל אדום, אוסנה, תות שדה, תות פקיסטני, אוכמניות, דומדמניות). האתר פעיל בימים ראשון-שבת, 09:00-17:00 בעלות של 25 שקלים לאדם. "חוות הסוס והדובדבן" בווייז.

דובדבן כרום אלרמאן קטיף עצמי מטע דובדבנים סמוך למסעדה, ממש למרגלות החרמון. מחיר הכניסה הוא 20 שקלים לאדם ו-25 שקלים לכל קילו שתרצו לקחת עמכם. ההגעה אל החלקה - כחמישים מטר צפונית לאנדרטת פלס"ר 7 (פנייה ימינה למגיעים מדרום). "דובדבן כרום אלרמאן קטיף עצמי" בווייז.

פעילות מושלמת לשבת בבוקרצילום: דן קינן

קטיף עצמי אודם - מגוון זני דובדבנים, מתוקים וחמוצים, ופירות יער כמו פטל אדום ושחור, אוכמניות, דומדמניות, חזרזר (קריז'ובניק), תותי עץ, תות שדה ועוד. כל פרי לפי מועד הבשלתו. כל הפירות ללא חומרי הדברה. הקטיף פתוח בכל יום, כולל שבת, בשעות 08:30-15:30. הכניסה בעלות של 25 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד מעל גיל שנתיים. "קטיף עצמי אודם" בווייז .

קטיף עצמי משק לוי - קטיף עצמי של דובדבן ופירות יער. האתר במושב שעל פתוח בימים ראשון-שישי (לא כולל שבת), בשעות 8:30-15:00, מאמצע מאי ועד סוף ספטמבר (מגוון משתנה של פירות וירקות בהתאם לעונה). הכניסה לאתר בעלות של 30 שקלים לאדם מעל גיל שנתיים. "משק לוי- קטיף עצמי" בווייז.

הבוסתן של מוטי - קטיף עצמי בבוסתן מול קיבוץ אל רום ובו שלל רב של דובדבנים אדומים, צהובים ושחורים, לצד פירות יער הכולל פטל אדום, פטל שחור (אוסנה), אוכמניות, תות עץ פקיסטני מתוק, שזיפים ותאנים. שעות פעילות האתר - ראשון-שבת, 10:00-16:00 בעלות של 25 שקלים לאדם מעל גיל 3. "הבוסתן של מוטי" בווייז. 

קטיף עצמי אל רום - "הקטיף הגבוה בארץ", כפי שהוא מכנה את עצמו, ממוקם באזור עמק הבכא ומציע קטיף עצמי של תשעה זני דובדבן. האתר פתוח בימים שישי-שבת, 09:00-16:00 בעלות של 25 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד עד גיל 12. הוא ממוקם באזור המטעים של קיבוץ אל-רום באזור עמק הבכא. "קטיף עצמי אל רום" בווייז. 

חאן וקטיף עצמי הדובדבן שבגולן - המשק המשפחתי במושב שעל הוקם לפני למעלה משלושים שנה. בין הפירות שניתן לקטוף - דובדבנים מתוקים אדומים ולבנים, וישניה (ע"ע למעלה ובפועל - דובדבן חמוץ), פטל, אוסנה ותות שדה. פתוח בימים חמישי-שבת, 09:00-16:00, עלות הכניסה - 25 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד. "קטיף עצמי הדובדבן שבגולן – עידו" בווייז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ