הגיעה עת הסליחה: סיורי סליחות לקראת ראש השנה ויום הכיפורים

אתרים שונים ברחבי הארץ מציעים מגוון אירועי וסיורי סליחות, וכל שנותר הוא לבחור

יוראי דניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העיר העתיקה
יוראי דניאל

חודש אלול, המכונה גם "חודש הרחמים והסליחות", מקדים את ראש השנה ויום כיפור ומביא איתו תפילות ומנהגים מהמיוחדים במסורת היהודית. בשנים האחרונות מתקיימים בלילות חודש זה סיורי סליחות בשכונות העתיקות והדתיות בערים שונות בארץ. למטיילים יש את האופציה להגיע ולספוג את האווירה המיוחדת של אלול, שמבחינה רוחנית נחשב לזמן בו ניתן להגיע לתשובה יותר בקלות. הסיורים כרוכים בהרשמה מראש, ורובם בתשלום. יש להתעדכן בהנחיות משרד הבריאות כל העת, באם יוטל סגר.

סיורי סליחות בעיר העתיקה ובכותל

סיור שעוקב אחרי שלושת מרכיבי התשובה, בזמן שנשמעים קולות התפילות והסליחות מבתי הכנסת ובחצרות של העיר העתיקה. תחנה ראשונה - משכנות שאננים (צדקה), תחנה שנייה - מתחם קבר דוד (תשובה), תחנה שלישית - הכותל המערבי (תפילה). הסיורים יערכו בתאריכים 14,16,21 ו-23 בספטמבר, בשעות 20:30-23:00 ובעלות של 79 שקלים. הרשמה כאן.

סיורי סליחות בעיר העתיקה בירושלים

הצצה לחיים של החצרות החסידיות בעיר. במסגרת הסיור יכירו המבקרים את בתי הספר, השטיבלך, השוק המקומי, יאזינו לקולות התפילות ומנגינות הסליחות. הסיור יתקיים בתאריכים 15, 17, 22, 24, 26 בספטמבר, בין השעות 20:30-23:00. עלות הסיור 79 שקלים, הרשמה כאן.

צילום: תומר אפלבאום

סיור סליחות ועששיות בהשראת הים והנקרות

פעילות הכוללת נסיעה לילית ברכבל המואר אל הנקרות הימיות וסיור בתוך הנקרות החשוכות. הסיור יערך לאור עששיות בליווי גיטרה ופיוטי סליחות נבחרים, צפייה בחיזיון אור קולי ולאחר מכן, אל מול הים והכוכבים לאור הנרות והעששיות - ימשיך בפיוטי הסליחות ושיח על משמעות הימים הנוראים. 
הסיורים יתקיימו בימי חמישי בחודש ספטמבר החל מהשעה 19:45 בהרשמה מראש באתר ראש הנקרה. משך הפעילות כשעה. עלות למבוגר 60 שקלים, עלות לילד (3-18)  50 שקלים. 

סליחה, מחילה ותפילה - סיור סליחות מיוחד במגדל דוד

סיור הסליחות יתרחש בטווח שבין מגדל דוד לבין הכותל המערבי וסמטאות הרובע היהודי, באווירת חודש אלול וחגי תשרי בירושלים. החוויה הלילית תעסוק במנהגים היהודיים, בתפילות, בפיוטים, בפיוט "ונתנה תוקף", בתקיעת השופר ביום הכיפורים ובמסורות לאורך התקופות השונות בעיר. המסיירים יגיעו לתצפית לילית אל ירושלים המודרנית ויבקרו בחפיר המצודה מימי הביניים ובקישלה - בית המאסר של ימי המנדט הבריטי בו נתגלו עדויות מכל התקופות של ירושלים. תאריכי הסיורים (כולם החל מהשעה 22:00, הזמנות כאן) - 17, 23, 24 בספטמבר. משך הסיור כשעתיים, עלות הסיור 50 שקלים.

סיורי סליחות של קק"ל

במהלך חודש אלול קרן קימת לישראל תקיים מגוון סיורי סליחות ברחבי הארץ, תחת הקפדה על הוראות משרד הבריאות בזמן מגפת הקורונה. על רקע המצב התוסס בחברה הישראלית בצל משבר הקורונה, סיורי הסליחות השנה יהיו בסימן ערבות הדדית, במהלכם יערכו מעגלי שיח בנושאים שונים ומגוונים. את הסיורים יובילו מדריכי קק"ל וישולבו בהם מגוון אטרקציות כגון נגנים, שחקנים, פגישות עם גבאי בתי כנסת וישיבות, מדורות והכנת פוקאצ'ות, עששיות ועוד, כל סיור והתוספות המיוחדת שלו.

על מנת לאפשר את קיום האירועים לצד מגיפת הקורונה, ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש (במייל: odayab@kkl.org.il) בקפסולות של 20 משתתפים בלבד. ההרשמה מותנית בתשלום סמלי, מספר המקומות מוגבל. אלה הסיורים המשתתפים:

בית הכנסת יוסף קארו בצפתצילום: ג'אלא מרעי

'יחיד מול יחד' בסמטאות העיר צפת

סיור ייחודי בסמטאות העיר העתיקה צפת של המאה ה-16. הסיורים יתקיימו בימי שלישי 15 ו-22 בספטמבר, החל מהשעה 21:00. בסיור זה יהיו תוספות של נגנים, שחקנים ופגישות עם גבאי בתי כנסת.

"בוחן כליות" טבריה דאז והיום

סיור בעקבות דמויות מופת – הרמב"ם, ר' אבולעפיה ועוד. הסיורים יתקיימו בימי שלישי 15 ו-22 בספטמבר, החל מהשעה 21:00. בסיור זה יהיו תוספות של נגנים, שחקנים ופגישות עם גבאי בתי כנסת.

"אבנים מתעוררות בלב גולן" – אום אל קנאטיר ותל סאקי

סיור בין שלל בתי כנסת עתיקים, טבע הבריאה וסיפורי מורשת קרב מרגשים. הסיור יתקיים ביום רביעי 23 בספטמבר, החל מהשעה 18:30. בסיור זה יהיו תוספות של נגנים, עששיות, מדורה והכנת פוקאצ'ות.

"קהילה ומעורבות בנוף גלילי" – ממצודת בירייה לקבר אביי ורבא

חוויה לילית לאור עששיות באוויר של הגליל. נפגוש חכמים מתקופת המקרא והמשנה וגם קצת את עצמנו. נבקר בתצפית מרהיבה מהיפות בישראל. הסיורים יתקיימו בימי חמישי, 17 ו-24 בספטמבר, החל מהשעה 17:00. בסיור זה יהיו תוספות של נגנים, עששיות, מדורה והכנת פוקאצ'ות.

"שומר החומות" – משכנות שאננים והעיר העתיקה

סיור בסמטאות העיר העתיקה ירושלים, בעקבות דמויות מופת וסיפורים מהעבר הרחוק והקרוב. הסיורים יתקיימו בימי חמישי 17 ו-24 בספטמבר, החל מהשעה 21:00. בסיור זה יהיו תוספות של נגנים, שחקנים ופגישות עם גבאי בתי כנסת.

"בלשונות רבות מספור דיברנו" – עדות ומנהגים בנחלאות

סיור בסמטאות של שכונת נחלאות, ביקור בבתי כנסת מגוונים ומעקב אחר הפסיפס האנושי של עדות ומנהגים שונים. הסיורים יתקיימו ב-14 וב-23 בספטמבר, החל מהשעה 21:00. בסיור זה יהיו תוספות של נגנים, שחקנים ופגישות עם גבאי בתי כנסת.

"בדרך אל העיר" – מן החוץ אל הפנים ברכס שיירות

בדרך לכל יעד יש קשיים, בדרך לציון קורבנות רבים. קורבנות מלחמת העצמאות השאירו לנו ארץ וערך. הסיורים יתקיימו בימי שלישי 15 ו-22 בספטמבר, החל מהשעה 18:30. בסיור זה יהיו תוספות של נגנים, עששיות, מדורה והכנת פוקאצ'ות.

"קול ביער אנוכי שומע" – יער יתיר

כמוכר בסיפורי הסליחות, בהם הגבאי דופק בחלונותיהם של המתפללים, מעיר וקורא להם לסליחות, גם אנו נלך ביער בחושך, עם עששיות בין העצים. הסיורים יתקיימו בימי רביעי, 16 ו-23 בספטמבר, החל מהשעה 18:30.בסיור זה יהיו תוספות של עששיות, שירה ונגינה, קומזיץ, פויקה ומדורה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ