אתרי הטבע המסתתרים ברדיוס אלף מטר מביתכם

בתחום של 1,000 מטר מהבית, אפשר למצוא לא רק סופר ובית מרקחת, אלא אתרי טבע, נחלים, שטחים פתוחים וגנים. מפה אינטראקטיבית חדשה תעזור לכם לגלות אותם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוכבי אופניים במסלול החל יונתן
משה גלעד
משה גלעד

התהייה שלא נגמרת איפה מסתיימים אלף המטרים שקצבה לנו המדינה ומה כבר אפשר לעשות בהם, זוכה היום לעליית מדרגה ולשיפור גדול. החברה להגנת הטבע השיקה ביוזמה מבורכת מפה אינטראקטיבית, עם רשימת אתרי הטבע הנמצאים במרחק אלף מטרים ממקום המגורים של כל תושבי המדינה.

הרעיון הוא פשוט – המשתמשים מקלידים את כתובתם במפה אינטראקטיבית ומקבלים מיד סימון של עיגול ירוק על גבה, בו מסומנים אתרי הטבע העירוניים או הכפריים, השמורות, הנחלים והגנים בהם יוכלו לבקר מבלי לחרוג אפילו במילימטר מהמגבלות. הכלי החדש גם מונה בדיוק את המרחק של האתר עליו הצביע מביתו של המשתמש.

המפה האינטראקטיבית של החברה להגנת הטבעצילום: צילום מסך

ניסוי מהיר גילה שבמרחק אלף מטרים מביתי בפתח תקווה נמצאים שישה אתרי טבע עירוני. הלב התרחב בשמחה. אחר כך, כאשר עיינתי קצת יותר מקרוב גיליתי את גן יונתן (על שם אחיו של ראש הממשלה) שהוא גן שעשועים חביב עם מדשאה וכמה מתקני כושר, אבל לא ממש עונה על ההגדרה טבע עירוני. עוד הופיעו שם גן החיות, שסגור כבר די הרבה זמן, גבעת השלושה הישנה, שהוא אתר היסטורי ואדריכלי מעניין ולמעשה חורבה שאמורים לשפץ ולכן היא סגורה, אבל לא אתר טבע. לצידם הופיעו עוד כמה גני שעשועים קטנים וסימפטיים, בלי ספק נעימים לטיול אחר הצהריים, אבל איכשהו קצת מוגזם לכנות אותם אתרי טבע. הבעיה היא אולי סמנטית ותלויה ברמת הציפיות, אבל היוזמה כולה כאמור בהחלט מבורכת ועשויה היטב, נוחה לשימוש. 

הדוגמאות שנתנו אנשי החברה להגנת הטבע עם ההשקה היו הרבה יותר מוצלחות מאלה הקרובות לביתי. כך נכתב שם: "גרים בקיבוץ שניר? נחל חרמון נמצא 468 מטר מכם. הבית שלכם בעזוז? נחל בארותיים נמצא 471 מטר לידכם. נמצאים בצוקים? רוצו לנחל צופר, הוא 371 מטר מכם".

עוד אמרו אנשי החברה להגנת הטבע: "לשהייה בטבע יש יתרונות בריאותיים, נפשיים ופיזיים. בתחום של 1,000 מטר מהבית, אפשר למצוא לא רק סופר ובית מרקחת, אלא טבע, נחלים, שטחים פתוחים, הרבה יופי והכול במסגרת מה שמותר"

לדברי איריס ארבל, האחראית על מעורבות הציבור בפרויקט הנחלים של החברה להגנת הטבע: "מטרת הכנת המפה האינטראקטיבית, שבוצעה באמצעות יחידת מערכות המידע הגאוגרפי של החברה להגנת הטבע, הייתה להנגיש את הנחלים ואת הטבע לציבור ולהראות לו שבימי הסגר, לא צריך רק להישאר בבית, או לרדת לסופר בשכונה, אלא שיש נחלים, טבע ואתרי טבע, במרחק קצר מביתו ואולי הוא לא מודע אליהם ולכן לא פוקד אותם. אז אם אתם יוצאים לספורט, כן - אפשר ליהנות מהטבע, אפשר לראות את היופי של השטחים הפתוחים, והכול במגבלות הקורונה ועל פי מה שמותר".

מי אתם בני המזל שגרים במרחק של 468 מטרים מנחל חרמון צילום: חיים טרגן

השימוש הטוב ביותר למערכת החדשה והמעניינת הזו הוא בחירת מקום המגורים הבא – מהי הכתובת אותה אוכל להקיש כדי לקבל מעגל ברדיוס אלף מטר ובו אתרי הטבע הנפלאים ביותר – אני רוצה חוף ים נקי, הר עם חורשה נעימה, שאפשר לטפס עליו כדי להשקיף על החוף, כמה מעיינות, שבילי הליכה, אתר עתיק כלשהו ושתי מערות. מהו המעגל המושלם עבורי? אפשר גם להציע זאת כמשחק חברתי שייקרא "מעגל הקסמים".

שבע תחנות ,פארק הירון בתל אביב. אתר טבע עירוני צילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ