כביש 10 ייפתח למטיילים במהלך חג החנוכה

בשורה למטיילים בדרום בחנוכה: כביש מספר 10, מהיפים בארץ, ייפתח מהישוב עזוז, דרך הר כרכום ועד צומת סיירים. אם לא יקרה כלום ברגע האחרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש 10
משה גלעד
משה גלעד

זו נהפכה כמעט למסורת שאמנם דילגו עליה בחגי תשרי האחרונים, בעקבות הסגר, אולם אם לא יקרה אירוע בטחוני של הרגע האחרון - בחג החנוכה המתקרב צפוי להיפתח ציר 10 מחמוקי ניצנה דרך הר כרכום ועד מפגש הצירים 10 ,12- בואך אילת לשני הכיוונים לתנועת מטיילים.  

ציר 10, הסגור משך רוב השנה, ייפתח בין התאריכים 11-19 בדצמבר. הכביש סגור נפתח בשנים האחרונות רק בחגים, כדי לאפשר למטיילים לנסוע בו וליהנות מן הנוף וכדי להקל את ההגעה לאתר המרתק בהר כרכום.

***עדכון של ה-13.12בגלל מזג האוויר הסוער הצפוי מחר, כביש 10 מחר יהיה פתוח אך ורק בקטע שבין עזוז והר חריף. לא תתאפשר נסיעה מהר חריף דרומה, או מצומת סיירים צפונה.

נסיעה בכביש 10 מאפשרת להגיע לכמה אתרים נחשקים ויפים כמצפור קדש ברנע בגובה 670 מטר מעל פני הים, ממנו רואים את צפון סיני ומצפור הר חורשה שמעניק מבט טוב צפונה לשלוחת קדש ברנע, וצפון-מזרחה לרמת ברנע והר חמרן. מבט מערבה הוא המסקרן ביותר כי הוא חוצה את הגבול ופולש למרחבי סיני. במשקפת רואים היטב את אזור עין קודייראת, שיש המזהים אותו עם קדש ברנע המקראית – נווה מדבר גדול בו ישבו על פי הסיפור בני ישראל זמן רב במהלך נדודיהם בסיני במהלך יציאת מצריים. 11 קילומטרים דרומית למצפור הר חורשה, ומעט מדרום לאבן גבול 47,כמה מאות מטרים מדרום לאנדרטה לזכר סרן אורי סלומון וטל צורי יש תצפית נפלאה נוספת מערבה – לצד המצרי של הגבול, לסיני ולפיתולי הגדר.

הר כרכוםצילום: משה גלעד

תחנה מעניינת נוספת בקטע שייפתח היא בור הסבחה, כקילומטר בדרך עפר ממזרח לכביש. בור המים העתיק, כנראה נבטי ובן כאלפיים שנה, מוביל לבריכה תת-קרקעית. הוא מלא במים במשך כל השנה, ובימים חמים אפשר לטבול בו. כדרכם של הנבטים הבור מוסתר היטב, קשה למצוא אותו למי שאינו יודע על קיומו ובימים אלה מכסה אותו יריעת פח שקל להסירה.

55 קילומטרים מדרום לצומת ניצנה, מגיעים לצומת הר חריף. פסגת ההר אמנם מתנשאת לגובה אלף מטר אבל הכביש נמוך ממנה בכמאתיים מטר. מכאן אפשר להמשיך דרומה לכיוון הר כרכום ואילת או לפנות מזרחה לכביש 171 ולנסוע עוד כארבעים קילומטרים עד מצפה רמון.

פתיחתו של כביש 10 מעניקה לבעלי רכבי שטח אפשרות נוחה יחסית להגעה להר כרכום – אחד האתרים המסקרנים והמרתקים בישראל. בשאר ימות השנה אין ברירה אלא להגיע להר כרכום מצפון מזרח – בנסיעת שטח ארוכה מאוד מכיוון מצפה רמון. במהלך החג אפשר לנסוע על כביש 10 ולפנות ממנו מזרחה לדרך שאורכה כעשרה קילומטרים בלבד ולהגיע לאתרי הר כרכום.

השעות המאושרות לנסיעה הן 08:00-16:00 ופתיחת הכביש מלווה כבעבר בהנחיות מדויקות שיש להקפיד עליהן: יש לנוע בצירים המסומנים בלבד, בנסיעה זהירה ובהתאם לתנאי הדרך. הנסיעה על גדר המערכת אסורה. במרחב פרוסות עמדות צבאיות לאבטחה והכוונה. הכניסה לציר מותנת בהצגת תעודה מזהה. חל איסור על צילום גדר המערכת. אין תחנות דלק במרחב הציר- יש להיערך לכך בהתאם. הלינה מותרת רק בחניוני הלילה המאושרים. השארת רכבים ללא השגחה אסורה אף היא. יש לשמור על הניקיון על מנת למנוע פגיעת בעלי חיים. מרחב הציר הינו שטח צבאי בו קיימים שטחי אימונים. חל איסור מוחלט לגעת בנפלים או בתחמושת. במידה וזהיתם נפל או תחמושת דווחו לגורמי צה"ל. במרחבים רבים לאורך הציר אין קליטה לטלפונים סלולריים.

טלפונים חשובים לאורך הציר:

צה"ל חמ"ל הגמ"ר 80: 08-6302269. פקחי רשות הטבע והגנים - , 053-7762064,  053-7762069. בכל מקרה חירום יש להתקשר: 100.

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ