יואב קווה
יואב קווה

אזור: צפון הערבה אורך: 50-30 ק"מ משך: 5-3 שעות מפות: צפון הערבה ומזרח הנגב (מפה מס' 14 בסדרת "מפות טיולים וסימון שבילים") דרגת קושי: קלה, מתאימה לכל מכונית נוסעים עונה מומלצת: חורף ואביב מגבלת שטחי אש: אין למפת המסלול, לחץ כאן

בגבול הזה אין גדר, רק ערוץ רחב של נחל אכזב וכמה שלטים צהובים לאזהרה. מדי פעם חולף שם טנדר יפאני עם פועלים תאילנדים בדרכם לחממות, או סיור צה"לי עם מילואימניקים משועממים. אבל במונחים של טיילים, הערבה הצפונית רחוקה משיעמום. המסלול המוצע משיק לגבול השליו עם ירדן, מבקר בממלכת הדמיון של בתרונות החווארים ומגיע למאגרי מים מפתיעים. התוואי מתאים לכל מכונית ויכול להחליף בהצלחה קטע מכביש הערבה המשוטר, המסוכן והמשמים בדרך לאילת.

נקודת ההתחלה היא צומת הערבה, במפגש בין כביש מס' 25 לכביש מס' 90. מהצומת נוהגים בכביש 90 מזרחה, לכיוון ים המלח. כעבור 3.4 ק"מ מגיעים לצומת, מאפסים את מד המרחק ופונים ימינה לעבר המושבים עין תמר ונאות הכיכר.

הדרך מקושטת בשלטי פרסום לחדרי אירוח, אומנים ומסעדות מקומיות. היא חוצה את האפיק של נחל צין וב-6.6 ק"מ חולפת על פני הש"ג של מושב עין תמר (היישוב הוקם ב-1982 ומונה כ-150 תושבים). ממשיכים ישר עם הכביש הראשי. ב-7.6 ק"מ מנופפים לש"ג של מושב נאות הכיכר (הוקם ב-1970, כ-250 תושבים). ושוב קדימה, עם הדרך הראשית. ב-8.3 ק"מ מגיחים מהשער האחורי של היישוב. במזלג הדרכים, כעבור 100 מטרים, צריך לפנות ימינה, דרומה, לעבר החממות וסוללת העפר. מסביב יש לא מעט שלטי "גבול לפניך", אך אין חשש. הטיול באזור מותר בשעות היום.

ב-8.7 ק"מ עולים על הסוללה - זהו למעשה סכר להטיית מי השיטפונות של נחל ערבה - ומיד פונים ימינה על גבי הכביש הסלול. הכביש רץ לאורך קיר קניוני של חוואר פריך, מלא חתכים, מערות וחריצים. ברוכים הבאים לארץ הבתרונות. משמאל לכביש נמתח ערוץ נחל הערבה ובמרכזו מנמנם גבול ישראל-ירדן. זהו גבול וירטואלי למדי. אין גדר, אלא רק אבני גבול, כלומר עמודי מתכת גבוהים הנעוצים בבטונדות, המופיעות מדי פעם.

ב-12.0 ק"מ חולפים באזור חממות וגידולים חקלאיים ששייכים לנאות הכיכר. שבעת המושבים באזור - עין תמר, נאות הכיכר, עידן, חצבה ועין יהב, צופר ופארן (בסך הכל 450 משפחות) - מספקים 60% מהתוצרת החקלאית הטרייה של מדינת ישראל. הנתון הזה לא מביא בחשבון גזר ותפוחי אדמה, אבל כולל עגבניות, מלונים, חצילים ופלפלים. הרבה פלפלים.

ב-13.6 ק"מ מתחלפת רצועת האספלט בדרך עפר. במזלג הדרכים ב-13.7 ק"מ בוחרים בזרוע השמאלית (המזרחית) וממשיכים בנהיגה דרומה. עכשיו הדרך לא קרובה לגבול, אלא ממש מונחת עליו. את הנוסעים עשויה לתקוף תחושה נעימה של מרחבים וחופש, לאו דווקא בגלל העדר הגדר, אלא בזכות הנוף - דרך עפר במרכזו של נחל רחב, ארוך ומרשים. נחל הערבה, ואדי ערבה, משתרע לאורך 100 ק"מ ומנקז שטח של 14 אלף קמ"ר.

בניגוד למה שרבים חושבים, אין נחל כלשהו שמחבר בין מפרץ אילת לים המלח. קו פרשת המים נמצא באזור שלוחת נוצה (סמוך לפונדק "כושי"). כל מה שיורד, זולג או ניגר מדרום לקו הזה אמור להתנקז למפרץ אילת. כל מה שמצפון לקו זורם דרך נחל הערבה אל ים המלח.

אגם כחול חדש

כשמד המרחק מורה 16.4 ק"מ נושקת הדרך למאגר עין תמרים, שמחזיק את מי השיטפונות של נחל עידן. ב-22.0 ק"מ, ממש לפני אתר קידוח, הדרך מתעקלת ימינה ומטפסת על סוללת עפר. זאת הסוללה של מאגר נוסף - מאגר עידן. ב-22.2 ק"מ פונים ימינה לפי השילוט "מצוק החווארים".

הדרך מטפסת על המצוק ומתפתלת דרומה. בקילומטרים הבאים יהדהדו בחלל המכונית קריאות התפעלות. המים והרוח עשו שמות בחוואר ויצרו נקיקים, מערות וצורות מטורפות. אפשר לעצור ולתצפת לשני הכיוונים. ב-24 ק"מ, מצד שמאל (מזרח), אפשר להבחין בחממות של מושב עידן. ב-26.5 ק"מ מגיעים לכביש ופונים ימינה (מערבה) עם סימון השבילים השחור ולעבר מושב עידן. ב-27.1 ק"מ חוצים את שער היציאה של עידן ונכנסים לתוך המושב. ב-27.4 ק"מ, בצומת T, פונים ימינה. ב-27.5 ק"מ פונים שמאלה לעבר שער הש"ג של עידן.

בשער מאפסים את מד המרחק. מכאן פונים שמאלה, דרומה, בדרך סלולה, לפי השילוט "דרך השלום" - דרך שהוכשרה על ידי קק"ל, במקור למען החקלאים.

ב-2.0 ק"מ מתחילה הרפתקת נוף נוספת - פונים שמאלה, מזרחה, עם השילוט "דרך החווארים". הדרך מתפתלת בין הבתרונות וכעבור 1.5 ק"מ מגיחה מעל אגם כחול (נכון לפברואר 2004). זהו מאגר חצבה, שכמו שאר המאגרים באזור הוקם כדי ללכוד את מי השיטפונות של נחל הערבה, וניצב שם מאז שנת 2000. המחזה - כחול המים וצהוב המדבר - דורש הפסקת קפה. אחר כך חוזרים לכביש, כאמור "דרך השלום", מאפסים את מד המרחק ופונים שמאלה (דרומה).

ב-1.1 ק"מ אפשר לעצור בתצפית דרך השלום, שמשקיפה מזרחה, לירדן. עד סוף שנות ה-90 הירדנים לא יישבו את הערבה שלהם. בשנים האחרונות מתפתחת שם חקלאות אינטנסיווית ואפשר לשער שסכסוכים על שאיבת מי התהום הם רק עניין של זמן.

מי שרוצה לטעום את החוואר ברגליים יכול לצעוד לפי הסימון הירוק שמתחיל בתצפית, נמשך 700 מטרים, חולף בכמה בתרונות מעניינים וחוזר לתצפית. הילדים מוזמנים להסתער בקריאות קרב על הגבעות.

ממשיכים בנהיגה. ב-3.0 ק"מ מגיעים לצומת. מי שימשיך ישר יגיע למושב חצבה ולסוף המסלול. מי שרוצה לגמוא את "דרך השלום" עד תומה מתבקש לפנות שמאלה, לכיוון דרום-מזרח - הדרך ממשיכה מכאן לאורך 20 ק"מ, חולפת בעיר החממות המרשימה של חצבה ועין יהב, ונגמרת בעין יהב וכביש הערבה.

צ'וריסו ואסאדו ליד המפל

* פארק ספיר: 150 דונם עם אגם, מעיינות, מפל קטן, מדשאות, צמחייה מגוונת וברווזים, כולל אחד נשכן. מיקום: סמוך לספיר, 4 ק"מ מדרום לתחנת הדלק של עין יהב, בצד המערבי של כביש הערבה. פתוח כל הזמן. כניסה חופשית.

* המנגל של דני: קייטרינג בשרים בסגנון דרום-אמריקאי (צ'וריסו, אסאדו, אמפנדה וכו'), כולל מנגל, שולחנות וכיסאות, ישירות לצימר או לשטח. 160-95 שקל לסועד. דני שניטמן, ספיר. טל' 053-666774 או 053-666174.

* צימרים והדרכת טיולים, חצבה: 350 שקל לזוג בסוף שבוע, לא כולל ארוחת בוקר (40 שקל לאדם). אפשר לקבל אופניים לרכיבה באזור. דני בראל, טל' 058-311002.

* "שבילים במדבר", חאן מדברי, חצבה: 400 שקל ללילה לזוג בסוף שבוע, 250 שקל באמצע שבוע. 40 שקל ארוחת בוקר. לינה באוהל 80 שקל. טל' 08-6581829.

מקומות אוכל, לינה ופרטים נוספים: www.arava.co.il/tourism.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ