טבע אורבני: סיורים רגליים בתל אביב

ללכת ברגל מנמל לנמל, לטייל בפארק הכי ירוק בעיר, או לבקר בגן שמספק תצפית על כל העיר. חמישה סיורים עירוניים בתל אביב

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תן תנים פארק הירקון
תן בפארק הירקוןצילום: עופר וקנין
מנחה נופה, עכבר העיר

היא העיר העברית הראשונה, המהווה מרכז התרבות של ישראל, עם ים מקומות בילוי ותרבות, לצד רעש והמולה של עיר סואנת במיוחד. אבל בתל אביב יש עוד. יש בה פינות ירוקות, ים עם חופים שונים ומגוונים - שייתנו לכם אוויר לריאות וירוק בעיניים.

» סיורים רגליים בחיפה
» סוכות - כל האירועים
» טיולים לסוכות ברחבי הארץ

טבע בצפון העיר: פארק הירקון

רבות נכתב על פארק הירקון: הריאה הירוקה של תל אביב משתרעת על שטח של יותר מ-3,500 דונם, בה זורם נחל הירקון, מאגדת בחובה הרבה פארקים ואתרים שונים. אפשר לערוך מסלול הליכה קליל שמסתיים בנמל תל אביב, ולמיטיבי לכת ניתן בכלל להתחיל בצדו הרמת גני של הפארק, באזור שבע תחנות ומשם להתחיל לצעוד לאורך הנחל. היתרון: ניתן לעבור את רוב המסלול הנ"ל גם באופניים. בשורה התחתונה: העובדה החשובה ביותר בטיול כאן היא שפארק הירקון מעניק פינת טבע ירוקה בעיר אורבנית ועמוסה בבניינים.

צילום: יח"צ

תרומה ירוקה: פארק אידית וולפסון

על הנייר הפארק המפתיע הזה תחום במיקום לא מאוד מזמין, בין דרך השלום לדרך הטייסים, ואם מוסיפים על כך שהוא ממש קרוב לכביש ראשי אין ממש חשק להגיע לכאן. זאת הסיבה שקל לפספס אותו, אבל מאוד לא כדאי. פארק אידית וולפסון, שנמצא בשכונת יד אליהו, קרוי על שמה של אשתו של איש העסקים והפילנטרופ היהודי-בריטי אייזיק וולפסון, שתרמו להקמת הפארק הנפלא הזה. הפארק ממוקם על גבעה שסביבה משטחי דשא, מסלולי הליכה, מגרשי ספורט, אגם מלאכותי ופינות למנוחה ולפיקניק, כאשר הדובדבן שבקצפת הוא פסגת הגבעה בה ניצב מגדל בגובה כ- 20 מטרים, וסביבו פסל סביבתי שתוכנן עך ידי הפסל דני קרוון, ממנו אפשר להשקיף על העיר.

גרפיטי ונוף אורבני אמיתי: שכונת פלורנטין

"אל תנסו לקנות או לשנות את פלורנטין" שר אהוד בנאי על שכונת פלורנטין, ובאמת אבוי למי שינסה לשנות את השכונה שמשתנה כל הזמן ויעדיו על כך שפע המנופים בקו הרקיע שלה. השכונה הממוקמת בדרום העיר, מציעה לפני הכול שיטוט במעין גלריה של עבודות גרפיטי רבות שמקשטות את רחובות השכונה, מדרך יפו בצפון ועד קיבוץ גלויות בדרום. היופי הוא שבכל יום תוכלו לראות עבודות חדשות מהלילה הקודם. המלצה שלנו למסלול היא להתחיל את הסיור משוק לוינסקי, משם ממשיכים לרחוב יצחק פרנקל, שם כדאי פשוט לשוטט בין הרחובות ולתת מבט על חיי השכונה התוססת בכל יום ובכל מזג אוויר.

מחוף לחוף: נמל תל אביב ונמל יפו

נמל תל אביבצילום: אילן אסייג

אחת מנקודות החוזקה של תל אביב, היא ללא שום ספק הים. רבים מתיירי העיר, רצים לכיוון הים, מחפשים לראות את הכחול החזק וליהנות מהבריזה הנעימה. המסלול שלנו מתחיל מנמל תל אביב, עובר בין חופי העיר השונים: חוף מציצים המפורסם מהסרט ההוא, חוף ירושלים בו תמיד עולה התהייה איך מסתדרים בבירה ללא ים, חוף צ'רלס קלור עם גן המשחקים ולבסוף מגיע לנמל יפו. כאשר מעניין יהיה לתת דגש על השוני בין שני הנמלים: הצפוני והדרומי.

בדרך לעג'מי: פארק מדרון יפו

פארק מדרון יפוצילום: ניר קידר

כמו פלורנטין, גם יפו עוברת תהליך בנייה ופירוק באופן מתמיד. פארק מדרון יפו הוא אחת הדוגמאות מהעשור האחרון, שבמקום אתר להשלכת פסולת בניין הוקמה במקום טיילת לאורך חופה של יפו. הטיילת מתחילה בפאתי שכונת עג'מי הסמוכה לנמל יפו, ועד חוף העליה הדרומי. במקום מסלול הליכה ואופניים, רחבת תצפית, אזורי פעילות ספורט ומדשאות.