טיול בנחל חרוד מגשר לגשר ומעל המים

החורף הוא הזמן הכי טוב למסע שמקפל בתוכו נופים, היסטוריה, טבע, חקלאות וכמובן זרימת מים שוצפת והכל לאורך נחל אחד - נחל חרוד

הגשרים של נחל חרוד
עדות היסטורית לעבר מפואר. הגשרים של נחל חרודצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון צילומים קק"ל
ציפי אלבז
ציפי אלבז

כבר כמה שבועות שיורדים גשמים כבדים באזור הצפון, וזה בדיוק הזמן בו נחל חרוד מתעורר לחיים עם זרימת מים אדירה ומגוון עשיר של מפלים. לאורך הנחל פזורים גשרים רבים שמאפשרים למטיילים מעל לאפיק הסואן להתרשם מהאופן שבו הטבע זורם מתחת הרגליים במלוא עוצמתו. כל שנותר הוא לנצל את העונה הגשומה – אחת התקופות הכי יפות לטייל בהן – ולבקר בנחל שלאורכו מספר אתרים שהופכים את הטיול בו למסע שמקפל בתוכו נופים, היסטוריה, טבע, חקלאות וכמובן הנאה מזרימת מים שוצפת.

נחל חרוד, שזורם מעפולה לנהר הירדן בין בריכות דגים, מאגרי מים ושטחים חקלאיים, הוא עורק הניקוז העיקרי של עמק חרוד. אופי זרימתו משתנה מתחילת דרכו ועד התחברותו לנהר הירדן. בחלקו המערבי זרימתו מתונה, ואילו בחלקו המזרחי הוא גולש במפלים וזרימתו מהירה. טחנות הקמח שבקרבתו מעידות על ניצול המים בימי קדם.

הגשמים החזקים שירדו באזור עשו לו רק טוב. נחל חרודצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

למרות הפריחה היפה בנחל, מצבו של נחל חרוד לא היה תמיד כה מלבלב, ובדומה לנחלים רבים אחרים בצפון הארץ, הוא סבל עד ראשית שנות ה-90 מהזנחה. בזכות עבודה מאומצת של מנהלת נחל חרוד שקק"ל שותפה בה, זכה הנחל ל"מייקאובר" משמעותי ושוקם כאפיק ניקוז מוסדר, כמוביל למים שפירים וכציר למוקדי חורשות ואתרי נופש. לאורכו של נחל חרוד הוכשר "שביל הנחל" להולכי רגל ולרוכבי אופניים, שלגדותיו ניטעו עצים ושיחים וניתן לצפות ממנו בציפורים הקבועות והנודדות המגיעות אליו בהמוניהן. השביל מקשר בין פינות חמד ואתרי מים וטבע ומותאם גם לאוכלוסיית המוגבלים בתנועה.

לאורכו של הנחל מספר אתרים, שמעצימים את חווית הטיול ובמידה רבה הם גם שיעור בהיסטוריה על העבר הרחוק ועל העבר הקרוב של האזור. בין אתרי הטיול המומלצים ניתן למצוא את תל יזרעאל, עין יזרעאל, דרך תל זהרה לגשר קנטרה, גשר הקנטרה, נחל עמל הקדום, הגשר הרומי מערבי והגשר הרומי מזרחי, קניון הבזלת וגני חוגה. אל אתרים האלה ניתן להגיע בהליכה דרך 'שביל הנחל' או לדלג ממקום למקום באמצעות רכב.

עדות היסטורית לעבר מפואר. הגשרים של נחל חרודצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון צילומים קק"ל
מגוון רחב מאוד של מסלולים לאורך נחל חרוד, כך שאפשר לטייל משעה אחת ועד יום שלםצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

טיולים של היסטוריה תרבות

טיול לאורך נחל חרוד הוא לא רק הזדמנות לבקר בטבע פראי אלא גם להכיר את התרבות וההיסטוריה של האזור. את הטיול אפשר להתחיל בתל יזרעאל - אתר העיר המקראית יזרעאל, שבה בנו מלכי בית עמרי את ארמון החורף שלהם ולידה נטע נבות את כרמו. מראש התל נשקפת תצפית מרהיבה על עמק יזרעאל וסביבותיו. קק"ל הכשירה במקום חניון קטן, שבילי הליכה ומרפסות תצפית. כמו כן, ניטעו עצי בוסתן והוסדר שביל הליכה קצר ונוח מהתל למעיין עין יזרעאל שמתחתיו. מימי המעיין זורמים דרך ניקבה אל בריכה ששוכנת בצל עצי אקליפטוס וממנה לנחל חרוד. המעיין הוא, כפי הנראה, "העין אשר ביזרעאל", שנזכר במקרא כמקום שבו ערך שאול את צבאו לקראת הקרב האחרון שלו בפלשתים (שמואל א', כ"ט 1).

הזדמנות לבקר בטבע פראי צילום: סוכנות ג'יני / ארכיון צילומים קק"ל

נקודה שנייה שממנה אפשר להתחיל טיול בנחל חרוד נמצאת בחלקו התחתון (הדרום-מזרחי) של הערוץ. מסלול זה שאורכו כ-4 ק"מ, נקרא "שביל בין הגשרים", והוא מתחיל בחניון אשר נמצא על כביש 71 (סמוך לכניסה המערבית לבית שאן) ומסתיים בפארק קניון הבזלת ליד כביש 90. שביל בין הגשרים, מסלול שמתאים לרכב משפחתי, מחבר בין שלושה גשרים ששימשו את בית שאן בעבר: הגשר המערבי בסמוך לפארק בית שאן, הגשר הקטוע שנקרא גם שער דמשק והגשר המזרחי בסמוך לחניון הבזלת. מצדו הצפוני של השביל מצוי בית העלמין הרומי-ביזנטי של בית שאן, ומעליו אתר הפסיפס "קירייה מריה". השביל עובר בתוואי הצמוד לאפיק הנחל בין מספר אתרים של תחנות קמח שהופעלו בכוח המים, תחנת התאומים ותחנת אמת המים. לאורך הנחל קיימים שרידים נוספים של תחנות קמח הרוסות. השביל עוקף את מצוק הטרוונטין (נטף נחלים) הנחתך על ידי הנחל באמצעות שני גשרונים, שעליהם המטיילים יכולים לעבור לגדה הדרומית של הנחל למרגלות תל בית שאן.

גשרים מעל נחל חרודצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים קק"ל

המסלול מסתיים בקניון הבזלת. האתר, הקרוי כנראה על שם הגוון השחור שהעניקו מי הנחל למצוקי הגיר שלצדיו, נמצא במורד כביש 90, בסמוך לגשר "הרומי" המזרחי. בנקודה זו נמצא המפל הגבוה ביותר של נחל חרוד, שגובהו כ-13 מטרים. בחניון שהוקם משני צדי הנחל מצויים מגרש חניה, שולחנות וסככות למטיילים. גשר פלדה העובר מעל הנחל מחבר את שני צדי החניון ומקצר את שביל הנחל לכיוון אזור הצפרות של בקעת בית שאן וגבעות החוואר הצופות אל גני חוגה ולגאון הירדן.

למי שפחות רוצה ללכת אלא בעיקר ליהנות מבילוי בטבע לצד מים, מומלץ לבחור בטיול לגשר הקנטרה, שנמצא על נחל חרוד. על הגשר עוברת תעלה שמשכה בעבר את מימיה מנחל עמל והובילה אותם לשטחים שמצפון לנחל חרוד. הגשר נבנה בתקופה הממלוכית, ובמקור היו לו שלוש קשתות. בסמוך לגשר ניצבת חורשה עם שולחנות פיקניק. חלק זה של נחל חרוד זורם כל השנה, ולכן נעים להאזין לשכשוך המים ביציאתם מהמפל לעבר אגם קטן. ליד האגם ניתן לראות תופעת טבע בשם טרוורטין - נטף נחלים - משקע סידן אשר השאירו המים לאחר מאות שנים של זרימה.

גשר קנטרה מהתקופה הממלוכיתצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון צילומים קק"ל

לגשר קנטרה מגיעים בנסיעה בכביש 71 (עפולה-בית שאן), ובצומת השיטה פונים ימינה לכביש 669. עוברים על פני הכניסה לקיבוץ ניר דוד וממשיכים עד שרואים משמאל לכביש פנייה לדרך עפר עם סימון שבילים אדום, המשולטת לגשר הקנטרה.

מידע כללי

איך להגיע:
נקודת המוצא לטיול בנחל חרוד היא חניון קק"ל בתל יזרעאל. הבאים ממרכז הארץ ייסעו בכביש נחל עירון לצומת מגידו וימשיכו בכביש הסרגל (65) לעבר עפולה. בצומת הסרגל פונים ימינה (כביש מספר 675) עד לצומת המרומזר יזרעאל (כבישים 675 ו- 60). ממשיכים מזרחה בכביש 675, כקילומטר אחד עד לצומת הכניסה לקיבוץ יזרעאל, מצומת זה מסתעפת דרך סלולה (מקבילה לדרך 675) לתל יזרעאל. הבאים מכיוון עפולה ייסעו בכביש מספר 60 לצומת יזרעאל ומשם ימשיכו כמתואר לעיל. הכניסה לנחל ואתריו אינה כרוכה בתשלום.

נחל חרוד בעמק המעיינותצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל
השרידים הם שיעור בהיסטוריה על העבר הרחוק ועל העבר הקרוב של האזורצילום: סוכנות ג'יני / ארכיון הצילומים של קק"ל

עונה מתאימה: חורף, סתיו, אביב, קיץ

המלצה: לבקר בתקופת החורף כשהזרימה חזקה במיוחד

אורך המסלול: תלוי במסלול שבוחרים

משך הסיור: שעה עד יום שלם

_____

ציפי אלבז היא רכזת קליטה ויער באזור הגליל התחתון של הקרן הקימת לישראל